Sinoć je kod skretanja za Oporovec došlo do prometne nesreće u kojoj je osobni automobil naletio na srušeno drvo na kolniku.
U nesreći je nastala materijalna šteta na vozilu, dok prema dostupnim informacijama nema ozlijeđenih osoba. Na mjesto događaja izašle su nadležne službe, uključujući i vatrogasce koji su uklonili drvo s kolnika.
Vozačima se savjetuje dodatni oprez jer se vremenski uvjeti još nisu u smirili, pa postoji mogućnost novih prepreka na kolniku.
Na aktualnom satu sjednice Gradskog vijeća Grada Preloga, koja se održala u četvrtak, 26. ožujka 2026. godine, vijećnik Božidar Glavak postavio je pitanje gradonačelniku Ljubomiru Kolareku vezano uz donošenje Odluke o isplati prigodne naknade povodom katoličkih blagdana umirovljenicama s područja Grada Preloga u 2026. godini, koja je izglasana na kolegiju gradonačelnika neki dan i danas je kasnije bila usvojena na gradskom vijeću.
Božidar Glavak
Grad Prelog će naime ove godine dijeliti uskrsnice i božićnice umirovljenicima s područja Grada Preloga, njih oko 1800, u iznosu od 40 eura (što je više nego 30 eura, koliko je dijelio prošle godine). Bit će dodijeljene kao bonovi za trgovinu KTC.
Ne postoji prag mirovine, a u objašnjenju odluke stoji kako je Gradu Prelogu „želja da se umirovljenicima s područja Grada Preloga osigura dostojanstveno obilježavanje katoličkih blagdana i to Uskrsa i Božića a zbog povećanih životnih troškova te ublažavanja posljedica inflacije“. Međutim, uskrsnice i božićnice neće dobiti umirovljenici koji rade.
Vijećnik Božidar Glavak je upitao:
– Postoji li zakonska prepreka da se umirovljenicima koji rade ne mogu isplatiti mirovine?
Ljubomir Kolarek
Gradonačelnik Ljubomir Kolarek objasnio je da uskrsnice i božićnice idu umirovljenicima koji ne rade, da je tako izglasano i ako bi ih dali onima koji rade, grad bi bio u prekršaju. Ipak, složio se da je to za raspraviti, kako Grad Prelog za iduću godinu treba vidjeti koliko je takvih te onda promisliti o toj odluci.
Glavak je istaknuo i banalnost ove odluke:
– Uzmimo za primjer jedan bračni par koji je radio u inozemstvu te jedna bračni par koji je radio ovdje na nekim poslovima uz plaću minimalce. Sad će ti umirovljenici koji su radili vani i nisu ništa pridonosili niti u državni proračun te imaju mirovinu 3 ili 4 puta veću od ovih koji su radili na minimalcu dobiti uskrsnice, a ovi koji moraju raditi na 4 sata dnevno i to ne zato što im je to lijepo već radi toga što nemaju dovoljno novca za život, oni neće? Prenosim što mi ljudi govore i mislim da su u pravu! Ako ne možemo to sada promijeniti, predlažem da se o odluci o uskrsnicama i božićnicama razmisli za sljedeću godinu!
Vatrogasci DVD-a Vratišinec su danas, 26. ožujka 2026. godine, putem sustava UVI JVP uzbunjivanja zaprimili dvije dojave o zaprekama u cestovnom prometu uzrokovanima srušenim stablima.
Prva dojava stigla je u 17:49 sati, a odnosila se na uklanjanje zapreke u Vratišincu, u Ulici Brodec prema Štrukovcu, gdje je srušeno stablo onemogućavalo normalno odvijanje prometa. Izlaskom na mjesto intervencije pristupili su uklanjanju stabla i osiguravanju prometnice.
Dok su vatrogasci još obavljali prvu intervenciju, u 18:02 sati zaprimili su i drugu dojavu o srušenom stablu na relaciji Vratišinec – Žiškovec, nakon voćnjaka u Žiškovcu. Odmah po završetku prve lokacije uputili su se na drugu intervenciju, gdje su također uspješno uklonili zapreku i omogućili sigurno prometovanje.
Unatoč tome što je druga intervencija zaprimljena tijekom trajanja prve, obje su situacije pravovremeno i uspješno riješili, čime su ponovno potvrdili spremnost i operativnost članova DVD-a Vratišinec.
U prostorijama Općine Sveta Marija potpisani su ugovori s predstavnicima sportskih udruga kojima će se financirati njihov rad u 2026. godini. Ugovore je s predstavnicima klubova potpisala načelnica Đurđica Slamek, istaknuvši pritom važnost sporta i aktivnog djelovanja udruga u lokalnoj zajednici.
Za redovnu djelatnost sportskih udruga u proračunu je osigurano 35.000 eura, a najveći dio sredstava pripao je NK Mladost Sveta Marija, kojem je dodijeljeno 16.500 eura. Nogometni klub Drava Donji Mihaljevec dobit će 3.500 eura, dok je ŠRK Klen Sveta Marija osigurano 6.400 eura, a ŠRD Drava Donji Mihaljevec 4.600 eura.
Manji, ali važni iznosi pripali su i ostalim klubovima – Šahovski klub Sveta Marija i Donji Mihaljevec te Stolnoteniski klub Sveta Marija dobit će po 1.000 eura, dok je Tenis klubu Sveta Marija namijenjeno 2.000 eura.
Načelnica Slamek pritom je naglasila kako su, s obzirom na mogućnosti općinskog proračuna, izdvojena značajna sredstva.
– S obzirom na naš proračun smatram da su ovo dobra sredstva za vaš rad, što je puno više nego izdvajaju druge sredine. Želim da i dalje budete aktivni kao i prošle godine. Posebno zahvaljujem svim udrugama što se redovito uključuju u općinske manifestacije, poručila je.
Osim redovnog financiranja, Općina je osigurala i dodatnih 47.000 eura za kapitalne investicije sportskih udruga, čime se dodatno ulaže u infrastrukturu i poboljšanje uvjeta rada.
Tako će NK Mladost Sveta Marija dobiti 9.000 eura za nabavu robotske kosilice, dok će Tenis klub Sveta Marija s 3.000 eura financirati sustav automatskog navodnjavanja terena. LD Patka Donji Vidovec – Sveta Marija dobit će 4.000 eura za sanaciju krovišta i izgradnju zaštitne ograde, a SRK Klen Sveta Marija 5.000 eura za uređenje ribičkog doma.
Najveći pojedinačni iznos za investicije pripao je ŠRD Drava Donji Mihaljevec, kojem je dodijeljeno 15.000 eura za uređenje i zatvaranje terase ribičkog doma, dok će NK Drava Donji Mihaljevec s 10.000 eura zamijeniti dio ograde oko nogometnog igrališta. Stolnoteniski klub Sveta Marija dobit će 1.000 eura za nabavu robot-mašine za loptice.
Ova ulaganja još su jedan pokazatelj da Općina Sveta Marija mari za udruge i kontinuirano ulaže u razvoj sporta i sportskih sadržaja.
Snažni naleti vjetra koji danas haraju Međimurjem uzrokovali su niz problema na terenu, a među najopasnijima svakako su srušena stabla koja prijete sigurnosti prometa i građana. Na jednoj od takvih intervencija angažirani su vatrogasci Dobrovoljnog vatrogasnog društva Selnica, koji su brzo reagirali na dojavu o srušenim stablima na Bukovčaku.
Nagli i jaki udari vjetra srušili su nekoliko stabala te je situacija zahtijevala hitnu reakciju kako bi se spriječile moguće nesreće i dodatna šteta.
Na teren je odmah izašlo sedam vatrogasaca DVD-a Selnica, koji su na intervenciju stigli s navalnim i kombi vozilom. Zahvaljujući njihovoj brzoj i učinkovitoj intervenciji, Bukovčak je ubrzo bio u potpunosti raščišćen.
Građanima se savjetuje dodatni oprez, osobito tijekom jakog vjetra, kada postoji povećan rizik od rušenja stabala, lomljenja grana i oštećenja imovine.
Vatrogasci su naši heroji
Također, u objavi su vatrogasci DVD-a Selnica na poseban način opisali svoju ulogu i svakodnevicu:
„Što je vatrogasac? Vatrogasac je osoba do tebe – živi kat iznad ili u kući do. To je čovjek poput tebe, koji je ujedno i najsretnija i najnesretnija osoba na svijetu. Vidio je previše puta što znači snaga prirode bez kontrole, osjetio na svojoj koži što znači nebriga za ljude oko sebe, i nebrojeno puta pustio znoj i suze kako bi nečije zaustavio. Često pokušava zaboraviti ono što su mu oči vidjele – previše srušenih zidova, krovova i šuma.
Ono što mi zovemo herojstvom, oni nazivaju svojim poslom. Njihov posao je riskirati vlastiti život kako bi zaštitili tvoj i moj – kako bismo svi mi mogli mirno spavati.“
Na kraju možemo samo dodati – svaka vam čast, vatrogasci, i hvala vam na svemu što činite za sigurnost svih nas!
Općina Podturen objavila je sljedeću vijest na svojoj Facebook stranici:
“Poštovani mještani Općine Podturen, obavještavamo vas da će se podjela prigodnih uskrsnih bonova održati u ponedjeljak, 30. ožujka 2026. godine od 12:00 do 14:00 sati na sljedećimlokacijama:
Ured OPĆINE PODTUREN (za mještane Podturna i nove korisnike)
Društveni dom Novakovec (za mještane Novakovca)
Društveni dom Ferketinec (za mještane Ferketinca i Miklavca)
Društveni dom Sivica (za. mještane Sivice i Celina)
VAŽNO:
Ponijeti važeću osobnu iskaznicu (za dosadašnje korisnike)
Novi korisnici dolaze osobno u ured Općine Podturen uz:
Svoj projekt „Drava umjesto ekrana“ predstavili su, u prostoru Gradske vijećnice Grada Preloga, učenici 3.b razreda Osnovne škole Prelog. Ovim projektom, u sklopu “Projekta građanin”, predstavit će se na Županijskoj smotri projekata iz područja građanskog odgoja i obrazovanja i drugih međupredmetnih tema iz nastavnog programa osnovnih i srednjih škola.
Projekt su predstavili Bruna Vuk, Noa Čižmešija, Agata Štefičar i Fran Fileš, uz svog učitelja Nenada Podgorelca, a sve su pozorno pratili Marko Židov, direktor Turističke zajednice Grada Peloga te Željko Sokač iz Uprave Grada Preloga.
Kroz “Projekt građanin”, učenici istražuju konkretne probleme u svojoj zajednici, analiziraju postojeće javne politike i predlažu rješenja koja prezentiraju na smotrama. „Sreća – to je biti s prirodom, gledati je i s njom govoriti“. Ovim citatom Lava Nikolajeviča Tolstoja završili su svoju zanimljivu priču Bruna, Noa, Agata i Fran, učenici 3b razreda Osnovne škole Prelog.
“U nedjelju, 22. ožujka kroz našu Dobravu prošlo je preko 500 mladih. Mladi Varaždinske biskupije sudjelovali su na dvodnevnom Križnom putu koji je ove godine trasirao kroz Međimurje: Goričan – Sveta Marija – Kotoriba .
Oko 13:30 h stigli su i k nama. Okrijepili su se, malo odmorili, u crkvi izmolili 12. postaju križnog puta i krenuli kroz polje u Kotoribu , gdje je bila i posljednja postaja križnog puta nakon koje je slijedila sv. Misa koju je predvodio varaždinski biskup Bože Radoš.
Veliko hvala svima koji su pomogli oko pripreme i dočeka . Hvala Udruzi žena, dragim umirovljenicima, Crvenom križu, ribolovcima, vatrogascima, tenisačima, mladima, načelniku, općini i svim članovima Pastoralnog i Ekonomskom vijeću, pjevačima i župniku.“ – pišu iz Općine Donja Dubrava.
Zbog jakog nevremena na stadionu NK Dinamo Palovec srušilo se stablo koje je pritom oštetilo i ogradu. Srećom, u trenutku događaja nije bilo ozlijeđenih osoba, no nastala je materijalna šteta.
Prizori jasno pokazuju snagu vjetra koji je u kratkom vremenu prouzročio ozbiljne posljedice. Očekuje se sanacija štete čim se vremenski uvjeti stabiliziraju, a građani se pozivaju na dodatni oprez.
U Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec u petak, 20. ožujka 2026. godine, otvorena je izložba „Ovo se jaje za ljubav daje. Crne pisanice u Podravini i Međimurju“. Izložba je rezultat suradnje Muzeja Međimurja Čakovec i Muzej grada Koprivnice te prikazuje vještine izrade pisanice u Međimurju i Podravini oslanjajući se na vještine zaštićene kao nematerijalna kulturna dobra. U prvom su planu tzv. črne pisanice prepoznatljive po crnoj pozadini, cvjetnim motivima i batik tehnici izrade (nanošenje voska). Črne pisanice u Međimurju su se izrađivale za Pisanu nedelju, prvu nedjelju nakon Uskrsa, kada su se koristile u običaju sestrenja i bratimljenja.
Vještina izrade črnih pisanica održana je do danas zahvaljujući nositeljima među kojima prednjači obitelj Vučenik iz Donje Dubrave. Biserka, Marko i Branko Vučenik črne pisanice izrađuju već gotovi 30-ak godina te su s vremenom postali najpoznatiji izrađivači. Na izložbi su kao primjer međimurskih pisanica izložene pisanice iz fundusa MMČ-a koje potpisuje obitelj Vučenik i Jasminka Horvat, pisanice iz zbirke Anđelka Peranca te novoizrađene pisanice iz privatne zbirke obitelji Vučenik.
Običaj sestrenja i bratimljenja je očuvan samo u scenskoj primjeni, a jedan od rijetkih koji ga koristi u svojim nastupima je KUD „Seljačka sloga“ Donja Dubrava. Dobravski slogaši su uveličali otvorenje izložbe upravo prikazom sestrenja te odličnom izvedbom međimurskih narodnih pjesama.
Posebnost izložbe je izlaganje najstarije pisanice u Hrvatskoj – pisanice pronađene na lokalitet Gudovec u okolici Bjelovara. Pisanica smeđe boje s motivima srca izrađena je tehnikom nanošenja voska i datirana je u 15. stoljeće. Tehnika izrade je poveznica s izložbom kao dokaz primjeni ove vještine na hrvatskom području najranije od 15. stoljeća.
Autorice izložbe su više kustosice Muzeja grada Koprivnice Vesna Peršić Kovač i Muzeja Međimurja Čakovec Janja Kovač. Izložba je postavljena prošle godine povodom Uskrsa u Muzeju grada Koprivnice, a ovogodišnje međimursko izdanje može se u Muzeju Međimurja Čakovec razgledati do 31. svibnja 2026. godine.