Na svojoj 4. sjednici, Općinsko vijeće Općine Strahoninec donijelo je odluku o naknadama za rad predsjednika Općinskog vijeća, vijećnicima i članovima radnih tijela.
Prema toj odluci, članovi Općinskog vijeća imaju pravo na naknadu u neto iznosu od 40 eura po prisustvovanju sjednici. Članovi radnih tijela imaju pravo na naknadu u neto iznosu od 20 po prisustvovanju sjednici radnog tijela. Ukupna godišnja neto naknada po vijećniku ne smije iznositi više od 796,33 eura.
Predsjednik Općinskog vijeća ima pravo na naknadu u neto iznosu od 99,54 eura mjesečno. Ukupna godišnja neto naknada za predsjednika Općinskog vijeća ne smije iznositi više od 1.194,50 eura.
Općinski načelnik nema pravo na naknadu za prisustvovanje na sjednicama Općinskog vijeća i radnih tijela Općine Strahoninec.
U Udruzi za sindrom Down Međimurske županije održana je jedna iznimno vesela i topla večer uz radionicu izrade božićnih keksića te brojne drage posjete. Članovi Udruge zajedno s volonterima mijesili su i oblikovali kolačiće, družili se i uživali u pravoj blagdanskoj atmosferi.
Posebno vesele lijepi posjeti koji su tom prilikom ostvareni. U radionici su sudjelovali učenici 3. UR razreda Ekonomske i trgovačke škole Čakovec sa svojom profesoricom, koji su se družili s članovima i volonterima Udruge.
Udrugu je posjetio i svećenik iz Štrigove, a pridružili su mu se i mladi iz župe koji su donijeli slatke paketiće te zajedno s članovima okitili božićni bor.
Zahvala ide i učenicima OŠ Tomaša Goričanca iz Male Subotice koji su izradili i donijeli poklon-paketiće za članove Udruge.
Posebno raduje vidjeti koliko mladih ljudi ima želju i volju pomagati te provoditi svoje slobodno vrijeme u druženju s članovima Udruge.
Kulinarska radionica održana je u sklopu projekta „Šarenim čarapama do cilja“ uz financijsku potporu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Već tradicionalno uoči Božića i srcem punim solidarnosti i topline, Mladež HDZ-a Međimurske županije posjetila je Dnevni boravak djece “Dr. Antun Bogdan”. Ovaj put na dar su im donijeli prijenosno računalo (laptop) kako bi im pomogli organizaciji rada i olakšali planiranje budućih aktivnosti.
Imali su prilike pobliže se upoznati s radom boravka, korisnicima koji su osobe s teškim tjelesnim invaliditetom i izazovima s kojima se susreću njihove obitelji, ali i djelatnici boravka.
– Zahvaljujemo našim članovima koji su i ove godine svojim doprinosom omogućili darivanje. Snaga, entuzijazam i nesebična briga divnih djelatnika i osmijesi njihovih korisnika nas duboko dirnu i podsjećaju koliko je važna naša zajednica i djelovati na dobrobit iste. Hvala vam na srdačnom prijemu i suradnji. Neka vam blagoslovljen Božić donese mir, radost i snagu, a nova godina neka bude ispunjena toplinom i našom zajedničkom brigom. Uz vas smo uvijek! – poručuju iz HDZ-a.
Umirovljenica Slavica Mustač iz Svete Marije dokaz je da kreativnost i stvaralaštvo daju ljepotu životu. Ova kreativna žena posljednjih desetak godina bavi se izradom vijenaca i ukrasnih kugla od traka za vezanje poklona, koji su zaista posebni.
– Režem trake za poklone, preklapam ih i pribadam na vijence ili kugle od stiropora. Slažem ih u križ i kombiniram boje – opisala je Slavica kako nastaju ove prekrasne kreacije. No, njezina kreativnost ne leži samo u tome.
Prekrasni vijenci Slavice Mustač
Ona izrađuje i goblene, vezene stolnjake, a napravila je i mnoštvo čestitki za sve prigode i svijeća. Danas 70-godišnja Slavica, 50 je godina sa svojim suprugom Andrijom, koji je također umjetnička duša i o čijim smo nevjerojatnim dijelima od drva, stolarskim ukrasnim predmetima i pletenih žica pisaliovdje, živjela u Njemačkoj.
Kreativnim radom, konkretno izradom goblena, Slavica se počela baviti još u mladim danima, dok se njezin muž bavio pletenjem od žica i izradom drvenih skulptura i slikanjem, Slavica je i sama otkrila svoju stvaralačku notu.
Krenula je s goblenima, usredotočila se i na vezenje lijepih stolnjaka te izradu čestitki s raznim motivima i tehnikom preklapanja, kao i svijeća za sve prilike. Sve su to bili njezini dragi hobiji, a većinu svojih radova dijelila je prijateljima i obitelji. Njezine rukotvorine i danas pune kutije i police njezinog doma, koji je sada trajno u Svetoj Mariji.
Neki od goblena Slavice Mustač
– Nedavno sam se sa suprugom Andrijom zauvijek vratila iz Njemačke u Hrvatsku. Ovdje smo dolazili povremeno, a kako smo stariji sve češće, jer ovdje smo pronašli smirenje od posla i svoj mali raj, te smo se odjavili iz Njemačke i trajno se preselili u našu rodnu Svetu Mariju – otkrila je Slavica.
Život u inozemstvu bio je obilježen radom, a kreativan rad i nju i supruga je opuštao i davao protutežu životnim brigama i borbama.
– U Njemačkoj se jako puno radilo. Gradili smo kući, razmišljali kako ćemo financirati studij djeci. Imamo sina Marija i kći Manuelu te unuka Liama. Tu u SvetojMariji je mirno, ovdje se opustimo i jednostavno uživamo – kaže Slavica.
– Slavica Mustač izvezla je i mnogobrojne lijepe stolnjake
Suprug Andrija radio je tesarske i građevinske radove, dok je Slavica radila u tvrtki u elektro-motorima kao radnica, a kasnije za kozmetičku tvrtku Avon te kao čuvalica djece u dnevnom boravku.
Danas, Slavica zna da više ne mora raditi, juriti ni brinuti. Umirovljeničke dane provodi u modu laganini, kuhajući, boraveću u vrtu i uređujući kuću. Izradu rukotvorina uglavnom je zamijenila uređujući vrt, cvijeće i kuhajući, jer, ističe, ima previše rukotvorina. Ukrasne vijence i kugle međutim još rado povremeno izrađuje, a oni svojom ljepotom predstavljaju jedinstvene ukrase za razne prigode, od Uskrsa do Božića.
Slavica sa suprugom Andrijom Mustač
Kreativan rad i umirovljeničko „prtljanje“ po kući i dvorištu, uz društvo novog mačka kojeg su udomili, predstavlja njihov mali raj. Zahvalna i sretna na svemu što imaju, Slavica cijeni male stvari i svakodnevne trenutke, a posebno je sretna zbog povratka kući u svoj rodni kraj.
– Svugdje je lijepo, ali, kod kuće, u Svetoj Mariji, je najljepše! – zaključila je Slavica. Ovo dvoje kreativnih umirovljenika tako će ovaj Božić proslaviti s posebnim spokojem i mirom u srcu, znajući da su točno ondje gdje su uvijek željeli biti.
Slavičine jedinstvene radove pogledajte u našoj fotogaleriji. Sretan Božić, Slavica i Andrija!
u ovo posebno vrijeme godine, kada se domovi ispunjavaju svjetlošću, toplinom i zajedništvom, želim vam se obratiti s velikom zahvalnošću i ponosom. Božić nas uvijek podsjeti na vrijednosti koje nas povezuju – obitelj, zajedništvo i brigu jednih za druge. Upravo te vrijednosti vodile su nas kroz godinu ispunjenu važnim iskoracima za naš grad.
Neka vam ove blagdanske dane ispuni toplina obitelji, radost susreta i mir koji samo Božić može donijeti. Neka u vaše domove uđe blagost, a u vaša srca nada i ljubav za vaše bližnje, za svakog čovjeka. Neka mali Isus pomiluje božanskom rukom bolesne i nesretne. Daj vam Bog zdravlja, veselja i svega obilja. Blagoslovljen Božić svima.
POGLED – udruga za autizam s velikom zahvalnošću obavještava javnost da je od Humanitarne udruge Kompići zaprimila donaciju 10 računala, koja će se koristiti u sklopu STEAM programa udruge.
Ova vrijedna donacija djeci i mladima s autizmom otvara nove mogućnosti za učenje, razvoj digitalnih vještina, kreativnost i istraživanje tehnologije u sigurnom i poticajnom okruženju. Računala će omogućiti kvalitetniji rad, veći broj praktičnih aktivnosti te još bolje prilagođene sadržaje za korisnike programa.
Iz udruge POGLED zahvaljuju Humanitarnoj udruzi Kompići na prepoznavanju važnosti inkluzivnog obrazovanja i na doprinosu stvaranju prilika za rast, samostalnost i bolju budućnost djece i mladih s autizmom.
Zajedničkim djelovanjem potvrđuje se da tehnologija ima svoj puni smisao kada je u službi ljudi.
Kraj godine i blagdansko vrijeme uvijek nas podsjećaju na zahvalnost, radost darivanja i male geste koje čine život ljepšim. Upravo u tom duhu, župan Međimurske županije Matija Posavec, u utorak 23. prosinca održao je tradicionalni svečani prijem povodom božićno-novogodišnjih blagdana zajedno s predsjednikom Skupštine Dragutinom Glavinom.
Prijam je okupio brojne uzvanike koji su se zajednički okupili kako bi obilježili uspjehe protekle godine, zahvalili na suradnji i razmijenili dobre želje za nadolazeće blagdane.
Okupljene je pozdravio predsjednik Skupštine Dragutin Glavina, zahvalivši svima na dolasku i trudu koji ulažu kako bi Međimurska županija bila bolje mjesto za život. Istaknuo je koliko je važno pružati podršku onima kojima je najpotrebnija i zahvalio se humanitarnim udrugama, volonterima i donatorima, posebno Zakladi Mikec koja stipendira mlade i pomaže Zakladi Katruža. „Blagdansko vrijeme nas podsjeća da darivanje i briga za druge čine naš kraj ljepšim i toplijim,“ poručio je Glavina, poželjevši svima sretan Božić i uspješnu Novu 2026. godinu.
Župan Međimurske županije Matija Posavec u uvodnom je obraćanju istaknuo važnost osvrta na godinu na izmaku te zahvalio svima koji su svojim radom pridonijeli razvoju županije. Naglasio je kako je iza nas godina intenzivnih ulaganja, brojnih projekata i konkretnih rezultata. „Međimurska županija danas je veliko gradilište i najveći investitor u svom prostoru. Gotovo da nema dijela našeg kraja u kojem ne nastaju nove vrijednosti koje ostavljamo u nasljeđe. To je rezultat rada, znanja i upornosti naših ljudi i na to možemo biti ponosni“, istaknuo je župan Posavec, podsjetivši kako je Skupština Međimurske županije jednoglasno donijela proračun od gotovo 185 milijuna eura, stabilan i snažan za provedbu oko 80 razvojnih projekata.
Posebno se osvrnuo na ulaganja u obrazovanje, naglasivši da petnaestak obrazovnih ustanova trenutačno prolazi kroz dogradnje, rekonstrukcije ili izgradnju školskih sportskih dvorana. „Svaki projekt promišljen je i zaokružen. Ova dinamika ulaganja pokazuje stabilnost proračuna i jasno usmjerenje – za godinu i pol dana želimo postići da sve škole u Međimurju rade u jednoj smjeni, uz optimalne uvjete za učenike i djelatnike“, rekao je.
Govoreći o aktualnim projektima, župan je istaknuo kako se paralelno s najvećim investicijskim ciklusom u obrazovanju intenzivno koriste europska sredstva te ulaže u razvoj interpretacijskih centara i očuvanje baštine. „U brojnim područjima više ne prednjačimo samo po iznosima ulaganja, već po standardima koje postavljamo. Međimurje danas ne prati trendove – ono ih stvara“, naglasio je Posavec.
Podsjetio je i na priznanja koja potvrđuju takav smjer, među kojima je i nagrada Svjetske turističke organizacije za održivi razvoj, kao i izvrsne rezultate međimurskih učenika na državnoj maturi. Istaknuo je i niz mjera usmjerenih građanima – od sufinanciranja obnovljivih izvora energije, financiranja osobnih asistenata u vrtićima, besplatnog javnog prijevoza za umirovljenike, potpora učenicima i studentima, do pomoći bolesnim sugrađanima te ulaganja u sustav skrbi za starije, uključujući izgradnju Centra za starije osobe u Nedelišću i obnovu Doma u Čakovcu.
„Izazova nikad ne nedostaje, ali ih ne zaobilazimo. Biramo ponekad teži put, no onaj za koji vjerujemo da je ispravan i u skladu s vrijednostima naših ljudi“, poručio je župan, zaključivši kako snaga Međimurja leži u odgovornosti, solidarnosti i vjeri da se i najzahtjevniji izazovi mogu svladati.
Na kraju obraćanja, župan je uputio blagdansku čestitku svim građanima, uz poruku da Božić i nadolazeća godina budu vrijeme razumijevanja, međusobnog poštovanja i optimizma.
Blagdansko vrijeme posebno je obilježeno humanitarnom gestom – Zaklada Mikec darovala je Zakladi solidarnosti Katruža vrijednu donaciju koju su omogućili bivši stipendisti Zaklade Mikec – Bruno Mikec, Filip Grabant, Iva Babić, Dorotea Murković, Mateja Posavec, Damjan Mikec, Jakov Šlezak i Filip Grebenar. Zahvaljujući dugogodišnjem radu i inicijativama Zaklade Mikec, koja već niz godina promiče humanost podrškom mladima u obrazovanju, mnogi mladi ljudi iz Međimurja dobili su priliku ostvariti svoje snove. Djelovanje Zaklade Mikec ne mjeri se novcem, već dobrim djelima i prilikama koje stvara za mlade.
Zaklada Mikec ovom je donacijom dodatno usmjerila sredstva prema onima kojima su najpotrebnija. Zaklada solidarnosti Katruža već 25 godina pruža podršku i konkretnu pomoć oboljelima, osobito djeci, te kroz svoj rad okuplja ljude spremne pomoći i olakšati teške životne situacije. Donacijom Zaklade Mikec ova se pomoć nastavlja i dodatno osnažuje.
Upravitelj Zaklade Mikec, Neven Mikec, tom je prigodom zahvalio na mogućnosti uručenja donacije te ukratko predstavio rad Zaklade: „Zaklada Mikec djeluje već deset godina, a osnovao ju je moj otac Antun Mikec s ciljem pomoći nadarenim i izvrsnim studentima slabijeg s područja Međimurja. Do danas smo dodijelili ukupno 505 stipendija, u vrijednosti većoj od milijun eura, na što smo iznimno ponosni.“
Posebno je istaknuo koliko su u Zakladi ponosni na svoje stipendiste, ne samo zbog njihovih obrazovnih postignuća, već i zbog vrijednosti koje su usvojili tijekom godina. Naglasio je kako su mnogi od njih pokazali izraženu osjetljivost za potrebe drugih te razumijevanje da pomoć koju su i sami primili nosi sa sobom i odgovornost. Upravo ta humana nota, rekao je, čini bit Zaklade Mikec – činjenica da mladi ljudi, nakon završenog školovanja, odlučuju dio primljenih sredstava vratiti i usmjeriti za humanitarne svrhe, pomažući onima kojima je pomoć najpotrebnija. Takvi primjeri potvrđuju da Zaklada, osim znanja i prilika, mladima prenosi i vrijednosti solidarnosti i brige za druge koje ostaju trajno.
Zaklada Mikec ovom donacijom višestruko umnožava plemenitost svojeg čina. Zaklada Katruža već 25 godina pruža podršku i konkretnu pomoć oboljelima, posebice djeci, stvarajući pravu obitelj ljudi spremnih pomoći onima kojima je najteže i ublažiti životne izazove. Ovom donacijom Zaklada Mikec još jednom potvrđuje svoju predanost pomaganju i podršci onima kojima je najpotrebnija.
Donaciju Zaklade Mikec u ime Zaklade solidarnosti Katruža primila je upraviteljica Petra Strahija, koja je uputila zahvalnost: „Zahvaljujem Zakladi Mikec i svim studentima na ovoj vrijednoj donaciji koja pruža konkretnu pomoć onima kojima je najpotrebnija. U ime Zaklade Katruža i svih kojima pomažemo, od srca hvala!“
Večerašnji program vodila je Anamarija Horvat Šantl, a blagdansku atmosferu upotpunili su glazbeni nastupi Karla Čeha, Martine Sabljak i Patrika Zamude.
Svečani prijam završio je u ugodnom blagdanskom ozračju, uz zahvalu svim sudionicima na dolasku i suradnji tijekom protekle godine. Humanitarne geste poput donacije Zaklade Mikec podsjećaju nas da su Božić i kraj godine vrijeme darivanja, pažnje i međusobne podrške.
Dom kulture u Cirkovljanu bio je ispunjen toplinom, smijehom i dječjom radošću na božićnoj priredbi koju su s puno truda i veselja pripremili učenici Područne škole Cirkovljan i mali Vrapčići iz vrtića. Iako škola broji tek 22 učenika od prvog do četvrtog razreda, večeras su pokazali koliko veliko srce imaju.
Publiku su kroz program sigurno i simpatično vodili Leona i David, dok su učenike za nastup pripremili učitelji Dorotea Glavina i Ivan Mlinarić. Svaki nastup bio je dočekan osmijehom, pljeskom i pokojom suzom radosnicom, jer je bilo nemoguće ostati ravnodušan na dječju iskrenost i trud.
Djeca su pjevala, recitirala, glumila i plesala, a program je bio bogat i raznolik, baš onakav kakav i priliči božićnom vremenu. Program je započeo nastupom najmlađih – mali Vrapčići iz vrtića razveselili su publiku uvodnim igrokazom, nakon čega su svi izvođači zajedno zapjevali pjesmu Pada snijeg. Slijedila je recitacija Zimska radost, a potom i igrokaz Bijelo odijelo. Učenici drugog razreda izveli su recitaciju Snješko, dok je u nastavku prikazan igrokaz Božićna jelka i božićni ukras. Publiku je posebno razveselila recitacija na kajkavskom narječju, a božićnu priču zaokružio je igrokaz Božićni dnevi. Pred sam kraj svi su izvođači zajednički izveli pjesmu Hej pahuljice, uz ples vrtićaraca i pjevanje školaraca. Nakon zahvale, priredbu je zaključila recitacija Pozdrav Djedu u izvedbi učenika trećeg razreda. Posebno oduševljenje nastalo je kada je na samom kraju stigao Djed Mraz, s velikim osmijehom i još većom vrećom poklona. Radost na dječjim licima bila je najljepša božićna poruka večeri.
Na kraju su mali izvođači svima u publici poželjeli sretan i blagoslovljen Božić te uspješnu i radosnu 2026. godinu!
Na posljednjoj ovogodišnjoj, 3. sjednici Općinskog vijeća Općine Goričan, održanoj u utorak, 23. prosinca 2025. godine, bilo je 20-ak točaka dnevnog reda, a kao najvažnije, usvojen je, i to jednoglasno, proračun te općine za 2026. godinu, o čemu je već na početku sjednice izvijestio načelnik Emanuel Sinković.
– Općina Goričan u 2026. godinu ulazi financijski stabilna i snažna. Imamo preneseni višak u iznosu od 2,3 milijuna eura, koji je rezultat odgovornog upravljanja u prethodnim godinama. Upravo taj višak nam omogućuje da danas planiramo, ulažemo i razvijamo općinu bez ugrožavanja njezine stabilnosti. Zahvaljujući tome, pred nama je proračun u iznosu od 6.331.689 eura – rekao je Sinković.
NAJVAŽNIJE INVESTICIJE U 2026. GODINI
Istaknuo je i najvažnije investicije u proračunu za 2026. godinu, a to su: odvodnja i sanitarna kanalizacija kao najveća i najvažnija investicija, kojom se rješava temeljna komunalna infrastruktura, stvaraju uvjeti za razvoj i štiti okoliš te s njom povezan pročistač otpadnih voda i odvodnja oborinskih voda, zatim asfaltiranje cesta, biciklistička staza Murska ulica – Trnavska ulica,rekonstrukcija Crnog mosta, kompletna obnova grobne kuće i groblja, daljnja ulaganja u Sportsko-rekreaciji park Šuderica (tenisko i padel igralište, mini golf, odbojka na pijesku, fitness na otvorenom…), natkrivene tribine na sportskom centru NK Trnava, ulaganje u dječja igrališta, postavljanje solarnih panela na vrtić, digitalizacija javne uprave te rekonstrukcija stare slastičarne u, kako je istaknuo načelnik, u novu društvenu zgradu koja će biti prostor za udruge, okupljanja i zajednicu.
– Ovaj proračun obuhvaća sve mještane Općine Goričan, od najmlađih do najstarijih. Imamo stabilnost, imamo višak od 2,3 milijuna eura i imamo jasne projekte i jasne prioritete. Ovo je proračun koji vidljivo mijenja Goričan i gradi ga odgovorno, dugoročno i za sve generacije! – naglasio je ponosno načelnik Sinković. Projekcija proračuna za 2027. godinu iznosi 5.119.100 eura, a za 2028. 4.355.100 eura.
Uz proračun, usvojene su i povezane odluke o izvršenju proračuna te usvajanje programa javnih potreba u kulturi, sportu te gradnje i održavanja komunalne infrastrukture za 2026. godinu, kao i Plan rada vijeća Općine Goričan za 2026. , odluka o godišnjem planu upravljanja nekretninama i pokretninama u vlasništvu općine za 2026., program korištenja sredstava od raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području općine za 2026., plan djelovanja u slučaju prirodnih nepogoda za 2026. te izvješće o stanju zaštite od požara i analiza stanja sustava zaštite u 2025.
SAVJET MLADIH
Usvojeno je i izvješće o provjeri formalnih uvjeta i popis važećih kandidatura za izbor članova Savjeta mladih Općine Goričan. Rok za dostavu prijedloga kandidata bio je do 20. studenoga 2025. godine, a predloženi kandidati, koji će činiti Savjet mladih, su: Mia Marđetko, Izabela Marđetko, Andrej Kos, Erik Krznar, Monika Kos, Ema Vargek i Nikola Mesarić. Nakon konstituirajuće sjednice imenovat će se dodatni članovi.
RASTE CIJENA ODVOZA OTPADA
Također, usvojen je rebalans proračuna za 2025. godinu, prihvaćene nove cijene usluga zbrinjavanja otpada od strane GKP-a Pre-kom d.o.o., koje je na vijeću obrazložio direktor Pre-koma Đuro Ujlaki, zatim planovi rada za 2026. godinu Knjižnice i čitaonice Goričan, Dječjeg vrtića „Mura” i DVD-a Goričan i odluka o isplati božićnica za umirovljenike i osobe slabijeg imovinskog statusa u bonovima od 50 eura.
U prostoru Gradske vijećnice Grada Preloga, u utorak 23. prosinca, gradonačelnik Ljubomir Kolarek, zajedno sa svojim suradnicima, predsjednikom Gradskog vijeća Draženom Novakom, zamjenikom gradonačelnika Zdravkom Kvakanom te gradskim pročelnicima Miljenkom Radović i Zvonimirom Grabantom i direktorom Turističke zajednice Grada Preloga Markom Židovom upriličio je tradicionalni blagdanski prijem za predstavnike javnih službi s područja Grada Preloga.
„Naših uspjeha i našeg rasta ne bi bilo da nije sjajne suradnje sa svima, instititucijama koje djeluju na području našega Grada Preloga. Prošla godina bila je iznimna, uistinu je promijenjen izgled Preloga te vam zahvaljujem na pomoći kroz cijelu godinu. Želim vam svima sretnu i uspješnu Novu 2026. godinu“, istakao je gradonačelnik Kolarek. U ime svih nazočnih posebno su zahvalili župnici Župe sv. Jakoba ap.st. iz Preloga i Župe sv. Roka Draškovec, dr.sc. Kristijan Kuhar i Krunoslav Kefelja. Posebnu pak je čestitku prigodom odlaska u mirovinu, gradonačelnik Kolarek uputio Lidiji Bubanić, dugogodišnjoj pomoćnici pročelnika za prostorno uređenje i gradnju Međimurske županije u Ispostavi Prelog.