JEDNOM VATROGASAC, ZAUVIJEK VATROGASAC

Predsjednik VZ Međimurske županije Mario Medved danas je rođendanski slavljenik

Autor: Mladen Grubić Foto/Video: Osobna arhiva/M. Grubić
- Advertisement -

„Jednom vatrogasac, zauvijek vatrogasac“ životno je geslo danas 46-godišnjeg Maria Medveda koji spomenutu brojku godinu zaokružuje na današnji dan.

Uz zahtjevanost primarnog posala kao stručnjaka koji radi u tvrtki Ramtech iz Zagreba, gdje je voditelj  poslovnice Sjever, koja se bavi ispitivanjima u području geomehanike, asfalta, betona, vodonepropusnosti i cctv inspekcijama, Mario je aktivan i u politici kao prvi čovjek međimurskog SDP-a, no ono što je još bitnije  Mario je 34 godina godine posvećen djelovanju u vatrogastvu u kojem misli ostati odan onako dugo kako je to i u naslovu istaknuto. Sve to ukazuje i činjenica kako je prvi čovjek međiurskog vatrogastva od 2013. godine.

Tri je desetljeća u službi čovjeka i humanosti, konkretno odanosti vatrogastvu.

Kako i kada se ta odanost rodila?

– Davne 1989. godine, bila je jedna ‘škvadra’ koja je igrala nogomet na terenima čakovečke Sloge. Tad je nas klince okupio ondašnji i sadašnji zapovjednik DVD-a Pustakovec-Buzovec-Putjane Zvonko Knezić te smo se uz nogomet počeli družiti u prostorijama DVD-a, ali i vježbati vježbu vatrogasne mladeži. Imali stari kombi marke IMV koji je palio na ‘guranje’ pa nam je to bilo iznimno zabavno. Upoznavali smo i isprobavali vatrogasnu opremu na starim tokovima Drave, tako da je bilo izuzetno dinamično – prisjeća se prvih vatrogasnih koraka.

Za njih kaže kako su počeli spomenute godine na način da je počeo vježbati kao pripadnik vatrogasne mladeži, a kako u ono vrijeme nisu imali opremu za izvođenje vježbi, snalazili su se vježbajući kod okolnih DVD-a koja su opremu posjedovala. Kako smo stasali, prešli smo u kategoriju seniora, pa sam sa 16 godina 1989.  počeo  vježbati u ekipi MA, funkcija VODNI 1. U periodu od 1992. pa do 2000. osvojili smo pregršt pehara i medalja, bili na državnom u Rijeci 1996. (osvojivši 7. mjesto), predstavljali smo RH na međunarodnom natjecanju u Mađarskom Kapošvaru-govori o  prvim vatrogasnim koracima.

– Po struci sam inženjer informacijskih tehnologija. U dva navrata sam bio zamjenik gradonačelnika Čakovca. Prije nego što sam postao gradski dužnosnik, radio sam u čakovečkoj Tegri d.o.o. kao rukovoditelj za tehnologije. Što se tiče vatrogasnih aktivnosti, treći mandat sam predsjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije, a četvrti VZG Čakovca – iznio nam je najkraće biografske podatke.

Napredak u vatrogastvu, stručno  usavršavanje. Koraci u tome?

– Što se tiče stručnog usavršavanja, prva obuka 1994. bila je za vatrogasca, a nakon završenog fakulteta, stručno sam se usavršio položivši osposobljavanje za zvanje vatrogasnog časnika. Dvije godine nakon toga, završio sam za časnika I. klase, apristupio sam obrani radnje i ispitu za višeg vatrogasnog časnika.

Dosegnuo si  gotovo strop vatrogasne hijerarhije, koraci u tome?

– Moram reći da ništa nije išlo preko noći, nego sve korak po korak. Predsjednik DVD-a Pustakovec-Buzovec-Putjane postao sam 2001. godine, a dvije godine nakon toga preuzeo sam tajničku funkciju VZG Čakovca. 2009. sam postao predsjednik VZG Čakovca, a od 2013. godine i predsjednik VZ Međimurske županije. U tom trenutku koordinacija VZ sjeverozapadne Hrvatske predložila me je za dopredsjednika HVZ, što je i jednoglasno usvojeno.

Ocjena osobnog rada u vatrogastvu ?

– To bi bolje odgovorili drugi. Sam ću svoj mandat vrednovati onda kad ga više neću obnašati.

Rad u zajednici i osobno se treba stalno unapređivati. Koji su to  osobni prioriteti i prioriteti VZ MŽ?

– Vatrogastvo u Međimurju ima višegodišnju tradiciju, često volim reći da su naši DVD-i u svim međimurskim naseljima nositelji društvenog života. To nije ni čudno, ukupno je u Međimurju preko 7 tisuća aktivnih vatrogasaca, a praktički nema vikenda kad se barem u jednom našem mjestu ne događa neka manifestacija u organizaciji nekog DVD-a. No, vatrogastvo nisu samo natjecanja ili smotre, razvijen sustav kakav imamo mi u Međimurju, nezaobilazan je faktor u zaštiti od požara, ali i drugih elementarnih nepogoda koje nas mogu pogoditi.

Danas zaštita od požara nije jedini segment zaštite u koji se uključuju vatrogasci. Ozbiljnijeg požara u Međimurju nije bilo već dugo vrijeme, što je i dokaz našeg kvalitetnog rada na edukaciji i preventivi. To je dobro, ali vatra je uvijek potencirala opasnost te u svakom trenutku sustav zaštite i spašavanja mora imati na raspolaganju dovoljno vatrogasaca i opreme za reakciju.No, zbog promjena klime, sve je više poplava, a upravo vatrogasci su ti koji prvi izlaze na teren te pomažu zaštiti ugrožena područja. I tu je prava vrijednost naših vatrogasaca, jer kad uzmete u obzir izbjegnute materijalne štete, vidite da ovakav sustav ne stoji mnogo – kaže naš sugovornik i dodaje kako osobni napredak u sustavu vatrogastva ide paralelno sa sustavom u društvu.

Osobni pogled, gdje je mjesto međimurskih vatrogasca u okviru HVZ?

– Međimursko vatrogastvo je u samom vrhu ljestvice hrvatskog vatrogastva. Kao što sam rekao, brojimo preko 7000 dobrovoljnih vatrogasaca i, iako smo najmanja županija površinom, brojimo najviše dobrovoljaca po glavi stanovnika. Imamo jedinstven sustav vatrozaštite, imamo samo jednu profesionalnu postrojbu koja broji 35 zaposlenika i sinergijski, profesionalni vatrogasci s dobrovoljcima odrađuju sve vrste intervencija. Puno ulažemo u osposobljavanje vatrogasnih kadrova, sufinanciramo nabavku opreme i vozila iz sredstava premije osiguranja, provodimo preventivne akcije, organiziramo natjecanja svake godine na razini županijske zajednice za sve kategorije natjecatelja. Posebno možemo biti ponosni što u našim redovima imamo preko 2000 pripadnika vatrogasne mladeži, a  njihovi rezulatai na natjecacanjima mnogo govore

Nagrade, priznanja, odlikovanja?

– Za mene je nagrada, odnosno priznanje to što smo u vrhu hrvatskog vatrogastva, što naš sustav vatrogastva stalno napreduje, a plamenica, odnosno medalje koje posjedujem, su samo podsjetnik na dobar rad. Vatrogasac prije 30 godina bilo je nešto lakše postati, jer nije bilo toliko dodatnih ponuđenih aktivnosti za djecu i mlade. Kod nas je tradicija dobrovoljnog vatrogastva izuzetno jaka i njeguje se više od 140 godina, tako da i danas mladi pristupaju vatrogasnim društvima. No, mislim da je danas puno žešći rad na terenu, preko preventivnih i edukativnih akcija po vrtićima, školama i kućanstvima kako bi našim žiteljima skrenuli pozornost na važnost sustava vatrozaštite.

Poruka mladima, sadašnjim i budućim vatrogascima?

– Vatrogastvo je izuzetno plemenita djelatnost, biti vatrogasac znači pomagati drugima, ali i pridonositi razvoju sredine u koji živimo i radimo. Preko vatrogastva stječete nove vještine, ali i prijateljstva koja traju cijeli život. Svakom mladom čovjeku koji na bilo koji način želi sudjelovati u društvenom životu, baviti se sportom ili pak skrbiti o imovini i ljudima, bavljenje vatrogastvom najbolji je izbor.

Mario, biti  vodititi plemenite ljude nije mala stvar. Zato vjerujemo kako biti svaki od njih danas rado stisnuo desnicu. To je nemoguće, no moguće je da to učini Medjimurski. hr.

Sretno !

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još

IX. Kup Vratišinca: Natjecanje pomlatka i mladeži 24. svibnja u Gornjem Kraljevcu

Dobrovoljno vatrogasno društvo Vratišinec i ove godine nastavlja tradiciju...

VIDEO Tko ponosno šeta šumom? Kamera kaže – fazani!

Kamere Međimurske prirode i nadalje bilježe videozapise u kojima...

Učenici Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec državni prvaci u modelarstvu!

Na državnom natjecanju Modelarske lige, održanom proteklog vikenda u Vukovaru,...