U Pribislavcu je započelo dugo iščekivano asfaltiranje ulica i raskrižja u dijelu naselja poznatom kao ‘Novi Beograd’. Trenutno je u tijeku postavljanje grubog sloja asfalta, a prema riječima načelnika Matije Ladića, plan je da do kraja sljedećeg tjedna bude povučen i fini sloj, čime bi radovi trebali biti završeni u skoroj budućnosti.
Na terenu smo zatekli djelatnike koji su nas također obavijestili da se grubi asfalt postavlja još u dvije ili tri ulice prije nego što krenu s finalnim slojem. – Lijepo je vrijeme, pa je odmah lakše raditi! – rekli su uglas, dodajući kako su uvjeti idealni za nastavak radova.
Projekt rekonstrukcije obuhvaća ulice i raskrižja Vladimira Nazora, Augusta Šenoe i Josipa Jurja Strossmayera. Ukupna vrijednost radova iznosi 223.712,88 eura, a za njegovo financiranje Općina je osigurala i 46.400 eura bespovratnih sredstava Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Tijekom proteklih tjedana završeni su pripremni radovi, uključujući postavljanje novog nosivog sloja, koji omogućuju dugotrajnije i sigurnije prometnice.
Povodom Međunarodnog dana žena i 15. obljetnice suradnje s udrugom Krožek ročnih del iz Lendave, Udruga žena „Zlatne ruke“ Čakovec, uz podršku Grada Čakovca, Turističke zajednice grada Čakovca i Međimurske županije, u zgradi Scheier u Čakovcu pripremila je novu jedinstvenu dvodnevnu izložbu ručnih radova pod nazivom „Žene čuvarice tradicije“.
Na otvorenju izložbe ovog petka, uz mnogobrojne podupiratelje rada „Zlatnih ruku“, prisustvovali su i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, zamjenica gradonačelnice Lana Remar, pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Nives Kolarić Strah te direktor Turističke zajednice Grada Čakovca Filip Horvat.
Tom je prigodom gradonačelnica Ljerka Cividini uputila članicama čestitke za dugogodišnji rad, ali i povodom Međunarodnog dana žena, istaknuvši kako je njihova udruga najbolji pokazatelj koliko su žene važne u društvu. Naglasila je da članice „Zlatnih ruku“ ne samo da čuvaju tradiciju, već svojim radom podsjećaju na vrijeme kada su žene kroz svakodnevne vještine i ručni rad brinule o svojim obiteljima. „Znanja su to i vještine koje zbog modernog načina života pomalo zaboravljamo, no sve dok postoje ‘Zlatne ruke’, znamo da imamo od koga učiti, jer vi ste te koje čuvaju tradiciju. U svemu tome podršku Grada ste uvijek imale, kao što ćete je imati i nadalje“, rekla je gradonačelnica. Zahvalila je članicama i na brojnim aktivnostima koje su samostalno ili u suradnji s drugim organizacijama provodile, obogaćujući mnoge manifestacije u Čakovcu i diljem Međimurja. Ujedno je uputila poziv ženama mlađih i srednjih generacija da se pridruže udruzi kako bi se ove dragocjene vještine prenijele na buduće naraštaje.
Udruga žena „Zlatne ruke“ niz godina aktivno promiče kulturnu baštinu i tradicionalne tehnike izrade ručnih radova. Predsjednica udruge Branka Knez istaknula je kako je svrha izložbe prikazati talent, trud i kreativnost žena čuvarica tradicije te dodatno povezati lokalnu zajednicu s međunarodnim partnerima, među kojima posebno mjesto zauzima udruga Krožek ročnih del iz Lendave. Povijest ovog prijateljstva seže u 2011. godinu, a započela je povodom proslave 350. obljetnice dolaska franjevaca u Čakovec. Od tada ove vrijedne žene kontinuirano razmjenjuju iskustva, organiziraju izložbe u obje zemlje te zajedno čuvaju uspomene na vještine koje polako nestaju.
Ova je prigoda iskorištena i za uručenje prigodnih priznanja gostima iz Lendave za dosadašnju suradnju. Priznanja su primili predsjednik Zveze upokojencev Lendava Aleksandar Varga, Aleksandar Marič, predsjednica Udruge Krožek ročnih del Dragica Marič te bivša predsjednica Marija Feher. U ime nagrađenih riječi zahvale uputila je Dragica Marič, poručivši kako svim članicama udruge želi dobro raspoloženje, mirne ruke i dobar vid kako bi i dalje mogle stvarati unikatne predmete koji predstavljaju pravu umjetnost, što potvrđuje i sama izložba.
U „Zlatnim rukama“ nisu zaboravili ni na svoje dugogodišnje članice koje godinama aktivno sudjeluju u radu udruge. Tako su na svečanosti otvaranja izložbe priznanja dodijeljena Mariji Crnčec, Mariji Žišković, Ani Vrbanec, Nadi Veseli, Zdenki Balenta, Josipi Končec, Ani Kolarić i Ivanki Šrac.
Središnja proslava dvadesete obljetnice djelovanja udruge najavljena je za 23. listopada ove godine, kada će se u istoj dvorani održati svečani program uz promociju monografije te osvrt na brojne izložbe, projekte i izlete koji su obilježili njihov rad.
Ovogodišnja izložba nije prodajnog karaktera, već je prvenstveno usmjerena na edukaciju i očuvanje identiteta, što udruga redovito provodi i kroz radionice u školama i vrtićima. Svi zainteresirani posjetitelji izložbu mogu razgledati do subote do 17 sati te se iz prve ruke uvjeriti u vještinu, strpljenje i ljubav utkane u svaki izloženi predmet.
Program svečanosti vodio je Nebojša Buvač, dok se u glazbenom dijelu s nekoliko pjesama predstavila Renata Kramar uz klavirsku pratnju prof. Marijane Trstenjak.
Ove subote Čakovec je bio ispunjen pravom proljetnom atmosferom, a brojni su građani prijepodne iskoristili za šetnju gradom. Ugodne temperature i sunčano vrijeme izmamili su mnoge na ulice pa je središte grada ponovno postalo omiljeno mjesto susreta.
Gradske ulice i trgovi bili su ispunjeni prolaznicima, razgovorima i dobrom energijom, a pažnju su privlačili i raznoliki modni stajlinzi koji su jasno pokazali da su stigle proljetne kombinacije.
Koga smo sve sreli na špici, provjerite u nastavku.
Nakon prvog finalnog dana Svjetskog kupa u Bakuu stigle su izvanredne vijesti za hrvatsku gimnastiku. Naša gimnastičarka Tijana Korent izvanrednim nastupom u finalu osvojila je 2.mjesto i srebrnu medalju. Iako je u finale ušla sa šestog mjesta, Tijana je u finalu odlično odradila svoje skokove, znatno napredovala u konačnom plasmanu i još jednom dokazala da je naša najbolja gimnastičarka.
Velike čestitke Tijani koju već idućeg vikenda očekuje nastup na SK u Turskoj Antalyi. Nadamo se da će nas Tijana obradovati dobrim vijestima i sa ovog natjecanja. Nastupi na ovim natjecanjima sastavni su dio priprema za predstojeće Europsko prvenstvo koje će se ove godine održati u zagrebačkoj Areni na kojem će za Hrvatsku reprezentaciju nastupati i Tijana Korent.
Povodom Međunarodnog dana žena, u subotu, 7. ožujka 2026. godine, u Goričanu se održava 5. „Međimurski festival sportske rekreacije nordijskim hodanjem – Goričan 2026″, u sklopu čega i prva utrka u nordijskom hodanju u Međimurju „Kup gorčkog Askosa“.
Organizator manifestacije je USR „Sport za sve” Goričan uz partnere Klub nordijskog hodanja i sportske rekreacije „Mura”, Međimurski savez sportske rekreacije „Sport za sve” i Hrvatski savez nordijskog hodanja, pokrovitelje Općinu Goričan i Restoran Atlanta te medijski pokrovitelj portal Medjimurski.hr.
Festival je, uz ograničenje broja sudionika, ove godine okupio oko 400 sudionika, uglavnom žena iz sportskih udruga ili udruga žena iz Goričana, Belice, Nedelišća, Palovca, Selnice, Žiškovca, Štefanca, Orehovice, Murskog Središća, Strahoninca, Sv. Jurja na Bregu, Čakovca, Varaždina, Ludbrega, Križevca i Zagreba.
Okupljanje, kao i start i cilj sudionika, je u prekrasnom Sportsko-rekreacijskom parku Šuderica. Staze za hodanje, koje obilaze ljepote i znamenitosti Goričana, iznosile su 4, 5, 7 i 10 km, a za natjecanje u nordijskom hodanju 10 i 20 km. Prije hodanja svi su se odlično zagrijali uz vježbe Marte Gospodarić.
Organizatori se, kao i svake godine, trude da sve bude savršeno. Sudionike je ujutro dočekala bogata dobrodošlica uz međimurske kolinjske delicije kao što su čvarci, čurke, kobasice, a naravno i čaj, kava, kolači, klipići… Na stazama, sudionike prati osvježenje te vesela živa glazba – Dokra band iTS Gažeri, a za dobro raspoloženje na festivalu zadužen je i glazbenik Srećko Krištofić – Srejo, koji je skladao i prvi put predstavio novu himnu USR-a Sport za sve Goričan „V Gorčene”.
Posjetitelji su mogli i kupiti domaće proizvode na štandovima lokalnih proizvođača koji su dodatno pokazali svu ljepotu ovog dijela Međimurja. Nakon festivala za sve je organiziran i ručak s bogatom ponudom– gulaš, mesne delicije, roštilj, čevapi, tradicionalno međimusrko jelo grah sa zeljem, kolači te rižoto od povrća za vegetarijance. Svaka žena dobila je na poklon medalju i cvijeće – tratinčice – povodom Dana žena, a pobjednici utrke replike obrednog vrča askosa.
Na početku festivala sve su pozdravili i čestitali Dan žena te svima zaželjeli odličan provod predsjednik USR Sport za sve Goričan i KSRNH „Mura” Zvonimir Lepoglavec, predsjednica Međimurskog saveza Sportske rekreacije Sport za sve Danica Glad, predsjednik Hrvatskog saveza nordijskog hodanja Krešo Ritz te načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković, koji je otvorio fesival, od srca zahvalio USR Sport za sve na sjajnoj organizaciji i istaknuo kako bez bi svi bez žena ili tužni i život im ne bi imao smisla.
Za sigurnost hodača pobrinula se ekipa Gradskog društva Crvenog križa Čakovec, a djelatnici PU međimurske imaju edukativan kutak na festivalu.
Dan posvećen ženama, ispunjen kretanjem, druženjem i dobrim raspoloženjem, sudionici festivala će još dugo pamtiti, a Goričan još jednom pokazuje veliko srce domaćina. Bravo za sve!
Belupo je izvijestio o povlačenju svih serija lijeka zbog utvrđenih onečišćenja.
Kako navode, riječ je o lijeku Zoltex 40 mg prašak za otopinu za injekciju. U suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode RH provodi se povlačenje serija A99A1, A2VO1, XDOF1, X2XK1, X2XJ1 navedenog lijeka, piše Danica.hr.
“Povlačenje se provodi do razine ljekarni, i to iz preventivnih razloga zbog neispravnosti u kakvoći koja se odnosi na prisutnost čestica u otopini, a koje vjerojatno potječu iz materijala zatvarača pakiranja lijeka.
Povlačenjem su zahvaćene sve dostupne serije Zoltexa. Na tržištu u Hrvatskoj u prometu su dostupni drugi lijekovi istog farmaceutskog oblika i istog sadržaja djelatne tvari”, Ističu danas u Agenciji.
Zoltex, inače, sadrži djelatnu tvar pantoprazol koja smanjuje količinu kiseline koja se stvara u želucu. Koristi se za liječenje bolesti želuca i crijeva uzrokovanih kiselinom.
U organizaciji Inner Wheel kluba Čakovec, povodom Međunarodnog dana žena, u petak, 6. ožujka 2026. godine, u Gradskoj kavani u Čakovcu održano je humanitarno druženje žena pod nazivom „Kokteli i torte – večer dobrote“.
Na početku je sve okupljene pozdravila predsjednica IW kluba Čakovec Martina Šebrek, koja je uz čestitke za Dan žena zahvalila svima na dolasku te istaknula kako je sav prihod od ove humanitarne večeri namijenjen Domu za starije osobe Čakovec.
Bila je to ugodna večer druženja uz fine kolače, torte i koktele, na kojoj je sudjelovalo 80-ak članica i prijateljica Inner Wheel klubova iz Čakovca, Preloga i Varaždina, kao i korisnici Doma za starije osobe Čakovec. Upravo su oni posebno uljepšali večer otpjevavši dvije pjesme i pokazavši da ljubav prema pjesmi nadilazi godine. Na odlasku su im članice IW kluba Čakovec, u znak zahvale, poklonile veliku tortu.
Inner Wheel klub Čakovec udruga je žena posvećenih organizaciji i provedbi humanitarnih akcija. Donacijama građana te članica i prijatelja kluba pomažu ustanovama koje skrbe o ranjivim skupinama, podupiru školovanje mladih glazbenika te pružaju podršku dječjim vrtićima u Čakovcu, Županijskoj bolnici Čakovec, domovima za starije i nemoćne te drugim ustanovama.
Dok rukometašice, zbog obveza reprezentacije, ovog vikenda miruju na klupskom planu, nastavljaju se uzbudljiva natjecanja u Paket24 Premijer ligi muškaraca. Tako će u 4. kolu Lige za ostanka MRK Čakovec večeras gostovati kod RK Zamet. Čakovčani su povezali tri uzastopne pobjede, pa u Rijeku putuju mirno, kao vodeća momčad Lige za ostanak. Unatoč tome, trener Josip Borković od svojih igrača traži puni angažman kako bi što prije osigurali planirane ciljeve.
-Svako gostovanje je zahtjevno, pa tako i ovo protiv Zameta. U ovoj fazi prvenstva svima je svaki bod izuzetno važan. Mi smo možda malo rasterećeniji pa nam je ipak malo lakše igrati. I dalje nam je primarni fokus na domaće utakmice, ali ako uspijemo nešto uzeti i na gostovanju, to je za nas dodatan plus, kaže trener čakovečkog sastava koji je na sličan način najavio i gostovanje u Metkoviću, a pamtimo kako je to završilo.
U momčadski uspjeh svaki pojedinac treba ugraditi svoj doprinos, čega je svjestan i Marko Mađerić.
-Pred nama je teško gostovanje, a dočekuje nas RK Zamet. Dobro smo trenirali cijeli tjedan i znamo sve njihove prednosti i mane, pa mislim da nas za vikend ništa ne može iznenaditi. Zamet je u uzlaznoj formi, imaju dvije pobjede zaredom i novog trenera, što im sigurno daje dodatnu energiju. Ipak, vjerujem da, ako se budemo pridržavali dogovora, imamo velike šanse za osvajanje nova dva boda, optimističan je ubojiti čakovečki strijelac.
Susret Zameta i Čakovca igra se od 19 sati, a možete ga pratiti i putem YouTube kanala HRS-a.
Grad Prelog podsjeća sve vlasnike i posjednike pasa na obvezu odgovornog držanja i nadzora nad svojim kućnim ljubimcima na javnim površinama.
Sukladno odredbama komunalnog reda, psi se na javnim površinama moraju voditi na povodcu, a nije dopušteno njihovo slobodno kretanje bez nadzora vlasnika. Ova mjera uvedena je radi zaštite sigurnosti građana, posebice djece, ali i radi sprječavanja mogućih neugodnih situacija između životinja.
Iz Grada Preloga mole sve vlasnike pasa da prilikom boravka na ulicama, u parkovima, na zelenim površinama, uz dječja igrališta te na drugim javnim prostorima vode računa o svojim ljubimcima i drže ih na povodcu.
Odgovornim ponašanjem doprinosi se sigurnijem i ugodnijem suživotu svih građana te očuvanju javnog reda i komunalnog standarda u gradu.
Grad Prelog zahvaljuje svim građanima na razumijevanju i suradnji.
U Osnovnoj školi Tomaša Goričanca Mala Subotica upriličen je oproštaj od troje dugogodišnjih zaposlenika koji su nakon mnogo godina predanog rada otišli u zasluženu mirovinu – pedagoginje Erminije Bektešević, domara Josipa Halića i pomagača Zvonka Kalanjoša.
Tijekom svojeg radnog vijeka bili su važan dio školske zajednice te su svojim radom, znanjem i predanošću ostavili trag u svakodnevnom životu škole i u sjećanjima brojnih generacija učenika. Svaki od njih imao je svoju posebnu ulogu, ali ih je povezivala ista vrijednost – odgovornost prema poslu i ljudima s kojima su svakodnevno radili.
Kako je rekao V. Lombardi: „Cijena uspjeha je naporan rad, predanost poslu i odlučnost da damo najbolje od sebe.“ Upravo su svojim dugogodišnjim radom pokazali koliko trud, odgovornost i predanost mogu obogatiti jednu školsku zajednicu.
Oproštaju su se pridružili i dragi umirovljenici škole, koji su došli izraziti svoju podršku i prisjetiti se zajedničkih trenutaka, čime je događaj dobio posebno topli i emotivni ton. Njihov odlazak označava završetak jednog važnog razdoblja u životu škole, ali ujedno i početak novog poglavlja u njihovim životima.
Kolege su im zahvalile na dugogodišnjoj suradnji, predanosti i doprinosu te im poželjele mnogo zdravlja, zadovoljstva i lijepih trenutaka u godinama koje dolaze.
Iako započinju novo životno razdoblje, jedno je sigurno – trag koji su ostavili u školi ostat će trajno zapamćen.