Mnoštvo katoličkih vjernika i svjetskih vođa okuplja se na Trgu svetog Petra po sunčanom vremenu kako bi u subotu odalo posljednju počast Franji dok papa kreće na posljednje putovanje iz Vatikana do odabranog počivališta – jednostavne grobnice u omiljenoj crkvi u Rimu.
Očekuje se da će više od 200.000 ljudi prisustvovati ceremoniji na prostranom trgu ispred bazilike svetog Petra. Dosad je potvrđena nazočnost oko 50 šefova država, uključujući američkog predsjednika Donalda Trumpa i 10 vladajućih monarha, piše N1.
Čelnici iz Italije, Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Ukrajine, Brazila, institucija EU-a i Franjine domovine Argentine također su potvrdili svoj dolazak.
Na Trgu svetog Petra bit će i hrvatski predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković

Papa Franjo pojednostavio papinske pogrebne obrede
Prošle je godine Franjo, koji je preminuo u ponedjeljak u 88. godini, pojednostavio crkvene razrađene papinske pogrebne obrede, izgrađene na stoljetnoj tradiciji. Razlike možda nisu očite mnogim promatračima, ali njihova je svrha “još više naglasiti da je sprovod rimskog poglavara pogreb pastira i učenika Kristova, a ne moćne osobe ovoga svijeta”, rekao je nadbiskup Diego Ravelli, meštar apostolskih ceremonija, kada je objavljena knjiga koja izlaže pravila.
Veći dio sprovoda bit će slavljen na latinskom jeziku, a bit će kađenja, himni i gregorijanskih napjeva. Uz nazočnost desetaka šefova država, monarha i drugih uglednika bit će to u svakom slučaju spektakl.
A u središtu svega bit će Franjin jednostavan lijes, na esplanadi bazilike svetog Petra. Bit će pokopan u jednom drvenom lijesu, a ne u tri ugniježđena kao što su bila njegova dva prethodnika, iako su i oni na svojim sprovodima ležali u jednostavnim lijesovima.

Nakon sprovoda
Nakon sprovoda, Franjino tijelo bit će odneseno u Papinsku baziliku Santa Maria Maggiore u Rimu, gdje je odlučio biti pokopan u običnoj grobnici, u prolazu pokraj raskošne kapelice iz 17. stoljeća koja sadrži slavnu drevnu ikonu Djevice Marije i malog Isusa, poznatu kao Salus Populi Romani. Franjo je bio posebno odan ikoni i često se ondje molio.
Franjo je u svojoj oporuci tražio da bude pokopan “u zemlji”, u neukrašenoj grobnici samo s natpisom “Franciscus”.
Pišući ovog tjedna u milanskim novinama Corriere della Sera, novinar i pisac Aldo Cazzullo primijetio je da je Dante u 11. pjevanju svog “Raja” pisao o smrti svetog Franje, kojeg je duboko štovao, rekavši da je svetac siromaha želio biti pokopan u zemlji.
Papa Franjo, prvi papa koji je uzeo ime voljenog sveca, tražio je da bude pokopan poput njega, napisao je Cazzullo. “Čak i u smrti”, napisao je, Franjo se “distancirao od kurije, od određene ideje o papinstvu”.