Danas se u Općini Podturen održala božićna tradicija koja je ponovno okupila mještane i posjetitelje ispred zgrade ambulante kroz tradicionalno uprizorenje živih jaslica, događaj koji je donio poseban blagdanski ugođaj ispunjen pjesmom i vjerom. Program su uveličali zborovi (crkveni zbor, KUD Podturen i Udruga Turen), Limena glazba Općine Podturen, djeca Područne škole Sivica te djeca Područne škole Miklavec koji su svojim nastupima razveselili sve okupljene. Središnji dio događanja bilo je uprizorenje živih jaslica u kojem su sudjelovali glumci i naratori DSR SZS-a „Mura“ Ferketinec-Miklavec vjerno dočaravši prizor Isusova rođenja.
Zahvaljujemo svim izvođačima, sudionicima, udrugama, organizatorima iz DSR SZS “Mura” Ferketinec – Miklavec, tehničkoj podršci, našim kuharicama vina, čaja i kolača, Marini Murk na posudbi rekvizita, našem župniku na blagoslovu, djelatnicima Općine Podturen te mještanima koji su svojim trudom i dolaskom doprinijeli da ovaj događaj protekne u toplom i dostojanstvenom blagdanskom ozračju. – rekao načelnik Općine Podturen Perica Hajdarović.
Hvala svima na zajedništvu i lijepim trenucima uoči nadolazećih blagdana.
U prepunoj Crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije u Maloj Subotici danas je održan tradicionalni božićni koncert ‘Sretan Božić, dobri ljudi’ Kulturno-umjetničke udruge „Zvon”, koji je još jednom potvrdio koliko glazba u adventsko vrijeme ima posebnu snagu povezivanja i stvaranja topline među ljudima. U najljepšem razdoblju godine, kada se traži trenutak mira i zajedništva, ovaj koncert bio je upravo to – večer ispunjena emocijama, tradicijom i radošću.
Već od prvih taktova Valcera br. 2 Dmitrija Šostakoviča u izvedbi Zvonovih tamburaša bilo je jasno da publiku očekuje poseban glazbeni doživljaj. Program je pažljivo osmišljen kako bi spojio tradicijske božićne napjeve, sakralne skladbe i poneko moderno iznenađenje, što je publika nagradila dugotrajnim pljeskom.
Na pozornici su se izmjenjivali brojni izvođači – ženska vokalna skupina KUU-a „Zvon”, talentirani solisti Antonia Jurinec, Iva Blažona, Patricija Juračić, Sara Petrović, Roko Blažona i Petar Hadeljan, kao i dragi gosti Puhački orkestar Općine Mala Subotica te Pjevački zbor dr. Vinko Žganec iz Vratišinca. Svaki nastup donio je novu emociju, od svečanosti i poniznosti do razigrane blagdanske radosti.
Posebno su se istaknule izvedbe tradicijskih pjesama poput „Zvan Betlema”, „O, kakva to svetlost”, „Raduj se Betleme” i „Narodi nam se”, koje su publiku podsjetile na bogatstvo hrvatske božićne glazbene baštine. Veliko oduševljenje izazvale su i interpretacije „Tihe noći” te završna zajednička pjesma „Sretan Božić, dobri ljudi”, kada su se svi izvođači okupili na oltarnom prostoru, stvarajući snažan osjećaj zajedništva.
Za dašak suvremenog blagdanskog duha pobrinuli su se tamburaši KUU-a „Zvon” izvedbom svjetskog hita „All I Want for Christmas Is You”, koji je izmamio osmijehe i dodatno zagrijao atmosferu u crkvi.
Ovaj božićni koncert u Maloj Subotici još je jednom pokazao koliko su ovakva glazbena događanja važna u očuvanju tradicije, ali i u stvaranju nezaboravnih uspomena. KUU „Zvon” potvrdio je status jednog od nositelja kulturnog i glazbenog života u Međimurju, a publika je kući ponijela ono najvrjednije – osjećaj istinskog božićnog duha.
Kotoriba je u nedjelju bila središte malonogometnih zbivanja, gdje je u školskoj sportskoj dvorani obilježena 50. obljetnica Malonogometnog kluba Klub 75. Pred domaćom publikom, uz bogat sportsko-zabavni program, Kotoripčani su proslavili veliki jubilej na najbolji mogući način – sportom, emocijama i punim tribinama.
Središnji dio večeri bio je treći povijesni susret MNK Kluba 75 i zagrebačkog Futsal Dinama, koji je i ovaj put privukao velik broj gledatelja. Podsjetimo, ova dva kluba prvi su se put susrela 2017. godine u humanitarnom ozračju, dok je drugi ogled odigran 2019. godine. Ovog puta susret je imao posebnu težinu, jer je bio dio rođendanske proslave kluba koji već pola stoljeća piše sportsku povijest Kotoribe.
Program je započeo već u poslijepodnevnim satima. U uvodnoj utakmici snage su odmjerile nogometašice ŽNK Donje Međimurje i ŽNK Lavice Celine (0:5), nakon čega su na teren istrčale U13 ekipe Škole nogometa Donje Međimurje i Futsal Dinama (7:1), pokazavši da budućnost nogometa ima čvrste temelje.
Posebne emocije izazvao je nastup veteranskih nogometnih legendi sa sjevera Hrvatske, među kojima su se našla i neka dobro poznata imena s nekadašnjih HNL travnjaka. Publika je njihove poteze ispratila pljeskom i nostalgijom, prisjećajući se dana kada su ta imena punila stadione. Tu golova nije bilo.
Vrhunac večeri bila je utakmica domaćih malonogometaša protiv Futsal Dinama, dvostrukog prvaka Hrvatske iz 2023. i 2024. godine. Kotoripski igrači pružili su snažan otpor renomiranom protivniku, a susret je obilovao atraktivnim potezima i pravim natjecateljskim žarom, na oduševljenje ispunjene dvorane. Dinamovci su na kraju slavili 3:0 uz podršku Bad Blue Boysa.
Cijeli događaj bio je dodatno obogaćen nastupom Mažoretkinja Kotoribe, kao i brojnim iznenađenjima za publiku. Posebnu radost najmlađima donio je dolazak Plavka, Dinamove maskote u obliku lava, koji je izazvao pravu euforiju među djecom, ali i starijima.
U organizaciju proslave uključila se i Dinamova zaklada ‘Nema predaje’. Pedeset godina postojanja obilježeno je na način koji će se još dugo prepričavati.
Danas je u Domu kulture Dr. Vinko Žganec u Vratišincu vladalo pravo blagdansko ozračje. Smijeh, dječja radost i zvonki glas Djeda Mraza ispunili su prostor, potvrđujući kako su ovakva druženja jedan od najljepših uvoda u božićno vrijeme. Najmlađi su s nestrpljenjem dočekali dragog gosta koji im je, uz osmijeh i toplu riječ, podijelio poklone i rado pozirao za fotografije koje će još dugo podsjećati na ovaj poseban dan.
Vratišinec je i ove godine pokazao veliko srce, a organizacija događanja bila je na visokoj razini. Djeca do četvrtog razreda osnovne škole imala su priliku primiti pažljivo pripremljene poklon pakete, prilagođene uzrastu, kojih je ukupno osigurano 150. Kako nam je potvrdio načelnik Općine Vratišinec Mihael Grbavec, za poklone se pobrinula Općina Vratišinec, nastavljajući lijepu tradiciju darivanja uoči blagdana.
Posebna pažnja posvećena je i osobama s posebnim potrebama. – Na prijedlog članova Socijalnog vijeća, načelnik je i ove godine odobrio sredstva za darove, a ukupno je obuhvaćeno 15 osoba. Svaka je primila poklon bon u vrijednosti od 50 eura te dodatni poklon paket. Na posljednjoj sjednici dogovoreno je i kako će se u narednom razdoblju izraditi pravilnik, s ciljem da se prepoznaju i eventualne dodatne osobe koje do sada nisu bile evidentirane. – dodao je Samuel Šarić u ime Socijalnog vijeća Općine Vratišinec.
Blagdansko druženje dodatno su obogatili članovi DVD-a Vratišinec, koji su se pobrinuli za kuhano vino i čaj, dok su posjetitelje mamili mirisi svježe pečenih fritula. Topla atmosfera, zajedništvo i veselje bili su prisutni na svakom koraku, a brojni mještani iskoristili su priliku za kratko druženje i razgovor u ugodnom ambijentu Doma kulture.
Vratišinec je još jednom pokazao kako se blagdani najljepše slave zajedništvom, brigom za najmlađe i one kojima je pažnja najpotrebnija. Ovakvi trenuci ostaju u sjećanju i stvaraju priče koje se s osmijehom prepričavaju dugo nakon što se svjetla blagdana ugase.
Više od četrdeset članova HKUU Sveti Martin na Muri, uz Vokalnu skupinu Murske dekle, danas je prikazom živih jaslica u centru mjesta ispričalo najljepšu blagdansku priču. Cijeli se prikaz odvijao pod redateljskom palicom prof. Anđelke Klemenčić koja je pokazala na koji način treba čuvati i poštovati našu tradiciju i baštinu.
Ovaj projekt oživljen je prošle godine, nakon određene pauze, uz čvrstu podršku Općine Sveti Martin na Muri i tamošnje turističke zajednice. Načelnik Martin Srša izrazio je zadovoljstvo što se na taj način čuva živo tkivo našeg kraja.
-Stariji se na ovaj način mogu prisjetiti starih običaja kićenja bora uz jaslice, a mladi imaju priliku nastaviti tradiciju koju im ostavljamo u nasljeđe, rekao je Srša.
Uz predivan program, za sve posjetitelje pripremljena je okrijepa uz tople napitke i vruće mlince.
Na Prvenstvu Hrvatske u plivanju, održanom u Splitu od 18. do 21. prosinca 2025., plivači Matej i Luka Bračko, pod vodstvom trenera Antonia Turka, uspješno su predstavljali GPK Međimurje.
Matej Bračko ponovno je bio iznimno uspješan te je na prvenstvu osvojio novih pet medalja.
Drugog dana prvenstva Matej je imao dva nastupa. Već u prvom, u disciplini 50 m leptir, osvojio je zlato u konkurenciji mlađih juniora, dok je u disciplini 100 m mješovito istoga dana osvojio srebrnu medalju.
Trećeg dana prvenstva Matej je najprije nastupio u disciplini 50 m prsno, gdje je zauzeo 8. mjesto, a potom je u disciplini 50 m slobodno još jednom zasjao na najvišoj stepenici pobjedničkog postolja osvojivši zlato.
Njegov brat Luka Bračko nakon više od dvije godine ponovno je nastupio na Prvenstvu Hrvatske. U disciplini 50 m prsno ostvario je odličan rezultat te postavio novi osobni rekord.
Zadnjeg dana prvenstva Matej nas nije razočarao – u posljednjoj disciplini, 50 m leđno, osvojio je srebrnu medalju u konkurenciji mlađih juniora te brončanu medalju u konkurenciji juniora.
Čestitke Mateju i Luki, kao i treneru Antoniju Turku, na izvrsnim rezultatima i uspješnom predstavljanju kluba!
Zahvaljujemo Patriku Kolmanu iz Croway i Bačvariji Srnec na donacijama i podršci radu kluba. – poručuju iz GPK Međimurje
Upravo je započeo tradicionalni Božićni koncert Pjevačkog zbora Josip Vrhovski koji je i ove godine ispunio dvoranu Sport Huba Nedelišće do posljednjeg mjesta. I u svom 26. izdanju ovaj neponovljivi glazbeni događaj blagdane ispunjava posebnom čarolijom.
Uz vrhunski zbor i orkestar ovom će doživljaju poseban pečat dati izvanredni solisti: Tatiana Cameron Tajči, Evelin Novak i Filip Hozjak. Ovogodišnji program koncerta odat će počast 200. obljetnici rođenja čuvenog skladatelja Johanna Straussa mlađeg, a dio će pjesama biti izveden u tradiciji američkih božićnih pjesama s podosta jazz manire. Upravo nastojanje da koncert svake godine dobije posebnu notu pretvara ga u jedinstven i osebujan događaj od trenutka kada se svjetla ugase.
Djelić atmosfere s početka koncerta donosimo u našoj galeriji.
OŠ Hodošan i Mjesni odbor Hodošan priredili su 19. prosinca 2025. veliko božićno iznenađenje za svu vrtićku i školsku djecu, njihove roditelje i mještane.
Adventski program započeo je u školskoj dvorani koju je za tu prigodu u toplom i blagdanskom duhu uredila učiteljica Likovne kulture Lea Šlibar uz pomoć vrijednih ruku Tomislava Sabola i Matije Hranjeca.
Priredbu su otvorili članovi Dramske družine kao voditelji božićnog dnevnika te uz pomoć svojih putujućih reportera iz cijelog svijeta najavili zanimljive dječje nastupe koji su dvoranu ispunili božićnim veseljem. Prekrasne blagdanske pjesme otpjevao je Školski zbor, a vrtićka djeca razgalila su svojim plesnim nastupom srca svih prisutnih. Učenici prvog, drugog i trećeg razreda pokazali su što se sve može naučiti u školi. Plesali su engleski valcer, recitirali, svirali i pjevali blagdanske pjesme U ponoć zvonce malo, Djetešce nam se rodili, Sretna nova godina i igrokazom nas upoznali s Neobičnim Djedom Božićnjakom.
Blagdanski duh osjetio se u svakom trenutku priredbe za što treba zahvaliti tetama iz vrtića i svim učiteljicama koje su svojim znanjem i trudom pomogle da djeca zablistaju na pozornici. One su redom: tete Ana Sabol, Paula Verli, Danijela Katarina Lepoglavec te učiteljice Martina Kuretić Sedlar, Suzana Košak, Sanja Rašan, Liljana Kralj, Andrea Ščapec i Sandra Premuš-Lepen. Kako bi svi nastupi protekli bez ikakvih tehničkih poteškoća, pobrinuo se učitelj Denis Kirić.
Tijekom priredbe svima prisutnima toplom blagdanskom čestitkom obratili su se ravnatelj OŠ Hodošan Damir Kovačić i načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat. Priredbi je nazočio i predsjednik Mjesnog odbora Hodošan Zlatko Ružić. Podršku najmanjima, tetama iz Područnog vrtića Hodošan i svima prisutnima pružila je i ravnateljica Dječjeg vrtića „Ftiček“ Donji Kraljevec Sandra Vlah.
Uz prekrasnu pozornicu svima je za oko zapeo i kutak Djeda Božićnjaka pa je njegov dolazak na školsku priredbu bio jedan od najradosnijih trenutaka večeri. Uz uzbuđene dječje povike Djed Božićnjak čarobno se pojavio u svom naslonjaču, a sva su ga djeca dočekala velikom pljeskom. Za svu djecu, malu i veliku, imao je spreman božićni poklon.
Podjela poklona Djeda Božićnjaka nije označila kraj božićne čarolije. On je svu djecu pozvao da ga slijede u školsko dvorište u kućicu Djeda Božićnjaka i stvore nekoliko fotografija za pamćenje. Bio je to početak druženja svih prisutnih na školskom adventu. Školsko dvorište bilo je ispunjeno toplim svjetlom lampica i ukrašenim božićnim štandova. Za tu božićnu bajku svojim maštovitim idejama uređenja pobrinula se učiteljica Sandra Balent. Mirisi toplih napitaka, božićnih slastica, kuhanih kobasica i ribljih delicija širili su se dvorištem, dok su božićne pjesme i upaljena vatra stvarale ugodnu i veselu atmosferu. Bilo je tu ponešto za svakoga.
Za sve to pobrinuli su se članovi Mjesnog odbora Hodošan te sljedećih udruga i sportskih klubova: Udruga žena Hodošan, Lovačko društvo „Fazan“ Hodošan, Sportsko ribolovno društvo „Trnava“ Hodošan, Zaštitarsko-ekološka udruga „Prode“ Hodošan, Nogometni klub Hodošan, Stolnoteniski klub Hodošan te Dobrovoljno vatrogasno društvo Hodošan.
Organizacija školskog adventa bila je primjer lijepe i uspješne suradnje škole i lokalne zajednice. Zajedničkim trudom ravnatelja OŠ Hodošan, školskih djelatnika, učenika, roditelja, predstavnika dječjeg vrtića i lokalne zajednice te mjesnih udruga stvoren je topao i sadržajan blagdanski program. Ova suradnja pokazala je kako se zajedništvom, voljom i međusobnom podrškom može obogatiti školski i društveni život te uljepšati adventsko vrijeme svima uključenima.
Treće kolo 14. Polarne kros lige Prelog, u organizaciji Biciklističkog kluba Prelog, održano je u subotu,21. prosinca 2025. godine uz jezero HE Dubrava u Prelogu.
– Dragi trkači, hodači, volonteri i prijatelji Polarne kros lige Prelog, avršili smo 3. kolo u još jednom maglovitom, tihom i zimskom izdanju. Sudjelovalo ukupno 147 sudionika – 43 trkača na dugoj stazi, 92 na kratkoj i 12 hodača. Još nam se pridružilo i 7 novih natjecatelja, što nas posebno veseli – poručuju iz BK-a Prelog.
STAZA OD 10,8 KM
Najbrži na dužoj stazi kod muškaraca su ovaj put bili Matej Lesar (NK Bratstvo Savska Ves), ispred Marina Dragulića (individ.) i Anđelka Horvata (BK Prelog), a kod žena, prvo mjesto je, kao i u prva dva kola, odnijela Kristina Babić (AK Međimurje), drugo Mia Furdi (BK Prelog), a treće Sanja Pirc (Advance Running Team).
Matej Lesar, Marin Draguljić i Anđelko HorvatKristina Babić, Mia Furdi i Sanja Pirc
STAZA OD 3,2 KM
Najbrži na kraćoj stazi u kod muškaraca najbrži su bili Hrvoje Balent (AK Varaždin), Ivan Matković (Harder Than Steel) i Drako Okreša (Mugači), a kod žena Tesa Škoda (BK Prelog/TK Sjever), Ana Krivak (individ.) te Kristina Vuk (AK Međimurje).
Hrvoje Balent, Ivan Matković i Darko OkrešaTesa Škoda, Ana Krivak i Kristina Vuk
HODAČI
Kod hodača, najbrži muškarac bio je Mario Ružman (BK Prelog), a iza njega Manuel Režek (individ.) dok su najbrže hodačice na 3,2 km bile: Sonja Ivoš (AK Međimurje), Brigita Štrok (individ.) i Ljiljana Škrobar (AK Međimurje).
Sonja Ivoš, Brigita Štrok i Ljiljana Škrobar
– Svim sudionicima želimo sretan Božić i blagoslovljene blagdane! Neka vam praznici donesu mir, radost, dobro društvo i puno topline – baš kao što ste vi donijeli toplinu na stazu i u ovu našu zimsku ligu. Posebna zahvala našim volonterima, koji su i ovog puta pripremili izvrstan čaj i kuhano vino, te sve odradili besprijekorno. Bez vas ova liga ne bi imala svoju dušu. Uživajte u blagdanima, odmorite noge i srce – vidimo se ponovno na 4. kolu, 27. prosinca 2025. godine. Do tada, ostanite aktivni, nasmijani i u dobrom društvu – poručili su iz BK-a Prelog.
Sve rezultate 3. kola pogledajte ovdje, a više fotografijaovdje. Čestitke svima!