Boris Vujčić, guverner HNB-a u za HRT rekao je da euro znači da će kamatne stope rasti, ali manje nego što bi rasle da ne ulazimo u eurozonu.
– Ako usporedimo kamatne stope na stambene kredite u Hrvatskoj sa zemljama EU-a koje ne ulaze u eurozonu – Mađarska, Češka, Poljska, tamo su kamatne stope značajno porasle, nalaze se između 7 – 11 posto, dok su u RH 3,5 posto, rekao je.
Brojni benefiti ulaska u eurozonu
Ministar financija Marko Primorac rekao je da su brojni benefiti ulaska u eurozonu.
– Ulaskom u eurozonu doći će do eliminacije valutnih rizika. Bitno je naglasiti da je većina našeg javnog duga, preko 70 posto, bilo denominirano u euro. Prihvaćanjem eura taj valutni rizik bit će otklonjen. Kreditni rizik, svi instrumenti zaduživanja bit će niži i to će se posljedično odraziti i na troškove zaduživanja svih subjekata u državi, istaknuo je.
Maloprodajni lanci i veliki trgovački centri spremni
Irena Weber, glavna direktorica HUP-a rekla je kako se veliki maloprodajni lanci i veliki trgovački centri više od godinu dana pripremaju za uvođenje eura i da su spremni.
– Oni su kontinuirano provodili edukacije zaposlenika, prilagođavali softversku podlogu kako bi mogli što je moguće prije i ažurnije provoditi konverziju na blagajničkom mjestu. Oni su spremni i neće biti problema. Što se tiče manjih i srednjih obrtnika postoje objektivne okolnosti u sljedećih nekoliko dana koji će se tolerirati dok se stvari ne uhodaju. To znači da će u prvih par dana moći vraćati i kune, rekla je istaknuvši da su svi spremni i da ne očekuju nikakve dramatične situacije.
Mijenjanje kuna u eure
Guverner Vujčić rekao je da će građani moći cijelu 2023. godinu mijenjati kune u eure u financijskim institucijama, a nakon toga u HNB-u.
– Novčanice ćete moći mijenjati zauvijek, a kovanice samo sljedeće tri godine.
Na pitanje što će biti s kunama, rekao je kako je to bio veliki logistički problem.
– Mi skupljamo kovanice i imat ćemo oko 1.1 milijardu kovanica, što je težina 124 zagrebačka tramvaja. Morali smo pronaći mjesto gdje ćemo ih pohraniti jer ne postoji sef u koji se može pospremiti 124 zagrebačka tramvaja, pa smo u dogovoru s vojskom izgradili objekt na području vojarne gdje će se čuvati te kovanice tri godine, a onda ćemo ih prodati kao sirovinu, rekao je Vujčić.
Više pročitajte ovdje.