Predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković okupio je danas koalicijske partnere na sastanku vladajuće koalicije u Banskim dvorima, a među njima od danas je i jedno novo ime, doznaje Dnevnik Nove TV.
Na koalicijskom sastanaku vladajućih bila je i Plenkovićeva ‘joker ruka‘ Boška Ban, i to sada, kako je potvrđeno Dnevniku Nove TV, kao nova članica vladajuće koalicije koja će danas kao takva biti i službeno predstavljena.
Upravo je bivša SDP-ovka, od travnja prošle godine nezavisna saborska zastupnica, na glasanju u petak bila Plenkovićeva 77. ruka na izglasavanju novog ministra Alena Ružića. Bilo ih je potrebno 76.
Ban je već i ranije davala podršku vladajućima, a u izjavi nakon glasanja rekla je da je nitko nije kontaktirao i da je odluku donijela samostalno.
Povodom Međunarodnog dana turističkih vodiča, Udruga turističkih vodiča „Međimurski vodiči“ organizira besplatno multimedijalno predstavljanje projekta Camino Croatia – Put svetog Jakova kroz Hrvatsku te promociju knjige „Moj put Camino“ autorice Irene Kovačić. Događaj će se održati u Domu kulture Štrigova, u srijedu, 4. ožujka 2026. godine, s početkom u 18:00 sati.
Irena Kovačić je 2019. godine prehodala zahtjevnih 800 kilometara Camino de Santiago, a godinu dana kasnije svoje je iskustvo pretočila u putopis „Moj put Camino“. Knjiga donosi iskren i inspirativan prikaz njezina hodočašća – od višemjesečnih priprema i donošenja odluke za polazak, do osobnih promišljanja, izazova i unutarnjih promjena koje ovakvo putovanje nosi. Autorica će kroz multimedijalnu prezentaciju približiti publici svoje motive, doživljaje i iskustva s jednog od najpoznatijih hodočasničkih putova na svijetu.
Poseban naglasak večeri bit će stavljen na Camino Croatia – hrvatsku mrežu Camino ruta, koja posljednjih godina bilježi snažan razvoj. Početkom ove godine, Camino Croatia osvojio je nagradu Elías Valiña, najviše priznanje koje dodjeljuje regionalna vlada Galicije za izniman doprinos očuvanju i razvoju Camino de Santiago rute, čime je hrvatski model upravljanja kulturnom baštinom prepoznat među više od 400 svjetskih institucija. Camino u Hrvatskoj danas obuhvaća oko 20 etapa u ukupnoj dužini većoj od 3.000 kilometara, od kojih je više od 15 aktivno uređeno i označeno, a od 2019. godine hrvatskim Camino rutama prošlo je više od 90.000 hodočasnika iz cijelog svijeta. Od prošle godine, na europskoj Camino stazi našlo se i Međimurje, a jedna od etapa vodi i kroz Štrigovu.
Ulaz na događaj je slobodan, a svi zainteresirani pozvani su da kroz inspirativnu priču i multimedijalno predstavljanje otkriju čari Camino puta te bogatstvo hrvatskih hodočasničkih ruta.
Mia Marđetko, 22-godišnjakinja iz Goričana, izabrana je za predsjednicu Savjeta mladih Općine Goričan na konstituirajućoj sjednici 20. veljače 2026. godine i kao takva predstavljat će mlade ljude i njihove interese u ovoj općini s ciljem njihovog aktivnog uključivanja u život zajednice.
Mia je studentica 4. godine menadžmenta na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Pametna je, komunikativna, elokventna i svim srcem okrenuta svom rodnom mjestu. Prirodno optimistična i pozitivna, kroz studij je samo još dodatno shvatila koliko se potencijala krije svugdje oko nas.
Mia Marđetko voli i skijanje
– Kroz studij sam razvila velik interes za rad s ljudima, za vođenje timova i razvoj njihovih potencijala, a nakon završetka studija svakako se planiram vratiti u Goričan i tu graditi svoju budućnost, makar se na posao vozila i na dulje staze! – rekla je.
Mia nije članica ni jedne političke stranke i zasad, kaže, ne razmišlja o tome, a na to da se uključi u Savjet mladih motiviralo ju je upravo želja da zastupa interese mladih.
– Uključila sam se u savjet jer želim aktivno doprinositi zajednici u kojoj živim jer sam primijetila da mladi imaju stvarno puno dobrih ideja i potencijala, ali nemaju dovoljno prostora i podrške da ih ostvare. Upravo me ta želja probudila, da budem glas mladih i da ih zagovaram – kaže Mia.
Mia Marđetko
Istaknula je kako smatra da se mladima u Općini Goričan daje i prilika i povjerenje, posebno od strane načelnika Emanuela Sinkovića.
– Kad mladi vide da se njihove ideje cijene, vide da mogu utjecati na promjene i tako raste i njihova motivacija. Poručila bih mladima da se ne boje uključiti, iznositi svoje mišljenje i biti aktivni jer svatko od nas zaista može doprinijeti pozitivnim promjenama – naglasila je Mia.
Mia na konstituirajućoj sjednici Savjeta mladih u Goričanu
– Kad bi se samo par nas udružilo, već bi mogli napraviti čuda – dodala je Mia, koja zajedno s nekoliko mladih ljudi čini perspektivan tim koji će u ovu općinu, vjerujemo, unijeti dašak mladosti i noviteta.
Mia u Turskoj
Mia ističe kako su ideje mladih zapravo jako vrijedne jedinicama lokalne samouprave jer mladi sve vide na neki način „modernije“ i perspektivnije. Kao predsjednica Savjeta mladih, već je puna ideja. Za početak, otkrila je, Savjet mladih ima u planu organizirati prvi Pub kviz u Goričanu i to najvjerojatnije 14. ožujka 2025. godine. Bit će to javni događaj na kojem će biti prilike, rekla je, i za bolje upoznavanje sa Savjetom mladih. Članovi Savjeta mladih sudjelovat će i na Međimusrkom festivalu hodanja 7. ožujka u Goričanu, grahijadi za 1. maj itd.
– Mia je baš prava osoba za ovo, ima entizijazma, odgovorna je i vjerujem da će biti aktivna i pokrenuti mlade! Oduševilo me što je na sjednicu Savjeta mladih dovela 15-20 mladih ljudi i svi su govorili, imali prijedloge i ideje. Cilj nam je što više uključiti mlade u život zajednice jer na mladima svijet ostaje, jednog dana oni će preuzeti naše funkcije – rekao je o Miji načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković.
Mia redovito i planinari
U slobodno vrijeme, Mia nam je otkrila da najviše od svega voli putovati i boraviti u prirodi, pa se bavi i planinarenjem, a od proljeća će se početi baviti i speleologijom, odnosno istraživanjem špilja i jama po Hrvatskoj, pod vodstvom Mislava Sajka, člana Speleološke udruge Međimurje.
Nije članica ni jednog planinarskog društva te na planinarske izlete, kao i putovanja, ide sa svojim najbližima ili prijateljicama.
Mia na Maldivima
– Od najljepših destinacija bih izdvojila Maldive, plutajući raj, iako nema do našeg mora – rekla je Mia, koju krasi izniman pozitivan stav i dobra volja. I nada u lijepu budućnost.
– Želim riješiti još zadnju godinu faksa, zasad je sve teklo bez problema, a uvijek imam i neki poslić sa strane, praksu ili nešto vezano uglavnom uz ljudske potencijale. Nakon studija planiram se zaposliti u nekom poduzeću u području prodaje, nabave ili ljudskih resursa, a onda kasnije, nikad se ne zna, možda otvorim i nešto vlastito. Svakako želim ostati u Goričanu – naglasila je Mia.
Mia je djevojka koje vjeruje da je sve moguće i jedno od onih koja nikad ne odustaje.
– Ono što si misliš da ne bi mogao napraviti, a velika ti je želja, to tek možeš! – poručila je.
Želimo joj puno uspjeha i kao predsjednici Savjeta mladih i zauzimanju za mlade, i kao mladoj ženi, stanovnici Goričana u potrazi sa svojim snovima!
U Sport Hubu Nedelišće kreće Fusion – inovativni koncept grupnog treninga s individualnim pristupom! Pozivamo vas da isprobate drugačiji, zanimljiv i vrlo učunkovit način treniranja u kojem se spajaju motivacija grupe i individualni pristup svakom vježbaču. Treninge vodi certificirani fitness trener koji u svaki trening donosi iskustvo, stručnost i pozitivnu energiju.
Fusion treninzi kombiniraju cardio segmente i funkcionalne vježbe kako bi razvili snagu, kondiciju i izdržljivost na zabavan i dinamičan način. Nije važno u kakvoj ste fizičkoj spremi, jer svaki trening prilagođavamo vašoj razini forme i vašim osobnim ciljevima. Radit ćete tempom koji vama odgovara – bez obzira jeste li početnik ili već redovito trenirate. Pridružite nam se samostalno ili dođite u paru.
Program je namijenjen svima koji žele kvalitetan i smislen trening. Prvi probni trening održat će se u petak, 27. veljače u 17 sati, a sudjelovanje na probnom treningu je besplatno!
Fusion treninzi održavat će se redovito utorkom i petkom od 17 do 18 sati u velikoj dvorani Sport Hub-a Nedelišće.
Podsjećamo i na saunu u Sport Hub-u u Nedelišću po vrlo prihvatljivim cijenama, koja preko tjedna radi od 8 do 22 sata te vikendom prema dogovoru. Rezervacije za saunu (za 1 do 8 osoba) su obavezne na 099/168-6164 ili na [email protected].
Vidimo se u Nedelišću na prvom probnom Fusion treningu u petak, 27. veljače u 17 sati!
U ožujku nas očekuje 17. Tjedan smijeha te će tom prigodom u Domu kulture Štrigova gostovati predstava “Kako je sve počelo” s glavnim akterima Aleksom i Barom.
– “Kako je sve počelo” je treća kazališna predstava Aleksa i Bare, koja nas vraća na sami početak njihovog burnog zajedničkog života. Sve one nejasnoće, svi oni upitnici nad vašim glavama, vezano uz Aleksa i Baru, nestat će nakon 80 minuta urnebesa na sceni. Predstava odgovara na baš sva pitanja, vrlo je dinamična i savršena je kombinacija toplo – hladnih odnosa unutar 4 zida. Kod Aleksa je doza provokativnosti uvijek neizbježna stoga niti ova predstava nije iznimka. Svatko će se u njoj prepoznati, svatko će suosjećati s Aleksom barem malo, ali nitko neće sigurno otići doma nenasmijan. Dođite na predstavu i uvjerite se koliko je važan početak, koliko je bitan trenutak kada je sve počelo – stoji u najavi.
Predstava je na rasporedu u subotu 7. ožujka 2026. i to u čak dva termina, u 18:00 i 20:30 sati. Ulaznice se mogu kupiti u pretprodaji po cijeni od 10,00 EUR u uredu komunalnog poduzeća ŠTRIKOM d.o.o., na adresi Štrigova 87, Štrigova svaki radni dan od 8:00 do 15:00 sati.
Zbog nasilničkog ponašanja prema partnerici, 32-godišnji muškarac proglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od deset dana, uvjetno na rok od šest mjeseci. Presudu je 6. veljače 2026. donio Općinski sud u Čakovcu, Prekršajni odjel, nakon postupka pokrenutog na prijedlog Policijske uprave međimurske.
Prema utvrđenim činjenicama, incident se dogodio 15. travnja 2025. godine u obiteljskoj kući na području Međimurja. Tijekom jutarnjih sati došlo je do verbalnog sukoba između muškarca i njegove partnerice. U naletu ljutnje i ljubomore bacio je njezin mobitel na pod, pri čemu se uređaj razbio. Takvo ponašanje kod partnerice je izazvalo uznemirenost i povredu dostojanstva.
Sukob se istoga dana nastavio kada se muškarac vratio kući s posla. Prema vlastitom priznanju, ponovno je došlo do svađe, nakon čega je partnericu udario otvorenom šakom po licu. Iako žena nije zadobila tjelesne ozljede, sud je utvrdio da je riječ o fizičkom i psihičkom nasilju u obitelji, čime su ostvarena obilježja prekršaja propisanog Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji.
Tijekom postupka muškarac je priznao prekršaj i izrazio žaljenje zbog svog ponašanja. Naveo je da su se nakon događaja pomirili te da su ostali u kontaktu, budući da imaju zajedničko dijete. U trenutku donošenja presude nalazio se u istražnom zatvoru zbog drugog kaznenog postupka koji je u tijeku.
Sud je, iako je mogao izreći novčanu kaznu, odlučio izreći kaznu zatvora u trajanju od deset dana, ocijenivši da je takva sankcija primjerenija težini počinjenog djela. Istodobno je primijenjena uvjetna osuda, što znači da se kazna neće izvršiti ako u roku od šest mjeseci ne počini isti ili sličan prekršaj.
U obrazloženju presude istaknuto je da su kao olakotne okolnosti uzeti u obzir priznanje, izraženo kajanje, činjenica da do sada nije bio pravomoćno kažnjavan za nasilničko ponašanje te da su se partneri nakon incidenta pomirili. Sud je procijenio da će i uvjetna kazna biti dovoljna da se postigne svrha kažnjavanja i utječe na buduće ponašanje okrivljenika.
Za ovaj prekršaj zakonom je predviđena novčana kazna od najmanje 300 eura ili kazna zatvora do 90 dana. U konkretnom slučaju sud je zaključio da intenzitet fizičkog i psihičkog nasilja opravdava izricanje zatvorske kazne, iako uvjetne.
Muškarac je oslobođen plaćanja troškova prekršajnog postupka jer je nezaposlen i lošeg imovinskog stanja, a sud je ocijenio da bi njihovo podmirenje ugrozilo njegovo nužno uzdržavanje.
Prvi put u Prelogu održat će se, i to najveće dosad, 19. Savjetovanje uzgajivača svinja u Republici Hrvatskoj. Organizatori savjetovanja, koje će se zbivati tijekom dva dana, u četvrtak i petak, 26. i 27. veljače 2026. godine u Hotelu Panorama, su Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH, Centar za stočarstvo) i Središnji savez udruga uzgajivača svinja Hrvatske (SUS), pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te supokroviteljstvom Međimurske županije i Grada Preloga.
Svečano otvorenje savjetovanja održat će se u četvrtak, 26. veljače, u 10 sati, a očekuje se dolazak predstavnika svih relevantnih institucija za svinjogojstvo, državnog tajnika iz Ministarstva poljoprivrede Zdravka Tušeka te gradonačelnika Grada Preloga Ljubomira Kolareka kao izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića.
Ovaj događaj, ističu iz Grada Preloga, središnje je mjesto susreta uzgajivača i stručnjaka s ciljem educiranja i informiranja sudionika te razmjene korisnih i primjenjivih spoznaja i iskustava iz područja agrarne politike, ruralnog razvoja, selekcije, uzgoja, držanja, hranidbe, proizvodnje, kvalitete stočarskih proizvoda, zdravstvene zaštite, tehnologije proizvodnje stočne hrane itd.
Program savjetovanja uključuje brojna stručna predavanja s praktičnim savjetima te konstruktivne rasprave. Središnji dio programa je panel rasprava „Održivost sektora svinjogojstva“ 26. veljače u 11.20 sati,na kojoj će sudjelovati predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, HAPIH-a, SUS-a, Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i Hrvatske poljoprivredne komore.
Uz suglasnost Doma zdravlja Čakovec, u nekim čekaonicama zdravstvenih ambulanti diljem Međimurja postavljeni su promo-sandučići napunjeni edukativnim materijalima o urološkim oboljenjima te vodičima za njihovo izlječenje.
Takvi sandučići nalaze se u zdravstvenim ustanovama u: Pribislavcu, Belici, Maloj Subotici, Strahonincu, Nedelišću, Lopatincu, Štrigovi, Šenkovcu, Domu zdravlja Čakovec, kod Urološke ambulante ŽB Čakovec, Selnici, Murskom Središću, Podturnu, Prelogu, Svetoj Mariji i Kotoribi.
Postavljanje sandučića, uz članove kluba, omogućili su učenici i učitelji osnovnih škola iz gore spomenutih sredina, koji su ih sami izradili.
– U klubu je akcija pokrenuta sredinom prošle godine i bila je dosta zahtjevna – rekao je Mladen Braniša iz Pribislavca, jedan od pokretača i koordinatora akcije. U ime kluba izrazio je zahvalnost svima koji su im pružili suradničku ruku. Dodao je kako je akcija i dalje „otvorena“, pa se zainteresirane osnovne škole za suradnju mogu obratiti na klupsku adresu.
Postavljene sandučiće moći će koristiti i ostali klubovi Županijske lige protiv raka Čakovec.