U restoranu Višnjica održano je 8. međunarodno natjecanje slastičara “Zlatni orah”, koje je i ove godine okupilo vrhunske slastičare i mlade talente iz regije. Manifestacija je održana u organizaciji Udruge kuhara i slastičara grada Slatine, uz suorganizaciju Grada Virovitice i LAG-a Marinianis Slatina te pod pokroviteljstvom više ministarstava i institucija, uključujući Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo gospodarstva i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva RH, Virovitičko-podravsku županiju i Grad Slatinu.
Ovogodišnje izdanje okupilo je 65 sudionika iz pet zemalja – Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Mađarske i Srbije, među kojima je bilo 26 profesionalaca i 39 učenika slastičara. Natjecanje se odvijalo u tri kategorije, a zajednička nit svim radovima bila je glavna namirnica – orah.
Među natjecateljima istaknuo se i Međimurec Antun Kocijan iz Brezja koji se profesionalno bavi izradom slastica, a s ovog prestižnog natjecanja vratio se s dvije medalje – srebrom i broncom.
– Ponekad jedan trenutak, jedna ideja i puno uloženog truda stanu u nekoliko minuta na pozornici, opisao je Kocijan svoje iskustvo.
Kako kaže, već sam poziv na sudjelovanje probudio je veliko uzbuđenje.
– Takvi događaji za svakog su slastičara prilika da pokaže svoje znanje, kreativnost i ljubav prema ovom zanatu. Već tada su se u glavi počele slagati ideje kako osmisliti rad koji će na najbolji način predstaviti moj stil, rekao je.
Ovogodišnja tema festivala bile su lude osamdesete, a naglasak je, uz izgled, bio i na savršenoj ravnoteži okusa. Nakon brojnih testiranja odlučio se za kombinaciju oraha, kave i čokolade, koja mu je donijela 3. mjesto u kategoriji torte.
– Tek nakon mnogo pokušaja i traženja idealnih omjera osjetio sam da je torta spremna za natjecanje, istaknuo je.
U drugoj kategoriji, izradi skulpture od slatke mase, odlučio se za simboliku proljeća.
– Izradio sam pčelicu – mali simbol buđenja prirode i podsjetnik koliko su pčele važne za sve nas, rekao je Kocijan, a upravo mu je ta kreativnost donijela 2. mjesto u kategoriji skulptura.
Konkurencija je bila iznimno jaka, a radove je ocjenjivao žiri sastavljen od svjetski priznatih imena u slastičarstvu.
– U konkurenciji toliko talentiranih kolega velika je čast kada se i vaš rad prepozna i nagradi, naglasio je.
Posebno je pohvalio i samu organizaciju natjecanja.
– Sve je bilo na izuzetno visokom nivou. Organizatori su se pobrinuli da svaki natjecatelj ima sve što mu je potrebno i da sve protekne u profesionalnoj i prijateljskoj atmosferi, rekao je.
Veliku podršku imao je i iz privatnog života.
– Posebnu zahvalnost dugujem mojoj Katarini, koja je cijelo vrijeme bila uz mene. Njezina podrška i pomoć učinile su ovo iskustvo još ljepšim, dodao je.
Za njega ovo natjecanje nije samo uspjeh, već i dodatna motivacija.
– Ovakva natjecanja podsjećaju koliko je lijepo biti dio zajednice ljudi koji dijele istu strast. Za mene je ovo poticaj da nastavim stvarati, učiti i pretvarati ideje u nove slatke priče, poručio je Antun Kocijan.