Kako bi dodatno pojasnio svojim klijentima razloge povećanja cijena usluge zbrinjavanja otpada koja stupa na snagu od siječnja 2024. godine, odlukom koju su dužne potpisati jedinice lokalne samouprave na području u kojima GKP Pre-kom pruža usluge, direktor Pre-koma Siniša Radiković povremeno je gost sjednica općinskih vijeća.
O razlozima povećanja cijena i promjena prema korisnicima, koje očekuju stanovnike Grada Preloga i općina: Donja Dubrava, Kotoriba, Donji Vidovec, Sveta Marija, Goričan, Donji Kraljevec, Belica, Dekanovec, Domašinec, Podturen, Martijanec, Pribislavec i Jalžabet, koje je JLS-ima iznio Pre-kom, pisali smo ovdje. Međutim, na posljednjoj sjednici vijeća Općine Donji Kraljevec, direktor Pre-koma dobio je više pitanja, i vijećnika i načelnika.

Vijećnica Snježana Pongrac osvrnula se na ugovorne kazne za nepredavanje crne kante.
– Zašto kažnjavate korisnike koji nemaju smeće? – pitala je Sinišu Radikovića.

– Ovo o čemu pričate je ugovorna kazna. Prije godinu i pol ako niste predali miješani komunalni otpad, crnu kantu, jednom mjesečno plaćali ste ugovornu kaznu. Zatim smo stavili rok za to jednom od dva mjeseca, a od siječnja 2024. godine to će biti najmanje jednom u tri mjeseca. Imamo korisnike koji smeće koji bi trebali staviti u crnu kantu skrivaju u plavim, žutim ili smeđim kantama. Dogodi nam se da nam korisnik u žutu kantu stavi kantu sa 10 litara ulja ili u smeđu kantu 100 litara mesa iz škrinje i gore malo trave! Kontrolor ide i takvima pišemo kazne – odgovorio je Radiković i dodao:
– A uvjet za predavanje crne kante povisili smo na tri mjeseca. Tko živi sam, u tri mjeseca u kanti od 60 l mora napraviti nešto smeća!

Pitanja za direktora Pre-koma imao je i načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat:
– Ako imamo kontrolora koji kontrolira sortiranje otpada i vi pratite smeće konstantno, zbog čega bi netko tko živi npr. u Njemačkoj i ne preda kantu jednom u tri mjeseca plaćao kaznu? Bili bi mi logičnije da se kazne odnose na one koji krše uvjete.

Radiković je odgovorio:
– Svi koji rade vani označeni su posebnom šifrom kao povremeni korisnici i na njih se ta kazna ne primjenjuje i nije se nikad primjenjivala. Ovo se odnosi samo na korisnike koji tu žive 12 mjeseci.

Pitanje za Radikovića postavila je i vijećnica Margareta Zadravec:
– Što je s onim domaćinstvima koja još uvijek nemaju kante i smeće lože doma nasred dvorišta?
– Mi svake godine šaljemo općinama popis svih koji nisu u sustavu i njih može utjerati samo komunalni redar. On može dati upozorenje svima koji nisu u sustavu. Sve općine imaju odluke o komunalnom redu i mogu davati kazne. Nažalost, u svakoj općini ima i takvih koji doma spaljuju smeće. Podatak za vas: mi u dimnjacima spalimo više nego dvije najveće spalionice u svijetu! Kroz naše dimnjake idu dioksini i otvori koji nas truju. Prema tome, trebalo bi takve ljude stisnuti da uđu u sustav!

Načelnik Horvat rekao je da njihov komunalni redar svake godine pronalazi te ljude i kante ima danas 98-99 posto kućanstava.
– Rijetko tko danas nema kante. Ako znate nekog da nema javite, ali rijetki su! – dodao je načelnik.

Primjedbu direktoru Pre-koma uputio je i vijećnik Branko Međimurec. Prvo je pohvalio rad Pre-koma i njihove usluge odvoza smeća, ali…
– Ali, ta cijena me muči! Znam da su otišli troškovi gore i sve, no za usporedbu, Grad Zagreb naplaćuje po domaćinstvu odvoz komunalnog otpada 5,97 eura. U Svetom Jurju na Bregu tamošnji koncesionar naplaćuje 8,80 eura. Mi smo dosad plaćali odvoz smeća 11,54 eura (s jednim odvozom), a sada ćemo 13,54 eura (za tročlano ili višečlano kućanstvo). Mislim da je to povećanje ipak malo previše! – požalio se Međimurec.
– U Zagrebu se vreće plaćaju posebno, a ovo što ste rekli je fiksni dio. No, pogledajte kako izgleda sakupljanje otpada i košnja strave u Zagrebu i ovdje! Povećanje koje imamo iznosi za kućanstvo 15 – 16%, a za tvrtke oko 17%. Ako nekoga zanima, može doći kod mene i ja ću mu pokazati cijene, primjere i račune. Odlaganje je prije 3 i pol godine koštalo 30 eura, sada košta 200 eura. Samo trošak zbrinjavanja otpada poskupio je za 150.000 eura, a poskupit će još i više! – rekao je Radiković, dodavši:
– Mi moramo pokriti naše troškove, to nam govori i zakon! Plin je drastično poskupio. Zatvorili smo jednu smjenu u sortirnici da nas plin ne ubije! Plaćali smo prije krize plin 7000 kn za dvije smjene, a sad, da smo radili dvije smjene, to bi bilo 42.000 kuna! Ovo je samo minimalističko povećanje cijena!