U organizaciji Građanske inicijative Legrad – Donja Dubrava, ove subote, 16. svibnja 2026. godine, u 16 sati trebao se održati veliki prosvjedni open air koncert „Drava se ne trži“ u Donjoj Dubravi, kod NK Fljojsara, međutim zbog vremenskih neprilika i kiše koncert je odgođen.
Lokacija farme pilića Veliki Pažut
Organizatori poručuju da se koncert međutim ne otkazuje te kako će uskoro obavijestiti o novom terminu, koji će omogućit dolazak više gostiju uz lijepo vrijeme.
Drako Rundek
Prosvjedni koncert kojim se želi ukazati na opasnost farme za tov pilića Veliki Pažut za prirodu, rijeku Dravu te čitavi eko sustav te poručiti kako priroda Velikog Pažuta ne smije postati kolateralna šteta industrijskog uzgoja, izazvao je veliko zanimanje javnosti, a najavljeni izvođači su: Darko Rundek, Ansambl Alma Del Viento, Cinkuši, Lea Šprajc, Miroslav i Gordana Evačiž, Only Bass and Drum i drugi gosti.
Sva događanja u sklopu inicijative „Drava se ne trži niti ne kupuje“ pogledajte ovdje.
Malom svečanošću nakon radne sjednice Općinskog vijeća u općinskoj vijećnici te domjenkom u Bajzovim dvorima, Općina Dekanovec je proslavila svoj dan, 29. godišnjicu, u srijedu, 13. svibnja 2026. godine.
Obilježavanje Dana Općine Dekanovec započelo je hrvatskom himnom, nakon čega su održani prigodni govori.
Dino Jambrović
Pročelnik Dino Jambrović uputio je svim vijećnicima iskrene čestitke i zahvalnost na zajedništvu, trudu i doprinosu razvoju njihove zajednice.
– Ponosni smo što zajedno stvaramo – od očuvanja naše tradicije i običaja do ulaganja u budućnost i kvalitetniji život svih generacija. Neka nam Dan općine bude ponos na ostvarene uspjehe i poticaj za nove projekte i suradnju. Svim mještanima želim puno zdravlja, sreće i uspjeha, uz želju da Dekanovec i dalje ostane mjesto ugodnog života, međusobnog poštovanja i zajedništva – poručio je Jambrović.
Ana Jankaš
Čestitke za Dan općine uputila je i potpredsjednica Općinskog vijeća Ana Jankaš, zbog spriječenosti dolaska predsjednice Mišele Božić, istaknuvši:
– Puno je ostvarenih ciljeva i projekata iza nas u protekla skoro tri desetljeća, no puno ih još stoji ispred nas, a svi oni su fokusirani na dobrobit i zadovoljstvo naših mještana, od najmanjih do naših najstarijih!
Marija Marković
Posebno emotivan govor imala je Marija Marković, referentica za proračun i financije te ujedno komunalna redarka, koja u Općini Dekanovec radi već 24 godine.
– Imala sam privilegiju svjedočiti gotovo svim počecima, izazovima, rastu i uspjesima Općine Dekanovec. Kroz sve te godine mijenjala su se vremena, projekti i generacije ljudi, ali ono što je ostalo isto je predanost radu za dobrobit mještana – rekla je Marković i iskreno zahvalila načelniku Ivanu Hajdaroviću, koji je na čelu općine od njezina osnutka te joj je pružio veliku podršku u njezinom radnom putu.
Dodala je i kako iza svakog projekta, ceste, zgrade, manifestacije ili pomoći ljudima stoji puno rada, truda i zajedništva, a ništa od toga ne bi bilo moguće bez mještana Dekanovca, vrijednih djelatnika, načelnika, vijećnika, udruga i svih koji svojim doprinosom čine ovu zajednicu ljepšim mjestom za život.
Načelnik Ivan Hajdarović
Načelnik Ivan Hajdarović prvo je prenio pozdrave vijećnika Vladimira Hajdarovića, koji je nažalost doživio prometnu nesreću i završio u bolnici te će tamo provesti još neko vrijeme. Pohvalio je zatim dugogodišnju djelatnicu Mariju Marković te istaknuo kako je za uspjeh i napredak zajednice najvažnija složnost i zajedništvo.
– U ovom svečanom trenutku, hvala vam na razumijevanju i vlastitom doprinosu, korektnim primjedbama i svim ostalim detaljima koje ste unijeli i utkali u ove odluke, potvrđujući da nešto možemo napraviti, a znate da bez zakonskog okvira ne možemo napraviti ništa. Ponosan sam na ovo što sam doživio kroz ovih 29 godina. Iako sam star, osjećam se jako mlad i ta mladost me drži – rekao je Hajdarović i dodao:
– Drago mi je da naši projekti idu dalje. Imamo projektirane multifunkcionalnu sportsku dvoranu, vatrogasni dom i dom zdravlja, a nećemo zaboraviti dalje ni mlade te u istom smjeru razvijamo komunalnu infrastrukturu.
– Ostanimo u istom zajedništvu kao jedna mala – velika obitelj mjesta od 739 stanovnika, gdje svatko svakoga poznaje i ne možemo govoriti drugo nego stvarno stanje. Mislim da se možemo ponositi što imamo mlade obitelji zahvaljujući gradilištima koje smo imali kao gotovo najjeftinija gradilišta u Hrvatskoj. Imamo budućnost, djeca su nam tu, završili smo i izgradnju vrtića, a u slučaju potrebe nadogradit ćemo ga za još jednu vrtićku skupinu. Svima želim svako dobro i sretan Dan općine svim žiteljima Dekanovca! – poručio je Hajdarović.
U vijećnici Općine Orehovica danas, 14. svibnja je bilo posebno svečano. Predstavnici brojnih udruga potpisivali su ugovore o dodjeli financijskih sredstava za 2026. godinu, čime je i službeno potvrđena podrška njihovim projektima i programima.
Na samom početku okupljenima se obratio predsjednik Općinskog vijeća Zlatko Orsag koji je pozdravio sve prisutne te naglasio kako Općinsko vijeće kontinuirano vodi brigu o radu i aktivnostima udruga na području Općine Orehovica.
– Želim vam svima puno uspjeha u daljnjem radu i da ostvarite sve planirano u programima koje ste dostavili Općinskom vijeću i načelniku. Danas ćete potpisati ugovore, a izvješća očekujemo do kraja godine. Hvala svima na dolasku! – poručio je Orsag.
Suradnja Općine i udruga
Okupljenima se obratio i načelnik Općine Orehovica Ladislav Požgaj koji je zahvalio svim predstavnicima udruga na njihovom angažmanu i doprinosu zajednici.
– Općina Orehovica i ove godine nastavlja podupirati rad udruga koje svojim djelovanjem daju izniman doprinos životu naše zajednice, bilo kroz kulturu, sport, rad s djecom i mladima, humanitarne aktivnosti, očuvanje tradicije ili brojne druge inicijative. Vi stvarate sadržaj, povezujete ljude i činite našu općinu boljim mjestom za život – rekao je načelnik.
Dodao je kako današnje potpisivanje ugovora predstavlja potvrdu dobre suradnje između Općine i udruga.
– Ove godine odobrena su sredstva za niz kvalitetnih programa i projekata, a današnje potpisivanje ugovora potvrda je našeg partnerstva i zajedničke želje da i dalje razvijamo aktivnu, solidarnu i povezanu zajednicu. Hvala vam na vašem radu, vremenu, energiji i entuzijazmu koji ulažete, često volonterski i iz iskrene želje da doprinesete općem dobru – istaknuo je Požgaj.
‘Vrata Općine svima su otvorena’
Na kraju je načelnik još jednom naglasio kako su vrata Općine svim udrugama uvijek otvorena.
– Ako budete imali dodatnih potreba ili nepredviđenih aktivnosti koje niste obuhvatili svojim programima, slobodno nam se obratite. Spremni smo pomoći, ne samo financijski nego i na druge načine. Znam koliko rada, vremena i odricanja stoji iza vođenja udruga i zato vam od srca hvala. Budite ustrajni i nastavite raditi za dobrobit zajednice – zaključio je načelnik.
Nakon obraćanja uslijedilo je potpisivanje ugovora koje su predstavnici udruga potpisivali s pročelnikom Jedinstvenog upravnog odjela Jankom Sedlanićem.
Prema odluci Općine Orehovica, sredstva za 2026. godinu odobrena su sljedećim udrugama i projektima:
Udruga korisnika bežičnih sustava Općine Orehovica – “Izgradnja svjetlovodne mreže u Općini Orehovica” – 38.000 eura
Udruga umirovljenika Grada Čakovca, Klub umirovljenika Orehovica – “Starimo sretno i zadovoljno” – 1.600 eura
Udruga žena “Brest” Podbrest – “Rukotvorine žena – rad i nasljeđe” – 2.500 eura
Nogometni klub “Budućnost” Podbrest – nabava sportske opreme, organizacija nogometnih utakmica, jačanje lokalne sportske zajednice kroz nogomet – 6.500 eura
Nogometni klub “Budućnost” Podbrest – organizacija malonogometnog turnira i godišnjica nogometnog kluba uređenje travnjaka i kupnja robotske kosilice – 4.000 eura
Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu “MURID” – rad kroz osjetila za djecu s teškoćama – 300 eura
Socijalna zadruga Humana Nova – podizanje društvene i ekološke svijesti – 1.200 eura
Udruga za sindrom Down Međimurske županije – “Pokretom do napretka” – 400 eura
Udruga za sindrom Down Međimurske županije – “Mogu sve što hoću 2026.” – 400 eura
Udruga sportske rekreacije Sport za sve Orehovica – “Vježbanjem do zdravlja i zajedništva” – 4.000 eura
Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije – Ogranak Orehovica – “Učimo kroz STEM” – 2.680 eura
Udruga mladih “Mladost” Vularija – održavanje manifestacija – 2.500 eura
Udruga mladih “Mladost” Vularija – uređenje vanjskog i unutarnjeg prostora – 3.500 eura
Društvo potrošača Međimurja – “Ne bacaj, koristi” – 300 eura
Društvo potrošača Međimurja – “Informiraj se!” – 300 eura
Lovačko društvo “Prepelica” Mala Subotica – kupnja divljači za uzgoj – 2.500 eura
Kulturno umjetničko društvo “Fijolica” – koncert “Korak uz korak, ruku pod ruku”, nabava i otkup narodnih nošnji i instrumenata – 4.000 eura
Kulturno umjetničko društvo “Fijolica” – “Orehijada” – festival oraha i svega od oraha – 9.000 eura
Društvo “Naša djeca” Općine Orehovica – “Dan za obitelj” – 3.800 eura
Društvo “Naša djeca” Općine Orehovica – sportske i kreativne aktivnosti za djecu – 1.400 eura
Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije – pružanje usluga prijevoza – 600 eura
Udruga “Pomoć neizlječivima” – obilježavanje 15 godina djelovanja – 400 eura
Branitelji zajedno – zajednički program “Čuvari sjećanja” – 1.000 eura
“Pinklec” – zavičajno društvo Međimuraca – “Po Rehovici gor i dol” – 800 eura
DVD Orehovica – iznos će se još utvrditi
NK “Croatia” Orehovica – promocija nogometa i organizacija manifestacija – 20.000 eura
NK “Croatia” Orehovica – revitalizacija nogometnog terena – 2.750 eura
Ukupno sufinanciranje obuhvatilo je brojne projekte iz područja sporta, kulture, humanitarnog djelovanja, rada s djecom i mladima, očuvanja tradicije te razvoja društvenog života na području Općine Orehovica.
U aktualnom satu na početku današnje sjednice Skupštine Međimurske županije, vijećnik Željko Pavlic (MDS) postavio je pitanje županu MatijiPosavcu o farmi pilića kod Donje Dubrave, koja ovih dana budi veliko zanimanje ne samo naše, nego i hrvatske javnosti.
-Jesu li nadležni odjeli i službe Međimurske županije bile upoznate s projektom izgradnje Farme pilića Veliki Pažut, koja se gradi na području Općine Legrad u Koprivničko-križevačkoj županiji, na samoj granici s Općinom Donja Dubrava, odnosno Međimurske i Koprivničko-križevačke županije?
Naime, Farma pilića Veliki Pažut je pred završetkom, no već od početka procesa gradnje izaziva negativne reakcije mještana Donje Dubrave, zaštitarskih udruga i ljubitelja prirode, koji se boje da će rad farme nepovratno onečistiti okoliš i narušiti biološku ravnotežu u tom kraju. Ovaj problem je to izraženiji jer je farma udaljena samo 38 metara od Regionalnog parka Mura-Drava, 320 metara dalje je ornitološki rezervat Veliki Pažut, 70 metara dalje je vodotok Bistrec-Rakovica, 182 metra dalje je Natura 2000, zatim 2,9 kilometara je udaljeno ušće Mure u Dravu, a u neposrednoj blizini je Farm konja Muškatljin, spomen obilježje Novi Zrin i Spomen izletište Predraga Jurčeca – obrazložio je pitanje Željko Pavlic.
-Nije nas nitko ništa pitao, ni konzultirao, što i razumijem, jer se spomenuta Farma nalazi na području Koprivničko-križevačke županije, a koja zadire i preko Drave u Međimurje. No, s posebnom pozornošću pratimo situaciju i ako se ukaže prilika da reagiramo, mi ćemo to i napraviti – kazao je župan Posavec.
U utorak, 12.5., u OŠ Selnica obilježen je Hrvatski dan šećerne bolesti. U posjet im je došla je gđa Dijana Debelec sa sjajnom radionicom. Učenici su naučili što je dijabetes, zašto dolazi do njega, kako se s njim živi te koje su zdrave životne navike važne za sve kako bi se smanjio rizik od njegove pojave.
Ivona, učenica 2.b razreda, bila je asistentica u predavanju i radionici. Vodila je učenike kroz malo istraživanje u kojem su saznali koliko kocki nezdravog bijelog šećera sadrže proizvodi koji su im zanimljivi.
To je izazvalo veliko iznenađenje. Kako u jednu malu čokoladicu stane toliko šećera? Ivona je ravnateljici i učiteljicama izmjerila šećer u krvi te pokazala koliko je snažna i odgovorna djevojčica. Ivona i njezina mama počastile su sve zdravim “slatkišima”: voćem i keksićima od bademovog brašna. Na kraju je odigrana igra Baci kocku, uz važnu poruku koja će se dugo pamtiti: Kretanje je zdravo!
Za 20-godišnju Mateu O. koja je osumnjičena za premlaćivanje filipinskog turista u centru Zagreba tužiteljstvo traži istražni zatvor. Smatraju da bi mogla ponoviti kazneno djelo, budući da je i turista premlatila dok je imala mjeru opreza zbog ranijeg incidenta.
Index doznaje da se nedavno okomila na djevojku koju je zatekla sa svojim dečkom. U nasilnom ispadu koji je uslijedio prijetila je toj curi, te je čak dohvatila i nož.
Doznaju da se nakon uhićenja branila šutnjom, odnosno nije objasnila zašto je pretukla Filipinca na ulici.
Tužiteljstvo tvrdi da se napad dogodio bez povoda, a Filipinac u incidentu nije zadobio teže ozljede.
Podsjetimo, jučer je Index.hr napisao da Matea O. nije u Zagrebu bila uredno prijavljena. Tijekom ispitivanja izjavila je da radi u kafiću, no nije se mogla sjetiti imena. Ranije se, kako su doznali iz javno objavljenih podataka o njoj, u rodnom Međimurju bavila nogometom, dok je prije pet godina trenirala i MMA. Zbog toga je, kako je vidljivo na snimci, filipinskom turistu zadavala dosta precizne udarce, te ga i jednostavno oborila na tlo.
Ročište za odluku o istražnom zatvoru očekuje se iza podneva.
U srijedu, 13. svibnja u ranim poslijepodnevnim satima u Ivanovcu, nepoznati počinitelj provalio je u obiteljsku kuću u Ulici Josipa Broza, odakle je u ukrao novac i razni nakit. Materijalnu štetu 76-godišnja vlasnica procijenila je na više stotina eura.
Protiv počinitelja zbog počinjenja kaznenog djela teške krađe podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.
Srednja škola Čakovec već je 15. godinu zaredom imala čast biti domaćin nacionalne razine Natjecanja i smotre Čitanjem do zvijezda.
Ugostila je više od 450 učenika, mentora i uzvanika iz Hrvatske i regije te ponovno pokazala koliko knjige mogu povezivati, inspirirati i stvarati nezaboravne trenutke.
Posebno je ponosna na svoju sjajnu čitateljsku ekipu – Lauru Andrašek, Saru Braniša i Belu Veroniku Lovrenčić – koje su osvojile izvrsno 8. mjesto među najboljim mladim čitateljima iz cijele Hrvatske.
Za natjecanje su ih pripremale knjižničarka Bojana Horvat i profesorica Tina Novak.
Posebno zadovoljstvo bilo je što se ove godine pridružio poznati i višestruko nagrađivani hrvatski književnik Kristian Novak, s kojim je pripremljen književni susret za srednjoškolce.
Razgovaralo se o različitim temama – od pisanja i uredništva do (ne)popularnosti lektire i umjetne inteligencije kao konkurencije piscima, a vremena za sva pitanja bilo je premalo.
Na svečanom programu školu su predstavili vokalna skupina i školski bend pod vodstvom profesorice Petre Horvat, a program su sjajno vodile Marija i Magdalena.
Zahvala svim sudionicima, mentorima i gostima koji su i ove godine pokazali da čitanje ima moć povezivati ljude i širiti ljubav prema knjizi.
U srijedu, 13. svibnja nešto prije 17 sati na državnoj cesti broj 20, kod Svetog Križa, dogodila se prometna nesreća u kojoj su ozlijeđena tri sudionika.
Prometna nesreća dogodila se kada se 55-godišnja vozačica osobnog automobila čakovečkih registarskih oznaka, krećući se u smjeru Preloga, nije kretala obilježenom prometnom trakom uz desni rub kolnika. Ulaskom u zavoj automobilom je u cijelosti prešla na suprotnu prometnu traku, gdje je prednjim dijelom automobila naletjela na prednji dio osobnog automobilačakovečkih registarskih oznaka kojim je iz suprotnog smjera upravljao 22-godišnji vozač.
U osobnom automobilu kojim je upravljao 22-godišnjak kao putnica se nalazila 18-godišnjakinja.
Ozlijeđeni sudionici prometne nesreće vozilima hitne medicinske pomoći prevezeni su u Županijsku bolnicu Čakovec, gdje su zadržani na daljnjem liječenju, dok se ozljede naknadno okvalificirati.
Zbog zadobivenih ozljeda 55-godišnja vozačica nije podvrgnuta alkotestiranju, već su joj uzeti uzorci krvi i urina radi analize prisutnosti alkohola u organizmu.
Nakon kvalifikacije težina ozljeda slijedi pravna kvalifikacija događaja (prekršajna ili kaznena odgovornost 55-godišnje vozačice osobnog automobila).