Fotogenične Međimurke prošetale centrom Čakovca
Toplo subotnje jutro bilo je kao naručeno za brojne ljude željne druženja. Maštovitih modnih kombinacija ni ovog vikenda nije nedostajalo te smo se još jednom uvjerili kako Međimurke svakako imaju smisla za modu.
Tko je sve prošao čakovečkom špicom, pogledajte u nastavku…














Kovač i Medved sa suradnicima podijelili 2200 porcija graha!

Kandidat za gradonačelnika Grada Čakovca Stjepan Kovač i kandidat za župana Međimurske županije Mario Medved, povodom 1. svibnja, Međunarodnog praznika rada pozvali su građane na „Grah to GO“.
Iako se zbog pandemije prvomajska druženja ne mogu održati, tradicija se nastavlja na način primjeren vremenu. Naime, građani su svoju porciju graha preuzeli na štandu te je ponijeli kući.
Stjepan Kovač, Mario Medved, Zoran Vidović i suradnici „Grah to go“ dijelili su na štandu u središtu Čakovca. Podijeljeno je oko 2200 porcija izvrsnog vojničkog graha.









Na Praznik rada radilo se kao da i nije – državni blagdan!
Iako je na velikoj tabli o radnom vremenu čakovečke tržnice jasno istaknuto da tržnica ne radi u vrijeme državnih blagdana, fotografije govore da to ipak nije tako. Radilo se i danas, 1. svibnja, na Praznik rada. Naime, pojedini prodavači, kao i kupci došli su na tržnicu kao da je obična subota. I nisu pogriješili.
Mogli su kupiti sve što su naumili, doduše u znatno manjem opsegu nego inače. Redara koji bi trebali voditi brigu o svemu, pas i o radnom vremenu, ni za lijek!


Dobravčice volontiraju u Prelogu!
Dolaskom većih količina cjepiva sve su redovitija masovna cijepljenja stanovništva koja se odvijaju u Nedelišću, Murskom Središću i Prelogu. Uz medicinske djelatnike u cijepljenju pomažu i brojni volonteri koji mahom obavljaju administrativni dio poslova te pomažu teže pokretnim građanima. Na cijepljenu u dvorani OŠ Prelog sreli smo tri Dobravčice koje su kao volonterke pomagale u cijepljenju.
Bile su to: Marina Horvat, Maja Sabočanec i Ines Strbad (na fotografiji s lijeva). Taj posao obavljaju već 2 mjeseca i uvijek su tu kada im to dopuštaju njihove poslovne i privatne obaveze. Marina i Ines su po struci prosvjetne djelatnice, dok je Maja mr. farmacije.
Maji Sabočanec toga je dana bio rođendan. Rođendansku tortu u krugu obitelji odgodila je za navečer jer je rođendansko popodne rezervirala za humanitarni rad.
DRAŽEN SRPAK ‘Želim svima brži povratak u normalu i da sebi i bližnjima osigurate egzistenciju i sretan život’
Gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak uputio je povodom Međunarodnog praznika rada čestitku građanima.
Čestitku prenosimo u cijelosti:
“Drage sugrađanke i dragi sugrađani, još jedan Međunarodni praznik rada provodimo u svjetskoj pandemiji. Okolnosti su se uvelike promijenile od dana kad su započele borbe za radnička prava i danas se suočavamo s drugom vrstom izazova. Uvjeti rada mnogima su poremećeni, a nažalost, mnogima je normalni rad u potpunosti onemogućen.
Tako su i moje želje prema Vama ovaj Prvi maj drugačije nego prošlih godina. Uz čestitke, želim svima što brži povratak u normalu, dobro zdravlje Vas i Vaših bližnjih i što skoriju priliku da u normalnim okolnostima sebi i bližnjima osigurate egzistenciju, sigurnost i sretan život”, napisao je,
Gradonačelnik Stjepan Kovač poručio: ‘Prava radnika temelj su današnjeg društva’
Povodom 1. svibnja – Međunarodnog praznika rada, gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač uputio je čestitku u kojoj stoji:
„Poštovane sugrađanke i sugrađani!
Pravo na rad, plaću, dnevni godišnji odmor navikli smo uzimati zdravo za gotovo, ne misleći da ona nisu došla sama po sebi, već da su izborena dugotrajnom, teškom i nerijetko krvavom borbom. Kao i sva ljudska prava, i radna prava temelj su današnjeg društva te svako njihovo preispitivanje na štetu radnika, vraća nas u neka prošla vremena.
I ove godine izostat će tradicionalna prvomajska druženja. No, to ne znači da borba za radnička prava više nije aktualna, već naprotiv. Pandemija koja je zatvorila svijet, osim zdravstvenih izazova, pred sve nas stavila je i one vezane uz pravo na rad. Velik broj ostao je bez posla, mnogima je zbog raznih mjera onemogućen rad, a ogroman je i broj ljudi koji radi od kuće. U takvim okolnostima, vrlo je jednostavno, pod egidom krize, suspendirati ili čak ukinuti postojeća radna prava. Novi oblici rada ostat će ovdje i nakon što pobijedimo virus, te je vrlo važno da se i oni reguliraju na način da se prava tih radnika izjednače sa svima ostalima. Povijest nas uči da je lako napraviti korak nazad, a teško korak naprijed.
Sve što radimo danas, ima direktne posljedice u budućnosti. Budućnost pripada našoj djeci te nemojmo dopustiti da ponovno vode borbu za osmosatni radni dan ili dostojnu plaću. Sretan vam 1. svibnja – Međunarodni praznik rada!”, napisao je.
U Međimurskoj županiji 90 pozitivnih slučajeva, četiri pacijenta su na respiratoru
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađeno je 258 uzoraka od čega je evidentirano 90 pozitivnih nalaza na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 34,9% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavilo se 83 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 662.
Brzim antigenskim testiranjem SARS-CoV-2 virus dokazan je kod 1 osobe, a iz drugih županija javljeno je da je PCR-om dokazan SARS-Cov-2 virus kod 3 osobe s prebivalištem/boravištem u Međimurskoj županiji.
Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 53 837 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.
U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirano je 80 pacijenata pozitivnih na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata primljeno je 5 pacijenata, otpušteno je 6 pacijenata te su 4 pacijenta na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas u Međimurskoj županiji ukupno bilježimo 14 599 oboljelih osoba, a oporavilo se 13 669 osoba.
Do kraja kolovoza biti će obnovljen most Brodec u Vratišincu
U petak je u općinskoj vijećnici u Vratišincu potpisan Ugovor o rekonstrukciji mosta Brodec. Ugovor vrijedan 1.499.476,85 kuna potpisali su načelnik Općine Vratišinec Zdravko Mlinarić i predsjednik Uprave čakovečke Tegre, izvođača radova, Ivan Kolarić.

-Ovo je veliki trenutak za našu općinu. U Brodecu smo često imali poplave, jedno vrijeme i dva mosta, ali unatoč tome što je onaj noviji, građen osamdesetih godina, omogućavao prolazak vozila sve do danas nisu trajno riješeni problemi koji se tamo javljaju. Siguran sam da ćemo ih rekonstrukcijom mosta konačno otkloniti. Zahvalan sam što se ravnateljica ŽUC-a, koji će osigurati više od milijun kuna za ovaj projekt, zalaže za ravnomjeran razvoj i izgradnju ovakvih objekata i u manjim sredinama poput naše, pa ćemo imati priliku riješiti ovaj veliki problem koji nas je dugo opterećivao, rekao je načelnik Mlinarić.
Ljerka Cividini je naglasila je da se ovim projektom primarno želi povećati sigurnost.

-Povišenjem dijela postojećeg nasipa te ublažavanjem nepovoljnih elemenata prometnice prilagođenom geometrijom i izgradnjom pješačkih staza prvenstveno želimo spriječiti izlijevanje vode iz kanala Brodec tijekom velikih oborina. Postojeći kolnik nakon rekonstrukcije proširit će se na 7 metara, a obostrano će se izvesti pješačke staze širine 1,6 metara. Oborinska voda s prometnice prikupljat će se putem slivnika s taložnicom, a dio postojećeg cestovnog jarka bit će zacjevljen. U sklopu projekta izvest će se i rekonstrukcija opasnog raskrižja lokalne ceste i ulice Vinka Žganca koja će biti jednosmjerna, pojasnila je ravnateljica Županijske uprave za ceste.

Ivan Kolarić je ispred Tegre naglasio da radovi, čiji se početak očekuje do kraja svibnja, trebaju završiti 28.kolovoza.
-Tegra je posljednjih godina ponajviše lokalno orijentirana na tržišta Međimurske i Varaždinske županije, pa smo se, naravno, prijavili i za ovaj projekt. S obzirom na neke njegove specifične zahtjeve pomoći će nam stečeno iskustvo naših ljudi i suradnika koje smo angažirali i pri nedavnoj izgradnji mosta na lateralnom kanalu sjeverne čakovečke obilaznice, istakao je Kolarić.
Svoj doprinos dati će i Hrvatske vode koje su na sebe preuzele uređenje donjeg postroja te regulaciju povišenog nasipa i korita.
Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovali su i zamjenica načelnika Općine Vratišinec Milena Granatir i predsjednik tamošnjeg Općinskog vijeća Mihael Grbavec.










