U Velikoj vijećnici Međimurske županije 24. veljače 2022. godine održana je 6. sjednica Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije. Na sjednici je sudjelovalo petnaest vijećnika, dok je desetak vijećnika opravdalo svoj izostanak. Dnevni red imao je šest točaka koje su svi prisutni vijećnici jednoglasno prihvatili. Predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije Matijaš Oršuš prisutne je molio je da posebnu pažnju obrate na petu točku dnevnog reda pod nazivom ˈPrijedlog mjera za učinkovito rješavanje problema romske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji“. Ovu točku prisutnim je vijećnicima iscrpno izložila Martina Oršuš.

Mjere su bile podijeljene u šest velikih tematskih cjelina socijalnog karaktera, a svaka od njih sadržavala je još desetke podmjera. U nastavku donosimo samo neke od njih.
1.Obrazovanje
– uključivanje djece romske nacionalne manjine od najranije dobi u vrtićki sustav uz financiranje roditeljskog udjela.
– kontinuirana financijska podrška programu uključivanja romske djece u predškolski odgoj
– povećanje broja romskih pomagača i rješavanje problema prijevoza polaznika škola i vrtića
– dodatne stipendije i nagrade polaznicima kako bi se motivirao njihov nastavak školovanja, ali i sufinanciranje troškova školovanja
2. Zapošljavanje i uključivanje u gospodarski život
– iniciranje hitnog zapošljavanja Roma u svim javnim institucijama
– davanje posebnih poticaja za zapošljavanje žena Romkinja
– subvencioniranje mjera samozapošljavanja za pripadnike romske manjine

3. Prostorno uređenje, stanovanje i zaštita okoliša
– hitno rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i legalizacija postojećih stambenih objekata
– uređenje i opremanje romskih naselja odgovarajućom infrastrukturom
– izrada strateških i urbanističkih planova
– preseljenje socijalno ugroženih romskih obitelji u socijalne stanove
4. Zdravstvena i socijalna skrb
– Zapošljavanje minimalno 20 socijalnih radnica zaduženih samo za romska pitanja
– pružanje pomoći u ostvarivanju socijalnih prava i ostvarivanju prava na korištenje gradskih/općinskih stanova
– omogućiti pravo na ostavarivanje zdravstvene skrbi i osiguranja

Plan je upućen županijskim institucijama na dataljnu obradu, a traži se osiguravanje sredstava iz županijskog proračuna za 2023. godinu kako bi se mjere promptno počele provoditi. Također, traži financijska podrška Županije od 2023. do 2027. godine.
Čak i letimičnim pogledom na zahtjeve i predložene mjere postaje jasno da su oni tek ˈlijepo slovo na papiruˈ. Nedostaje ozbiljan i realan akcijski plan kojem bi fokus bio usmjeren na tek nekoliko gorućih pitanja koja bi se uz sustavno bavljenje istima u višegodišnjem razdoblju mogla dovesti na zadovoljavajuću razinu. Pokušaj simultanog bavljenja svim problemima romske nacionalne manjine ne može uroditi plodom čak ni uz svu moguću raspoloživu financijsku potporu županije i države zbog raspršenosti pažnje na niz aktualnih teškoća. Samo bi istinskim angažmanom i detaljno razrađenim planom usmjerenim na primarne probleme romske nacionalne manjine Vijeće moglo kreirati politiku usmjerenu na boljitak Roma u Međimurju. Plan mjera trebao bi biti ozbiljan, razrađen dokument kojim se detaljno izlažu svi budući koraci u cilju napretka, a ne tekst ispunjen gramatičkim pogreškama i copy-paste odlomcima izložen pro forme.

