REAGIRANJE

“Praše nam, stvaraju buku, a možda i truju!?” (II.)

Autor: MĐ Foto/Video: Tomislav Borković
- Advertisement -

Iz odjela Korporativne komunikacije i marketing Ine Zagreb primili smo pojašnjenje o tome što se točno radilo na bušotini u Mačkovcu. Njihovo reagiranje prenosimo u cjelosti.

“Ovim putem šaljemo reagiranje Ine na članak objavljen 21. ožujka 2022. godine pod naslovom „Mještani Mačkovca: Praše nam, stvaraju buku, a možda i truju!?“ na portalu medjimurski.hr. Naime, članak je napisan senzacionalistički i može u javnosti stvoriti pogrešnu percepciju te izazvati nepotrebnu paniku. Napominjemo kako su na utisnoj bušotini Mačkovec-1R od 10. do 19. ožujka 2022. godine obavljani uobičajeni naftno-rudarski radovi kakvi se izvode na svim utisnim bušotinama diljem svijeta. Riječ je o radovima čišćenja s ciljem uspostave normalnog protoka kroz bušotinu, a izvedeni su tako da se inhibitorima i aditivima prala perforacija bušotine koja se nalazi na njezinom dnu (više od 1300 m) i stimuliralo pribušotinske zone. INA je imala sve potrebne dozvole za ovu vrstu radova na bušotini. Oni su obavljeni u skladu s odobrenom rudarskom dokumentacijom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te internim pravilnicima i aktima Ine pri čemu nije postojala nikakva opasnost za ljude i okoliš.

Mačkovec-1R je jedina utisna bušotina na međimurskim proizvodnim plinskim poljima u koju se utiskuje slojna voda, odnosno slana voda koja na površinu izlazi zajedno s proizvedenim plinom i plinskim kondenzatom. S obzirom na to da je bušotina u upotrebi već šest godina došlo je do začepljenja njenih perforacija uslijed taloženja kamenca i drugih čestica. Da radovi nisu izvedeni, smanjila bi se mogućnost daljnjeg utiskivanja slojne vode što bi dovelo do pada proizvodnje plina, a negativnih financijskih učinaka bilo bi i za lokalne zajednice zbog manje rudarske rente.

Radove za Inu je obavila servisna kompanija Crosco, koja ima veliko iskustvo u ovim aktivnostima vodeći pri tome brigu o svim sigurnosnim i ekološkim standardima. Prilikom postupka radnici su koristili svu propisanu zaštitnu opremu, koja uključuje i zaštitne naočale te radne strojeve. Jedini mirisi koji su se na lokaciji eventualno mogli osjetiti su uobičajeni ispušni plinovi radnih strojeva.

Također, prisustvo vatrogasaca tijekom izvođenja radova stimulacije standardni je sigurnosni postupak u naftnoj i plinskoj industriji.

Proizvodna polja Međimurja dnevno proizvode 680 000 m3 plina, 5m3 plinskog kondenzata i 50 m3 slojne vode koja se zbrinjava u utisnu bušotinu Mačkovec-1R”, piše u dopisu kojeg smo primili iz Korporativnih komunikacija i marketing Ine Zagreb.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još