Home Blog Page 389

Mali i slatki: Niko, Tian i Mateo ponosili su se sa svojim traktorima

0
BeFunky collage 2026 03 14T145417.619

Blagoslov traktora u Župi Sveti Juraj u Trnju ove je godine okupio brojne poljoprivrednike i njihove obitelji, no posebnu su pažnju okupljenih privukli oni najmlađi. Među velikim traktorima našli su se i mali vozači koji su svojim dolaskom donijeli dodatnu radost i raznježili sve prisutne.

Najmlađi sudionici ovogodišnjeg susreta bili su Niko Kolarić (5 i pol godina) iTian Habuš (4 godine). Na župno dvorište stigli su sa svojim malim traktorima, u pratnji svojih roditelja – mama Tajane i Stele, tata Ivana i Daria te braće Vite i Rafaela. Iako još mali, pokazali su pravi vozački ponos dok su s osmijehom sjedili na svojim traktorima.

Viber slika 2026 03 14 13 33 49

Pridružio im se i prijatelj 5-godišnji Mateo Fajić sa svojim traktorom. Sva trojica dječaka dolaze iz Svetog Jurja u Trnju, a na susretu su se ponašali poput pravih malih poljoprivrednika – spremni pozirati, pokazati svoje traktore i ponosno sudjelovati u događaju zajedno s odraslima.

Dok su veliki traktori simbolizirali rad i tradiciju poljoprivrede, ovi mali vozači podsjetili su sve prisutne na nešto jednako važno – da se ljubav prema zemlji i selu prenosi s generacije na generaciju.

Veliki broj vjernika na Križnom putu obišao Župu Sv. Juraj na Bregu

0
BeFunky collage 2026 03 14T150041.655

Veliki broj vjernika danas se pridružio tradicionalnom Križnom putu u organizaciji Župe Sveti Juraj na Bregu. Njih dvjestotinjak u jutarnjim se satima okupilo na svetoj misi u župnoj crkvi. Potom su započeli hod za križem na relaciji Lopatinec-Brezje-Mali Mihaljevec-Zasadbreg, a putem se broj sudionika dodatno povećao odakle slijedi povratak u župnu crkvu. Tijekom mise i na stajankama kod kapela ili raspela župnik spomenute župe vlč. Danijel Bistrović govorio je o postajama križnog puta uz prigodnu molitvu, a za sudionike je pripremljena i okrijepa. Među sudionicima Križnog puta bio je i poznati međimurski hodočasnik Nenad Šajnović koji je već tri puta savladao čuveni Camino de Santiago, odnosno Put sv. Jakova.

0 02 05 1639bf1037581e5c24647df66a978b6bf5dd3a3b69ebb965479ac24872f7fa1b 5ef588f0d4cce122

-Na hodočašću nije bitna njegova duljina, već njegov sadržaj i smisao. Uvijek me raduje kada se mogu pridružiti ovom tradicionalnom pohodu u mojoj župi i nikada ga ne propuštam. Radi se o svojevrsnom duhovnom putovanju koje povezuje završetak korizme s dolaskom Uskrsa, ali jednako tako spaja i ljude koji u njemu sudjeluju. Lijepo je vidjeti da se ovoliko ljudi svake godine odazove i sudjeluje u ovom našem hodočašću koje nikada nije natjecanje, već prilika da čovjek u sebi osjeti duh vjere bez obzira na duljinu dionice kojom prođe, rekao je Šajnović zahvalivši svim dobrim ljudima koji sudjeluju i pomažu organizaciju Križnog puta.

I u samoj župi naglašavaju da se ovaj pohod održava tijekom korizme koja je vrijeme priprave, obraćenja i unutarnje obnove. To je svojevrsni osobni čin vjere i prilika za dublje duhovno promišljanje, osobnu i zajedničku molitvu te susrete, razgovore i ponovno povezivanje s prijateljima i sumještanima.

Mladi plivači ČPK-a uspješno nastupili na međunarodnom natjecanju u Rijeci

0
PLIVACKI MITING.GLAVNA

Na međunarodnom natjecanju u Rijeci sudjelovalo je 660 natjecatelja iz 76 klubova iz 10 država. U vrlo jakoj konkurenciji nastupili su najbolji hrvatski, ali i strani plivači.

ČPK su predstavljali: Mario Beliga, Oleg Jeđut, Domagoj Janušić i Hana Dolar s trenerom Goranom Kolarićem, prof.

S pomlađenom ekipom u jakoj konkurenciji najbliže medalji je bio Mario Beliga koji je zauzeo 4. mjesto u disciplini 400 m mješovito te 9. mjesto u disciplini 50 m prsno.

Uz Marija, koji je već na prošlom natjecanju osigurao nastup na Prvenstvu Hrvatske, pridružili su mu se Hana Dolar i Oleg Jeđut koji su također značajno popravili svoje osobne rezultate i osigurali nastup na Prvenstvu Hrvatske koje će se održati u srpnju ove godine. Domagoj Janušić i Hana bili su među najmlađim plivačima na natjecanju i po prvi puta su nastupili na ovakvom tipu natjecanja, te pokazali da je pred njima svijetla budućnost.

FOTO/VIDEO Humanitarnom šetnjom ukazali na značaj prevencije i zdravog života

0
BeFunky collage 2026 03 14T133608.772

Povodom Svjetskog dana bubrega danas je održana humanitarna šetnja od Čakovca do Savske Vesi. Organizirali su je Udruga dijaliziranih i transplatiranih bubrežnih bolesnika i Zajednica sportskih udruga Čakovca s ciljem poticanja građana na aktivan način života, promicanje brige o zdravlju bubrega te pružanja podrške osobama koje se suočavaju s bolestima bubrega. Ujedno se željelo ukazati na važnost prevencije bubrežnih bolesti i redovitih zdravstvenih pregleda te usvajanja zdravih životnih naivka.

Okupljanje je započelo na Franjevačkom trgu u Čakovcu gdje je uplatom simboličnih donacija od po 5 eura za sudjelovanje u ovoj akciji prikupljeno više od 500 eura namijenjenih udruzi. Njena predsjednica Tea Mikec rekla je da akciju provode pod sloganom: „Kretanjem do zdravih bubrega“.

1

– Cilj nam je osvijestiti građane koliko je važno kretati se i brinuti o zdravlju, posebno zdravlju bubrega. Naša udruga broji 68 članova, a u našem je kraju 86 bolesnika na dijalizi. Svima njima i na ovaj način želimo iskazati podršku, rekla je predsjednica Mikec.

Nakon kratkog zagrijavanja za sve sudionike, krenulo se na samu šetnju u kojoj je sudjelovala i čakovečka gradonačelnica Ljerka Cvidini.

1

-Ovoj vrijednoj udruzi nastojimo pomoći koliko god možemo. Današnja šetnja je znak pažnje i podrške svima onima koji rade u udruzi te odvajaju svoje vrijeme kako bi ukazali na važnost zdravlja, jer ono nam je najvažnije i svima bi moralo biti prioritet, poručila je gradonačelnica Cividini.

Humanitarna povorka, predvođena predsjednikom VMO Savska Ves Srećkom Vranovićem, potom je krenula predviđenom trasom i za manje od sat vremena stigla do igrališta NK Bratstvo Savska Ves. Tamo je za sve sudionike pripremljeno osvježenje i okrijepa.

VIDEO/FOTO Više od 50 traktora na župnom dvorištu u Svetom Juraju u Trnju

0
BeFunky collage 2026 03 14T130644.606

Župno dvorište u Svetom Jurju u Trnju u subotu, 14. ožujka 2026., pretvorilo se u pravo veliko parkiralište traktora. Ovdje je održan drugi blagoslov traktora i poljoprivredne mehanizacije, događaj koji je i ove godine okupio brojne poljoprivrednike, njihove obitelji i župljane te stvorio atmosferu kakva nam svima treba u ovo korizmeno vrijeme.

Okupljanje je započelo u prijepodnevnim satima, a na susret je stiglo više od 50 sudionika sa svojim traktorima. Parkirani na župnom dvorištu, traktori su stvorili impresivnu sliku poljoprivrednog života ovog kraja. Uz poljoprivrednike i njihove strojeve, događaju su se pridružile i brojne obitelji s djecom, a među okupljenima su bili i prvopričesnici i krizmanici, što je susretu dalo posebno.

IMG

Blagoslov traktora i poljoprivredne mehanizacije simbolično je povezao vjeru, rad na zemlji i zahvalnost za plodove koje ona daje. Upravo zato ovaj susret ima posebno značenje za ljude koji svakodnevno rade na poljima i svojim trudom čuvaju tradiciju poljoprivrede i vrijednost života na selu.

Traktore je blagoslovio župnik Silvio Košćak, koji je tom prilikom zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji događaja. Istaknuo je kako se ovogodišnji susret održava i u ozračju Godine mostova, inicijative koja želi dodatno povezati sela, naraštaje i ljude koji svojim radom čuvaju temeljne vrijednosti zajednice.

IMG

– Mostovi se ne grade samo metalom i drvetom, mostove grade ljudi. Zato je lijepo vidjeti ovakvo zajedništvo – poručio je Košćak.

U svojoj poruci zahvalio je i zemlji koja hrani ljude, a svim sudionicima uručene su zahvalnice i magneti svetog Benedikta kao simbol zaštite i blagoslova.

Posebnu radost ovaj je susret donio najmlađima. Na župnom dvorištu postavljena je peć za pizzu, a u suradnji sa Srednjom školom Prelog pripremale su se svježe pečene pizze koje su oduševile sve prisutne. Mirisi hrane, dječji smijeh i razgovori okupljenih stvorili su ozračje pravog proljetnog druženja.

IMG

Za sve sudionike bio je osiguran i ručak uz vinski gulaš i roštilj, kao i piće, pa se druženje nastavilo i nakon službenog dijela programa.

Drugi blagoslov traktora u Svetom Jurju u Trnju pokazao je da osim blagoslova strojeva i rada, to je prilika da se ljudi susretnu, podruže i potvrde ono što se u ovakvim sredinama oduvijek znalo – da su selo, obitelj i zemlja neraskidivo povezani.

FOTO Više od 100 volontera čistilo okoliš u Općini Sveta Marija!

0
GLAVNA (97)

Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje, u subotu, 14. ožujka 2026. godine, u Općini Sveta Marija održana je velika akcija čišćenja okoliša u naseljima Sveta Marija i Donji Mihaljevec.

Odaziv na akciju bio je veći nego ikad, jer odazvalo se više od stotinu volontera – članova udruga, školaraca, djece iz vrtića s roditeljima te brojnih mještana iz oba naselja koji su zajedničkim snagama doprinijeli čišćem i urednijem okolišu, a ulaganjem svojeg vremena i volje pokazali su da im je stalo do ljepšeg i čistog okoliša, što je neodgovornim primitivcima koji su ovaj otpad pobacali po prirodi nažalost nešto posve apstraktno.

Za unutra 1 (22)

Okupljanje sudionika započelo je u 9 sati, ispred zgrade Općine u Svetoj Mariji te na igralištu NK Drava u Donjem Mihaljevcu, odakle su se volonteri rasporedili po dogovorenim lokacijama. Ljudi svih generacija čistili su šumarke, šetnice uz kanale i zelene površine u oba naselja.

Prikupljeno je čak deset prikolica raznog otpada, kojeg su nakon akcije zbrinuli djelatnici GKP Pre-kom, a mještani su kod prostora nogometnih klubova u oba naselja donijeli i stare monitore, perilice, elektronički otpad i tekstil.

Za unutra 2 (26)

U akciji je sudjelovala i načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek, koja je izrazila posebno zadovoljstvo velikim odazivom na akciju djece, što je posebno važno jer svijest o zaštiti okoliša najbolje se razvija već od malih nogu. Načelnica je zahvalila svim volonterima na trudu, vremenu i velikom odazivu.

Nakon čišćenja, na prostoru NK Mladost u Svetoj Mariji za sve sudionike osigurana je okrjepa i druženje.

FOTO Komunalni redari Međimurja raspravljali o zaštiti divljači…

0
BeFunky collage 2026 03 14T124549.546

U velikoj vijećnici Grada Čakovca u petak 13. ožujka održana je godišnja radionica za komunalne redare u organizaciji Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode. Okupljene komunalne redare uvodno su pozdravili Monika Cindrić, ravnateljica Međimurske prirode i Ivica Pongrac, voditelj Odsjeka za komunalno i prometno redarstvo u ime Grada Čakovca kao sudomaćina tradicionalnog jednogodišnjeg okupljanja komunalnih redara s područja Međimurske županije.

U radnom dijelu programa, Karlo Šafarić, stručni suradnik za opće poslove zaštite prirode predstavio je rezultate provedbe i pozitivne primjere kontrole invazivnih stranih vrsta u Međimurskoj županiji kroz projekt Zlikovci u prirodi.

Radionica komunalni redari (4)

Naglasak radionice bio je na provedbi programa zaštite divljači i sukladno tome obvezama jedinica lokalne samouprave. Temu je predstavio Mladen Lacković, tajnik Lovačkog saveza Međimurske županije, koji je ujedno i stručna osoba za provođenje programa zaštite divljači. Velimir Bašek, glavni čuvar prirode predstavio je aktualnosti s terena i rad međimurske čuvarske službe. Poseban apel upućen je komunalnim redarima o potrebi dodatne pozornosti očuvanja tršćaka, u vrijeme paljenja korova i vuzmeniki.

Ivica Pongrac i Bruno Trstenjak predstavili su aktualnosti rada sustava E-redar i pokretanja inicijative za formiranje konzorcija komunalnog redarstva. U planu je razvoj AI pomoćnika komunalnog redara s ciljem manje administracije, a više vremena za rad komunalnih redara na terenu. Komunalni redari svih općina, pozvani su uključit se u razvoj sustava, kako bi sustav što bolje odgovarao stvarnim potrebama rada na terenu. Voditelj projekta AI pomoćnik komunalnog redara je Bruno Trstenjak.

Radionica komunalni redari (6)

Radionici su iz Međimurske prirode nazočili također Antonio Krušelj, čuvar prirode i Roberta Radović, suradnica za komunikaciju i promidžbu. Dobra praksa okupljanja komunalnih redara s područja Međimurske županije nastavit će se i nadalje, s tendencijom češćeg okupljanja unutar godine dana, kako bi se iskustva i problemi s terena kao što su divlja odlagališta, nepropisno odlaganje otpada, komunalni nered i nepropisno korištenje javnih površina, što učinkovitije rješavala.

FOTO Ulice Čakovca oživjele uz sunce i proljetne modne kombinacije

0
BeFunky collage 2026 03 14T123022.547

Toplo vrijeme izmamilo je brojne građane u šetnju centrom Čakovca. Mnogi su iskoristili ugodno vrijeme za boravak na otvorenom, laganu šetnju gradskim ulicama i druženje na svježem zraku.

Gradske ulice bile su ispunjene prolaznicima svih generacija – od najmlađih u kolicima do starijih sugrađana koji su uživali u sunčanom danu. Roditelji su šetali s djecom, vlasnici pasa izveli su svoje ljubimce, a brojni su se zaustavljali na kratkom razgovoru ili kavi.

Uz proljetno raspoloženje primijetile su se i zanimljive modne kombinacije. Lagani kaputi, traperice i tenisice dominirali su ulicama, a mnogi su posegnuli za sunčanim naočalama kao nezaobilaznim modnim dodatkom. Posebno su se isticali šareni detalji i proljetne boje, poput jarkih kaputa i laganih jakni, koji su dodatno naglasili vedrinu dana.

Mario Tomašek: Lovačke kamere i veće kazne za one koji bacaju smeće u prirodu!

0
GLAVNA (96)

Kazne su jedino efikasno rješenje protiv ružnih prizora smeća odbačenih na javne površine, zaključio je vijećnik i bivši načelnik Općine Domašinec Mario Tomašek komentirajući na sjednici Općinskog vijeća Općine Domašinec održanoj 13. ožujka 2026. godine, izviješće GKP Pre-koma za 2025. godinu.

– Apelirao bih da se kazne predviđene za odlaganje smeća na komunalne površine povećaju. Trebalo bi na kritičnim mjestima postaviti lovačke kamere koje detektiraju pokret i odmah to dojavljuju, kako bi se moglo brzo doći do kršitelja zakona – rekao je Tomašek i naglasio:

Mario Tomašek

Trebali bismo drapati takve kazne da si ljudi konačno razmisle. Tako dugo dok se kazne ne počnu pisati, ljudi će raditi što hoće. Nema smisla da se smeće baca kroz prozor automobila ili vozi u šumarke, a imamo odvoz smeća na kućnom pragu, no neki to ne žele prihvatiti!

Tomašek je kao bivši načelnik započeo postavljanje sustava video nadzora po Općini Domašinec, a posebno ga muči nekultura bacanja smeća po javnim površinama i po prirodi, koju treba mijenjati u prvom redu, uvijek je isticao, edukacijom najmlađih.

No, dok oni jednog dana odrastu, moglo bi već biti kasno, a priroda grcati u smeću. Stoga je zaključio kako su stroge kazne sada najutjecajnije oružje protiv primitivnih pojedinaca bez osjećaja prema prirodi.

Danas djelomice sunčano, temperatura zraka od 15 do 20 °C

0
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
16.03.2023., Cakovec - Procvala japanska tresnja. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Danas u većini krajeva barem djelomice sunčano, ne i posve stabilno. Uz povremeno više oblaka uglavnom od sredine dana moguće je malo kiše ili pljusak, osobito na sjevernom Jadranu i u Gorskoj Hrvatskoj, piše DHMZ. Na istoku najsunčanije uz najmanju vjerojatnost za kišu. Zapuhat će umjeren, u višim predjelima i jak jugozapadni te južni vjetar, na istoku jugoistočni, a na moru umjereno do jako jugo. Najviša dnevna temperatura zraka od 15 do 20 °C, ponegdje u gorju malo niža.

U nedjelju na Jadranu i uz njega djelomice sunčano, a uz promjenljivu naoblaku lokalno kratkotrajni pljuskovi, moguće i grmljavina. Drugdje u unutrašnjosti pretežno sunčano, prolazno s umjerenom naoblakom te uglavnom suho. Vjetar slab, na istoku do umjeren istočni i jugoistočni, na Jadranu umjereno do jako jugo. Najniža temperatura zraka većinom između 0 i 5, na Jadranu 7 i 12, a najviša dnevna od 15 do 20 °C.