U subotu, 27. prosinca 2025. godine, u večernjim satima, Policijska uprava međimurska zaprimila je dojavu o teškom nasilju u obitelji u Kuršancu. Dojava je Operativno-komunikacijskom centru stigla u 22.37 sati, nakon čega su na mjesto događaja u romsko naselje odmah upućene raspoložive policijske snage te ekipa hitne medicinske pomoći.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem do sada je utvrđeno kako je oko 22.30 sati u obiteljskoj kući 28-godišnji muškarac tupim predmetom zadao više udaraca 59-godišnjoj ženi. Neslužbeno se doznaje kako je riječ o njegovoj majci te da je napad bio izuzetno brutalan.
Žena je u događaju zadobila teške tjelesne ozljede, s mogućnošću prekvalifikacije u ozljede opasne po život. Liječnička obrada obavljena je u Županijskoj bolnici Čakovec, gdje je ozlijeđena zadržana na daljnjem liječenju.
Zbog osnova sumnje u počinjenje kaznenog djela teškog ubojstva u pokušaju, iz članka 111. stavka 1. točke 3. u vezi s člankom 34. Kaznenog zakona, 28-godišnjak je istoga dana uhićen i priveden na kriminalističko istraživanje.
Na mjestu događaja očevid je obavila zamjenica županijske državne odvjetnice, uz stručnu pomoć službenika kriminalističke policije. Policija nastavlja s intenzivnim kriminalističkim istraživanjem kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog teškog kaznenog djela.
Slučaj je ponovno otvorio pitanje nasilja u obitelji i sigurnosti najranjivijih članova društva. Podsjetimo, nedavno je javnost potresla i presuda Općinskog suda u Čakovcu u slučaju iz Piškorovca, gdje je mladić u rujnu 2024. godine hicem iz automatske puške usmrtio vlastitu majku. Za taj čin izrečena mu je kazna od 11 mjeseci maloljetničkog zatvora. Kako javlja Index pojavile su se informacije kako mladić majku nije ubio namjerno već je neoprezno baratao puškom pred njom. To, međutim, ne umanjuje činjenicu da je tako opasno oružje ilegalno posjedovao, a poznato je da u romskim naseljima u Međimurju policija gotovo svakodnevno pronalazi nezakonite puške i pištolje.
Koliko još ovakvih tragedija mora potresti zajednicu prije nego što nasilje u obitelji prestane biti crna kronika svakodnevice, pitanje je koje se sve češće postavlja.
Jutros oko 6:30 sati na raskrižju između Ivanovca i Štefanca dogodila se prometna nesreća u kojoj je osobno vozilo sletjelo s kolnika i udarilo u betonski stup javne rasvjete.
Kako doznajemo iz Policijske uprave međimurske, vozač je zbog zadobivenih ozljeda hitno prevezen u Županijsku bolnicu Čakovec. Težina ozljeda zasad nije poznata.
Policija je obavila očevid te utvrđuje sve okolnosti koje su dovele do ove nesreće.
U subotu, 27. prosinca 2025. godine, u Domu kulture u Goričanu održan je već tradicionalni prednovogodišnji party u organizaciji Mažoret i twirling kluba Goričan. Ove godine tema partyja bila je posebna – 90-e – a party se zvao „90’s Trash Night“.
– Ove godine odlučili smo se za temu trash, povratak u prošlost u vesela, vedra vremena – rekla je predsjednica Mažoret i twirling kluba Goričan Klaudija Baksa.
Poziv mještanima na ovu ludu zabavu glasio je: „Dođi ako se usuđuješ. Ostani ako preživiš nostalgiju“, a dress code: „Što gori – to bolji!“. U skladu s time, posjetitelji su nosili šarene, vesele i šašave odjevne kombinacije, a svaka je bila, što luđa, to i više nego dobrodošla.
DJ Zoka puštao je retro domaće i strane hitove 90-ih, a kao i uvijek, organizatori su se pobrinuli za odličnu atmosferu uz bogatu ponudu pića, foto kutke za vesele fotografije i zabavnu atmosferu do kasnih noćnih sati.
Kako je bilo pogledajte u fotogaleriji marljivog Gorčenca Tihomira Baranašića!
U subotu 27. prosinca 2025. godine u 22,37 sati Operativno-komunikacijski centar Policijske uprave međimurske zaprimio je dojavu o nasilju u obitelji u Kuršancu.
Na mjesto događaju odmah su upućene raspoložive policijske snage i ekipa hitne medicinske pomoći.
Do sada provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je 27. prosinca oko 22,30 sati u obiteljskoj kući 28-godišnjak tupim predmetom zadao više udaraca 59-godišnjakinji.
Prilikom događaja žena je zadobila teške tjelesne ozljede s mogućnošću prekvalifikacije u teške tjelesne ozljede opasne po život koje su okvalificirane u Županijskoj bolnici Čakovec, gdje je zadržana na liječenju.
Zbog osnova sumnje u počinjenje kaznenog djela “teško ubojstvo” iz članka 111. stavak 1. točka 3. u svezi člankom 34. kaznenog zakona, istog dana odmah po događaju uhićen je 28-godišnjak.
Na mjestu događaja očevid je obavila zamjenica županijske državne odvjetnice, uz stručnu pomoć službenika službe kriminalističke policije.
U tijeku je intenzivno kriminalističko istraživanje.
Ovaj tjedan u Međimurju je odisao humanošću, ne mali broj puta se je spominjao mladi volonter, srednjoškolac čakovečke Srednje škole Andrija Đurčević kao dobitnik priznanja naj-volonter i prijalazne nagrade „Najveće srce Međimurja” .
Ponos na Andriju posebno ističuu GDCK Čakovec gdje Andrija volontira, a nagrada je veliko priznanje njegovoj predanosti, humanosti i nesebičnom volontiranju, ali i dokaz da mladi ljudi svojim djelima mogu mijenjati zajednicu nabolje. Andrija svojim primjerom svakodnevno pokazuje što znači imati veliko srce i biti tu za druge.
U sjeni Andrijinog uspjeha manje se je spominjala Jasminka Hunjadi Novak koja je bila njegova mentorica i kao takva konstruktivna podrška i poticaaj mladih na volontiranje i humanost.Vezano uz navedeno u GDCK ističu:-Čestitamo Andriji i Jasminki od srca i hvala svim našim volonterima koji svojim trudom i energijom čine razliku svaki dan!
Košarkaški klub Donji Kraljevec, važan dio identiteta ovog mjesta, na svečanosti u Hotelu Kralj u Donjem Kraljevcu subotu, 27. prosinca 2025. godine, proslavio je svoj veliki jubilej – 55. obljetnicu, okupivši bivše i sadašnje igrače, trenere, sponzore, prijatelje kluba te ljubitelje košarke i Donjeg Kraljevca.
Program svečanosti, koja je započela himnom u izvedbi Ree Sabol, studentice solo pjevanja iz Hodošana, koja je kasnije obogatila svečanost još jednom pjesmom („Božić bili“), sjajno je vodio Miljenko Ovčar, koji je istaknuo kako večeras slavimo generacije ljudi koje su rasle pod koševima, koji su vjerovali, ustrajali i davali sebe, često bez reflektora i velikih pozornica, ali s iskrenom ljubavlju prema sportu i zajednici.
Rea Sabol
SKROMNI, BLATNI POČECI
Nakon što je minutom šutnje odana počast svima koji su svojim radom utkali sebe u KK Donji Kraljevec, srdačne pozdrave svima uputio je predsjednik KK Donji Kraljevec Mihael Ružić, osvrnuvši se na povijest kluba.
– Naša priča započela je skromno — na zemljanom igralištu uz osnovnu školu, s koševima izrađenima od školske pozornice. Pokrenuo ju je nastavnik i zaljubljenik u sport, Vilko Šercer, zajedno s učenicima i mještanima. Tada možda nitko nije slutio da će ta ideja o košarci postati dio identiteta Donjeg Kraljevca. Košarka u našem mjestu rasla je zahvaljujući ljudima. Entuzijastima koji su odlazili pješice, biciklom ili vlakom na utakmice, igračima koji su igrali iz čiste ljubavi, trenerima koji su strpljivo gradili generacije, roditeljima koji su vjerovali klubu i navijačima koji su uvijek bili uz nas – rekao je Ružić.
Predsjednik KK Donji Kraljevec Mihael Ružić
Istaknuo je i kako je klub posebno ponosan na kontinuirani rad s mladima te iskreno zahvalio svima koji su kroz godine bili i ostali uz klub — igračima, trenerima, roditeljima, volonterima, sponzorima, Općini Donji Kraljevec i vjernim navijačima.
– KK Donji Kraljevec nije samo klub. On je mjesto odrastanja. Mjesto prijateljstva. Mjesto uspomena. I dok god bude djece koja s osmijehom dolaze na trening, dok god bude ljudi koji daju dio sebe za ovaj grb, ovaj klub će živjeti. Hvala vam što ste dio ove priče. Hvala vam na prvih 55 godina — i na svima koje tek dolaze – zaključio je Ružić.
Nekoliko riječi uputio je i načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat. Istaknuo je kako je ovaj klub jedna od najjačih udruga, s najviše djece u Donjem Kraljevcu, a njezini počeci sežu još od 1965. godine, kada je učitelj tjelesne kulture Vilko Šercer napravio prvo košarkaško igralište u sklopu školskog sportskog centra, koje se zvalo Grbavica.
Miljenko Horvat
– Tako da ujedno slavimo i 60. godišnjicu prvog igranja košarke u D. Kraljevcu – rekao je načelnik, dodajući kako su kroz košarku prošle generacije ljudi u Donjem Kraljevcu te zahvalio trenerima i vodstvu kluba na energiji koju ovaj klub, koji unatoč vremenima (djeca na mobitelima i internetu) uspijeva okupiti mlade ljudi i danas. Izrazio je i nadu da će se za 55 godina ovdje okupiti neke nove generacije i proslaviti 110 godina kluba.
PANEL DISKUSIJA ‘KOŠARKA JUČER, DANAS I SUTRA’
U sklopu svečanosti zatim je održana zanimljiva panel diskusija „Košarka jučer, danas i sutra“ na kojoj su sudjelovali predstavnici generacija koje su stvarale uspjeh ovog kluba: Mihael Ružić, Domagoj Štefan, Tihomir Horvat i Franjo Kiš. Govorilo se o prvim danima košarke, koliko su za uspjeh kluba bitni ljudi te kako zadržati djecu i mlade.
– Igrali smo košarku i po kiši, do koljena u blatu, a igrači su znali i satima čistiti teren, no poticala ih je ljubav prema košarci – istaknuo je Franjo Kiš, a kolege su dodali kako su svi uživali u košarci, a prvi dresovi bili su bijele potkošulje na koje su se flomasterima ispisivali brojevi.
– Klub je danas na čvrstim nogama, u zadnjih 15 godina dobio je i financijsku stabilnost te ima jako dobre uvjete, i jedini smo klub u Međimurskoj županiji koji ima igrače svih dobnih kategorija. Od 100 školaraca, 60 ih je uključeno u rad kluba. Sudjelujemo i na regionalnim natjecanjima i prepoznati smo i u MŽ i u regiji te smo neka vrsta brenda za Donji Kraljevec– istaknuo je Ružić.
Supruge ovih entuzijasta i volontera koji su bili duše i pokretači kluba, pomirile su se da vikendima nemaju na raspolaganju supruge, jer tad su se igrale utakmice. Mihael Ružić naglasio je kako je sve što je potrebno ljubav prema košarci, klubu i ovom mjestu.
Spomenuo je i izazove kluba, a to je zadržati mlade danas, jer djeca se sve manje druže a sve su više online i na društvenim mrežama. – Na nama je da im usadimo ljubav prema KK Donji Kraljevec, a ako to uspijemo, na dobrom smo putu! Bitna je i sinergija roditelji – trener – dijete jer djecu treba poticati da zadrže fokus i bavljenje sportom kao zdravu naviku – naglasio je Ružić.
ZAHVALNICE, PLAKETE I NAGRADE ZA ŽIVOTNO DJELO
Na proslavi obljetnice prikazan je i dokumentarni film „Generacije pod košem“ o povijesti ovog kluba te su uručene nagrade. Košarkaški trener Bruno Kovačić je u ime Košarkaškog saveza Međimurske županije predao plaketu povodom 55. godišnjice KK Donji Kraljevec predsjedniku Mihaelu Ružiću.
Mihael Ruiž i Bruno Kovačić
Zahvalnice za dugogodišnju predanost, vrijedan doprinos i nesebično zalaganje u radu KK Donji Kraljevec primili su: Miljenko Mesarić, Mario Šercer, Željko Štefok, Đuro Belovari, Dražen Vlah, Domagoj Štefan, Mihael Ružić, Košarkaški savez Međimurske županije, Općina Donji Kraljevec, OŠ Donji Kraljevec te, posthumno, Franjo Horvat – Čuča i Ivica Strahija.
Dobitnici zahvalnica KK Donji Kraljevec
Plakate za izniman i dugogodišnji doprinos razvoju ovog kluba primili su: Darko Lepen, Tihomir Horvat, Franjo Kiš i Boris Čevizović. Nagradu za životno djelo za izniman, dugogodišnji i neizbrisiv doprinos razvoju košarke u Donjem Kraljevcu, primili su: Vinko Šercer, koji nažalost nije mogao prisustvovati svečanosti, te, posthumno, Miro Lisjak.
Dobitnici plaketa KK Donji Kraljevec
Upućena je zahvala i mnogobrojnim sponzorima kluba, a svečanost je završila uz večeru i živu glazbu, bend Dobre Vibracije.
Košarkaški klub Donji Kraljevec priča je o zajedništvu, bogatoj povijesti kluba i ljubavi prema igri koja spaja generacije. Bravo! Čestitke na 55. godišnjici klubu želi i portal Medjimurski!
Božić je u općini Selnica ove godine započeo na najljepši mogući način. Mali Mateo Frančić prva je rođena beba na sam Božić, a na svijet je stigao u 16:28 sati, donijevši posebnu radost svojoj obitelji.
Tim povodom, u ime načelnika Općine Selnica Ervina Vičevića, vijećnica Ivana Novak i ove je godine posjetila mlade roditelje te im uručila prigodan poklon kao znak pažnje i dobrodošlice najmlađem stanovniku općine.
Uz tople čestitke, roditeljima je zaželjela puno zdravlja, sreće i bezbrižno djetinjstvo malom Mateu, čiji će rođendan zauvijek biti vezan uz najradosniji blagdan u godini.
Nakon pet emisija audicija u drugoj sezoni showa “The Voice Kids Hrvatska” večeras pratimo prvu emisiju troboja. U svakom je timu, nakon audicija, dvanaestero mladih, ukupno četrdeset osmero, svaki mentor podijelio je svoj tim u četiri trojke. Svaka trojka zajednički izvodi jednu pjesmu, a samo jedna ili jedan iz terceta prolazi dalje, piše HRT.
Večeras ćemo vidjeti i čuti prvih osam troboja, za sedam dana slijedi jednako toliko, i na taj ćemo način saznati kojih šesnaestero ide u poluzavršnicu i nastavlja ovu glazbenu avanturu.
U prvom krugu na redu je prva trojka tima Gobac, a u njoj su Eli Hubak, Međimurka Nikol Kutnjak iz Svetog Martina na Muri i Gloria Pulić. Zabavno je i veselo biti član ovoga tima, a kako izgledaju njihove pripreme, imali smo priliku vidjeti u priči o njima.
– Ovo je bilo presimpatično, baš kao i vas tri, komentirala je Vanna nakon što su izvele pobjedničku eurovizijsku pjesmu “Rock Me” (Riva), piše HRT.
– One su jedan eksplozivni spoj, nastavio je s komplimentima mentor Dado.
– Nemam pojma što ću reći, sve tri ste genijalne, ali malo više genijalna bila je Nikol (Kutnjak), donio je odluku mentor Gobac.
Božićni koncert Mješovitog pjevačkog zbora “Dr. Vinko Žganec” iz Vratišinca i ove je godine opravdao očekivanja te još jednom pokazao zašto se ubraja među najljepše blagdanske glazbene događaje u ovom dijelu Međimurja. U crkvi Uzvišenja Svetog Križa okupio se velik broj mještana i posjetitelja koji su došli uživati u tradicionalnim božićnim napjevima i posebnom ozračju koje se može doživjeti samo u ovakvim prilikama.
Koncertu su također prisustvovali i načelnik Općine Vratišinec Mihael Grbavec te predsjednica Općinskog vijeća Štefanija Jambrošić. Njihova prisutnost bila je jasan znak podrške radu zbora koji već godinama predano njeguje glazbenu baštinu i okuplja publiku svih generacija.
Posebno emotivan trenutak večeri bio je obraćanje župnika Josipa Blažona, koji se obratio svim prisutnima prigodnim riječima. Iskoristio je ovu priliku kako bi svima čestitao Božić, zahvalio na dolasku te blagoslovio okupljene. Njegove riječi dodatno su pridonijele osjećaju mira, zajedništva i blagdanske radosti koja je ispunila crkvu.
Mješoviti pjevački zbor “Dr. Vinko Žganec” izveo je niz poznatih i voljenih božićnih pjesama, a svaka je bila nagrađena snažnim pljeskom publike. Preciznost, emocija i uvježbanost zbora još su jednom došle do izražaja u sakralnom prostoru koji je savršeno nadopunio glazbeni doživljaj, a u večerašnjem Božićnom koncertu sudjelovala je i KUU ‘Društvo žena Gornji Kraljevec’ te Crkveni zbor župe ‘Vratišinec’.
Vrhunac večeri dogodio se na samom kraju koncerta, kada je izvedena pjesma „Narodi nam se’“. Tada su se članovima zbora pridružili svi okupljeni u crkvi, pretvorivši završetak koncerta u snažan trenutak zajedničke pjesme i emocije. Upravo taj prizor ostat će mnogima u posebnom sjećanju kao simbol pravog božićnog duha.