FOTO Izložba crnih pisanica otkriva jedinstvenu tradiciju sjevera Hrvatske
U Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec u petak, 20. ožujka 2026. godine, svečano je otvorena izložba „Ovo se jaje za ljubav daje – Crne pisanice u Podravini i Međimurju“. Izložbu su osmislile i realizirale autorice Janja Kovač iz Muzeja Međimurja Čakovec i Vesna Peršić Kovač iz Muzeja grada Koprivnice. Izložba je lani bila postavljena u koprivničkom muzeju kao rezultat njihove suradnje na istraživanju i prezentaciji bogate baštine ukrašavanja pisanica u sjevernoj Hrvatskoj. Postav je obuhvatio pisanice iz fundusa Muzeja Međimurja Čakovec, kao i radove suradnika koprivničkog muzeja, a predstavlja razne tehnike ukrašavanja koje se i danas njeguju u Međimurju i Podravini.

Ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan pozdravila je brojne posjetitelje izložbe i naglasila da je Riznica Međimurja koja je otvorena prije pet godina među ostalim posvećena očuvanju i prezentaciji bogate nematerijalne baštine, običaja i vještina međimurskog kraja. Autorice, Vesna Peršić Kovač i Janja Kovač pak su otkrile više o samim pisanicama Međimurja i Podravine, tehnikama izrade, njihovoj povijesti i nositeljima vještina.
Poseban naglasak je na črnim, odnosno crnim pisanicama, jedinstvenom obliku nematerijalne kulturne baštine, prepoznatom kao kulturno dobro Republike Hrvatske. Te se pisanice najčešće ukrašavaju cvjetnim motivima na crnoj podlozi kad govorimo o Međimurju. Pisanice su izrađene batik tehnikom što znači da se na njih nanosi vosak i boja.

Posebnost ove izložbe, osim prikaza pisanica i običaja koji se vežu uz blagdan Uskrsa je najstariji poznati primjerak pisanice s tamnom podlogom koji datira iz 15. stoljeća, a pronađen je tijekom arheoloških istraživanja u Gudovcu. Uz izložene predmete može se razgledati i fotodokumentacija te videozapisi koji prikazuju proces izrade pisanica, kao i rekonstrukciju običaja sestrenja u Domašincu.
Izložba je otvorena do 31. svibnja 2026. godine.
FOTO Mladić iz Preloga koji osvaja vrh: David Kalšan briljirao na velikoj sceni
Na prestižnom međunarodnom kulinarskom natjecanju “Biser mora”, koje se održava u Supetru na otoku Braču, još jedan učenik Srednje škole Prelog ostvario je izvanredan rezultat i potvrdio kvalitetu rada ove obrazovne ustanove.
U disciplini ugostiteljsko posluživanje (Restaurant Service) učenik David Kalšan, uz mentorstvo Gorana Žižeka, osvojio je zlatnu medalju, čime je još jednom pokazao visoku razinu znanja, profesionalnosti i vještina koje je stekao tijekom školovanja.

David je učenik 4. THK razreda, smjera turističko-hotelijerski tehničar iz Preloga, a sudjelovanjem na ovom natjecanju potvrdio je kako već sada posjeduje kompetencije potrebne za uspješan rad u ugostiteljstvu.
– Učenik sam četvrtog razreda Srednje škole Prelog gdje se obrazujem za zanimanje turističko-hotelijerski komercijalist. Tijekom školovanja razvio sam veliki interes za područje ugostiteljstva i turizma te se u budućnosti želim baviti tim zanimanjem, rekao je.
Ističe kako su mu upravo natjecanja pomogla u razvoju praktičnih znanja i sigurnosti u radu.

– Sudjelovao sam na natjecanjima gdje sam stekao mnoga praktična znanja i vještine, poput komunikacije s gostima, organizacije rada i timske suradnje. Smatram se motiviranom i odgovornom osobom te želim nastaviti razvijati svoje kompetencije i napredovati u ugostiteljskoj struci, dodao je.
Ovaj uspjeh još je jedna potvrda da Srednja škola Prelog kontinuirano obrazuje kvalitetne i konkurentne kadrove, koji već tijekom školovanja postižu vrhunske rezultate i uspješno se nose s međunarodnom konkurencijom.
Zlatna medalja Davida Kalšana dokaz je da se znanje, trud i predanost prepoznaju, a pred njim je zasigurno svijetla budućnost u ugostiteljstvu i turizmu.
Dođite u Malu Suboticu i sudjelujte u Danu narcisa!
Diljem Međimurja danas se obilježava Dan narcisa, humanitarna akcija kojom se podiže svijest o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke. U organizaciji Županijske lige protiv raka Čakovec i Udruge Nova Nada, građani već od ranog jutra imaju priliku podržati ovu važnu inicijativu.
Posebno je aktivno u Maloj Subotici, gdje su vrijedne volonterke već od 7 sati na terenu. Na ukupno pet punktova prodaju se narcise, simbol nade, novog početka i života. Jedan od punktova nalazi se u samom centru mjesta, kod Općine, gdje su nam se javile volonterke koje s osmijehom dočekuju sve koji žele sudjelovati u akciji.

Osim u Maloj Subotici, građani mogu podržati akciju i u Palovcu, gdje su postavljena dva punkta, kao i u Držimurcu, Štefancu i Svetom Križu. Humanitarna prodaja traje danas, u subotu 21. ožujka 2026. godine, od 7 do 11 sati.
Kako ističu iz Županijske lige protiv raka Čakovec – Klub žena liječenih na dojci Čakovec, mjesec ožujak posvećen je upravo borbi protiv raka dojke. Iako je riječ o bolesti koju nije moguće u potpunosti spriječiti, ključno je njezino rano otkrivanje jer tada liječenje može biti vrlo uspješno.
– Dan narcisa simbol je novog početka i novog života. Ovom akcijom želimo podsjetiti žene koliko su važni redoviti pregledi, ali i pružiti podršku svima koji se suočavaju s ovom bolešću – poručuju organizatorice.
Prikupljena sredstva od prodaje narcisa namijenjena su pomoći oboljelim ženama te članovima klubova koji djeluju unutar Lige. Koristit će se za nabavu potrebnih pomagala, ali i za rehabilitaciju pod stručnim vodstvom kako bi život uz bolest bio što kvalitetniji.
Grad Mursko Središće objavio termine i uvjete preuzimanja poklon kartica
Jučer je gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak predao poklon kartice predsjednici Podružnice umirovljenika Mursko Središće Marini Orehovec te se obavještavaju umirovljenici s područja grada Mursko Središće koji su, sukladno utvrđenim kriterijima iz javnog poziva usuglašenima s Podružnicom umirovljenika, ostvarili pravo na uskrsnicu, da će poklon bonove moći iskoristiti u razdoblju od 23. ožujka do 10. travnja 2026. godine.
Poklon bonovi namijenjeni su kao oblik prigodne pomoći povodom uskrsnih blagdana te će se moći koristiti za kupnju prehrambenih i drugih proizvoda u svim prodavaonicama KONZUMA.

Preuzimanje poklon bonova organizirano je u prostorijama Podružnice umirovljenika Mursko Središće, prema sljedećem rasporedu:
- ponedjeljak: od 8:00 do 10:00 sati
- utorak: od 8:00 do 10:00 sati
- četvrtak: od 8:00 do 12:00 sati
- petak: od 8:00 do 11:00 sati
Prilikom preuzimanja poklon bona obavezno je ponijeti važeću osobnu iskaznicu, koju je potrebno predočiti radi provjere identiteta i ostvarivanja prava na preuzimanje.
Ujedno, osobe starije od 65 godina koju su primatelji nacionalne naknade, zajamčene minimalne naknade ili su bez prihoda, imaju prebivalište na području grada Mursko Središće, a koje su se prijavile u Gradskoj upravi, bonove mogu podići u Gradskoj upravi Grada Mursko Središće u uredovne dane odnosno, u ponedjeljak od 08:00 do 16:00 sati i u utorak i četvrtak od 08:00 do 14:00 sati.
Sjajni Krčmar pobijedio bivšeg svjetskog prvaka i izborio dvoboj s Littlerom
BORIS KRČMAR, najbolji hrvatski pikado igrač, pobijedio je u prvom kolu trećeg European Toura sezone Nizozemca Raymonda van Barnevelda sa 6:1. Krčmar je tako izborio drugo kolo u kojem će u subotu igrati protiv najboljeg pikadista na svijetu, Lukea Littlera. Littler i Krčmar su dosad igrali dvaput i obojica su slavila po jednom, piše index.hr.
Krčmar je odigrao fantastičan meč protiv svjetskog prvaka iz 2007. godine te ga je završio s prosjekom od 101.21. Osvojio je svaki od uvodnih pet legova, a posebno se istaknuo u drugom kada je preko “bulla” izašao na 135. Nizozemcu je prepustio tek šesti leg, no nije dozvolio nikakav preokret pa je sedmi leg dobio izlazom na 116.
Van Barneveld je uspio izaći samo jednom iz 11 pokušaja, dok je Krčmar izašao šest puta iz istog broja pokušaja. Oba igrača pogodila su po tri 180-ice te su imali po šest 140+ bacanja, no hrvatski igrač je imao značajno veću konstantu i preciznost pa je lakoćom slavio.
FOTO Općina Sveta Marija: Ugovori o financiranju udruga civilnog društva
U prostorijama vijećnice, danas, 20. ožujka 2026. godine, u Općini Sveta Marija upriličeno je potpisivanje Ugovora o financiranju udruga civilnog društva u 2026. godini. Predstavnike udruga civilnog društva srdačno je ugostila načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek.
Općina Sveta Marija je za programe udruga civilnog društva u ovoj je godini odvojila ukupno 24.950 eura, a također, DVD Donji Mihaljevec dobio je i donaciju za kapitalni projekt – izgradnju garaža, u iznosu 30.000 eura.
– Od financiranja samog programa udruga, najveći iznos dobio je DVD Sveta Marija, i to 10.000 eura, za organizaciju 100. obljetnice društva i izdavanje Monografije, dok je DVD Donji Mihaljevec tražio i dobio 5000 eura za proslavu svoje 100. obljetnice – rekla je načelnica Slamek, dodavši kako je u planu i tiskanje Monografije Općine Sveta Marija.
Zapovjednik DVD-a Sveta Marija Anđelko Gašparić dodao je kako će se Monografija DVD-a Sveta Marija tiskati u 600 primjeraka, svečana promocija knjige bit će 17. svibnja, a proslava 100. obljetnice društva 23. svibnja. Načelnica je spomenula i kako će krajem kolovoza 100. obljetnicu proslaviti DVD Donji Mihaljevec.
Prisutni predstavnici udruga zahvalili su općini na sredstvima, a posebnu zahvalu uputila je predsjednica Matice umirovljenika Nada Lovrec, koja je na potpisivanje ugovora došla zajedno s predsjednikom Podružnice umirovljenika Sveta Marija Antunom Peterom – Tončijem, izrazivši zahvalnost što je ta udruga dobila potrebnih 4000 eura kako bi mogla dostojno obilježiti svoju 80. obljetnicu.
Načelnica je istaknula i kako je Društvo žena Amalija Kranjec Sveta Marija dobilo je 3.500 eura s obzirom da je domaćin 30. Međimurskog festivala sportske rekreacije, dok je Društvo žena Donji Mihaljevec dobilo 1.550 eura za nabavu novih bluza za njihovu pjevačku skupinu.
Potporu su dobile i udruge koje djeluju u području socijalne skrbi i zaštite prava građana. Društvu osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije dodijeljeno je 300 eura za pružanje usluge prijevoza osobama s tjelesnim invaliditetom na području općine. Isti iznos dobila je i Udruga Pomoć neizlječivima za najam, opremanje i održavanje prostora za pružanje psihosocijalne podrške u palijativnoj skrbi, a financijsku potporu dobila je i Udruga za zaštitu potrošača „Međimurski potrošači“, kojoj je dodijeljeno 300 eura za aktivnosti vezane uz zaštitu prava i interesa potrošača.
Načelnica je istaknula i kako je Općina Sveta Marija za udruge civilnog društva te sportske udruge, kao i kapitalne projekte udruga, ove godine izdvojila čak 200.000 eura te kako vjeruje da će s tim novcem udruge uspjeti isfinancirati sve planirano.
– Želim vam da ostvarite sve planove, čestitam vam na obljetnicama i želim vam puno sreće i uspjeha u daljnjem radu! – poručila je načelnica Slamek.
Potpisivanje ugovora zaokruženo je zajedničkom fotografijom i druženjem uz malu zakusku.
U subotu, 21. ožujka, ‘Dan narcisa’ u Kotoribi! Uzmite cvijet i pomognite!
U subotu, 21. ožujka 2026. godine, Društvo Žena Kotoriba će na tržnici u centru mjesta održati humanitarnu akciju „Dan narcisa“ koju članice udruge ove godine organiziraju jubilarni, 20. put!
Akcija je namijenjena jačanju svijesti o prevenciji i ranom otkrivanju raka, a sav prihod od narcisa ići će Županijskoj ligi protiv raka Čakovec.
Članice udruge pozivaju mještane Kotoribe da posjete njihov štand na prostoru tržnice od 7.30 sati ujutro, ponesu kući koju narcisu i učine dobro djelo.

FOTO Vrijedne žene ukrasile Svetu Mariju lijepim uskrsnim dekoracijama!
U petak, 20. ožujka 2026. godine, prvi put u Svetoj Mariji napravljeno je posebno ukrašavanje mjesta povodom Uskrsa. Za to su zaslužne članice Društva žena Amalija Kranjec, uz podršku donatora kroz materijal te Općine Sveta Marija, koje su napravile prekrasne uskrsne dekoracije i lijepo ukrasile mjesto.

– Htjele smo oživjeti mjesto te razveseliti i male i velike mještane povodom Uskrsa. Sve ove dekoracije radile su članice društva od više-manje prirodnih materijala kao što su drvo, mahovina, grane, a same su ručno napravile i uskrsna jaja i zečiće, koji su napravljeni od adventskih kolutova i obloženi s dva sloja mekane trake kako bi dobili pufasti oblik – rekla je nova predsjednica Društva žena Amalija Kranjec Marina Orehovec.

Kreativne i marljive žene ukrasile su centar mjesta maštovitim drvenim pisanicama, zečićima i raznim uskrsnim dekoracijama, i to na više lokacija kod općine i kod crkve, a također su u parku kod Doma kulture postavile drvenog zeca za fotografiranje.
Tijek akcije i preslatke ukrase koji sada krase Svetu Mariju, a koji dokazuju da su si žene zaista dale truda, pogledajte u našoj velikoj fotogaleriji!
Hoće li u Sabor, umjesto Ivice Bakse, načelnica Donjeg Vidovca Bojana Petrić?
Pripremaju ražanj, a zec je još u šumi. Upravo prema toj hrvatskoj narodnoj poslovici proteklih se dana ponašao SDP. Ne ovaj naš, međimurski, nego onaj u Zagrebu. Središnjica bi nešto htjela, ali ne ide, pa ne ide. I još dugo neće ići dok im je Siniša Hajdaš Dončić na čelu. Nije čovjek dorastao tom poslu i gotovo.
Naime, u SDP-u su se poveselili da bi župan Matija Posavec uskoro mogao biti osuđen za onih 10 tisuća kuna (oko 1.300 eura) i maknut s funkcije, pa da onda oni svoju ekipu instaliraju u Međimursku županiju. Neće to ići tako lako. Ako bi Matija Posavec bio osuđne danas, onda bi se trebali raspisati izbori, ali ako će (i hoće li?) biti kažnjen poslije svibnja 2027. godine, onda izbora neće biti, jer će proći pola mandata pa će ga automatski naslijediti do kraja mandata sadašnji zamjenik Mario Medved. Mario Medved je isto iz SDP-a, čak predsjednik međimurske organizacije, ali on ovima u Zagrebu nije dobar. Pa su ga pozvali k sebi i rekli mu: Ti više nećeš biti predsjednik Županijske organizacije SDP-a, nemoj se kandidrati, jer mi imamo drugog kandidata! On će kandidirati i za župana.
S obzirom da o tome u našem SDP-u šute, nemoguće je bilo provjeriti informaciju da je predloženi kandidat Nikola Novak iz Nedelišća, kojeg podržavaju još neki viđeniji članovi SDP-a kao što je dr. Andreja Marić.
Teško je za vjerovati da bi Nikola Novak, koji u Nedelišću ležerno obnaša drugi mandat načelnika i još radi u Glazbenoj školi u Varaždinu, išao na izbore za mjesto župana. A što ako ne pobijedi? U Općinu Nedelišće se više ne može vratiti, jer će i tamo biti provedeni izbori i neko drugi zasjesti u njegovu sadašnju fotelju. Hoće li je na novim izborima uspjeti ponovo vrati? To je teško pitanje, a primjer mu je njegov prethodnik na mjestu načelnika, Darko Dania, koji je pokušao ići na izbore za župana, nije uspio, i više ga nema u politici.
SDP bi Matiju Posavca na “ražanj” iako je on još uvijek na svojoj poziciji župana i tu će vjerojatno ostati, dok ne ode u Sabor ili neku drugu dužnost na nacionalnoj razini. Pritom Središnjica SDP-a zaboravlja da je u Međimurju do pred koju godinu međimurski SDP bio na koljenima, raskomadan u još dvije strančice. Nezavisna platforma Sjevera, na čelu s Posavcem, prošle godine, nakon lokalnih izbora, vratila ga je u život, dodjeljujući mu mjesto zamjenika župana i mjesto zamjenice gradonačelnice Čakovca. A nije morala. Toliko o političkoj korektnosti.

Pomogni sirotu na svoju sramotu. I ova hrvatska poslovica mogla bi se primijeniti na SDP, ali i na neke članove Nezavisne platforme Sjevera, koji na perfidan način pokušavaju umanjiti ugled svog predsjednika. Jedan od tih je i Ivica Baksa, koji zaboravlja da sjedi u saborskoj stolici koju mu je ustupio upravo Matija Posavec. A kako mu vraća? Na jednom opskurnom portalu, koji je navodno pod Baksinom kontrolom i za kojeg Baksa piše tekstove, fotografira, snima video priloge, kad god se pojavljuju nepotpisani prilozi koji omalovažavaju Posavca. Uz to, Baksa djeluje kao samostalni strijelac, bez stalnog kontakta s predsjednikom.
Odavno mu zamjera što ga Posavec nije htio postaviti na dužnost potpredsjednika Skupštine Međimurske županije, koju je obnašao u prošlom mandatu. Zato je i napustio vijećničko mjesto u Skupštini.
Jučer je u hodnicima Međimurske županije bilo govora da Ivica Baksa napušta NPS i prelazi u HDZ. No, on je to opovrgnuo, ali potvrdio u jednom intervjuu da će glasati za prijedloge HDZ-a, ako će biti dobri i na korist građanima.
Već i vrapci na grani znaju da se Baksa, kao i ovi u SDP-u, priprema za osvajanje županije i mjesta župana ako će Posavec zbog presude trebati napustiti poziciju župana. Stranu mu drži i zasad nezavisna Boška Ban, koju Posavec nije želio u Klubu zastupnika NPS-a u Saboru.
Zašto Posavec u Sabor ne pošalje nekog drugog iz svoje stranke, zbog koga se Međimurci ne bi crvenili kad stane za saborsku govornicu?

Tu je Posavec u jednoj šah-poziciji, koju Baksa jako dobro poznaje. Može ga maknuti samo onda ako Posavec ode u Sabor ili Baksa dobrovljno ode iz Sabora. No, na to će Baksa teško pristati. Osladila mu se fotelja u Zagrebu. Čulo se jučer u županijijskim hodnicima i to da će Posavec navodno zatražiti od Bakse da vrati mandat i da umjesto njega za Sabor priprema sadašnju načelnicu Donjeg Vidovca, Bojanu Petrić.
Nakon pokojne Bernarde Topolko, Štefanije Damjanović, Boške Ban i Ivice Bakse, ona bi mogla bit peta Posavčeva zamjena u Saboru.
No, kako u politici, u tom najstarijem zanatu na svijetu, mnogi vide svoje interese, teško je predvidjeti kako će se situacija oko”ražnja” i “sirote” razvijati u vremenu koje dolazi!
HDZ zasad tajanstveno šuti!










