Jučer navečer je u prostorijama baraka bivšeg GK Međimurje, gdje Županijska liga protiv raka Čakovec i njen Klub liječenih od raka prostate imaju svoje prostore, bilo živo i svečano. Na redovitom mjesečnom sastanku okupio se mnogo veći broj članova od običajno. Imali su posebne goste koji su došli s razlogom. A došli su najviši čelnici Lige, sve doktori medicine: Hussein Saghir, Renata Kutnjak-Kiš, Antonio Plešnar, Snježana Permozer Hajdarović i klupska tajnica psihologinja Irena Šestak.
Došli su iz dva razloga, kako bi Klubu čestitali 12-ti rođendan i obilježili uspješnost i značaj humanitarne Kestenijade koju su ove godine održali po deseti puta.
Pozdravio ih je klupski predsjednik Damir Remar koji je dao 12-godišnji presjek rada Kluba istaknuvši veliku pomoć zdravstvenih djelatnika u njihovom liječenju, a i radu Klubu posebno istaknuvši prisutne doktore medicine. Spomenuo je pomoć Grada Čakovca koji nije imun na klupske potrebe i zahtjeve. Spomenuo je i 88-godišnju Mariju Knezić iz Čakovca koji se svih deset godina uključuje u Kestenijadu jer sprema najbolje pečene kestene u ovom dijelu Europe.

– Puno nam znači vaš dolazak u našu sredinu i svaki puta, kao i naše druženje, donosi nam nešto novo- zaključio je Remar.
Mr.sc.Antonio Plešnar dr. med,specijalist urologije i subspecijalist urološke onkologije je jedan od prvih stručnih suradnika Kluba koji se sjeća kada je zajedno s kolegama prosinca 2010. godine osnovali Klub. Bili su tu sadašnji predsjednika Županijske lige protiv raka Čakovec Hussein Saghir, dr.med., spec.radiolog, subspec.ultrazvuka i dr. med. Mirko Perković. Govorio je o evoluciji liječenja raka, istaknuvši kako je danas ono prilagođeno suvremenim metodama zahvaljujući prije svega Klinici Radiochirurgia u Svetoj Nedjelji kako se sve više upućuju pacijenti. Napredak u liječenju se vidi i u tome da sada oni sa simptomima raka i oni oboljeli puno prije dolaze k stručnom timu urologa. Svejedno je ukazao na porast raka prostate koji je je po učestalosti 2. najčešći zloćudni tumor u Hrvatskoj ( dijeli 2. mjesto s rakom debelog crijeva i rektuma).
– Ta bolest nije sramota i s nje se polako skida stigma. Put koji ste odabrali vi je dobar. Ukazuje onima koji se liječe da postoj svijetlost na kraju tunela-naglasio je i poručio onima koji imaju rak da su operacije prostate kao i klasična zračenja rjeđa već su, kako je ranije spomenuo, dostupnije suvremenije metode. Rekao je i to, kako je ovakav Klub u Međimurju zaslužio i neku evidentnu nagradu.

Dopredsjednica Lige Renata Kutnjak Kiš, dr.med., specijalista epidemiolog je rekla kako se veseli licima u Klubu koje je vidjela i prije 12 godina te je poručila kako bi joj bila želja da Klub postane još brojniji. Raduje je što se situacija u liječenju te bolesti promijenila kao i najava EK u provođenju nacionalnih programa za rano otkrivanje te bolesti. Rekla je kako je Klub sredina u kojoj se razmjenjuju isti problemi, iznose se nova iskustva, a to je po njoj dobro. Posebno je raduje što se ruši stigma o toj bolesti.
Specijalistica obiteljske medicine dr. Snježane Permozer Hajdarović je izrazila zadovoljstvo što joj se sa sumnjom na najgore javljaju pacijenti kada bolest još nije od odmakloj fazi i što oni u tim stvarima otvorenije razgovaraju sa svojim liječnicima. Apelirala je na njih da u svezi te bolesti treba što više i što češće razgovarati i s liječnikom obiteljske medicine. –Ako se rak već i otkrije kod nas ti ljudi dobivaju prvu potporu, savjete i ruku spasa-istaknula je.
Psihologinja Irena Šestak, tajnica Lige je izrazila zadovljstvo što su rad Lige i Kluba prepoznati u javnosti koja se s bolesnima sve više senzibilizira.
Za kraj je priređen skromni domjenak zdravih slastica i napitaka koje su izradili sami članovi Kluba i njihove supruge.
Razišli su se s porukom zdravstvenih djelatnika: -Ako već i morate umrijeti, nemojte umrjeti od raka prostate, ali svejedno živite dugo i zdravo !