Predsjednik Vidovskih zlatara u ulozi demonstratora: ‘Morate biti vješti, kako vam zlato ne bi pobjeglo’

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Na nedavnoj turističkoj manifestaciji Dani zlata i starih zanata nemjerljivu ulogu imali su članovi Moto nautičkog kluba Vidovski zlatari.

– Kao što je i naziv manifestacije, brojne je posjetitelje posebno zanimao način ispiranja zlata, a takav interes postoji od manifestacije do manifestacije – rekao nam je Nenad Lukša, predsjednik MNK Vidovski zlatari, koji se ovoga puta našao u ulozi demonstratora ne ispuštajući iz ruke dasku koja je negdašnjim zlatarima „život značila“. Rekao je da je kod toga treba biti izuzetno vješt kako eventualno nakupljeno zlato ne bi „pobjeglo“.

Kako se to radi?

– Lopatom se na veliku dasku stavlja šljunak i polijeva vodom kako bi zlato koje je teško ostalo u dlačicama daske, a šljunak koji je laganiji skliznuo niz dasku. Nakon toga se s velike daske zlatna zrnca isperu na malu dasku te se vještim pokretima ispere sitni pijesak tako da na dasci ostanu samo zlatna zrnca i metalne primjese – pojasnio je Nenad koji je dodao kako se način ispiranja zlata na ovom području temelji se na stoljetnom iskustvu i prilagođen tipu zlatonosnog nanosa te materijalima kojima je stanovništvo raspolagalo.

Vrativši se u povijest zlatarenja, otkrio nam je podatak kako je do početka Drugog svjetskog rata samo na Dravi plovilo 129 čamaca s 240 zlatara. U ispiranje su prema povijesnim izvorima išle dvije osobe u čamcu izrađenom od drveta topole duljine gotovo 7 metara, koji je posebno izrađen za ovaj posao.

O tajni „zlatne daske“ je rekao kako je ona bila u čamcu i bila je ispiljena tako da izgleda kao da ima dlake na kojima su se zaustavljala zlatna zrnca.

– Za gram zlata trebate skupiti jako puno odnosno gotovo 1000 zlatnih zrnaca – otkrio nam je Nenad.

Donjovidovčani ovaj zanat čuvaju isto kao i šljunčane sprudove Drave i Mure gdje se nekada na veliko ispiralo zlato koje je voda je donosila s Alpa, a ovdašnji poljoprivrednici tražili su ih među zrncima pijeska uporno i mukotrpno u želji da se obogate ili barem popune kućni proračun, dok se sadašnje generacije trude da sve to sačuvaju od zaborava.

– Stoga pravac Međimurje i doživite ovu vrhunsku priču i jednu od najvećih hrvatskih turističkih atrakcija i naučite kako se ispire dravsko i mursko zlato, koje se smatra najčišćim prirodnim zlatom na svijetu jer se od jednog kilograma zlatnog pijeska može dobiti preko 930 grama zlata – poručuju iskusni nasljednici negdašnjih ispirača zlata.

– Djed mi je pričao kako se zlato najčešće koristilo za izradu zuba. Tek radeći kroz udrugu smo shvatili u što smo zagrebli. Organizatori smo i demonstracije zlatarenja često na samom sprudu. Danas lokaliteta pogodnih za ispiranje nema mnogo, svega dva tri na potezu Sveta Marija – Legrad. Prezentacije su složene iako se čine jednostavne. Koristi se najprimitivnija oprema, ali je sofisticirana. Mora joj se posvetiti pažnja i znati njome rukovati – kaže Nenad otkrivši nam još jednu novinu:

“Poveljom carice i kraljice Marije Terezije iz 1749. godine bilo je uređeno ispiranje zlata. Imamo kopiju originala i njegov prijevod. Zanimljivo je da se zlato smjelo ispirati tri metra od obale. Za ispiranje se plaćao porez. Za zlato se kaže da ima 24 karata, ali u prirodi ništa nije sto posto. Naša kuglica zlata ima 22.5 karata.”

Pokazao nam je na dlanu grumen zlata od 8 g dobivenog ispiranjem na dravskom sprudu.

Udruga „Vidovski zlatari‟ će 3. siječnja 2022. godine obilježiti 11 godina djelovanja. Trenutno ima oko 160 članova. Osim očuvanja tradicije ispiranja dravskog zlata, članovi se bave sportovima na vodi i očuvanjem dravskog okoliša.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još