ZANIMLJIVO

Postoji li kazna za prskanje pješaka vodom? Negdje vas mogu prijaviti policiji

Autor: N1 Foto/Video: Ilustracija
- Advertisement -

Sigurno se mnogima dogodilo da za vrijeme šetnje po kiši i pljusku, kada želite čim prije doći do cilja i ostati čim manje mokri, pokraj vas naiđe automobil koji “pogodi” lokvu i zalije vas vodom, piše N1.

Često je riječ o slučajnosti, ali u nekim slučajevima i o čistoj zlobi. Nakon što ostanete mokri to će vam biti manje važno, no jeste li znali da u nekim zemljama neopreznog ili bahatog vozača zbog toga možete prijaviti policiji.

Na vašu žalost, Hrvatska nije jedna od tih zemalja. Naš Zakon o sigurnosti prometa na cestama ne predviđa kažnjavanje prskanja pješaka uz cestu. Tako će vozači proći nekažnjeno, ali ne i ako to isto učine u našem susjedstvu.

Naime, prema članku 112. Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama BiH, vozač koji se kreće mokrim kolnikom u naselju dužan je prilagoditi brzinu kretanja vozila tako da izbjegne prskanje pješaka koji se kreću rubom kolnika ili nogostupa, prenosi BIHAMK.

Kazna za ovaj prekršaj je 30 KM, odnosno oko 15 eura.

Policija ondje ne vodi posebne evidencije o pješacima koji su poprskani na ulici. “Ako se dogodi da pješaka vozač namjerno ili slučajno poprska u vožnji, pješak se treba obratiti najbližoj policijskoj stanici i navedeno prijaviti s napomenom da zapiše registarski broj tablica”, otkrili su iz MUP-a Kantona Sarajeva za BIHAMK.

Većina građana BiH nije ni svjesna da ovakva kazna postoji, a dio njih smatra kako ona nije fer, i to zbog lošeg stanja prometnica na kojima se nalazi velik broj neravnina i rupa te se stoga i stvaraju lokve na cestama koje je ponekad nemoguće izbjeći automobilom.

Valja napomenuti kako prolazak automobilom kroz lokvu pri većoj brzini može biti iznimno opasno zbog tzv. aquaplaninga. Riječ je o situaciji kad kotač gubi izravan kontakt s asfaltnom podlogom te vozilo počinje “skijati” pri čemu vozač gubi kontrolu.

Također, nikad ne znate što se nalazi ispod vode te je lako oštetiti gumu, ali i podvozje automobila. Ako voda dođe preko donjeg ruba branika, postoji opasnost od vodenog udara i motor je gotov jer umjesto zraka usisava vodu, upozorava njemački autoklub (ADAC).

Napominju i kako je za vrijeme kišne vožnje dobro izbjegavati naglo kočenje zbog opasnosti od proklizavanja, te upaliti svjetla, javlja N1.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još