Severina Lajtaman maturanica je Privatne umjetničke gimnazije u Zagrebu, a odrasla je u romskom naselju Piškorovec u Međimurju. O njezinoj glumačkoj karijeri i uspješnom školovanju već smo pisali. Ovog puta dala je intervju poznatom portalu Novosti i iznijela svoje mišljenje o životu Roma u Međimurju, ali i o odnosu medija prema ovoj nacionalnoj manjini.
Smatra da se o problemima romske zajednici u javnosti intenzivnije govori tek kada vijesti iz crne kronike preplave nacionalne medije.
– To je pogrešno i ne znam zašto mediji funkcioniraju na takav način. Nažalost, tek kada se dogode takve stvari, oni počnu reagirati – kaže Lajtman za Novosti.
Novinarku je zanimalo je kakvo je njezino iskustvo odrastanja u romskom naselju.
– Rado govorim o tome. Nije bilo toliko loše. Samo malo izolirano i bez ikakvih većih mogućnosti. U osnovnoj školi jedno sam vrijeme išla u “čisti segregirani razred u kojem su bili samo Romi”, a u sedmom razredu prebacila sam se u mješovitu razrednu skupinu. Tada sam se našla u dosta ružnih situacija. Bilo je puno diskriminacije, drugi učenici nisu htjeli imati nikakav doticaj s nama, bilo je i zadirkivanja – kaže Severina Lajtman.
Smatra da bi obrazovni sustav trebao uložiti više napora u uklanjanje prepreka i poteškoća s kojima se mladi Romi susreću.
– Neke škole imaju romske pomagače, što je meni u redu, ali ako se djeci nešto objasni na romskom, oni zapostavljaju hrvatski. Hrvatski je iznimno važan, jer živimo u ovoj državi… Koliko god je tehnologija napredovala, i dalje nisu u doticaju s jezikom. Puno romske djece nema mogućnost ići u vrtić. A upravo bi se od ranije dobi trebala socijalizirati i razvijati govorne vještine – smatra.
Naglašava da su Romkinje, kako unutar romske zajednice, tako i izvan nje, u izuzetno teškoj situaciji, odnosno podređene muškarcima.
Severinu često domaći mediji navode kao pozitivan primjer Romkinje koja je na dobrom putu da izgradi uspješnu karijeru, no i sama kaže da takvih primjera nema previše.
– Da, govori se da svatko može uspjeti, ali nažalost se na kraju uvijek probije jako malo Roma i Romkinja. Premalo mladih ljudi ide u srednju školu i na kraju se uspije baviti nečim ambicioznijim. U medijima se uvijek pojavljuju jedne te iste osobe, pa se stvorio stav da je sve moguće. Ali ako pogledate statistiku, vidjet ćete da nije tako. Počnimo samo od toga da su njihove mogućnosti dosta ograničene i da im nedostaju brojna znanja – objasnila je Lajtman za portal Novosti.
Cijeli zanimljivi intervju pročitajte klikom ovdje.