MEĐIMURJE PLIN NE POŠTUJE UREDBU VLADE RH

Školi u Čakovcu skočio račun za plin sa 17.000 na 88.000 kuna. Što se to događa?!

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić, Međimurje plin
- Advertisement -

Cijene plina u vrtićima, školama,domovima i ostalim neprofitnim organizacijama diljem Međimurja, koje opskrbljuje Međimurje plin, drastično su porasle, a na koncu će značiti i udar na džepove građana. Međimurje plin jedini je od 11 distributera plina koji se ne drži odredba Vlade RH o povlaštenim cijenama plina te je situacija neodrživa, a Nadzorni odbor Međimurje plina odbija suradnju, rečeno je to na izvanrednoj konferenciji za novinare održanoj danas (19. prosinca 2022. godine) u vijećnici Grada Preloga.

Konferenciji za novinare prisustvovali su gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, gradonačelnik Murskog Središća i saborski zastupnik Dražen Srpak, načelnici Valentino Škvorc (Mala Subotica), Perica Hajdarović (Podturen), Ivan Hajdarović (Dekanovec) i Ervin Vičević (Selnica) te Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu.

Dva grada i 8 općina: Prelog, Mursko Središće te općine Mala Subotica, Dekanovec, Podturen, Orehovica, Domašinec, Selnica, Sveti Martin na Muri, Vratišinec i Goričan zatražili su saziv izvanredne Skupštine Međimurje plina, koji im je odbijen, a navedene općine, suvlasnici Međimurje plina, navodno ne dobivaju niti pozive na sjednice Nadzornog odbora niti ikakve informacije o odlukama i situaciji u toj tvrtki, a jedno što dobivaju od Međimurje plina su vrtoglavo visoki računi za plin. A sve će se to na koncu odraziti, istaknuto je na pressici, na one koji imaju najmanje utjecaja – roditelje djece u vrtićima i školama, udruge, obične građane, porezne obveznike…

– Dana 25. studenoga 2022. godine zatražili smo Nadzorni odbor Međimurje Plina sazivanje izvanredne sjednice Skupštine temeljem Društvenog ugovora, u kojoj bi se na dnevni red stavilo stanje u Međimurje plinu d.o.o., promjena Društvenog ugovora te dogovor o cijeni plina i povlaštenoj tarifi koju je odredila Vlada RH za sve neprofitne organizacije: osnovne i srednje škole, domove kulture, sportske centre i dr. Tako da unatrag dva mjeseca JLS-i su opterećeni takvim računima da jednostavno ne znaju kako će sve to skupa izdržati! – rekao je gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, nižući primjere cijene plina.

RAČUN ZA PLIN SA 17.000 SKOČIO NA 88.000 KUNA!

Primjerice, Dječji vrtić Fijolica u studenome prošle godine dobio je račun za plin u iznosu od 6200 kuna, a ove godine račun za studeni iznosio je čak 23.000 kune! Grad Prelog prešao je s 2.300 kuna na 15.400 kuna iznosa računa za plin, a vrtić u Murskom Središću dobio je čak 25.000 kuna računa za plin. Cijene računa za plin drastično su porasle svugdje gdje uslugu opskrbe plinom pruža Međimurje plin.

Kako je istaknula Sunčana Glavak, jedna srednja škola u Čakovcu, koja je zbog urnebesnog iznosa računa za plin (prije: 17.000 kuna, sada: 88.000 kuna!) odlučila prije isteka roka raskinuti ugovor s Međimurje plinom, dobila je opomenu da će u tom slučaju morati platiti Međimurje plinu penale od 300.000 kuna!

– Ispada da smo mi taoci i odgovaramo za nešto, umjesto da Uprava Međimurje plina odgovara osnivačima, odnosno vlasnicima društva i smatram to vrlo neodgovornim! Mi se trudimo na roditelji plaćaju cijenu vrtića minimalnu koju može izdržati neki JLS, a plaćamo plin oko 4 ili više puta više nego prošle godine! Takav odnos ne zaslužuju ni djeca, ni roditelji niti stanovnici Međimurske županije! – dodao je također Kolarek.

SVI DRUGI MOGU, JEDINO MEĐIMURJE PLIN NE?!

Međimurje plin je naime, istaknuto je, jedini od 11 distributera plina koji se ne drži uredbe Vlade RH o uklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije donesene 14. rujna 2022. godine, kojom INA sav proizvedeni plin mora prodavati HEP-u po cijeni od 41 euro po MWh. To se odnosi na kućanstva i bolnice, škole, domove, tijela državne uprave, vjerske i turističke zajednice i dr. i vrijedi od 31. listopada 2022. do 31. ožujka 2023. godine.

No, navodno nije samo Međimurje u pitanju, već i sve neprofitne organizacije diljem Hrvatske koje imaju ugovore s Međimurje plinom. Ovisno o tome u kojem su trenutku i po kakvim cijenama potpisale ugovore s Međimurje plinom, na konferenciji je istaknuto da umjesto 41 eura oni plaćaju plin između 150 i 254 eura!

JAO SI GA ONIMA KOJI IMAJU UGOVOR S MEĐIMURJE PLINOM!

Sve neprofitne organizacije koje imaju ugovor s Međimurje plinom su građani 2. reda i to je činjenica! Nevjerojatno je i da JLS-i kao suvlasnici Međimurje plina ne mogu dobiti uvid u poslovanje te tvrtke… Nije mi jasno niti što radi Grad Čakovec i što se događa s institucijama u njihovom vlasništvu. Pitamo se: zašto Međimurje plin jedini ne poštuje uredbe Vlade RH, a ostalih 10 distributera to poštuje i normalno posluje?! Što zapravo želi Međimurje plin, kome laže, te, ako nije u stanju donositi poslovne odluke, neka to prepusti nekom drugom. Kako su ostali distributeri uspjeli održati stabilno poslovanje uz poštivanje uredbe? – rekla je Sunčana Glavak.

Gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak rekao je da je čuo kako će Grad Čakovec, većinski vlasnik Međimurje plina, raskinuti ugovor s njima koji im ističe krajem godine i istaknuo je da visoke cijene plina utječu i na sve drugo, uključujući cijene usluga vrtića, domova za starije i nemoćne itd., a Kolarek je spomenuo i da je Međimurje plin u jednom trenutku navodno imao 73 milijuna kuna duga.

POLITIKA U PITANJU?!

Nadzorni odbor Međimurje plina je politička organizacija koja se isključivo bori za vlastite interese! –rekao je načelnik Selnice Ervin Vičević. Dražen Srpak je istakanuo kako se danas održava sjednica Nadzornog odbora Međimurje plina, no oni o tome ništa ne znaju, niti ikad dobiju izvješće sa sjednice! Kolarek je dodao da Nadzorni odbor funkcionira po principu grupacija – tko je čiji. Dodao je i kako 80 posto institucija u Hrvatskoj ima povlaštenu cijenu plina.

U tih 80 posto nažalost dakle ne ulaze korisnici kućanstva i kategorija obuhvaćenih uredbom Vlade RH koje plinom opskrbljuje Međimurje plin.

Gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek ipak je ostao, kao i uvijek, pozitivan i dao nadu u rješenje ove situacije. Istaknuo je kako suosnivačima nije u interesu da Međimurje plin propadne, te kako se nada da će se stvari brzo riješiti na skupštini, bez penala ni za jednu stranu, jer je ovo neodrživo.

Za očitavanje smo zamolili i direktora Međimurje plina Nenada Hranilovića, no zasad još nismo dobili odgovor.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još