Započeo je još jedan tradicionalni zimski ritual – blagoslov kuća i obitelji, običaj koji se u katoličkoj tradiciji odvija u razdoblju između Božića i blagdana Sveta Tri Kralja. U tom razdoblju župnici, zajedno s ministrantima, kantorima i zvonarima, obilaze domove vjernika kako bi zazvali Božji blagoslov na obitelj i dom u godini koja dolazi.
Za mnoge obitelji blagoslov kuće nije tek običaj, već trenutak molitve, susreta i razgovora, ali svake se godine iznova otvara i jedno praktično pitanje – koliki iznos ostaviti kao dar.
Iako ne postoji propisana tarifa, vjernici se često vode osobnim mogućnostima i navikama u vlastitoj sredini. U nekim se obiteljima ostavlja simboličan iznos, dok drugi daju nešto više, želeći na taj način podržati rad župe, crkvene aktivnosti i održavanje crkvenih objekata. Crkva pritom naglašava kako blagoslov nije uvjetovan novcem te da se dar daje isključivo dobrovoljno.
Župnici redovito ističu da je najvažnija otvorenost doma i srca, a ne visina priloga. Blagoslov kuće prvenstveno je duhovni čin, a ne financijska obveza, pa se vjernike potiče da daju onoliko koliko mogu i žele.
Upravo zato pitanje „koliko dati“ svake se godine ponavlja, no odgovor ostaje isti – onoliko koliko smatrate primjerenim, uz svijest da se blagoslov ne mjeri u eurima, već u vjeri i dobrim željama.
Općina Podturen objavila je sljedeću vijest na svojoj Facebook stranici:
“U ozračju zajedništva božićna polnoćka bila je posebno svečana te uveličana nastupom glumaca živih jaslica te glazbenom pratnjom Limene glazbe Općine Podturen. Liturgijsko slavlje predvođeno našim svećenikom Sinišom Preinerom dobilo je posebnu notu, a svi su mogli su osjetiti istinski duh Božića, ispunjen vjerom, mirom i radošću. Još jednom svima od srca želim Sretan i blagoslovljen Božić!“
Večeras se u Zagrebu održava tradicionalni koncert Božić u Ciboni. Po 36. puta predstavit će tradicionalne i suvremene božićne pjesme u izvedbi brojnih vrhunskih glazbenika koje će pratiti Zagrebačka filharmonija i orkestar Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.
Posebno nas raduje što ćemo na pozornice vidjeti i tri istaknute pjevačice koje dolaze iz naše kraja. Tako će uz našu čuvenu sopranisticu Mariju Vidović, koja korijene vuče iz Donje Dubrave, a nedavno je oduševila na koncertu Počast međimurskoj popevki u Beču, nastupiti i međimursko filipinsko čudo Renae Chriztel Aceveda koja će izvesti dvije skladbe uz svoju profesoricu pjevanja. Chriztel je ovih dana nastuapala na velikom broju blagdanskih programa, ali svugdje pjeva s jednakom strašću i ljubavlju. U to smo se uvjerili proteklog vikenda kada je oduševila sve prisutne na Božićnom sajmu u Murskom Središću, a odmah nakon toga zapjevala i na predstavljanju Živih jaslica u svojem Svetom Martinu na Muri.
Koncert započinje u 20 sati, a možete ga pogledate večeras od 22:30 sati i u odgođenom prijenosu na HTV 1.
Koncept policije u zajednici već godinama zauzima važno mjesto u radu Policijske uprave međimurske, s ciljem približavanja policije građanima i jačanja osjećaja sigurnosti u svakodnevnom životu. Upravo kroz rad kontakt policajaca policija nastoji biti dostupna, prepoznatljiva i usmjerena na rješavanje konkretnih problema na terenu, u suradnji s lokalnom samoupravom, ustanovama i samim građanima.
Kontakt policajci, često nazivani i kvartovskim policajcima, imaju stalno područje djelovanja na kojem redovito komuniciraju s građanima, upoznaju njihove potrebe i pravovremeno reagiraju na pojave koje narušavaju sigurnost i kvalitetu života. Njihova uloga nije isključivo represivna, već se temelji na prevenciji, savjetovanju i izgradnji međusobnog povjerenja.
Na području Policijske postaje Čakovec tu su kontakt policajci Abel Šprajc, zadužen za Pribislavec, Dean Pörs koji djeluje na području Nedelišća i Paraga te Milena Hergotić, kontakt policajka za područje Male Subotice. Njihov rad usmjeren je na svakodnevnu komunikaciju s mještanima i brzo prepoznavanje lokalnih sigurnosnih izazova.
Na području Policijske postaje Mursko Središće građanima su na raspolaganju Dejan Orehovec u Murskom Središću, Marija Nemec za područje Štrigove, Banfija i Jalšovca, Nataša Šafarić koja pokriva Podturen i Lončarevo naselje te Adela Mesarić Baranašić zadužena za Hlapičinu, Sveti Martin na Muri i Toplice Sveti Martin.
Policijska postaja Prelog pokriva šire donjomeđimursko područje, a kontakt policajci Darko Mikec, Davor Igrec, Miroslav Taradi i Spomenko Gojsek brinu o sigurnosti stanovnika Kotoribe, Donje Dubrave, Donjeg Vidovca, Goričana, Držimurca, Strelca, Piškorovca i samog Preloga.
Građani se svojim kontakt policajcima mogu obratiti u vezi problema poput nasilja u obitelji, zapuštanja djece i maloljetnika, uništavanja javne i privatne imovine, sumnjivih predmeta, opasnih mjesta u okolini ili drugih pojava koje zahtijevaju pravodobnu reakciju. Upravo ta neposredna dostupnost i poznavanje lokalne sredine čine kontakt policajce važnom karikom u sustavu sigurnosti.
Policijska uprava međimurska ističe kako je popis kontakt policajaca podložan promjenama i dopunama, a građane se potiče da koriste ovu mogućnost izravne komunikacije i aktivno sudjeluju u stvaranju sigurnije zajednice.
Kontakt policajci – Policijska uprava međimurska PP Čakovec
Dođite u Svetu Mariju na jedinstveni „Doček Nove u podne“, namijenjen svim generacijama – i malima i velikima. Manifestacija će se održati 31. prosinca 2025. godine s početkom u 11 sati na vanjskoj pozornici kod Doma kulture u Svetoj Mariji.
Za odličnu atmosferu pobrinut će se Mario Mustač duo, koji će posjetitelje zabavljati živom glazbom, dok će bogat popratni program ponuditi pjesmu, ples i raznovrsnu gastronomsku ponudu. Odrasle očekuje kuhano vino i čaj, a organizatori su pripremili i šampanjac za velike i male, kao i veselje za najmlađe – balone na helij.
Mario Mustač
Ovaj veseli dnevni doček Nove godine organiziraju Općina Sveta Marija i Društvo žena „Amalija Kranjec“ uz pomoć općinskih udruga.
Danas, u petak, 26. prosinca, u crkvi Blažene Djevice Marije na Nebo Uznesene u Pušćinama, održano je misno slavlje, koje je predvodio svećenik u miru, vlč. Pavao Markač. Misa je bila posvećena crkvenom prvomučeniku svetom Stjepanu. U nadahnutoj propovijedi omiljeni svečenik vlč. Pavao Markač posjetio je na mnogobrojna dobra djela sv. Stjepana, ali i na njegovu mučeničku smrt, jer je život dao za vjeru Isusa Krista.
Oko 36. godine nakon Krista, zbog svojih je propovijedi bio uhićen i optužen za bogohuljenje. Izveden je izvan gradskih zidina i kamenovan do smrti. Svetim pismom zabilježene su njegove posljednje riječi, koje su postale simbol kršćanskog oprosta: ‘Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh’. Čak i u trenutku smrti, Stjepan je opraštao onima koji su ga ubili, naglasio je vlč. Markač.
Čestitao je svim vjernicima koji nose ime Stjepan, Štef, Štefica, Štefanija, kao i Ivanima, čiji je imendan sutra. Uz to, poželio im je mir, zdravlje i božju milost u idućoj 2026. godini.
Misno slavlje u ispunjenoj crkvi svojim pjesmama oplemenio je i crkveni zbor “Serafin” iz Pušćina pod vodstvom Jelene Grubić.
Inače, vlč. Pavao Markač, iako u mirovini, rado je viđen gost u Pušćinama, jer je u vrijeme kad je bio župnik u Župni Presvetog Trojstva u Nedelišu, od 1991. do 1998. godine, upravo on s mještanima sagradio ovu lijepu crkvu posvećenu Blaženoj Djevici Mariji na Nebo Uznesenoj. Zato je i danas bio toplo dočekan. Po završetku svete mise, vlč. Markač ponovo je sa zanimanjen razgledao crkvu, posebno vitraje sv. Ane, kako se zvala i majka kardinara Franje Kuharića, i sv. Barbare, čije ime je nosila majke vlč. Markača.
Treba naglasiti da Pavla Markača, rodom iz Goričana, zovu i svećenik-graditelj. Gdje je bio na službi Bogu i župljanima, sagradio je crkvu. Osim u Pušćinama, lijepu crkvu sv. Ane zajedno sa župljanima sagradio je i u Strugi u župi sv. Đurđ, a u Svetoj Mariji potpuno je obnovio zvonik i s bakrenim pokrovom.
Zajednici škola Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav na području Međimurske županije pridružila se nova škola članica. U srijedu, u prostorijama JU Međimurske prirode, potpisan je Sporazum o suradnji između Osnovne škole Goričan i Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode. Sporazum su potpisale Jelena Blažek, ravnateljica OŠ Goričan, i Monika Cindrić, ravnateljica JU Međimurske prirode.
O Zajednici škola
Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode 2022. godine pokrenula je projekt suradnje i umrežavanja škola u obuhvatu područja Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Nazvan je Zajednica škola Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav na području Međimurske županije. Cilj projekta je umrežiti sve zainteresirane škole pri osmišljavanju i provođenju aktivnosti u zaštiti prirode. Suradnja obuhvaća umrežavanje i povezivanje škola na području Rezervata, promociju aktivnosti u redovnom radu škola na području zaštite prirode, osmišljavanje zajedničkih projekata, organizaciju studijskih putovanja, edukaciju, uključivanje u volonterske akcije JU Međimurske prirode i zagovaranje zaštite prirode.
Škole začetnice ovog projekta su: OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica, OŠ Mursko Središće, OŠ Domašinec, OŠ Hodošan, OŠ Donja Dubrava, OŠ Orehovica i OŠ Jože Horvata Kotoriba. Njima se priključila OŠ Selnica, a sada i Osnovna škola Goričan kojoj želimo dobrodošlicu i puno uspjeha u aktivnostima zaštite prirode.
Načelnik Općine Mala Subotica Valentino Škvorc danas slavi poseban životni jubilej – okrugli 40. rođendan. Rođendanski dan obilježen je u toploj, obiteljskoj atmosferi, daleko od protokola i službenih obveza.
Najljepšu čestitku uputila mu je supruga Rahela, koja je na društvenim mrežama objavila zajedničku obiteljsku fotografiju uz poruku: „Sretan 40. rođendan vođi našeg čopora!“. Na fotografiji je cijela obitelj – kćeri Hana i Megi, kao i njihovi vjerni četveronožni članovi obitelji, peseki Koko, Bella, Gita i Leni.
Objava je brzo privukla pozitivne reakcije i čestitke, a fotografija je pokazala onu ljepšu, privatnu stranu čovjeka koji se svakodnevno nalazi u javnosti.
I mi se pridružujemo čestitkama te načelniku Valentinu Škvorcu želimo puno zdravlja, sreće, obiteljskog mira i uspjeha u godinama koje dolaze.
Tradicija bajanja, odnosno božićnog čestitanja, jedan je od najljepših običaja međimurskog kraja koji se i danas brižno čuva i prenosi s koljena na koljeno. Iako se u nekim mjestima, poput Kotoribe, baja već na Badnjak navečer, u većini mjesta običaj se veže uz Štefanje.
Tako je i u Donjem Mihaljevcu, gdje se već nekoliko godina na Štefanje otvaraju vrata doma obitelji Mihalac za mlade bajare iz Preloga. Braća Jakov i Gabriel Madić redoviti su gosti kod ove obitelji, a njihov dolazak uvijek donosi poseban osjećaj radosti i blagoslova.
– Na tome sam im jako zahvalna i osjećaj blagoslova je veliki – kaže gazdarica Ljubica Mihalac.
Kako nalaže tradicija, bajari se u kući dočekuju otvorena srca. Ponudi ih se nečim za popiti i pojesti, a ne izostane ni simbolični dar “na strošek”, znak zahvalnosti i poštovanja prema starom običaju.
– Veselimo se njihovom dolasku i s veseljem ih očekujemo i iduće godine – poručuje Ljubica. Bajanje tako i dalje ostaje više od čestitke – ono je znak zajedništva, vjere i dobrote koja se dijeli od vrata do vrata.