OVO JE NAPROSTO NEVJEROJATNO!

Pogledajte što u svom studiju stvara Tihana Kušter!

Autor: Ivica Jurgec Foto/Video: Tihana Kušter
- Advertisement -

Kad stojite pred njima i gledate fine art-slike autorice Tihane Kušter iz Sračinca kod Varaždina nikako se ne možete oteti dojmu da su nastale prije koje stoljeće u ateljeima starih baroknih majstora.

No, riječ je obrađenim fotografijama, koje Tihana u svom umjetničkom izričaju pretvara u nešto nestvarno. Kao da nije riječ o digitalnom kistu, nego onom pravom natopljenom bojom.

Bio je to povod da porazgovaramo s ovom umjetnicom i pobliže je predstavimo čitateljima portala Medjimurski.hr.

Autoportret Tihane Kušter

Tihana, recite nam nešto o sebi, gdje živite, što radite, obitelj…?

– Živim s obitelji u Sračincu, tu se nalazi i studio i ured u kojem radim. Osim što se bavim fine art-om, povjesničarka sam i povjesničarka umjetnosti, bavim se digitalnom historijom i trenutno sam posvećena dovršetku disertacije i uskoro izvođenju kolegija Digitalna historija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Suprug i ja imamo troje djece pa pokušavam balansirati između obitelji, fakulteta i fine art-a.

Prije obrade
Poslije obrade

Kako se postaje art digitalna umjetnica? Odakle ideja? Bave li se umjetnici u svijetu takvim slikarstvom?

– Ma nisam ja umjetnica, ali hvala na komplimentu. Svakako stvaram nešto, u inozemstvu se to zadnjih par godina etabliralo kao fine art i definitivno mogu reći da se kod mene radi o spoju fotografije, digitalnog oslikavanja i obrade te zadnjih par mjeseci i umjetne inteligencije koju koristim za izradu maštovitih pozadina za dječje portrete. Mogla bih reći da radim 3 vrste fine art portreta: jednostavne emotivne fine art portrete na kojima je uvijek naglasak na obitelji i zajedništvu, barokne umjetničke fine art portrete koji su pozom, odjećom i obradom inspirirani barokom te među posljednjima, počela sam izrađivati maštovite dječje fine art portrete u kojima stvaram originalne svjetove baš za najmlađe klijente.

Koliko treba vremena da se napravi jedna ovakva slika s portretom?

– To ovisi naravno o slici. Ako se radi o fine art obradi bez dodavanja maštovitih pozadina tada proces traje oko sat vremena u najboljem slučaju. Izrada portreta s maštovitim pozadinama ipak traje nešto duže. Svaku pozadinu koju izradim koristim samo jednom tako da je svaki portret jedinstven. Osim što treba vremena da se izradi točno željena pozadina, ona uvijek mora i perspektivom barem otprilike odgovarati okinutoj fotografiji koju uvijek promatram kao prazno platno.

Prije obrade
Poslije obrade

Dakako, ja se ponekad poigram, moji likovi odnosno klinci su gotovo uvijek namjerno predimenzionirani, ali neke minimalne likovne zakonitosti moram poštivati. U svakom slučaju, proces izrade je dugotrajan, fine art obradi uvijek prethodi retuširanje i odraslih i djece. Razlog je jednostavan, ako se sjetite kako naslikana slika izgleda, ona uvijek ima nerealističan izgled, za svoje slike volim koristiti izraz nadrealni izgled. Zatim se obrađuje pozadina, tkanina, kosa, svijetlo i sjene i sve ostalo…

Slike su rađene na tragu starih majstora. Ima li razloga za to?

– Samo je jedan dio mojih slika rađen po uzoru na stare majstore, međutim, svakako se može reći da je dobar dio fine art scene trenutno gotovo pa opsjednut barokom, baroknim svijetlom, pozama, scenografijom. Rekla bih da je možda čak kod dobrog dijela ljudi koji se time bave došlo do zasićenja modernističkim i postmodernističkim likovnim izrazom pa su potražili inspiraciju u nečem drugom. To se najbolje vidi po državama u kojima je fine art najrazvijeniji i najpopularniji. Poljska je definitivno država s možda najrazvijenijom fine art scenom, zatim Nizozemska, Velika Britanija, donedavno Ukrajina pa Rusija. Primijetit ćete da su sve to zemlje ili s jakom baroknom umjetničkom tradicijom ili pak njeguju bogatu folklornu baštinu kao npr. Rusija. S druge strane, u SAD-u ćete rijetko naći fine art u tom obliku.

Prije obrade
Poslije obrade

– I jedni i drugi su podjednako česti modeli. Obično roditelji u sklopu obiteljskih sessiona požele i dječje i vlastite individualne portrete. Moram napomenuti da najviše volim raditi s tinejdžerima, s njima je zapravo najlakše raditi. Mlađe generacije otvorene su za apsolutno sve moje lude ideje i s njima baš bude jako zabavno. Za sad ima dovoljno interesa, više nego što ga trenutno zbog ostalih obaveza mogu zadovoljiti. Danas svatko može i mobitelom okinuti prilično dobru fotografiju pa će vjerujem interes za umjetničkom fotografijom rasti.

Jeste li već javno izlagali svoje slike, mislim na izložbama?

– Imala sam izložbu u Senju u sklopu oživljavanja povijesti u čast senjskog
književnika Pavla Rittera Vitezovića, senjskih uskoka i Bunjevaca. Definitivno bih voljela izložiti i dječje maštovite portrete koje izrađujem posljednjih nekoliko mjeseci – rekla nam je na kraju razgovora Tihana Kušter.

Dio njezinih radova možete pronaći i na adresi: https://tihanakusterportrayal.com/.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još