Home Blog Page 5554

Nastavlja se on line nastava u čakovečkim osnovnim školama

0
Učenica, škola

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije u Međimurskoj županiji, na osnovu preporuke Stožera civilne zaštite Grada Čakovca i odluke gradonačelnika Grada Čakovca, redovne osnove škole kojima je Grad Čakovec osnivač nastavljaju sa C modelom nastave. Tako će se i idućeg tjedna, od 12. do 16. travnja, nastava održavati on line za sve razrede.

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec će nastavu u narednom tjednu održavati prema svojem, mješovitom modelu.

Umjetnička škola „Miroslav Magdalenić“ Čakovec nastavu u narednom tjednu održava prema A modelu. Ukoliko se primijeti povećan broj nastavnika ili učenika kojima je izrečena mjera samoizolacije ili bude utvrđena zaraza SARS-Cov-2 virusa, i ova ustanova prelazi na C model.

O načinu odvijanja nastave nakon sljedećeg tjedna, odlučit će se najkasnije u petak 16. travnja 2021. godine.

U Varaždinskoj županiji 141 novopozitivnih slučajeva

0
Opća bolnica Varaždin

U Varaždinskoj županiji su tijekom 24 sata evidentirana 141 novi slučaj zaraze koronavirusom. Broj novozaraženih u tjedan dana na 100.000 stanovnika je 352, dok je 14-dnevna incidencija na 100.000 stanovnika 609.

Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalazi se 98 osoba s težom kliničkom slikom, od kojih je 61 smještena na lokaciji u Varaždinu,a 37 osoba je u Klenovniku. U jedinici intenzivnog liječenja nalazi se 10 osoba, od kojih je 14 na respiratoru.

Tijekom jučerašnjeg dana testiran je 482 uzorak, pri čemu je udio pozitivnih među simptomatskim pacijentima 49 posto, a udio u svim testiranim uzorcima iznosi 29 posto.

Od početka epidemije na području Varaždinske županije evidentirano je 17.208 osoba pozitivnih na COVID-19. Aktivnih slučajeva je 632.

Sve odluke Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske su dostupne na njihovim službenim stranicama: https://civilna-zastita.gov.hr/odluke-stozera-civilne-zastite-rh-za-sprecavanje-sirenja-zaraze-koronavirusom/2304.

Jednako tako su i sve preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dostupne na webu putem sljedeće poveznice: https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zarazne-bolesti/koronavirus-najnovije-preporuke/.

Općina Vratišinec sufinancira programe udruga sa svojeg područja s 274 tisuće kuna

0

Danas će predstavnici udruga s područja Općine Vratišinec, u tamošnjoj općinskoj vijećnici od 19 sati, potpisati ugovore o sufinanciranju njihovih projekata u ovoj godini ukupne vrijednosti 274 tisuće kuna. Radi se o programima, projektima i manifestacijama od interesa za opće dobro koje organiziraju i provode udruge.

Tako je za 9 projekata iz kulture namijenjeno 99 tisuća kuna. Po tri programa realizirati će Mješoviti pjevački zboa „Dr.Vinko Žganec“ Vratišinec , KUU „Društvo žena“ Gornji Kraljevec i KUD-a „Dr.Vinko Žganec“ Vratišinec.

Za ukupno 8 sportskih projekata RK „Sokol“ Vratišinec, NK „Naprijed“ Gornji Kraljevec i NK „Sokol“ Vratišinec predviđeno je 96 tisuća kuna.

Tu je i 13 projekata civilnog društva koje će provesti Udruga umirovljenika Vratišinec, DVD Vratišinec, Udruga mladih Vratišinec, DVD Gornji Kraljevec, Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije i Udruga Ovršni. Za ovu namjeno predviđeno je 79 tisuća kuna.

U ime Općine Vratišinec ugovore će potpisati načelnik Zdravko Mlinarić.

Od ponedjeljka nova organizacija nastave u osnovnim školama

0

Na održanom sastanku osnivača i Stožera civilne zaštite Grada Varaždina s ravnateljima osnovnih škola koji se danas održao u Gradskoj vijećnici odlučeno je da će idući tjedan, od ponedjeljka 12. travnja 2021. godine, s obzirom na epidemiološku situaciju, učenici nižih razreda osnovnih škola (1. – 4. razreda) nastavu pohađati fizički u školama – po modelu A, dok će učenici viših razreda (5. – 8. razreda) nastavu pohađati online – po modelu C.

Izuzetak je Centar Tomislav Špoljar koji će i dalje nastaviti s online nastavom.

Sve daljnje informacije učenici i roditelji će dobiti od ravnatelja škola koje djeca pohađaju.

U sportskoj dvorani Gospodarske škole u Varaždinu otvoren poseban punkt za procjepljivanje građana protiv bolesti COVID-19

0

Danas je u jutarnjim satima u sportskoj dvorani Gospodarske škole u Varaždinu otvoren poseban punkt za procjepljivanje građana protiv bolesti COVID-19. To je inače prvi od punktova koje će Varaždinska županija organizirati s ciljem što bržeg, transparentnijeg i dostupnijeg procjepljivanja.Treba naglasiti kako  punkt u Gospodarskoj školi nije otvorenog tipa, već na cijepljenje mogu doći samo one osobe koje su pozvane na cijepljenje. Organizaciju i tijek cijepljenja došli su vidjeti i načelnik Stožera civilne zaštite Varaždinske županije, ujedno i zamjenik župana Robert Vugrin, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Marin Bosilj, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Mladen Smoljanec i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Danas smo počeli s cijepljenjem na prvome punktu, ovdje u dvorani Gospodarske škole,  pozvali smo više od tisuću ljudi, a cijepi se samo s jednim cjepivom AstraZenecom. Znate i sami da je to cjepivo koja je dosta osporavano u Hrvatskoj, a u Zagrebu je bio mali odaziv na cijepljenje tim cjepivom. Vidjet ćemo kako će to biti kod nas. Ja se duboko nadam  da će odaziv biti puno bolji. Prilikom naručivanja kod liječnika bilo je dosta problema, svaka treća osoba je pristala na cijepljenje ovim cjepivom Mi cijepimo onime što imamo, a imamo najavu za dolazak veće količine Pfizera te ćemo sukladno tome otvarati i dodatne punktove. Sljedeći tjedan ćemo imati i drugo ovakvo cijepljenje na području Županije, opet ovdje u dvorani Gospodarske škole i prilikom tog cijepljenja će biti procijepljeno više od 1500 žitelja naše Županije. Naručivati ćemo putem platforme cijepise.zdravlje.hr, a prijava na tu platformu je jedan od preduvjeta za bolju i bržu te transparentniju organizaciju samog cijepljenja. Zavod će biti spreman i za otvaranje drugih punktova na području Županije, u Novom Marofu, Ivancu i Ludbregu, ali naravno sve ovisi o količini dobivenog cjepiva. Moram naglasiti kako su građani uvažili našu molbu da ne dolaze prerano, zato i nema velikih gužvi, poštuju se rokovi, a to je bitno s epidemiološke strane– naglasio je Marin Bosilj, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije.

Voditeljica epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Katica Čusek Adamić, dr.med. izrazila je zadovoljstvo današnjim procjepljivanjem te je pohvalila odaziv građana.

Građani koji su se danas odazvali nisu u nikakvom strahu, naprotiv vrlo hrabro i savjesno došli su na cijepljenje i to je za pohvaliti. Oni zaista vjeruju da je cjepivo jedini pravi lijek protiv zaraze koronom. Rizik i strahovi od mogućih nuspojava poput tromboze ili embolije su puno manji od rizika zaraze  i zato cijepljenje ima smisla, dakle treba se cijepiti i samo na taj način možemo suzbiti epidemiju – naznačila je Katica Čusek Adamić, dr.med.

Načelnik Stožera civilne zaštite Varaždinske županije, ujedno i zamjenik župana Robert Vugrin je istaknuo kako bi se danas trebalo procijepiti oko tisuću građana.

Ovo današnje cijepljenje je nadogradnja cijepljenju kojeg provodimo, od samog početka, odnosno od 27.prosinca prošle godine. Moram istaknuti kako naša Županija  ne zaostaje za prosjekom Republike Hrvatske jer sve županije dobivaju cjepivo razmjerno broju stanovnika. Naša Županija je do sada dobila oko 24 tisuće doza cjepiva, od kojih je gotovo 19 tisuća osoba dobilo barem jednu dozu, a nešto iznad 4 tisuće osoba je dobilo i drugu dozu. U nekim Županijama postoji samo ovakav način procjepljivanja, no to je stvar dogovora i organizacije. Do sada je  kod na sve dobro funkcioniralo, liječnici obiteljske medicine su dobili 14 tisuća doza cjepiva, 50 posta AstraZenece, 25 posto Moderne i 25 posto Pfizera. Za travanj je najavljena isporuka 18900 doza, od čega 8300 Pfizera, 7000 AstraZenece, skoro tri tisuće Moderne, i 600 doza Johnson & Johnson cjepiva. U travnju ćemo dakle dobiti  skoro toliko cjepiva koliko smo dobili u prva tri mjeseca cijepljenja i to je jako dobro.– rekao je Robert Vugrin.

Koordinatorica današnjeg cijepljenja mr.sc. Irena Stipešević Rakamarić, dr.med, zahvalila se svima koji su uključeni u organizaciju današnjeg procjepljivanja.

Hvala svim liječnicima i medicinskim sestrama Zavoda za javno zdravstvo, studentima Sveučilišta Sjever, Zavodu za hitnu medicinu, volonterima Crvenog križa te  Gospodarskoj školi na pripremi i organizaciji cijepljenja, sve ide svojim tokom, nema nervoze i nadamo se da će tako biti i dalje – rekla je mr.sc. Irena Stipešević Rakamarić, dr.med., koordinatorica  današnjeg cijepljenja.

Zar doista nije bilo drugog mjesta za WC?

0

U Svetoj Mariji, uz državnu cestu D-20 Donja Dubrava – Prelog, naići ćete na ekološki WC koji je namijenjen graditeljima kanalizacijske mreže kroz Svetu Mariju.

S obzirom na namjenu „plave kućice“ prolaznici se pitaju, zar se za nju nije mogla naći diskretnija lokacija? Kažu ljudi kako vršenje nužde na toj lokaciji nikome nije ugodno, a oni „duljeg“ pamćenja se sjećaju kako su upravo na ovom mjestu nerijetko slijetala vozila.

Zamislite li skandala da se to danas dogodi i da je u to vrijeme WC baš zauzet? I to stranac, jer radove na kanalizacijskoj mreži u Svetoj Mariji izvode djelatnici jedne mađarske građevinske tvrtke.

A i ovako im nije baš ugodno kad izlaze iz WC-a ravno na glavnu prometnicu.

Danas evidentiran 61 novi slučaj zaraze, na svu sreću nemamo preminulih

0
FMĐ
Bolnica Čakovec, koronavirus

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađeno je 209 uzoraka, od čega je evidentiran 61 pozitivan nalaz na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 29,1% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavila se 31 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 410.

Iz drugih županija javljeno o 6 pozitivnih slučajeva osoba s prebivalištem/boravištem u Međimurju. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 48 548 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.

U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirana su 32 pacijenta pozitivna na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata hospitalizirana su 2 pacijenta, otpuštena su 4 pacijenta, dok je 1 pacijent na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.

Od 25. veljače 2020. godine, kada je zabilježen prvi slučaj zarez u Hrvatskoj, do danas u Međimurskoj županiji ukupno bilježimo 12 803 oboljelih osoba, a ukupno se oporavilo 12 138 osoba.

Nastavno na trenutnu epidemiološku situaciju gdje se Međimurska županija posljednjih dana susreće s povećanim brojem oboljelih od SARS-CoV-2 virusa, u skladu s uputama Ministarstva znanosti i obrazovanja, Stožer civilne zaštite Međimurske županije donio je preporuku da se nastava nakon proljetnog odmora školske godine 2020./2021. godine, za školske ustanove kojima je Međimurska Županija osnivač održava on line, odnosno da se narednih tjedan dana primijeni C model nastave

Stožer civilne zaštite Međimurske županije odlučio je da sljedeći tjedan, prvi nakon proljetnih praznika, svi učenici nastavu prate od kuće da bi se smanjila mobilnost i kontakti svih sudionika o obrazovnom sustavu, a školama i epidemiolozima ostavilo dodatno vrijeme za analizu epidemiološke situacije, za strukturalnu analizu podataka te, sukladno njima, za pripremu nastave na najsigurniji način. 

Međimurski su učenici velik dio nastavne godine već proveli u školskim klupama tako da je procijenjeno da dodatni tjedan nastave na daljinu neće ugroziti realizaciju školskih kurikuluma, a niti uspješan završetak školovanja za međimurske maturante. Nadamo se da će nakon ovih tjedan dana nastave na daljinu epidemiološka situacija biti povoljnija te da će se stvoriti uvjeti da se međimurski osnovnoškolci i srednjoškolci u svojim školskim klupama zadrže do kraja nastavne godine.

Uskoro otvorenje novog lovačkog doma

0

Lovačko društvo Jarebica Kotoriba bilo je jedno ru rijetkih na području Lovačkog saveza Međimurske županije koje je bez svog lovačkog doma. Općina Kotoriba im je u svojoj zgradi na korištenje dala prostore koje su preuredili u sobu u lovačkom stilu. Godinama je kod njih tinjala težnja za izgradnjom doma, kojeg su izgubili 80-tih godina prošlog stoljeća za potrebe proširenja romskog naselja.

S prvim konkretnim koracima u njegovoj izgradnji krenulo se je 1. srpnja prošle godine kada su s Međimurskom županijom potpisali ugovor o dodjeli 32.038 kuna za projekt lovačkoga doma. Predsjednik kotoripskih lovaca Danijel Dolenčić je na nedavnoj godišnjoj skupštini rekao kako je njihovo LD po broju članova jedno od najmanjih u Međimurskoj županiji. Broji 21 člana od čega su četvorica, zbog dugogodišnjeg rada i zalaganja dobilo titulu počasnog.

-Lovački dom je zamišljen kao nova montažna kuća s terasom te dodatnim skladišnim i rashladnim prostorom za meso – kazao nam je Dolenčić.

-Početkom ove godine to je učinjeno i dom je iz dana u dan dobivao planirani oblik. Trenutno je u fazi „visoki roh-bau“. Dom će s pripadajućem terasom i sanitarnim čvorom biti ukupne površine od 100 četvornih metara, a u sklopu doma je zasebno izgrađeno spremište te prostor za obradu divljači.

Kako navodi Dolenčić, svi članovi društva s velikim nestrpljenjem očekuju useljenje koje je predviđeno u drugoj polovici ove godine. Dom će biti ponos članstvu, ali i samoj Kotoribi. Lociran je preko puta doma SRD Som Kotoriba kod šljunčare i neposrednoj blizini njihove strelišta.

Zaustavljeno organizirano krijumčarenje migranata, desetero uhićenih

0
Ilustracija

Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke u suradnji s policijskim službenicima Policijske uprave međimurske, Policijske uprave varaždinske, Policijske uprave primorsko – goranske, uz koordinaciju Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta i Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, proveli su realizaciju opsežnog kriminalističkog istraživanja nad devet hrvatskih državljana starosti 42, 37, 25, 22, 42, 25, 26, 32 i 40 godina i jednom hrvatskom državljankom starosti 31 godinu, zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u RH, drugoj državi članici EU ili potpisnici Šengenskog sporazuma u sastavu zločinačkog udruženja.

Naime, osnovano se sumnja da su se osobe starosti 42, 37, 25, 31, 22 i 42 godine, s ciljem pribavljanja protupravne materijalne koristi, u vremenu od 6. listopada 2020. godine do 1. ožujka 2021., na širem području grada Zagreba i međimurske županije organizirali, povezali i zajednički djelovali kako bi obavljali prijevoz većeg broja stranih državljana, ilegalnih migranata iz Bosne i Hercegovine u Republiku Hrvatsku, a potom u Republiku Sloveniju, izvan legalnih graničnih prijelaza.

Nakon što su ilegalne migrante doveli na prostor Republike Hrvatske, članovi zločinačkog udruženja organizirali bi im prijevoz do sigurnog smještaja, gdje su migranti čekali daljnje prevoženje do državne granice s Republikom Slovenijom.

Prijevoz ilegalnih migranata obavljan je na način da su članovi zločinačkog udruženja u rent-a-car poslovnicama na širem području Republike Hrvatske unajmljivali razna osobna i teretna vozila za prijevoz migranata, nakon čega bi angažirali vozače čija je zadaća bila na prethodno dogovorenoj lokaciji preuzeti ilegalne migrante i prevesti ih do dogovorenog mjesta.

Na opisan način, osumnjičeni su u 12 navrata prokrijumčarili iz Bosne i Hercegovine u Republiku Hrvatsku najmanje 77 ilegalnih migranata, a iz Republike Hrvatske u Republiku Sloveniju najmanje 16 ilegalnih migranata, za što su primili protupravno stečen novčani iznos.

Tijekom kriminalističkog istraživanja utvrđeno je da se cijena ilegalnog prebacivanja migranata iz Bosne i Hercegovine u Republiku Sloveniju kretala u iznosu od nekoliko tisuća eura po migrantu, dok ilegalan prijevoz kroz Republiku Hrvatsku od granice s Bosnom i Hercegovinom do granice s Republikom Slovenijom iznosi više stotina eura.

Provedenim pretragama kod osumnjičenih pronađeno je i privremeno oduzeto više predmeta i to više mobilnih uređaja i SIM kartice različitih mobilnih operatera, više memorijskih kartica i računala, teleskopska palica, više preciznih vaga, manja količina droge, novac te dokumentacija o isplatama novca i najmu vozila.

Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta podnesena je kaznena prijava protiv 10 osoba zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u RH, drugoj državi članici EU ili potpisnici Šengenskog sporazuma u sastavu zločinačkog udruženja te kaznenog djela Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u RH, drugoj državi članici EU ili potpisnici Šengenskog sporazuma, uz koju je osam osoba privedeno pritvorskom nadzorniku, dok se jedna osoba od ranije već nalazi u istražnom zatvoru, a za jednom osobom se još uvijek traga.