Tijekom 2024. i 2025. godine gotovo trećinu svih smrtno stradalih osoba u prometnim nesrećama u Republici Hrvatskoj činili su vozači i putnici vozila na dva kotača.
Unatoč kontinuiranom provođenju preventivnih i represivnih aktivnosti, stradavanja vozača i putnika na dva kotača bilježe se i na području Policijske uprave međimurske. Tijekom protekle dvije godine (2024. i 2025.) te tijekom 2026. godine na međimurskim prometnicama smrtno su stradala dva vozača bicikala te dva vozača motocikala.
Temeljem ROADPOL-ovog Plana aktivnosti za 2026. godinu, na području država članica održat će se pojačani nadzor vozila na dva kotača, tzv. “Two Wheelers”. Sve policijske postaje Policijske uprave međimurske navedeni nadzor, provest će od 1. do 7. lipnja 2026. godine.
Akcijom je predviđeno provođenje mjera s ciljem povećanja razine sigurnosti u cestovnom prometu te je usmjerena na sprječavanja najtežih prometnih prekršaja kao i prometnih nesreća s najtežim posljedicama u kojima sudjeluju vozači motocikala, mopeda, bicikala te električnih romobila i bicikala.
Posebna pozornost obratit će se na prekršaje nepropisne brzine kretanja motocikala, nekorištenje zaštitne kacige vozača i putnika na motociklima, mopedima, nekorištenje zaštitne kacige vozača osobnih prijevoznih sredstava zatim na prekršaje isteka važenja prometne dozvole i neregistriranih vozila, upravljanje prije stjecanja prava na isto, upravljanja bez odgovarajuće kategorije, neisticanja ili nepropisnog isticanja registarskih pločica na motociklima i mopedima (savijene registarske pločice ili montirane ispod sjedala, blatobrana i dr.) te na prekršaje tehničke neispravnosti vozila i osobnih prijevoznih sredstava, ali i na sve ostale prekršaje u cestovnom prometu koje čine vozači bicikala i osobnih prijevoznih sredstava.
ROADPOL operativna akcija: Pojačani nadzor vozila na dva kotača
Pisao anonimna pisma, potpisivao SDP, a sad će lijepo imati posla s policijom!
Općinska organizacija SDP-a Strahoninca čvrsto je zauzela stav u zaštiti svog integriteta. Ne dozvoljavaju da netko anoniman koristi njeno ime u potpisivanju anonimnih pisama, koja šalje redakcijama informativnih glasila, o čemu su članovi jučer jasno govorili na sjednici Općinskog vijeća Strahoninca.
Podsjećamo, prije nekoliko dana na mailove nekoliko redakcija, pa tako i naše, stiglo je pismo sumnjivog sadržaja.
Riječ je o dopisu s nadnaslovom i naslovom SKANDAL NA PREZENTACIJI PLANA U STRAHONINCU: Urbanistica poručila: „Trebalo bi mu oduzeti licencu!“
Dopis je poslan s maila [email protected]što sugerira da iza njega stoji organizacija SDP-a Strahoninca. To je odmah pobudilo sumnju, jer to nije njihov način komuniciranja. Na istu mail adresu uzvratili smo molbom da dotični dopis potpiše odgovorna osoba u SDP-u. No, dobili smo odgovor da se “poruka nije isporučila na ozačenu mail adresu, jer se adresa ne može pronaći i ne postoji”.
Tada zovemo općinskog vijećanika SDP-a Dragana Zdolca. Javlja se sa sjednice Kluba SDP-a. Nakon što smo mu pojasnili o čemu se radi, prekinuli smo, a on je nazvao za desetak minuta.
“Evo, SDP s tim i takvim pismom nema nikakve veze! Vjerojatno je poslano s lažnog maila”, kazao je.
S obzirom da je dopis pun neistina i poluistina, kojima se blati općinsko rukovodstvo na čelu s načelnikom Franjom Lehkecom, a pod imenom “strahoninskog SDP-a”, ni načelnik, ni vijećnici ne žele da se na tome stane.
-Jasno i nedvosmisleno se ograđujemo od sadržaja ovog anonimnog pisma. Kad imamo što reći, mi to kažemo javno i u lice – kazala je Jasminka Poljanec, predsjednica Kluba vijećnika SDP-a i nastavila:
-Mi tražimo da Općina uputi prijavu nadležnim službama, odnosno Policijskoj upravi međimurskoj, kako bi se slučaj istražio i ušlo u trag anonimnog pošiljatelja dotičnog pisma! To je kazneno djelo i mora se učinkovito djelovati – naglasila je Jasminka Poljanec.
Svi vijećnici su se složili s tim zahtjevom i dali zadatak načelniku Lehkecu i općinskim službama da prijavu podnesu još u toku današnjeg dana, odnosno petka, 29. svibnja 2026. godine.
Tako je i učinjeno!
FOTO/VIDEO OŠ Sveta Marija obilježila Dan škole bogatim programom i dodjelom priznanja
Osnovna škola Sveta Marija proslavila je 28. svibnja 2026. godine Dan škole u novoj školskoj sportskoj dvorani uz pjesme, ples, igrokaze i glazbu, kojom su učenici i učitelji ove škole pokazali raznovrsnost i talent ove školske zajednice.

U programu, kojeg su vodili učenici David Žižek i Sofija Frančić, nastupili su: školski zbor, Mali tamburaši, Mali folklor, engleska i njemačka grupa te učenici raznih razreda koji su pripremili sjajne plesne, pjevne. Učenik Erik Valjda predstavio je i svoj talent na gitari, a Matej Šprah na klarinetu. Učenici 4. razreda pripremili su igrokaz „Žufka čuča“. U svaki je nastup uloženo puno truda i vježbe.
U dvorani su izloženi i radovi učenika, a na kraju je nekoliko riječi uputila ravnateljica Gorana Šavora Peter, nakon čega je uručila nagrade istaknutim učenicima i učiteljima.

– Ova priredba pokazala je koliko talenta, truda, kreativnosti i srca živi među našim učenicima. Posebno hvala našim učenicima koji nas uvijek iznova podsjećaju koliko radosti i energije živi u našim učionicama. Veliko hvala i našim učiteljima, stručnim suradnicima i svim djelatnicima škole koji svojim znanjem, strpljenjem i predanošću svakoga dana stvaraju okruženje u kojem djeca mogu učiti, razvijati svoje talente i rasti kao dobri ljudi. Hvala i roditeljima na povjerenju, podršci i suradnji — jer samo zajedno možemo graditi snažnu i uspješnu školsku zajednicu. Hvala vam što ste dio naše školske priče! – rekla je ravnateljica i poručila:
– Želim vam svima puno uspjeha, veselja i lijepih trenutaka — ne samo danas, nego tijekom cijele školske godine!
NAGRAĐENI UČENICI I UČITELJI
Povodom Dana škole nagrađeni su učenici Doris Frančić, Julija Frančić, Sofija Frančić i Hana Orehovec za osvojeno 2. mjesto na županijskom Natjecanju u šahu te Ian Frančić za osvojeno 2. mjesto na županijskom Natjecanju mladih tehničara RH u kategoriji Obrada materijala.
Za vrstan pedagoški rad i mentorstvo nagrađeni su učiteljica Ivana Lukša Peranec – za pripremu učenika za Međunarodno matematičko natjecanje „Klokan bez granica“ , mentorstvo na županijskom Natjecanju iz šaha, Sportskim igrama mladih u šahu za Donje Međimurje i organizaciju Večeri matematike, i učitelj Franjo Jambrović – za uspješno mentorstvo na županijskom Natjecanju mladih tehničara RH.

Pohvalnice Učiteljskog vijeća za izvrsne rezultate na županijskim natjecanjima, sportskim igrama mladih i smotri primili su: Laura Balent, Marta Bartolić, Marsel Švenda, Mateja Bartolić, Marino Lisjak, Ivan Peter, Cris Mustač, Karlo Stančec, David Jambrešić, Dino Šprah, Luka Peter, Teo Pavlic, Jakov Gašparić, Eva Kvakan, Zita Pongrac, Karla Peter, Klara Strmečki, Emili Hajdinjak, Lorena Kanižaj, Lara Kanižaj, Tena Bartolić, Rebeka Mihalac, Bruno Vadlja, Erik Vadlja, Franjo Frančić, Greta Gašparić, Lukas Hobor, Oliver Hunjadi, Nika Jambrešić, Vito Jambrešić, Borna Kvakan, Jakov Kvakan, Ema Šulj, Gabriel Lukan, Viktor Štrok, Tia Levačić, Ema Peter i Ivano Orehovec.
Zahvalnice ravnateljice za mentorstvo i vrstan pedagoški rad primili su mentori Marija Bobić, Marina Držanić, Biserka Poljak, Paula Dvorski Vilaj, Marta Stella, Vlasta Horvat i Helena Vadlja.
Donja Dubrava kreće u sanaciju odlagališta otpada
Dana 25. svibnja 2026. godine načelnik općine Damir Vidović, potpisao je ugovor o izvođenju radova na sanaciji odlagališta otpada „Donja Dubrava” sa tvrtkom Mišić d.o.o. iz Podbrestа. Radovi obuhvaćaju potpuno uklanjanje otpada s lokacije odlagališta u k.o. Donja Dubrava, a moraju biti završeni do 31. kolovoza 2026. godine.
Ukupna vrijednost radova iznosi 58.910,00 eura bez PDV-a, odnosno 73.637,50 eura s PDV-om. Projekt je sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji pokriva 60% prihvatljivih troškova odnosno do 47.508,75 eura, dok ostatak osigurava Općina iz vlastitih sredstava.
FOTO Korak prema održivoj budućnosti: otvoren novi Green & Smart salon u Čakovcu
Jučer, 28. svibnja, je svečano otvoren novi Green & Smart salon by CEE u Čakovcu, novi iskorak tvrtke CEE – Centar Energetske Efikasnosti u promicanju energetski učinkovitih i održivih rješenja za domove i poslovne prostore.
Od 1992. godine Markov Trade svoj razvoj gradi kroz rad na terenu, iskustvo i svakodnevnu komunikaciju s kupcima. Upravo je iz razumijevanja njihovih potreba nastao Centar energetske efikasnosti, mjesto koje pruža savjete i rješenja za pametnije korištenje energije.

Otvaranjem Green & Smart salona kupcima se na jednom mjestu omogućuje upoznavanje suvremenih energetskih tehnologija – od solarnih sustava i baterija do dizalica topline, klimatizacije i drugih povezanih rješenja. Salon je osmišljen kao prostor u kojem se tehnologije mogu vidjeti, usporediti i bolje razumjeti.

U kratkom obraćanju okupljenima direktor tvrtke Aleksandar Markov istaknuo je kako je nova zgrada u potpunosti samoodrživa te se napaja obnovljivim izvorima energije, čime dodatno potvrđuje usmjerenost tvrtke prema energetskoj učinkovitosti i održivom razvoju. Tom je prilikom zahvalio svojim djelatnicima i obitelji, naglasivši kako bez njihove podrške, predanosti i zajedničkog rada ostvareni uspjesi ne bi bili mogući.
Vizija tvrtke ostaje usmjerena na pomoć kupcima u smanjenju potrošnje energije, povećanju sigurnosti te ulaganju u učinkovitija i održivija rješenja. Green & Smart zamišljen je kao mjesto savjetovanja, edukacije i suradnje, koje povezuje dugogodišnje iskustvo Markov Tradea, znanje Centra energetske efikasnosti i potrebe suvremenih kupaca.
Mladić (22) zbog ponavljanja najtežih prometnih prekršaja završio u zatvoru
Dovršenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je 22-godišnjak u nekoliko navrata upravljao osobnim automobilom u prometu na cestama prije stjecanja prva na upravljanje te je time počinio prekršaje iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Naime, 22-godišnjak je višestruki ponavljač najtežih prometnih prekršaja kojem je zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova, rješenjem Policijske uprave međimurske, ukinuta i oduzeta vozačka dozvola.
Kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je u razdoblju od 23. do 27. svibnja 2026. godine u tri navrata upravljao osobnim automobilom, čakovečkih registarskih oznaka, prometnicama u Čakovcu i Pretetincu.
Vozač je uhićen te je uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama doveden na Prekršajni odjel Općinskog suda u Čakovcu. Nakon saslušanja dežurni sudac prihvatio je prijedlog policije te okrivljeniku odredio zadržavanje do 15 dana, nakon čega je sproveden u varaždinski zatvor.
Mlade Ekokreativke Srednje škole Prelog među najboljima na smotri učeničkih zadruga
Ekokreativci Učeničke zadruge Drava Srednje škole Prelog pokazali su na 38. Županijskoj smotri učeničkih zadruga svoj trud, kreativnost i ekološku osviještenost kroz zanimljive i maštovite radove, ali i kreativno uređen štand.
Pod vodstvom mentorice, profesorice Mirele Petković, Nadja i Stela, učenice 3. EK razreda, uspješno i samouvjereno predstavile su radove Ekokreativaca te su prema ukupnom broju bodova Povjerenstva osvojile izvrsno 2. mjesto.
U organizaciji i provedbi sudjelovale su i voditeljica UZ Drava, profesorica Tajana Štefok, te voditeljica Ekokreativaca, profesorica Tanja Gregur.
Učenik čakovečke gimnazije Lovro Erdelji nagrađen za istraživanje o Ignacu Szentmartonyju
Znatiželja, upornost i ljubav prema istraživanju uvijek pronađu svoj put do priznanja. To je potvrdio Lovro Erdelji, učenik drugog razreda Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, osvojivši treću nagradu na dodjeli Nagrade „Dragutin Feletar“ u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu.

Ova vrijedna nagrada dodjeljuje se treću godinu zaredom najuspješnijim mladim istraživačima osnovnih i srednjih škola s ciljem poticanja istraživačkog duha, znanstvene radoznalosti i izvrsnosti među mladima, a među nagrađenima se zasluženo našao i Lovro Erdelji.
U svom radu Lovro je istraživao lik i djelo Ignaca Szentmartonya, pokazavši ozbiljnost, predanost i istraživačku zrelost. Tijekom izrade rada vodila ga je mentorica, profesorica Andreja Talan Gombar, kojoj također pripadaju čestitke za stručnost, predanost i podršku.
Lovru Erdeljiju upućuju se iskrene čestitke na ovom vrijednom uspjehu, uz želju da mu ovo priznanje bude tek jedno od mnogih na njegovu istraživačkom i akademskom putu.













