Na nekoliko lokacija u Hrvatskoj proteklih je tjedana utvrđena ptičja gripa.
Kako bi spriječilo širenje te iznimno opasne bolesti, Ministarstvo poljoprivrede pozvalo je sve vlasnike peradi da provode stroge preventivne mjere i perad obvezno drže u zatvorenim nastambama.
Da je situacija ozbiljna, svjedoče i informacije iz susjedne Mađarske – zbog prodora virusa jedna velika klaonica gusaka je zatvorena, a dvjestotinjak ljudi ostalo je bez posla, podsjeća HRT.
Visokopatogena influenca ptica pojavila se u Sisačko-moslavačkoj, Splitsko-dalmatinskoj i Međimurskoj županiji.
Uginuli labud imao ptičju gripu
Ptičja gripa nedavno je potvrđena kod uginulog labuda na Dravi u Međimurju. Odmah su provedene stroge biosigurnosne mjere da ne bi došlo do doticaja domaće peradi s divljim pticama.
Obiteljska gospodarstva ništa ne prepuštaju slučaju. Orehovci na šest farmi u Velikom Bukovcu imaju stotinjak tisuća komada peradi – odmah su sve zatvorili, uz strogu kontrolu.
“Mi smo već unatrag tri tjedna do mjesec dana svu perad koju smo držali vani na otvorenom zatvorili u objekte i oni nemaju pristup vanjskoj ispaši”, istaknuo je Juraj Orehovec iz Velikog Bukovca.
No u naselju Staro Pračno u Sisačko-moslavačkoj županiji perad je usmrćena kako bi se zaustavilo širenje virusa.
“Vidjeli smo i sami da se perad na mjestu gdje se bolest pojavila usmrćuje, to je radijus oko 3 kilometra. Perad mora biti u zatvorenom, bez ikakvog doticaja s divljim pticama, svi koji idu u ta područja moraju imati maske, dezinfekciju”, naglasio je Inoslav Brkić, ravnatelj Zavoda za javno Zdravstvo Sisačko-moslavačke županije.
“Bit će manje pataka”
Na pitanje misli li da će se tržište uzdrmati jer pandemija traje, a sad se pojavila i ova ptičja gripa, Juraj Orehovec iz Velikog Bukovca odgovara da će Božić definitivno biti malo poremećen.
“Bit će manje pataka, vidjet ćemo kako će se odraziti na tržištu, vjerojatno i na cijenu, ali bit će dovoljnih količina za Božić”, rekao je za HRT.
Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da panike nema, ali oprez i kontrole su nužni.
“Stroge su mjere kontrole na ugroženom području, najprije u krugu od tri kilometra, zatim i na dodatnom od 10 kilometara, kontrole su svakodnevne, klinički pregledi se vrše”, izjavila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Cijeli članak pročitajte ovdje.