Tijekom proteklog vikenda na međimurskim prometnicama evidentirane su tri prometne nesreće, od čega dvije nesreće s ozlijeđenim osobama (ozljede za dvije osobe naknadno će se okvalificirati) i jedna prometna nesreća s nastalom materijalnom štetom.
Greške koje su prethodile prometnim nesrećama:
– nepropisno pretjecanje i obilaženje, jedna prometna nesreća,
– vožnja na nepropisnoj udaljenosti, jedna prometna nesreća,
– nepropisno okretanje, skretanje i vožnja unatrag, jedna prometna nesreća
Prisutnost alkohola kod sudionika prometnih nesreća tijekom proteklog vikenda utvrđena je kod jednog sudionika, i to kod 37-godišnjeg vozača osobnog automobila u koncentraciji od 1,90 g/kg. U subotu, 9. svibnja nešto prije 23 sata u Mihovljanu, 37-godišnjak skrivio je prometnu nesreću u kojoj je ozlijeđena 44-godišnja pješakinja.
U trenutku nesreće 37-godišnjak upravljao je Ulicom Ivana Gundulića osobnim automobilom, čakovečkih registarskih oznaka, pod utjecajem alkohola (1,90 g/kg). Prilikom obilaženja nepropisno zaustavljenog osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka, nije se uvjerio da tu radnju može obaviti bez opasnosti za druge sudionike u prometu ili imovinu zbog čega je prednjim bočnim dijelom automobila udario u prednji bočni dio zaustavljenog automobila.
Uslijed udara zaustavljeni automobil odbačen je unatrag te je stražnjim dijelom udario u 44-godišnju pješakinju koja se nalazila iza vozila te je pritom iz prtljažnog prostora uzimala stvari. Od siline udara pješakinja je pala na kolnik.
Ozlijeđena 44-godišnjakinja vozilom hitne medicinske pomoći prevezena je u Županijsku bolnicu Čakovec, gdje će se njezine ozljede naknadno okvalificirati.
Tijekom kriminalističkog istraživanja utvrđeno je kako je osobni automobil na koji je naletio 37-godišnji vozač, prethodno nepropisno zaustavila 44-godišnja vlasnica, i to tako da je predstavljao smetnju za normalno odvijanje prometa. Nakon što je vlasnica nepropisno zaustavila automobil dogodila se opisana prometna nesreća u kojoj je ozlijeđerna 44-godišnja pješakinja.
Vozaču koji je skrivio prometnu nesreću u Županijskoj bolnici Čakovec izuzeti su uzorci krvi i urina radi utvrđivanja točne koncentracije alkohola. Također, temeljem odredbi Prekršajnog zakona, uhićen je te priveden u prostorije Postaje prometne policije Čakovec.
Nakon utvrđivanja težine ozljeda slijedi pravna kvalifikacija događaja (prekršajna ili kaznena odgovornost 37-godišnjeg vozača osobnog automobila).
S 1,90 promila tijekom obilaženja udario u zaustavljeni automobil koji je naletio na osobu
FOTO Više od 60 potomaka obitelji Srša i Oletić na velikom susretu u Svetom Martinu
U petak, 8. svibnja, u Svetom Martinu na Muri održano je druženje potomaka obitelji Srša i Oletić, točnije nasljednika pokojnih Franje i Julijane Srša iz Žabnika. Na susretu se okupilo više od 60 članova obitelji, a mnogi su stigli iz Slovenije, Austrije i Njemačke kako bi proveli dan zajedno.
Susret je započeo svetom misom za sve pokojne i žive članove obitelji u župnoj crkvi Svetog Martina biskupa. Misu je predvodio župnik Mladen Gorupić, koji je u propovijedi pohvalio ovakva okupljanja, naglasivši kako je u današnje vrijeme važno pronaći trenutak za obitelj i čuvanje uspomena na zajedničke korijene.

Nakon mise, članovi obitelji posjetili su grobove svojih predaka, a ostatak dana proveli su na zajedničkoj večeri. Bila je to prilika za razgovor, prisjećanje na obiteljsku povijest i povezivanje mlađih generacija koje danas žive na različitim adresama, ali ih veže isto podrijetlo.
FOTO STK Kos-Kotoriba dobio novo vodstvo i zahvalio sponzorima
Stolnoteniski klub Kos-Kotoriba održao je izbornu skupštinu na kojoj je izabrano novo vodstvo kluba za naredno razdoblje.
Za predsjednika je izabran Ivan Špicar, dok će dužnost dopredsjednika obnašati Ivica Jakupak. Funkciju tajnika preuzeo je Igor Munka.

Na skupštini su dodijeljena i priznanja sponzorima i partnerima koji kontinuirano podupiru rad kluba. Priznanja su primili Kos d.o.o. grijanja i Elkos, zatim Općina Kotoriba, Osnovna škola Joža Horvat te tvrtka Siladi d.o.o. Stolnotenisače su pozdravili načelnik Dario Friščić i ravnateljica OŠ Romina Volar.
Posebna pažnja posvećena je radu s mladima, a školu stolnog tenisa i dalje vode trener Stjepan Vidović i pomoćni trener Dragan Rajher.
VIDEO Krenuli radovi na rekonstrukciji niskonaponske mreže u Gornjem Zebancu
U naselju Gornji Zebanec započeli su radovi na rekonstrukciji niskonaponske mreže, čime se nastavlja modernizacija elektroenergetske infrastrukture na području općine Selnica. Riječ je o projektu koji su mještani dugo očekivali, a načelnik Općine Selnica Ervin Vičević istaknuo je kako je prvi zahtjev za realizaciju ovog zahvata podnijet još prije deset godina.
– Treba naglasiti da sam prvi zahtjev predao 2016. godine i evo nakon deset godina konačno se radi. Ovom prilikom moram zahvaliti Igoru Ivkoviću koji je preuzeo upravljanje HEP Elektrom Čakovec jer da nije bilo njega, pitanje je da li bi se ovo i dogodilo – rekao je načelnik Vičević.
Dodao je kako je rekonstrukcija u Gornjem Zebancu jedan od posljednjih velikih zahvata na obnovi niskonaponske mreže na području cijele općine. Nakon završetka aktualnih radova, gotovo sva naselja imat će moderniziranu mrežu, što će donijeti stabilniju opskrbu električnom energijom i omogućiti daljnji razvoj komunalne infrastrukture.
Posebno je naglasio važnost projekta za svakodnevni život mještana, ali i za buduće planove razvoja općine.
– Zahvaljujem svima koji su se svih ovih godina trudili da se nešto napravi. Konačno dolazimo do toga da svim mještanima općine omogućimo javnu rasvjetu, a u budućnosti prioritet će biti i asfaltiranje ceste – poručio je načelnik.
Uređen križ na ulazu u Štrigovu: Postavljen novi korpus i uređeno postolje
Ovih dana obnovljen je križ uz glavnu cestu u Štrigovi, prije benzinske postaje. Uz uređenje križa postavljen je i novi korpus, odnosno Tijelo Isusovo, posebno impregnirano kako bi moglo izdržati vanjske uvjete.
Radovi na obnovi križa dar su braće Rainer, kojima su iz Župe Štrigova uputili iskrenu zahvalnost u ime svih župljana.

Novi korpus financiran je prilozima koje vjernici daruju za molitve tijekom svetih misa nedjeljom i blagdanima.
Iz župe su zahvalili svim vjernicima koji svojim darovima i podrškom pomažu održavanje i uređenje župe.

FOTO KLA ‘Osmijeh’ Donja Dubrava: Liječeni alkoholičari traže podršku i razumijevanje!
U subotu, 9. svibnja 2026. godine, održana je redovna godišnja skupština Kluba liječenih alkoholičara „Osmijeh” Donja Dubrava.
Uz članove kluba, skupštini su nazočili i , načelnik Općine Donja Dubrava Damir Vidović, dopredsjednik Hrvatskog saveza liječenih alkoholičara Alen Dedi, dr. med. Dijana Uvodić Đurić, subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti te predstavnici klubova iz susjednih županija te predstavnici dobravskih udruga.

Skupština je započela posebnim glazbenim trenutkom. Marija Vidović, Dobravčica i sopranistica svjetskoga glasa, oduševila je prisutne izvedbama pjesama „Ljubav se ne trži niti ne kupuje” i „O sole mio“, za što je nagrađena velikim pljeskom.
Izvješće o radu kluba u protekloj godini podnio je predsjednik Željko Kuzmić, osvrnuvši se na brojne aktivnosti i važnost međusobne podrške članova.

O težini borbe s ovisnošću, odricanjima kroz koja prolaze apstinenti i njihove obitelji te snazi potrebnoj za novi početak, u emotivnom je obraćanju, u odsutnosti klupskog terapeuta dr. Dolenca, govorila medicinska sestra Verica Matotek. Njezine riječi dirnule su mnoge prisutne i podsjetile koliko su podrška, razumijevanje i zajedništvo važni na putu oporavka.
Skupština KLA „Osmijeh” uvijek nosi nešto posebno. Na njoj sudjeluju cijele obitelji apstinenata, a njihove osobne priče o borbi, padovima i pobjedama nad ovisnošću ispunjene su iskrenim emocijama. Među članovima se osjeća veliko povjerenje, poštovanje i međusobna podrška, a cijelim prostorom šire se zahvalnost, toplina i ljudska dobrota. Upravo to zajedništvo mnogima daje snagu da ustraju na svom putu prema boljem i zdravijem životu.

Na kraju su dodijeljena priznanja za 2 godina apstinencije od alkohola Zvonku Markaču, za 20 godina apstinencije Jeleni Smolek te za 25 godina apstinencije predsjedniku Željku Kuzmiću za 25 godina.
Rad ove udruge uspješno se nastavlja i dalje, a njezini članovi pozivaju one koji imaju probleme s alkoholim da im se pridruže i krenu u bolji život!
5000 studenata zabavljat će Jala Brat Buba Corelli, Severina, Indira Forza, Nucci i drugi
Ove srijede počinje UNIFEST, najveći akademski festival koji spaja studente cijele zemlje i daje im najbolje od studiranja. Ovogodišnje izdanje od 13. do 17. svibnja posjetit će više od 5000 studenata, a očekuje ih dosad najbolji program zabave, druženja i učenja.
Ovogodišnji lineup pomno je izabran prema interesima studentske zajednice. Tako će studentice i studente u večernjem programu zabavljati Nucci, Indira Forza, Severina te trenutno najpopularniji dvojac u regiji – Jala Brat i Buba Corelli. Uz večernje koncerte, UNIFEST donosi i bogat dnevni program uz DJ nastupe, partyje i sadržaje koji studentski festival podižu na novu razinu.

Bitan segment zajedništva među studentima je i sport, a ove će se godine studenti grupno natjecati u nogometu, tenisu, padelu, šahu, odbojci na pijesku dok će oni najspremniji svoju kondiciju testirati na tradicionalnoj utrci UNIFEST RUN. Kao novitet, ove godine dodan je i segment e-Sporta, u kojoj će svi gejmeri pokazati svoje vještine u igri EA SPORTS FC 26. Uz glazbeni program i sportske aktivnosti, veliki naglasak stavljen je na edukativni sadržaj kroz panele i razgovore s uspješnim ljudima iz različitih sektora, posebno poduzetništva i poslovnog svijeta. Studentima će se ponuditi konkretan uvid u tržište rada i potaknuti ih na razmišljanje o vlastitom karijernom putu.

Organizatori ističu kako je glavna misija UNIFEST-a stvaranje snažne i povezane akademske zajednice koja nadilazi pojedinačne fakultete, gradove i studijske programe. Festival želi potaknuti međusobno upoznavanje, suradnju i razmjenu iskustava među studentima te stvoriti prostor u kojem akademska zajednica može rasti i izvan formalnih okvira studiranja. U tom smislu UNIFEST nije samo festival, već je platforma koja studentima omogućuje da razviju osjećaj pripadnosti široj studentskoj zajednici.


Tjedna ponuda jela u Kavani Kocka od 11. do 15. svibnja
Kavana Kocka i idućeg tjedna, od 11. do 15. svibnja, priprema raznoliku dnevnu ponudu gableca. Tako za vas pripremaju gulaše, jela sa žara, piletina, svinjsko pečenje, ribu i još puno toga.
Uz konzumaciju u restoranu svakodnevno je uključena i domaća juha, a u stalnoj ponudi nalaze se i jela poput ćevapa, pohanog mesa i lignji.

FOTO Čarobna šetnica uz Muru i ove je nedjelje izmamila brojne Središćance na svježi zrak
Sunčano i ugodno vrijeme ove je nedjelje izmamilo brojne građane na otvoreno, a mnogi su slobodno poslijepodne odlučili provesti uz šetnicu uz rijeku Muru u Murskom Središću.
Šetnica je tijekom dana bila ispunjena šetačima, obiteljima s djecom, rekreativcima i biciklistima koji su uživali u prirodi i mirnom ambijentu uz rijeku.
Posebnu čar šetnji davali su zeleni krajolik, svjež zrak i zvuk rijeke, dok su najmlađi uživali u igri i druženju na otvorenom.










