PREDSTAVLJENO NA SJEDNICI VLADE

Počinje reforma zdravstva i pilot-projekt sistematskih pregleda

Autor: HRT Foto/Video: Luka Stanzl/Pixsell
- Advertisement -

Kreće dugoočekivana reforma zdravstva. Na sjednici Vlade predstavljen je prvi reformski paket – konačan prijedlog zakona o zdravstvenoj zaštiti te zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, piše HRT.

Ministar Vili Beroš ističe da je naglasak na preventivi i ranom otkrivanju bolesti, a idući tjedan kreće pilot projekt preventivnih zdravstvenih pregleda za građane.

Održiv zdravstveni sustav s pacijentom u središtu – tako je ministar predstavio novi zakon koji bi trebao biti okvir zdravstvene reforme.

– A specifični ciljevi su jačanje javnog zdravstva, okretanje preventivi i ranom otkrivanju bolesti. Mnogi naši sugrađani uključujući ponekad i mene, to priznajem, nismo aktivni u odazivanju na preventivne preglede, rekao je Vili Beroš.

Već idućega tjedna bit će predstavljen plan preventivnih zdravstvenih pregleda koji će se kao pilot projekt provoditi u četiri županije.

– Bit će okrenuti pacijentima starijima od 40 godina, tako je odlučila struka, i koji se nisu zadnje dvije godine javili obiteljskom liječniku, dodaje Beroš.

U načelu ja se slažem s tim jer većina poslodavaca ne vode računa o tome i nemamo uvida u to kakvo je zdravlje naših građana. Nisam siguran koliko je to provedivo ovako za sve i koliko imamo kao zdravstveni sustav koliko ima kapaciteta da to napravi, kaže predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu Ivica Belina.

Ljudske kapacitete testirat će i novost – specijalistički pregleda u domovima zdravlja.

– Jer je to prirodniji tijek pristupa problematici ali isto tako što je iznimno važno dostupniji je tijek.

– Mislim da će to biti korisno u malim sredinama gdje građani zapravo nemaju pristup specijalističkoj zdravstvenoj zaštiti, u većim centrima mislim da to neće imati većeg efekta, dodaje Belina.

– Vidjet ćemo kako će to funkcionirati s obzirom na to da imamo problem s nedostatkom liječnika, nedostatkom specijalista, tu će onda rješenje biti kompleksno i slojevito, smatra direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, Dražen Jurković.

Mijenja se i zakon o zdravstvenom osiguranju. Problem ostaje što HZZO jedini i dalje određuje cijene usluge – poručuju poslodavci u zdravstvu, javlja HRT.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još