U Svetom Križu danas je došlo do prometne nesreće u kojoj je nastala materijalna šteta, a na mjesto događaja odmah su upućeni policijski službenici i djelatnici hitne medicinske pomoći.
Iz Policijske uprave međimurske potvrdili su događaj, dok se na terenu trenutno provodi očevid kojim će se utvrditi sve okolnosti nesreće.
Za sada nema službenih informacija o uzroku nesreće, kao ni o eventualno ozlijeđenim osobama i težini njihovih ozljeda.
Zbog policijskog postupanja promet se na toj dionici odvija otežano, a stvaraju se i veće gužve pa se vozače poziva na dodatni oprez, poštivanje privremene regulacije prometa te korištenje alternativnih pravaca ako su u mogućnosti.
Više informacija bit će poznato nakon završetka policijskog očevida i službenog izvješća Policijske uprave međimurske.
Vozače i prolaznike ovih dana na sjevernoj obilaznici grada Preloga dočekuje prizor koji teško prolazi nezapaženo. Na rotorima su procvjetali brojni crveni makovi koji su prostor uz prometnicu pretvorili u pravi mali cvjetni spektakl.
Dok se u mnogim gradovima rotori uređuju ukrasnim kamenjem, sadnicama i dekoracijama, priroda je u Prelogu sama odradila posao. More crvenih cvjetova, okupano proljetnim suncem, stvorilo je prizor koji mnogi uspoređuju s razglednicom.
Posebno lijepo izgleda u sunčanim dijelovima dana kada se intenzivna crvena boja makova ističe uz zelenilo i prometnicu koja prolazi kroz grad.
Mnogi ih već nazivaju „Rotori crvenih makova“. Prizor je privukao pažnju brojnih prolaznika i vozača koji nerijetko uspore kako bi barem na trenutak uživali u ovom neobičnom proljetnom detalju uz cestu.
Poznati vinogradar i vinar Robert Horvat iz Svetog Urbana nije mogao skriti osmijeh kad je vidio rezultate ocjenjivanja vina za ovogodišnje Urbanovo. A kako bi i mogao kad je jedno njegovo vino ponijelo titulu šampiona. Točnije, šampiona kvalitete u kategoriji vina “Pušipel”: njegov Pušipel, berbe 2021., (barrique), osvojio je 89 bodova. Zlatom je ovjenčana i Graševina, kasna berba, iz 2018. godine, dok su srebra dobila vina: Sauvignon, novi nasad, 2025. godine, Pinot bijeli 2024. godine i Sauvignon, 2024. godine.
-Nema ljepšeg osjećaja nego osvojiti titulu šampiona upravo na veliku, 25. obljetnicu Urbanova! Naš Pušipel proglašen je najboljim, a srce nam je puno, jer smo ovu nagradu zaslužili na domaćem terenu, u društvu najboljih međimurskih vinara. Ova nagrada nije samo naša, ona je potvrda truda cijele obitelji, ljubavi prema tradiciji i našem Pušipelu. Hvala svima vama koji pratite naš rad i uživate u svakoj kapljici. Ova titula je i vaša! – kaže Robi Horvat.
Da, do šampiona se ne dolazi preko noći. Put je dug i naporan, ponekad i trnovit.
-Moj djed po majci, Josip Hudin, još tamo sedamdesetih godina posadio je prvi vinograd, koji nije bio veći od jednog hektara. Uz djeda sam i ja zavolio posao u vinogradu, pa sam tako već u šestom razredu osnovne škole znao rezati gorice. No, pravi posao započeli smo 2000. godine otac Vladimir, majka Danica i ja sadnjom prvih većih površina, da bi 2003. godine izgradili i potreban podrum, a sada završavamo uređenje moderne i prostrane kušaone – rekao nam je Robert, koji danas vodi vinariju i predsjednik je Udruge vinogradara i vinara MŽ “Hortus Croatiae”.
Na 7 hektara vlastitih vinograda Horvatovi uzgajaju najpoznatije vinske sorte: pušipel, rajnski rizling, pinot bijeli, muškat žuti, sauvignon, graševinu…i merlot. Kvalitetne sorte zasađene su i u novom vinogradu na 2 hektara. Širenjem nasada kreirali su i nova vina, koja iz dana u dan osvajaju tržišta širom Hrvatske, pa i inozemstva. Sve to potvrđuje visoku kvalitetu vina koja sazrijevaju u podrumu obitelji Horvat, a ovjenčana su brojnim domaćim i svjetskim medaljama i priznanjima.
U svemu ima veliku podršku obitelji: supruge Ivane i sinova Matije i Martina, kao i roditelja Danice i Vladimira.
-Čestitke mojoj Ivani na uspješno završenom prvom stupnju za sommeliera u Štrigovi. Ponosan sam do neba! – kazao je Robi Horvat i dodao:
-Dođite ovaj vikend u Štrigovu na Urbanovo, pronađite naš štand i proslavite s nama uz čašu šampionskog vina! Živjeli!
Županijska bolnica Čakovec zahvalila je Županijskoj ligi protiv raka Međimurske županije na vrijednoj donaciji opreme prikupljenoj kroz humanitarni rad i brojne aktivnosti koje Liga kontinuirano provodi.
Donirana oprema namijenjena je unapređenju zdravstvene skrbi te je raspoređena na Odjel za radiologiju i ultrazvuk te Centralnu dnevnu bolnicu s kemoterapijom Županijske bolnice Čakovec.
Ukupna vrijednost donacije iznosi 6.538,25 eura, a sredstva su iskorištena za nabavu računala i punilica za elastomernu pumpu.
Svečana primopredaja održana je 7. svibnja 2026. godine u biblioteci ravnateljstva Županijske bolnice Čakovec.
U ime bolnice na donaciji su zahvalili ravnatelj Nikola Hren, voditelj Odjela radiologije i ultrazvuka Miljenko Novak, dr. med., te zamjenik voditelja Odjela za internističku onkologiju i hematologiju Mislav Čonkaš, dr. med., istaknuvši važnost dugogodišnje suradnje i kontinuirane podrške u unapređenju zdravstvenih usluga za građane Međimurja.
Predsjedniku Županijske lige protiv raka, prim. Husseinu Saghiru, dr. med., zahvalili su na predanosti i zajedničkim naporima u borbi protiv malignih bolesti te izrazili želju za nastavkom uspješne suradnje na budućim projektima.
Iz bolnice su još jednom zahvalili Županijskoj ligi protiv raka na trajnoj brizi za dobrobit pacijenata i doprinosu kvalitetnijem liječenju.
Nakon što smo danas objavili odluku Međimurskog nogometnog saveza u tzv. „Aferi Šerif“, primili smo priopćenje MNS-a u kojem se ona pojašnjava. Prenosimo ga u cijelosti.
OBRAĆANJE JAVNOSTI POVODOM DISCIPLINSKIH MJERA U MEĐIMURSKOJ PREMIER NL
Nogometni teren mora ostati mjesto na kojem se rezultat ostvaruje isključivo poštenom igrom, jednakim uvjetima i poštivanjem propisa. Upravo zato je Međimurski nogometni savez bio dužan reagirati na utvrđene neregularnosti povezane s nastupom igrača NK Spartak iz Male Subotice.
U provedenom disciplinskom postupku nedvojbeno je utvrđeno da je igrač Miningou Yanick Cherif nastupao za NK Spartak nakon što je rješenje nadležnog državnog tijela o njegovom statusu postalo pravomoćno 5.ožujka 2026. godine.
Iako klub navodi da je za navedene okolnosti saznao tek početkom travnja, odgovornost kluba prema propisima je jasna i ne može se izbjeći pozivanjem na zakašnjelo saznanje ili administrativni propust. Sukladno Zakonu o sportu i pravilnicima Hrvatski nogometni savez, klub je obvezan u svakom trenutku osigurati da njegovi igrači ispunjavaju sve zakonske uvjete za nastup.
Donesene disciplinske mjere
1.NK Spartak (Mala Subotica) kažnjen je oduzimanjem 7 prvenstvenih bodova, razmjerno broju utakmica u kojima je nastupio igrač koji nije ispunjavao zakonske uvjete za nastup.
2.Kristijanu Jurasu, predsjedniku i službenom predstavniku kluba, izrečena je zabrana obavljanja svih funkcija u nogometu u trajanju od dvije godine. Kao odgovorna osoba kluba, potpisivao je službene zapisnike i jamčio regularnost prava nastupa igrača. Budući da je riječ o osobi koja je i ranije disciplinski kažnjavana, izrečena je maksimalna kazna predviđena Disciplinskim pravilnikom.
3.Igraču Miningou Yanick Cherifu izrečena je zabrana nastupa do potpune regulacije statusa pred nadležnim institucijama Republike Hrvatske.
Međimurski nogometni savez nastavit će dosljedno provoditi propise i štititi regularnost natjecanja, integritet nogometa te jednak položaj svih klubova i sudionika prvenstva. Naša je obveza osigurati da se prvenstva odlučuju isključivo na travnjaku — pošteno, transparentno i pod jednakim uvjetima za sve, navodi u svom priopćenju Međimurski nogometni savez.
Nakon objave odluke, u međimurskoj nogometnoj javnosti povela se rasprava o tome je li visina kazne primjerena počinjenom prekršaju. Bez namjere da u toj polemici zauzimamo stranu, kratko ćemo pojasniti elemente temeljem kojih je donesena, s obzirom da se razlozi za ovakvu odluku relativno šturo navode u samom priopćenju.
Što se bodovne kazne tiče, već smo ranije objavili da je, prema članku 71. Disciplinskog pravilnika HNS-a, u ovakvim situacijama moguće kazniti klub s četiri negativna boda. Ta se kazna odnosi na svaku utakmicu koju je igrač odigrao u vrijeme kada to više nije smio. S obzirom da je Miningou Yanick Cherif odigrao 5 takvih utakmica za NK Spartak, maksimalna moguća kazna bila je 20 bodova. Budući da je na tim utakmicama klub osvojio 7 bodova, MNS se u donošenju odluke očigledno vodio načelom razmjernosti i klubu oduzeo upravo toliko bodova. Gledano s posve praktične strane, time će NK Spartak sa sadašnjih 28 bodova pasti na 21 bod, ali s obzirom na trenutačno stanje na tablici to ne bi smjelo ugroziti njegov ostanak u ligi, što bi bio slučaj da mu je „odrezana“ maksimalna kazna. Jednako tako, spomenutim člankom predviđeno je da se klub može i novčano kazniti, ali sudeći po sadržaju odluke u MNS-u se nisu odlučili za to, jer u ova teška financijska vremena nijednom klubu nije lako snositi dodatne troškove te vrste koji bi opteretili njegovo redovno funkcioniranje.
Što se vremenske kazne tiče, poanta je u tome da je predsjednik kluba Kristijan Juras svojevrsni recidivist kada su u pitanju disciplinske kazne. Tako je zbog „radnji koje štete ugledu nogometa“ na utakmici u Savskoj Vesi 26.08.2023. godine kažnjen novčanom kaznom od 100 eura. Zbog događaja na utakmici u Maloj Subotici 24.03.2024. godine kažnjen je s mjesec dana zabrane obavljanja svih funkcija u nogometu. Uslijedila je epizoda po završetku utakmice u Maloj Subotici 13.04.2025. godine kada je, zbog verbalnog napada na suca susreta, predsjednik NK Spartaka kažnjen s 5 mjeseci zabrane obavljanja svih funkcija u nogometu. Sve to, uključujući i slučaj iz 2019. godine koji je rezultirao s 2 utakmice zabrane obavljanja dužnosti predstavnika kluba, dovelo je do najviše moguće kazne.
Iako se u samoj odluci ne navodi, rok žalbe na ove kazne iznosi 8 dana. Vidjet ćemo hoće li je iz NK Spartak podnijeti te kakav će biti konačan rasplet.
Na kraju, posve je jasno da je ovakvom odlukom Međimurski nogometni savez želio poslati snažnu poruku svim klubovima kako će za ovakve situacije ubuduće vrijediti nulta tolerancija. Obveza je klubova voditi računa o tome imaju li njihovi igrači iz inozemstva pravo nastupa ne samo po sportskom, nego i po viznom kriteriju, odnosno dozvoli boravka. To će, ubuduće, očigledno morati dobro provjeriti kako s nadležnim službama Saveza, tako i policijom, jer kazne, očito, više neće biti male i beznačajne.
Na 4. sjednici Kolegija gradonačelnika i načelnika u Međimurskoj županiji, održanoj 13. svibnja, na inicijativu zamjenika županija iz reda romske nacionalne manjine Elvisa Kralja, raspravljalo se o mogućnostima legalizacije bespravno izgrađenih kuća u romskim naseljima diljem našega kraja. Zamjenik Kralj prezentirao je Kolegiju aktualno stanje u romskim naseljima te pitanje legalizacije nazvao ključnim za život i sigurnost romske zajednice.
Sjednici je, uz zamjenika župana Marija Medveda, predstavnike javnih poduzeća, te voditelje resornih županijskih službi, prisustvovao i državni tajnik Dario Tišov iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te iznio pregled budućih projekata iz nacionalnog plana stambene politike za mlade. Govorio je i o natječaju koji je u pripremi i u koji će se, sukladno zakonskim okvirima, ugraditi i mogućnosti legalizacije. Riječ je o delikatnoj problematici u svjetlu aktualnog zakona koji ne previđa mogućnost legalizacije objekata izgrađenih nakon 2011. godine.
Predsjedavajuća Đurđica Slamek, načelnica Općine Sveta Marija istaknula je državnom tajniku da u Međimurju živi oko 46 posto ukupne romske populacije u Republici Hrvatskoj te da Vladi to treba biti nit vodilja kada se usmjeravaju sredstava za pomoć romskoj zajednici.
Tijekom rasprave, kvalitetne prijedloge državnom tajniku iznijeli su međimurski načelnici čije općine u sastavu imaju romska naselja, a uključili su se i predstavnici Roma te se složili da se i romska zajednica mora snažno angažirati u rješavanju ovoga problema, s punom odgovornošću, poštujući zakone ove zemlje.
Zaključeno je da se pričekati odgovori iz resornog Ministarstva o mogućnostima legalizacije te, eventualnog, načina provedbe u romskim naseljima uz stručnu podršku njihovih jedinica lokalne samouprave te na sljedećim sjednicama Kolegija nastaviti raspravu s više informacija.
Za sve učenike razredne nastave OŠ Domašinec u srijedu, 6. svibnja 2026., organizirana je izvanučionička nastava.
Na programu se nalazio animirani film Super Mario Galaxy, a projekcija se održala u Cinestaru u Varaždinu. Kokice, piće i čokoladica dodatno su upotpunili doživljaj.
Ljepote dvorca Trakošćana, parka-šume i jezera nikoga ne ostavljaju ravnodušnim, pa tako ni učenike OŠ Domašinec. Na zoran način doživjeli su povijest i prošlost života na području kontinentalne Hrvatske. O dvorcu je govorila kustosica koja je učenike provela sobama, kuhinjom i terasama dvorca, opremljenima bogatim namještajem, slikama i predmetima koje su vlasnici koristili u svakodnevnom životu.
Šetnjom uz park-šumu i jezero stigli su do kapelice svetog Križa, gdje su razgledali glavni oltar i kor crkve koji dominiraju kapelom. Za kraj izleta predahnuli su uz sladoled i sok, uživajući u posljednjem pogledu na ljepotu i veličanstvenost jednog od najljepših očuvanih dvoraca u Hrvatskom zagorju.
Zahvala ide svima koji su pripomogli u realizaciji ove izvanučioničke nastave kako bi se učenici OŠ Domašinec sretno vratili kućama, obogaćeni za još jedno lijepo iskustvo.
Čakovečki sajam srijedom danas je izgledao kao da smo usred ljeta. U ponudi je bilo svega i svačega, ali su i cijene bile svakojake, uglavnom vrlo visoke.
Tako je mladi grašak u ljusci prodavan po 9 eura kilogram, a očišćeni čak 20 eura kg. Trešnje su bile po 10 eura kg, kao i marelice.
Jagode su bile po 6 eura kg, vezica mladog luka po 1 euro, a zelena salata 3 eura kg. Domaća jaja su prodavana su po 2,5 i 3 eura 10 komada. Mladi krumpir bio je po 2 eura kg, a domaća rajčica po 4 eura kg. Stigle su i lubenice!
Uz to, dobro su se tržile voćne i sadnice vinove loze, ukrasno grmlje, presadnice i lukovice cvijeća, presadnice povrća…
Evo još nekih cijena. Šampinjoni bijeli i smeđi bili su po 4 eura kilogram. Litra domaćeg crnog ulja od bundevskih koštica prodavana je po 10, ali i po 15 eura. Korijen domaćeg ludbreškoghrena bio je po 7 eura kilogram. Krumpir je nuđen po 0,50 i po 1 euro kg. Kilogram peršina prodavan je od 3 do 6 eura kg, mrkve po 1,5 i 2, dok je batat po 2 eura kg. Celer je bio po 1 euro komad.
Sve vrste graha, od bijelog tetovca do trešnjevca mogle su se kupiti po 5 i 6 eura kg. No, ima jedan štand na kojm se cijene graha penju i do 20 eura kilogram! Poriluk je nuđen po 3 i 4 eura kg, kelj po 2 eura i bijelo zelje po 1 euro kg. Cikla je prodavana po 1,5 i 2 eura kg, brokula po 5, a cvjetača po 2 eura kg.
Dimljeni špek bio je po 15 eura kg, sušene kosti 3 eura, slavonske kobasice po 12 i sušeni kare po 15 eura kg. Domaći kuhani sir nuđen je po 8 eura kg, a slaki sir po 5 eura komad. Prosena kaša nuđena je po 4 eura kg, a hajdinska po 5 eura kg.
Domaći češnjak je prodavan po 6 eura kilogram, a luk po 1 euro kg.
Jabuke su dominirale cijelim sajmom, a cijena im je bila od 0,80 do 1,50 eura po kilogramu. Mandarine i klementine su po 1,5 eura kg, a limun 3 eura kg.
Očišćeni orasi nuđeni su od 10 do 15 eura kilogram, a lješnjaci po 16.
Med od akacije prodavan je po 9, a cvjetni po 6 eura kilogram.
Bilježimo i dobru ponudu žive peradi: kokoši, pilića i patkica, kao i odraslih kunića.
Za 25 kg zobi trebalo je platiti 8 eura, pšenice 9, kukuruza 8 eura, tritikala 9, ječma 8,5 i šrota 12 eura! Sjemenke suncokreta bile po 1,5 eura po kilogramu.
Na prostoru gdje se prodaje rabljena roba i danas je bila velika je potražnja za alatima za proljetnu obradu vrta i okućnica.
Sve to dobro je snimio naš fotograf Stjepan Štef Hranilović. Pogledajte u nastavku!
U petak, 15. svibnja 2026. godine, s početkom u 19 sati, u multimedijalnoj dvorani Muzeja Međimurja Čakovec (Trg Republike 5) održat će se predstavljanje knjiga “Hrvatske povijesne istine” i “Hrvatske povijesne istine 2” autora Tihomira Dujmovića.
O svojim knjigama govorit će sam autor Tihomir Dujmović, koji će publici predstaviti teme i povijesne osvrte obrađene u ovim izdanjima.
Muzej Međimurja Čakovec u ovom slučaju nije organizator događanja, već isključivo ustupa prostor za njegovo održavanje.
Na 6. sjednici Gradskog vijeća Grada Čakovca, održanoj u srijedu, vijećnici su raspravljali i odlučivali o nizu točaka vezanih uz financijsko poslovanje, komunalnu infrastrukturu, obrazovanje, gospodarenje otpadom, zdravstvenu zaštitu te dodjelu javnih priznanja Grada Čakovca.
Na dnevnom redu našli su se Godišnji izvještaj o izvršenju Proračuna Grada Čakovca za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2025. godine, Prijedlog odluke o utvrđivanju i raspodjeli rezultata poslovanja Grada Čakovca za 2025. godinu te izvješća o izvršenju programa građenja i održavanja komunalne infrastrukture. Vijećnici su prihvatili i izvješća o poslovanju gradskih ustanova za 2025. godinu, među kojima su Dječji vrtići Cipelica i Cvrčak, Centar za kulturu Čakovec, Knjižnica „Nikola Zrinski“, Pučko otvoreno učilište Čakovec te Javna vatrogasna postrojba Čakovec.
Usvojeni su i prijedlozi prethodne suglasnosti na izmjene i dopune statuta svih škola kojima je osnivač Grad Čakovec, suglasnost za provođenje pilot-projekta odvojenog prikupljanja reciklabilnog otpada putem spremnika, odluka o pokretanju postupka prestanka rada trgovačkog društva Razvojna agencija Grada Čakovca – Čakra d.o.o. po skraćenom postupku bez likvidacije, odluka o prodaji nekretnina u gospodarskoj zoni Istok – sjeverni dio, kao i odluka o provedbi mjera osiguravanja primarne zdravstvene zaštite na području grada.
Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini na konferenciji za novinare održanoj uoči sjednice kao jednu od važnijih točki dnevnog reda istaknula je prijedlog Odluke o dodjeli javnih priznanja Grada Čakovca, koja je kasnije prihvaćena i na samoj sjednici Gradskog vijeća. Tako će Nagrada Grada Čakovca za životno djelo biti dodijeljena Zlatku Bacingeru za doprinos razvoju i promicanju kulturnog i povijesnog identiteta grada te posthumno Veri Zemunić za dugogodišnji doprinos obrazovanju, znanosti i kulturi.
Godišnje nagrade primit će Franjo Jančikić za doprinos području znanosti i obrazovanja, Đurđica Horvat za dugogodišnji doprinos umjetnosti, kulturi i očuvanju tradicijske baštine, Karate klub „Globus“ Čakovec za doprinos i dugogodišnji rad u sportu, Nogometni klub „Bratstvo“ iz Savske Vesi za doprinos radu udruga te tvrtka Framos Technologies d.o.o. za doprinos gospodarstvu.
Govoreći o ukupnim prihodima i primicima Grada u 2025. godini istaknula je kako su ostvareni u iznosu od 53,9 milijuna eura, dok su rashodi i izdaci realizirani u iznosu od 59,5 milijuna eura, ponajprije zbog intenzivnog investicijskog ciklusa i rasta troškova.Naglasila je kako su prihodi Grada dosegnuli 51,7 milijuna eura, što predstavlja rast od 15,5 posto u odnosu na prethodnu godinu, te dodala da je Grad tijekom cijele godine poslovao stabilno, uz uredno podmirivanje svih obveza. Godina je završena s 1,86 milijuna eura na računu, čime je potvrđena očuvana likvidnost, dok stopa zaduženosti iznosi 3,41 posto, znatno ispod zakonski dopuštene granice od 20 posto.
O iskazanom manjku u izvještaju, gradonačelnica je pojasnila kako je riječ prvenstveno o metodološkim promjenama u računovodstvenom evidentiranju rashoda i prihoda. Istaknula je da Grad nije trošio sredstva koja nema, već su nova pravila promijenila način prikazivanja podataka. „Evidentiranje tzv. 13. rashoda posljedica je zakonskog ukidanja kontinuiranih rashoda, pa su ove godine morali biti prikazani troškovi plaća i energenata za 13 mjeseci, uključujući obveze koje se isplaćuju u siječnju iduće godine.“ pojasnila je Cividini. Dodala je kako dodatna plaća nije isplaćena, već je riječ o jednokratnom knjigovodstvenom usklađivanju koje je prividno povećalo rashode. Prema novim pravilima, sredstva iz EU projekata više se ne evidentiraju odmah kao prihod, već kao obveza do odobrenja zahtjeva za nadoknadu sredstava, dok se ugovorene donacije udrugama knjiže u trenutku potpisa ugovora, iako se isplate realiziraju postupno. „Unatoč tehničkim izazovima, razvoj nije zaustavljen, a Čakovec je danas jedno veliko gradilište. Financijsko poslovanje Grada Čakovca u 2025. godini je odgovorno, stabilno i razvojno. Iskazani manjak je rezultat transparentnog usklađivanja s državnim propisima, a ne narušene stabilnosti.“ poručila je gradonačelnica i naglasila kako su ulaganja obuhvatila projekte u niskogradnji i visokogradnji, obrazovanju i socijalnim programima.
Na samoj sjednici Gradskog vijeća su razmatrane i prihvaćene izmjene i dopune statuta svih škola kojima je osnivač Grad Čakovec. Razlog izmjena je usklađivanje s izmijenjenim Pravilnikom o pedagoškim mjerama i zajedno s tim potrebno je urediti školske dokumente. Izmjene Statuta Centra za odgoj i obrazovanje odnose se i na organizaciju nastave u jednoj smjeni zbog preseljenja ustanove u nove prostore.
Vijećnici su prihvatili i prijedlog suglasnosti za provođenje pilot-projekta odvojenog prikupljanja reciklabilnog komunalnog otpada putem individualnih spremnika za plastiku sa žutim poklopcem. Projekt će provoditi GKP Čakom d.o.o. na područjima mjesnih odbora Mačkovec, Žiškovec, Slemenice, Krištanovec, Mihovljan i Novo Selo Rok. U sklopu projekta bit će podijeljeni spremnici različitih volumena, a odvoz otpada obavljat će se jednom mjesečno prema rasporedu koji će korisnicima biti dostavljen tijekom svibnja i lipnja 2026. godine. Cilj projekta je povećanje stope odvajanja reciklabilnog otpada, posebno plastike, te smanjenje količine miješanog komunalnog otpada. Cijena usluge za korisnike uključene u pilot-projekt koji će trajati pet godina kako bi se vidjeli rezultati. Cijena usluge za korisnike uključene u pilot-projekt neće se mijenjati.
Prihvaćena je i odluka o pokretanju postupka prestanka trgovačkog društva Razvojna agencija Grada Čakovca – Čakra d.o.o. po skraćenom postupku bez likvidacije. Objašnjeno je kako je prije dvije godine poslove razvojne agencije preuzeo novoustrojeni Upravni odjel za europske integracije, gospodarstvo i digitalizaciju, zajedno s dijelom zaposlenika. Kako društvo više nema zaposlenih ni aktivnih poslova, a generira administrativne troškove, odlučeno je da se ugasi.
Gradsko vijeće prihvatilo je i prijedlog odluke o prodaji nekretnina u Čakovcu. Riječ je o šest građevinskih parcela u suvlasništvu Grada Čakovca i Međimurske županije, smještenih južno od Ulice bana Josipa Jelačića prema Industrijskoj zoni Istok. Procijenjena početna tržišna vrijednost nekretnina iznosi 1,66 milijuna eura, a prodaja će se provesti putem zajedničkog javnog natječaja, a sve sukladno Odluci o upravljanju i raspolaganju nekretninama u vlasništvu i suvlasništvu Grada Čakovca.
Gradsko vijeće podržalo je i provedbu mjera osiguravanja primarne zdravstvene zaštite na području Grada Čakovca. Mjere se odnose na ordinacije opće i obiteljske medicine u sastavu Doma zdravlja Čakovec, kao i na ordinacije u zakupu poslovnog prostora Doma zdravlja. Iznimno, mjere će obuhvatiti i najviše dva doktora medicine specijalista pedijatrije te njihove medicinske sestre, s ciljem osiguravanja kontinuiteta i dostupnosti pedijatrijske skrbi na području grada. Poticajna novčana naknada određena je u neto godišnjem iznosu od 1.000 eura za doktore medicine te 500 eura za medicinske sestre, a dodjeljivat će se povodom božićnih i novogodišnjih blagdana temeljem javnog poziva Grada Čakovca za ostvarivanje poticajne novčane naknade u pravilu zasebno za svaku kalendarsku godinu.
Prihvaćen je i prijedlog kandidata za suce porotnike za mladež Općinskog suda u Čakovcu, što je zakonska obveza Grada , a na kraju ih imenuje Skupština Međimurske županije.