Međimursko veleučilište u Čakovcu, sa stručnim studijima Menadžmenta turizma i sporta te Održivi razvoj, odlično se uklapa u planirane aktivnosti projekta „Međimurje –Europska regija sporta 2022.“. Podsjetimo, Međimurska županija prva je županija u Hrvatskoj koja je nositelj prestižne titule Europske regije sporta. Podršku projektu iskazuju domaći gospodarstvenici, poduzetnici, udruge i institucije, a važan segment projekta svakako čine znanstvene i obrazovne institucije na području Međimurja.
Danas su sporazum o suradnji potpisali zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu Igor Klopotan i predsjednik Zajednica sportskih udruga i saveza Međimurske županije Mato Kljajić.
Suradnja između Međimurskog veleučilišta i ostalih uključenih partnera u provedbi projekta ogleda se u organizaciji i provedbi masovnih sportskih manifestacija i sportsko – rekreativnih aktivnosti namijenjenih svim dobnim skupinama te organizaciji stručnih konferencija. Uz to, studentima Menadžmenta u sportu i turizmu te Održivog razvoja pruža se prilika za osmišljavanje sportsko – rekreacijskih sadržaja s ciljem obogaćivanja sportsko – turističke ponude u Međimurju koji se mogu realizirati u okviru Europske regije sporta pod mentorstvom međimurskih sportskih udruga, mogućnost volontiranja u provedbi aktivnosti s ciljem stjecanja novih znanja i vještina te obavljanja stručne prakse u naredne dvije godine u organizacijama koje su uključene u provedbu projekta – Zajednica sportskih udruga i saveza Međimurske županije, Međimurski školski sportski savez, Savez sportske rekreacije Međimurske županije i Međimurska županija.
-Naši nastavnici i studenti vrlo su zainteresirani za sudjelovanje u ovom projektu te ćemo maksimalno motivirati studente da se uključe u izradu završnih radova, terenskih istraživanja i osmišljavanje sportskih manifestacija kojima će se obogatiti sportsko-rekreacijska priča Međimurja. – Kazao je dekan Međimurskog veleučilišta Igor Klopotan prilikom potpisivanja Sporazuma o suradnji.
Pročelnica UO za civilno društvo, ljudska prava i sport Međimurske županije Maja Odrčić Mikulić istaknula je da će projekt Međimurja kao Europske regije sporta u 2022. godini doprinijeti prepoznatljivost na nacionalnoj i europskoj razini te je odlična prilika za daljnju promociju Međimurja kao sportsko – turističke sredine. U tijeku je uključivanje partnera i osmišljavanje projektnih aktivnosti koje će se provoditi kroz drugu polovicu 2021. i cijelu 2022. godinu.
U Varaždinskoj županiji je tijekom 24 sata evidentirano 80 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Broj novozaraženih u tjedan dana na 100.000 stanovnika je 513, dok je 14-dnevna incidencija na 100.000 stanovnika 957.
Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalazi se 149 osoba s težom kliničkom slikom, od kojih je 86 osoba smješteno na lokaciji u Varaždinu, a 63 osobe su u Klenovniku. U jedinicama intenzivnog liječenja nalazi se 26 osoba, od kojih 25 na respiratoru, a u posljednja 24 sata nije bilo preminulih osoba pozitivnih na COVID-19.
Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 412 uzoraka pri čemu je udio pozitivnih među simptomatskim pacijentima 34 posto, a udio u svim testiranim uzorcima iznosi 19 posto.
Od početka epidemije na području Varaždinske županije evidentirane su 18.452 osobe pozitivne na COVID-19. Aktivnih slučajeva je 818.
Nekadašnji čakovečki gradonačelnik i vijećnik čakovečkog Gradskog vijeća Aleksandar Makovec jučer je na svojem FB profilu objavio da se ispisao iz HDZ-a.
-Sa današnjim danom, 19.04.2021, ispisao sam se iz stranke HDZ. Pretpostavljam na obostrano zadovoljstvo, pomalo ironično obznanio je rastanak s dosadašnjim stranačkim kolegama Makovec.
Naslijedivši Mariju Ružić, Makovec je obnašao dužnost čakovečkog gradonačelnika od 1997. do 2001.godine, tada kao član HSLS-a. U dva mandata bio je nezavisni vijećnik čakovečkog Gradskog vijeća, a u jednom mandatu vijećnik HDZ-a nakon što mu je pristupio 2009.godine. Bio je i vijećnik HDZ-a u Županijskoj skupštini od 2013. do 2017.godine. Postavši predsjednik čakovečke Gradske organizacije HDZ-a bio je kandidat stranke za čakovečkog gradonačelnika 2017.godine. Na tim izborima je završio kao treći s 9,89 posto osvojenih glasova. U proteklom sazivu bio je među glasnijim kritičarima aktualne vlasti, a posebno se zalagao za promjene u načinu financiranja predškolskih ustanova na području Grada Čakovca o čemu je opširno pisao i prije nekoliko dana. Za portal medjimurski.hr obrazložio je razloge zbog kojih napušta stranku.
-Više je razloga. Posve tehnički gledano nakon što je, odlukom Vlade RH, raspušteno Gradsko vijeće prestao mi je mandat u kojem sam izvršio sve preuzete obveze. HDZ-u sam pristupio nakon lokalnih izbora 2009.godine, a moje razilaženje sa strankom započelo je još prije nekoliko godina kada je vodstvo preuzeo Andrej Plenković. Uoči tih unutarstranačkih izbora očekivao sam da će Plenković imati barem jednog protukandidata, jer je među tadašnjih 200 tisuća članova bilo ozbiljnih i kvalitetnih ljudi. Kada sam vidio da se to neće desiti, da je, na neki način, unaprijed određeno tko će biti predsjednik i da mediji proglašavaju Plenkovića pobjednikom i prije nego su izbori održani, odlučio sam se zadnjeg dana kandidirati. Ne zato jer sam očekivao postići neki rezultat, jer tada se ne bih kandidirao u zadnji čas, nego kao svojevrsni protest zbog takve situacije. Moram priznati da me iznenadio neočekivano veliki interes za taj moj potez i znatna podrška ponajprije mlađih ljudi unutar stranke, ali od tog momenta je za mene budućnost u stranci bila gotova.
Smatrate, znači, da je to bila prijelomnica?
-Kada sam ulazio u HDZ nisam shvaćao da je stranka hijerarhijski ustrojena i da ne možeš solirati. Na neki način to mi je potvrdio i svojedobni izbor za predsjednika naše gradske organizacije. Nakon što se tadašnji predsjednik izjasnio da više neće tražiti novi mandat pitao sam ga što misli o tome da iznesem vlastitu kanididaturu. Tada me zamolio da to ne činim, jer je u stranci već dogovoreno tko će doći na njegovo mjesto. Tada sam shvatio da unutar stranke nema prostora za solo igrače koji se ne uklapaju u obrasce njenog funkcioniranja. Čitavo to vrijeme moj jedini interes je bio poboljšanje stanja u Gradu Čakovcu i zato sam se 2017.godine odlučio kandidirati za gradonačelnika. To je bilo moguće jer sam, na neki način, uletio u prazan prostor. Drugog kandidata HDZ-a tada nije bilo, zato što se oni koji su bili predodređeni nisu htjeli kandidirati. Ti izbori bili su mi test imam li podršku članova stranke, ali se pokazalo da podršku članstva nemam. HDZ je u Čakovcu na tim izborima najlošije prošao, jer upravo naši članovi nisu podržali svojeg kandidata. Pokazala mi je to analiza po biračkim mjestima, gdje sam, kao lokalni čelnik stranke, u svojoj sredini dobio manje glasova nego naš kandidat za župana, a i naša je lista dobila više glasova od mene kao kandidata. Nakon toga sam podnio ostavku na članstvo u Predsjedništvu gradske organizacije i ponudio mandat u vijeću na raspolaganje. Nije bilo previše interesa da ga netko drugi preuzme, pa sam ga odradio kao član stranke jer sam i izabran na toj listi, pa ne bi bilo korektno da sam nastavio kao nezavisni.
Kako gledate na trenutnu politiku stranke i hoćete li promijeniti stranački dres ili se povući iz politike?
-U stranci se, na nacionalnoj razini, provodi politika s kojom se ne mogu složiti. Za mene je najbolje razdoblje stranke bilo kada je predsjednik bio Tomislav Karamarko. Tada je, po mojem sudu, bila najbolja atmosfera i šansa da se nešto može napraviti. U 72.godini sam, iza sebe imam ogromno životno i političko iskustvo, vjerujem da mogu dati dobre savjete, ali osobnih ambicija za sjedenje u vijeću više nemam.
Aktualnog predsjednika čakovečkog HDZ-a i kandidata za gradonačelnika Tomislava Markovića pitali smo kako ocjenjuje Makovčev izlazak iz stranke. Sudeći po reakciji on glavni motiv vidi u neostvarenim osobnim ambicijama.
-O odlascima iz stranke mojih prethodnika s naše je strane sve rečeno i oni su za Gradsku organizaciju HDZ-a Grada Čakovca prošlo, svršeno vrijeme. Nije ni prvi ni zadnji puta da se netko odlučio napustiti redove stranke nakon što nije uspio zadovoljiti svoje osobne interese.
S druge strane, a što je jako dobro poznato javnosti, moja poslovna karijera odvojena je od mojih stranačkih obveza dok je moj politički angažman, kao predsjednika organizacije HDZ-a u Čakovcu i kandidature za gradonačelnika Čakovca, motiviran prije svega radom u korist svih naših sugrađana i boljitkom našeg Čakovca, ističe Marković.
Budući da Tomislav Novinščak, koji je 2013.godine bio predsjednik gradske organizacije HDZ-a i gradonačelnički kandidat stranke, kao ni Aleksandar Makovec, koji je s istih pozicija sudjelovao u izborima 2017.godine, više nisu članovi HDZ-a, Markovića smo, pola u šali pola u zbilji, pitali boji li se slične sudbine ili smatra da će u njegovom slučaju vrijediti da je treća sreća.
-Dok god su mi interesi svih stanovnika Grada Čakovca prioritet nemam razloga uopće razmišljati da bi se meni moglo dogoditi bilo što slično onome što se dogodilo mojim prethodnicima, a vjerujte da je želja da pomognem svome Čakovcu i svojim sugrađanima moj jedini i isključivi motiv bavljenja politikom.
Uvjeren sam da smo svi zajedno u čakovečkom HDZ-u na dobrom putu što potvrđuje činjenica da nam se u proteklom razdoblju priključilo tridesetak novih članova. Sve je to rezultat rada, aktivnosti i rješenja koje nudi novi tim čakovečkog HDZ-a.
Na kraju svojim prethodnicima iskreno želim svu sreću u daljnjim političkim aktivnostima te privatnom životu, poručio je Marković.
Rudarska etno kuća, novi turistički proizvod grada dobiva još jedan dodatni sadržaj koji je namijenjeni najmlađima. Ovih dana započelo je uređenje dječjeg igrališta u dvorištu kuće, a posebnost je što će biti u rudarskom stilu i služit će kako domaćoj djeci, tako i turistima. Sadržavat će metalnu ljuljačku za djecu u invalidskim kolicima, dva tobogana, ljuljačku – košaru, ljuljačku za malu djecu sa zaštitom, dječji vlak s dva vagona, dječju kućicu, tunel za provlačenje i dvije njihalice.
Projekt uređenja novog dječjeg igrališta većim dijelom financirat će se sredstvima EU, točnije 300 tisuća kuna, dok preostalih 70 tisuća kuna osigurano je u proračunu grada.
Po završetku uređenja interijera, etno kuća interpretirat će svakodnevni život rudara, kao dio cjeline interpretacije industrijske baštine na području Murskog Središća.
Nažalost, s područja Podravine dolazi nam slučaj koji je potresao regiju i okolicu. Kako prenosi portal Danica.hr, 55- godišnji B. s područja Podravine je bludničio nad 15-godišnjom djevojčicom te je pravomoćno dobio samo šest mjeseci uvjetne kazne. Prema presudi, djevojčicu je te kobne večeri trebao zajedno s njezinim društvom odvesti kući. Kada su ostali sami u automobilu, počeo ju je ispitivati za njezina seksualna iskustva i dodirivati.
“Radnje koje je poduzeo ulaze u sferu intimnosti i seksualnosti oštećene i pogodne su da povrijede njezin sram i moral, a radnje je optuženi nesumnjivo poduzeo u namjeri izazivanja svoje seksualne ugode”, navode se pravomoćnoj presudi.
Više o ovom neshvatljivom i nemoralnom činu pročitajte ovdje.
Perica Hajdarović, načelnik Općine Podturen, odlučio se ponovno kandidirati za to mjesto. Svoju odluku o izlasku na predstojeće lokalne izbore iznio je u priopćenju kojim se obraća mještanima općine. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
“Dragi sumještani općine Podturen. Protekle četiri godine bio sam tu za vas i vi za mene. Od srca hvala! Da nismo radili, mislili i žrtvovali se kao jedno, danas bi naša općina izgledala drugačije. Ponosan sam na svakog od vas! Trebalo je imati hrabrosti dati povjerenje mladom čovjeku bez političkog iskustva. Uvjeren sam da prije četiri godine većina vas nije znala ni tko sam ni hoću li izdržati. Dao sam sve od sebe. Nekad sam se i bojao. Puno sam učio. Ali, bio sam miran. Znao sam da ću uspjeti zato što sam u svakom trenutku imao vašu podršku. Puno smo naučili jedni od drugih i danas, kada me ljudi iz drugih općina pitaju kako nam je sve ovo pošlo za rukom, odgovorim – radom i zajedništvom! Takvom se prijateljstvu i podršci nadam i u idućem mandatu. Želim nastaviti graditi našu općinu za generacije koje dolaze. Želim završiti započeto, ostvariti planirano i gledati daleko u budućnost. Mjesta su ljudi. Mjesta su doživljaji. Mjesta su osmijesi. Mjesta su sigurnost. Mjesta su bezbrižna budućnost. Sivica, Celine, Ferketinec, Miklavec, Novakovec i Podturen takva su mjesta zahvaljujući svima nama! Idemo dalje zajedno! Vaš načelnik Perica!”
– Navodi se u priopćenju načelnika Općine Podturen Perice Hajdarović.
DVD Strahoninec kao operativna jedinica za sve izvanredne situacije na području općine Strahoninec, a posebno u zaštiti od požara, kontinuirano ulaže u nabavku opreme i redovito osposobljavanje svojih članova. Među najvažnije djelatnosti društva spada edukacija i protupožarna preventiva djece i mladeži s područja naše općine. U tu svrhu na sjednici Upravnog odbora DVD-a Strahoninec održanoj 22 ožujka 2021. godine, jednoglasno je donijeta odluka da se ide u kupnju novog kombi vozila jer sadašnje vozilo marke Ford Transit ne zadovoljavalo uvjete za prijevoz djece.
Nakon provedenog natječaja, najpovoljnija ponuda bila je novo kombi vozilo marke Opel Vivaro u vrijednosti od 180.000.00 kn. Treba napomenuti da društvo posluje vrlo ekonomično, promišljeno i štedljivo te će se 80% sredstava uplatiti u gotovini iz štednje za tu namjenu, a ostatak ide na godinu dana leasing-a koji će Općina Strahoninec preuzet na sebe. Već u ovoj činjenici pokazuje se izvrsna suradnja Općine i DVD-a jer ovakva investicija ne bi bila moguća bez same Općine Strahoninec koja zadnjih 7 godina kontinuirano uplaćuje, prema Zakonu o vatrogastvu, našem DVD-u 5% iz svog Proračuna.
Zahvaljujući tome, Društvo kontinuirano ulaže u opremu i operativne članove gdje je u zadnjih 3 godina uloženo preko 60.000.00 kuna u nove kacige, odijela, čizme, taktičke svjetiljke, radio veze kao i školovanje samih vatrogasaca da bi u pravovremenim trenucima bili spremni. Također, s ponosom valja istaknuti da je DVD Strahoninec 2017. godine povoljno nabavio navalno vozilo Iveco Daily od prijatelja iz PGD Gorišnica za 130.000.00 kn koje je spremno i prilagođeno za sve vrste intervencija koje prijete mjestu.
Dosadašnje kombi vozilo Ford Transit predat će se Općini Strahoninec bez naknade na korištenje. Velik je to pokazatelj odlične suradnje same Općine, načelnika Franje Lehkeca i DVD-a te da bi svaka sredina ovako trebala surađivat. Kombi vozilo Općine će koristiti za komunalno redarstvo, a bit će i na raspolaganju svim Udrugama s područja Strahoninca koje su već višekratno izrazile želju za nabavkom jednog takvog vozila.
Primopredaja kombi vozila očekuje se u mjesecu svibnju – mjesecu zaštite od požara.
Vatru gasi, brata spasi, poručuje DVD Strahoninec.
Gradu Varaždinu je u utorak u prostorijama Udruge gradova Republike Hrvatske dodijeljen certifikat „Grad za mlade”. Predstavniku Grada Varaždina, zamjenici gradonačelnika Sandri Malenica certifikat i zastavu koja će biti javno istaknuta uručili su Željko Turk, predsjednik Udruge gradova u RH, i Željka Josić, državna tajnica u Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade.
Certifikat “Grad za mlade” za razdoblje od 2021. do 2024. godine dodjeljuje Udruga gradova u suradnji s partnerima – Središnjim državnim uredom za demografiju i mlade, Institutom za društvena istraživanja u Zagrebu, Agencijom za mobilnost i programe Europske unije, Mrežom mladih Hrvatske i Savezom Društava “Naša djeca”. Grad Varaždin uspio je zadovoljiti minimalno 80% dosegnutih standarda kvalitete lokalnih politika za mlade unutar osam glavnih tematskih područja, a to su: Participacija; Demografski poticaji i mjere; Zapošljavanje; Mobilnost; Zdravlje i sport; Rad s mladima i kultura; Obrazovanje; Informiranje. Certifikat se dodjeljuje na razdoblje od tri godine, tj. za razdoblje od 2021. do 2024. godine, a za produljenje istog nakon 3 godine, moraju u najmanjoj mjeri zadržati razinu koju su imali prilikom dobivanja prethodnog certifikata.
U izradi prijave za stjecanje certifikata „Grad za mlade” sudjelovala je radna skupina u koju su bili uključeni predstavnik Savjeta mladih Grada Varaždina – Leo Amidžić, predsjednik, predstavnik udruge mladih – Jelena Brcković, članica Udruge mladih Varaždinski underground klub V.U.K., predstavnici Koordinacijskog odbora Grad Varaždin – prijatelj djece-Sandra Malenica, zamjenica gradonačelnika i predsjednica Koordinacijskog odbora i Đurđica Dropuljić, tajnica Koordinacijskog odbora, zatim viša stručna suradnica za socijalnu skrb i civilno društvo Grada Varaždina – Adriana Pupavac, te predstavnici upravnih odjela Grada Varaždina – Marinko Šipoš, Lucija Dugandžić, Nada Bengeri i Marijana Cindrić na čelu sa koordinatoricom za izradu prijave Mirnom Kezele pročelnica Upravnog odjela za socijalnu skrb, mjesnu samoupravu i civilno društvo Grada Varaždina.
Grad Varaždin bio je prvi Grad – prijatelj djece, a sada je i prvi Grad za mlade.
U povodu dobivanja certifikata u svakom gradu napravit će se grafit koji se radi u suradnji s Graffiti na Gradele te će sutra, u srijedu umjetnik Chez 186 napraviti novi grafit u skate parku. Također, na Kapucinskom trgu će biti postavljena zastava “Grad za mlade”.
Tijekom prvog lipanjskog vikenda, točnije 5. i 6. lipnja, po prvi puta svim zainteresiranima predstavit će se Art forest, umjetnički festival u organizaciji skupine umjetnika i zaljubljenika u umjetnost pod nazivom Artisto i Turističke zajednice Općine Nedelišće.
– Lovački dom Nedelišće pretvorit će se u privremenu galeriju na otvorenom za izložbu slika, ambijentalne instalacije, izvedbene radove, te predavanja i performanse. Cilj ovog dvodnevnog festivala je spojiti umjetnost i prirodu, te potaknuti pojedinca na šetnju kroz neobičan obraz šume, u kontekstu suvremene umjetničke prakse, zasnivajući se na razmjeni iskustava, suradnji umjetnika i radu unutar lokalne zajednice – poručuju organizatori.
Očekuju vas umjetnički performansi, predavanja, raznorazne besplatne radionice i dječje radionice, a imat ćete priliku sudjelovati i u interaktivnom oslikavanju velikog platna, te još mnogo toga. Više detalja slijedi uskoro…