Županijska bolnica Čakovec objavila je sljedeću vijest na svojoj Facebook stranici:
“Danas, 14.svibnja, već petu godinu zaredom obilježavamo HRVATSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI.
U našoj Bolnici prigodno smo organizirali akciju provjere krvnog tlaka, mjerenje šećera i stručne savjete za naše pacijente, posjetitelje i zainteresirane djelatnike.
U Županijskoj bolnici Čakovec naši stručnjaci- liječnici, medicinske sestre i tehničari, magistre nutricionizma i ostalo osoblje pružaju zdravstvenu skrb bolesnicima putem Odjela, ambulanti i Dijabetološke dnevne bolnice, uz suradnju s drugim specijalistima, pogotovo kada se radi o sprječavaju i liječenju komplikacija šećerne bolesti.
Osim liječenja samog dijabetesa i njegovih komplikacija veliku pažnju poklanjamo i edukaciji i prevenciji šećerne bolesti kod bolesnika koji nam dolaze u Bolnicu, a još ni ne znaju imaju li dijabetes.
Šećerna bolest vodeći je uzrok srčanožilnih bolesti, sljepoće, amputacija ekstremiteta i zatajenja bubrega.
Sjedilački način života, nepravilna prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost, prekomjerna tjelesna masa/ debljina najvažniji su uzročni čimbenici tipa 2 šećerne bolesti, uz genetsku predispoziciju i stres.
Cilj je bolest otkriti u ranijoj fazi, kada još nema simptoma- pojačano žeđanje i glad, gubitak na tjelesnoj masi, umor, učestalo mokrenje, otežano cijeljenje rana, zamućen vid, itd., koji se javljaju uz visoke vrijednosti glikemije.
Prevencijom, ranim otkrivanjem i pravovremenim liječenjem početak bolesti, kao i nastup kroničnih razornih komplikacija, mogu se odgoditi, čak i spriječiti.
Povodom Dana mjesta Gornjeg Kraljevca, načelnik Općine Vratišinec Mihael Grbavec uputio je čestitku mještankama i mještanima te ih pozvao na današnje obilježavanje uz svetu misu i svečanu sjednicu uz prigodni program. Također, poželio je da mještani ovaj dan provedu ponosno, zajednički i u ozračju zajedništva.
– Gornji Kraljevec nije samo mjesto na karti, to je dom vrijednih, poštenih i srčanih ljudi koji svojim radom, trudom i ljubavlju prema rodnom kraju stvaraju budućnost za nove generacije – poručio je načelnik.
Dodao je kako Općina kontinuirano ulaže u razvoj infrastrukture, obnovu cesta, javnih površina i komunalnih sadržaja s ciljem podizanja kvalitete života svih mještana. Posebno je istaknuo i važnost ulaganja u sport, sportske udruge, kulturu i očuvanje tradicije.
Prema riječima načelnika, kulturna društva i manifestacije imaju važnu ulogu u očuvanju identiteta mjesta te prenošenju običaja i vrijednosti na mlađe generacije.
– No najveće ulaganje ipak je ulaganje u ljude, u naše obitelji, djecu, mlade i starije. Jer bez čovjeka nema ni razvoja, ni zajednice, ni budućnosti – istaknuo je Grbavec.
Poručio je i kako pred Gornjim Kraljevcem stoje novi projekti, izazovi i prilike koje će, kako vjeruje, mještani dočekati složno i odgovorno.
Na kraju čestitke zahvalio je svima koji svojim radom, znanjem i trudom doprinose razvoju mjesta te još jednom pozvao mještane da se pridruže obilježavanju Dana mjesta.
– Od srca vam čestitam Dan mjesta Gornjeg Kraljevca i ovim vas putem pozivam na svetu misu i kulturni program danas, s početkom u 18 sati – zaključio je načelnik.
Općina Orehovica poziva mještane, udruge, ustanove i pravne osobe da predlože kandidate za dodjelu svečanih priznanja Općine Orehovica. Prijedlozi se mogu dostaviti do 19. svibnja 2026. godine do 12 sati, a priznanja će biti uručena na svečanoj sjednici Općinskog vijeća koja će se održati 21. svibnja u 19 sati.
Svečana priznanja dodjeljuju se pojedincima, udrugama, ustanovama, trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama koje su svojim radom, rezultatima i zalaganjem dale značajan doprinos razvoju, promicanju ugleda i napretku Općine Orehovica.
Riječ je o priznanjima za postignuća na području gospodarstva, obrazovanja, kulture, sporta, humanitarnog rada i društvenog života, ali i svim drugim područjima važnima za razvoj i kvalitetu života u Općini Orehovica.
Iz Općine pozivaju građane da svojim prijedlozima pomognu odati priznanje osobama i organizacijama koje svojim djelovanjem ostavljaju pozitivan trag u sredini u kojoj žive i rade.
Prijedlog kandidata treba sadržavati ime i prezime kandidata, odnosno naziv pravne osobe ili udruge, kratko obrazloženje prijedloga s opisom zasluga i doprinosa kandidata, podatke o predlagatelju te, po mogućnosti, dodatnu dokumentaciju koja potkrepljuje prijedlog, a svi detalji dostupni su ovdje
Prijedlozi se mogu poslati elektroničkom poštom na adresu [email protected] ili poštom odnosno osobno na adresu Općina Orehovica, Čakovečka 9, 40322 Orehovica, uz naznaku: ‘Prijedlog za dodjelu svečanog priznanja Općine Orehovica.’
U subotu, 16. svibnja 2026. godine, od 10 do 12 sati, u prostoru Info centra u dvorištu Doma kulture Zalan, na adresi Trg Republike 9A, Donja Dubrava, održat će se posebna kreativno-edukativna radionica za djecu pod nazivom „Legenda o zlatnom pijesku Drave“, u organizaciji ANE – udruge za pomoć djeci i obiteljima, u sklopu programa „Radionice za djecu“.
Organizatori ovim putem pozivaju svu djecu s područja Općine Donja Dubrava da se pridruže ovoj zanimljivoj i maštovitoj radionici koja će kroz priču, igru i kreativni rad djecu upoznati s legendama, prirodom i posebnostima kraja uz rijeku Dravu.
Priča o Dravi, zlatnom pijesku i dječjoj mašti
Tema radionice, „Legenda o zlatnom pijesku Drave“, inspirirana je starim pričama i predajama koje se vežu uz rijeku Dravu i njezin tajanstveni pijesak koji na suncu svjetluca poput zlata. Upravo taj spoj prirode, legende i dječje mašte bit će središnji dio radionice kroz koju će djeca imati priliku otkriti čarobni svijet dravskih priča i bogatstvo lokalne baštine.
Djeca će najprije poslušati posebnu priču prilagođenu dječjem uzrastu, kroz koju će upoznati legendu o zlatnom pijesku Drave i otkriti zašto su ljudi nekada vjerovali da rijeka skriva pravo blago. Kroz priču će se djeci približiti i važnost očuvanja prirode, rijeke i okoliša, ali i vrijednosti zajedništva, prijateljstva i poštovanja prema mjestu u kojem odrastaju.
Nakon priče slijedi kreativni dio radionice u kojem će djeca crtati i izrađivati vlastite prikaze rijeke Drave, zlatnog pijeska, ribica, čamaca, prirode i čarobnih detalja iz legende. Kroz različite kreativne aktivnosti djeca će imati priliku izraziti vlastitu maštu i doživljaj priče, a radionica će biti obogaćena i zabavnim igrama poput potrage za „zlatnim zrncima Drave“.
Poziv djeci Organizatori pozivaju svu djecu s područja Općine Donja Dubrava da se pridruže ovoj posebnoj radionici i zajedno otkriju čarobni svijet „Legende o zlatnom pijesku Drave“ kroz priču, igru, kreativnost i druženje.
Subota, 16. svibnja 2026. 10:00 – 12:00 sati Info centar u dvorištu Doma kulture Zalan Trg Republike 9A, Donja Dubrava
Povodom blagdana svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca, 4. svibnja 2026. godine u crkvi sv. Vida održana je sveta misa u čast svim vatrogascima i vatrogaskinjama.
Svečanom obilježavanju prisustvovali su članovi DVD-a Donji Vidovec te općinska načelnica Bojana Petrić, dok je svetu misu predvodio velečasni Stjepan Berljak.
– Ovim putem od srca zahvaljujemo svim našim vatrogascima i vatrogaskinjama na njihovoj hrabrosti, predanosti i nesebičnom radu. Vaša spremnost da uvijek budete na raspolaganju čini našu zajednicu sigurnijim i boljim mjestom za život. Hvala vam na svemu što činite za sve nas! – napisali su iz Općine Donji Vidovec.
Na nedavno održanoj sjednici Općinskog vijeća Svetog Martina na Muri, novi komunalni redar Jan Kočila vijećnike je izvijestio o stanju u općini.
– Ima se što raditi, i poručujem svima da čim imaju kakav problem vezan za komunalne poslove, da mi se odmah jave. Već u ovih mjesec dana mi se javilo dosta ljudi, a 90 posto toga mogu riješiti razgovorom, rekao je Kočila.
Komunalni redar Jan Kočila
Također je izvijestio kako je dobio već nekoliko upita može li se zabraniti košnja trave nedjeljom, jer se neki mještani žale na buku.
– Na razini države ne postoji zakonska osnova za to, ali možda bi se to moglo zabraniti na razini općine. Međutim, treba shvatiti kako je nedjelja nekim ljudima dan kao i svaki drugi kroz tjedan.
Uz to, treba uzeti u obzir kako je nekim ljudima nedjelja možda jedini slobodni dan u tjednu kada mogu obavljati poslove oko kuće.
OV Sveti Martin
Neke države pak imaju jasno propisane zakone glede toga. Primjerice u Njemačkoj postoji zakon od zaštite od buke nedjeljom i državnim praznicima, te svi koji kose travu nedjeljom mogu biti suočeni sa kaznom od 50 pa sve do 500 eura.
Za kraj, Kočila je poručio kako ga mnogi ljudi zovu za međususjedske odnose, primjerice da se nečije drvo nalazi na tuđoj zemlji i slično, ali poručuje kako to susjedi moraju riješiti među sobom i da on kao komunalni redar tu ne može puno napraviti.
U Gradinovcu, mjestu u sklopu Općine Belica, u srijedu, 13. svibnja 2026. godine, osnovana je nova udruga – Udruge žena „Garnofčice“. Osnivačka skupina održana je u Društvenom domu u Gardinovcu. Inicijatorice osnivanja udruge su: Dijana Paler, Sanja Hajdarović, Ivana Kolarić i Velimira Gal. Za predsjednicu je izabrana Velimira Gal, dok će Ivana Kolarić biti financijski povjerenik.
Velimira Gal
Ime udruge dolazi od lokalnog imena za Gardinovec – Garnovec, a mještanke Garnovca nazivaju se Garnofčice. Na osnivačku skupinu bile su pozvane su sve zainteresirane žene s područja Gardinovca, a u pozivu je pisalo: „Pozivamo žene dobre volje i veselog duha – zaposlene i nezaposlene, puce, žene i bake, sve koje vole druženje, imaju ideje ili se jednostavno žele uključiti u nešto novo i lijepo za naše mjesto!“ Na osnivačkoj skupštini okupilo se dvadesetak žena svih generacija.
Cilj osnivanja ove udruge je, kako piše u njezinu Statutu: očuvanje kulturne, tradicijske i gastronomske baštine ovog kraja; okupljanje, druženje i osnaživanje žena u lokalnoj zajednici; poticanje aktivnog sudjelovanja žena u društvenom životu; primicanje zdravog načina života kroz sport i rekreaciju; razvoj ekološke svijesti i zaštite okoliša te poticanje solidarnosti i humanitarnog rada.
Žene su dočekane s kolačima
UDRUGA KOJA OKUPLJA ŽENE I SPAJA RAZLIKE
– Danas radimo prvi službeni korak u osnivanju naše udruge i vjerujem da će iz ovoj izaći puno lijepih ideja i zajedničkih trenutaka. Ova udruga nastaje iz potrebe da se povezujemo, podržavamo i zajedno radimo ono što nas veseli i ispunjava. Bez velikih riječi, ali s puno dobre volje, energije i međusobnog poštovanja – rekla je predsjednica Velimira Gal, istaknuvši:
– Neke od nas vole planove i tablice, neke kreativni kaos, neke akciju, a neke mir i razgovor uz kavu. I baš je u tome ljepota. Ne moramo sve misliti isto niti voljeti iste stvari da bismo dobro funkcionirale. Ova udruga nastaje upravo iz tih naših razlika, ideja i interesa. Vjerujem da će nas one obogatiti, a ne razdvajati!
PODRŠKA OPĆINE BELICA
Svojim dolaskom na osnivačku skupštinu, novoj udruzi podršku su dali i načelnik Općine Belica Petar Janušić i predsjednica Općinskog vijeća Jelena Krznar, koji su istaknuli da su udruge temelj i nosač društvenog života te pomažu u razvoju općine.
Članice „Garnofčica“ odmah su se ponudile da se aktiviraju na Danima Općine Belica, za koje će peći kolače.
Čak četrdesetak različitih događaja obilježit će proslavu Dana Grada Čakovca koja će trajati od 23. svibnja do 7. lipnja. Cjelokupni program danas je detaljnije predstavljen konferencijom za novinare u čakovečkoj Gradskoj vijećnici.
Čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini istaknula je da će Grad Čakovec 29. svibnja proslaviti svoj 31. rođendan.
-Grad Čakovec iz godine u godinu raste na ponos sviju nas koji u njemu živimo i koji ga volimo. Obilježavanjem Dana Grada želimo naše sugrađane podsjetiti na sve ono što Čakovec je i po čemu smo prepoznatljivi. Nastojat ćemo naš grad predstaviti u svim aspektima koji ga obilježavaju. Biti će tu prostora za promociju poduzetništva i obrtništva, raznovrsne kulturne i sportske program, kreativne i inovativne sadržaje te dobre zabave i koncerata, uz tradicionalni Proljetni festival u organizaciji gradske Turističke zajednice. Središnja proslava biti će održana na sam Dan Grada Čakovca 29. svibnja kada će prigodnoj svečanosti biti uručena najviša gradska priznanja, rekla je gradonačelnici Cividini.
Nova direktorica Turističke zajednice Grada Čakovca Nives Radek govorila je opširnije o Proljetnom festivalu.
-Našim Proljetnim festivalom redovito se i rado pridružujemo slavlju Grada Čakovca. Ove će se godine održati od 29. do 31. svibnja svakodnevno od 9 do 19 sati. U prvom planu biti će jagode i cvijeće te bogata ponuda drugih proizvoda, dok ćemo za najmlađe pripremiti razne radionice i igraonice. Dosada se prijavilo pedesetak izlagača, ali vjerujemo da će ih biti još i više, informirala je direktorica Radek te ovu priliku iskoristila i za najavu programa nadolazećeg Antunova, 13. i 14. lipnja na čakovečkom jugu.
Među brojnim sportskim programima, posebno se izdvajaju dvije velike obljetnice. Tako će čakovečko kuglanje obilježiti svoju 140. godišnjicu, što ga čini najstarijim sportom u gradu, a okruglo stoljeće proslavit će Tenis klub Franjo Punčec o čemu je govorio direktor Bojan Ružić.
-Zahvaljujemo Gradu Čakovcu što je prepoznao veličinu i značaj ove obljetnice čiji će središnji dio biti obilježen od 25. do 31. svibnja. Tako će 25. svibnja od 18 sati u Zgradi Scheier biti promovirana klupska monografija i otvorena izložba povodom naše 100. godišnjice. Tri dana kasnije, na prostorima našeg kluba, biti će održana Svečana skupština. Program ćemo završiti s dva koncerta, Beatles tribute banda 29. svibnja i Big Crodance Partyjem 30. svibnja za koje će ulaz biti besplatan, najavio je direktor Ružić.
I ove godine će biciklijadu Čak Bajk, koja će se održati 24. svibnja, sponzorski pratiti Perutnina Ptuj – PIPO Čakovec. Njihova predstavnica Danijela Kasunić najavila je vrijednu donaciju.
-Raduje nas što Čak Bajk ostavlja trag u zajednici, pa ćemo ove godine donirati iznos jednak ukupnim startninama i sa naše strane. Taj iznos biti će namijenjen jednom od gradskih vrtića koji na biciklijadi bude imao najveći broj sudionika. U toj prilici ćemo predstaviti našu novu liniju proizvoda koji će se moći kušati na četiri punkta uzduž trase, rekla je predstavnica tvrtke.
Cjelokupni program proslave Dana Grada Čakovca pogledajte u prilogu:
Na jučerašnjoj 6. sjednici Gradskog vijeća Čakovca nisu bile nazočne dvije direktorice, koje su to morale biti. Nije bilo direktorice “Čakoma” Lidije MišeJalšovec ni nove direktorice Turističke zajednice Grada Čakovca, Nives Radek.
Nives Radek
Zbog toga pojedini vijećnici, koji su imali pitanja za njih, nisu mogli dobiti odgovore. Tako ni Davor Križaić, koji je postavio pitanja o tehnologiji u navodno novoj sortirnici, kako će se sanirati nepovjerenje građana (ne)kvalitete odvoza smeća… i još puno toga. Predsjednik Gradskog vijeća, Josip Varga mu je odgovorio da je već nekoliko puta postavio ista pitanja i na njih dobio odgovore, ali da će mu direktorica “Čakoma”, Lidija Miše Jalšovec, ipak još jednom pismeno odgovoriti.
Igor Rešetar pak je imao niz pitanja za Nives Radek, novu direktoricu Turističke zajednice Čakovca.
-Poštovana direktorice, slušamo u medijima o vašem planu rada, međutim on je kao jeti, svi su za njega čuli, ali ga nitko nije vidio tj. pročitao u javnosti.
Igor Rešetar
Građane pozivate da vam šalju svoje ideje, no smatram da bi upravo vi, kao nova direktorica Turističke zajednice Grada Čakovca, prvo trebali jasno predstaviti vlastitu viziju razvoja turizma.
Zato vas pitam: koji su konkretno projekti i manifestacije koje smatrate uspješnima i po kojim kriterijima; koje nove sadržaje i manifestacije planirate uvesti; kakav će biti vaš pristup Adventu u Čakovcu; što konkretno planirate napraviti kako bi se povećao broj dolazaka i noćenja na području Grada Čakovca; te kako mislite snažnije povezati lokalne OPG-ove s turističkim manifestacijama i ponudom Grada?
Također vas molim da pojasnite vašu izjavu: “Njemački gost stane zbog kotlovine, a ostane zbog Međimurja.”
Je li to samo slikovita izjava ili doista predstavlja smjer i strategiju razvoja turizma koji planirate provoditi kao direktorica Turističke zajednice grada Čakovca? – pitao je Igor Rešetar.
Šteta što Nives Radek, koja već ima iskustva u radu TZ GČ (tamo je dosad bila zaposlena kao projektna asistentica), nije bilo na sjednici da odmah čujemo odgovore. Ovako ćemo morati čekati sljedeću sjednicu da stignu u pisanom obliku.
U sadržajnoj i važnoj sjednici županijske Skupštine, održane 14. svibnja, izdvajamo osnivanje ustanove Zipka Međimurja, mjesta u kojem će se objediniti upravljanje naših interpreacijskim centrima – Feštitećivem dvorcem u Pribislavcu, Palačom međimurske popevke u Donjoj Dubravi te centrom svetoga Jeronima u Štrigovi, ali i drugim lokalitetima i infrastrukturom, čime je Županija uspješnim pregovaranjem s kontrolnim tijelima postigla financijski i organizacijski optimalnu opciju, istaknuo je župan Matija Posavec te se osvrnuo na simboliku iz naziva ustanove: „Naša domaća riječ zipka – u ovom kontekstu predstava Zavičaj, Interpretaciju, Povijest i Kulturu – jer će taj novi županijski poslovni subjekt pomoći u objedinjavanju upravljanja novim vrijednostima koje stvaramo projektima“, rekao je župan.
Jednoglasnu podršku i povjerenje županu i županijskim stručnim službama Skupština je dala za kreditno zaduženje do 25.900.000 eura kako bi Županija zatvorila kapitalne investicije vrijedne 107 milijuna eura, koje mora sufinancirati sa 46 milijuna vlastitih sredstava.
Riječ je o kreditnom zaduženju za projekt uređenja palijativnog centra i Zelene oaze Čakovca (5 milijuna eura), revitalizaciji Feštetićeva dvorca u Pribislavcu, centra za starije i nemoćne osobe u Nedelišću, te dogradnje Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec i gradnje pripadajuće sportske dvorane (7.300.000 eura), kao i za dogradnje škola i izgradnju školskih sportskih dvorana u Gornjem Mihaljevcu, Selnici, Domašincu, Svetom Martinu na Muri, Šenkovcu i Macincu, kao i daljnju rekonstrukciju Poslovnog parka Međimurje (5.800.000 eura). Vijećnici su suglasni i s prijedlogom odluke da se na 7.800.000 eura Županija zaduži i za kapitalni projekt dogradnje škole u Vratišnicu i izgradnje dvorane, te za gradnju nove zgrade OŠ Nedelišće i dovršenje sportske dvorane područnog školskog odjela u Dunjkovcu.
Za navedene projekte Županija je privukla oko 61.000.000 eura iz europskih fondova, no da bi taj novac dobila – projekti moraju biti završeni tj. u cijelosti plaćeni do 31. prosinca 2027. Stoga će Županija ovim zaduživanjem osigurati nesmetanu provedbu projekata, s obzirom da europska sredstva stižu tek po njihovu okončanju.
Župan Matija Posavec je u kratkoj prezentaciji zorno predočio projekte koji mijenjaju lice našega kraja te rekao: „Na čelu Županije sam 13 godina i dosad nismo koristili zaduženja. Danas se nalazimo usred najvećeg investicijskog ciklusa u svim područjima, među kojima – kada govorimo o obrazovanju – dograđujemo ili gradimo 15 škola, gradimo 6 sportskih dvorana i dogradit ćemo dvije srednje škole. Pribrojimo li tome projekte u kulturi i prezentaciji baštine i zdravstvu dolazimo do vrijednosti od 107 milijuna eura koje moramo realizirati do kraja 2027. da bismo ostvarili sufinanciranje, odnosno izveli projektni proces do kraja. Maksimalno smo iskoristili šanse za sufinanciranje, stoga nije riječ ni o kakvom dramatičnom zaduženju o čemu govori činjenica da ponuda HBOR-a podrazumijeva kamatnu stopu od 1,96 posto, što je trenutno najniža ponuda u takvoj vrsti kredita i što govori o tome da smo pogodili pravi trenutak za ovaj korak. Također je važno naglasiti da je riječ o kreditu s dvije godine počeka, te mogućnošću povlačenja sredstava prema potrebi tijekom realizacije projekata, što znači da to ne moraju nužno biti iznosi koje smo predvidjeli, već i znatno niži“, pojasnio je župan i dodao: „U prošlosti nije ni bilo toliko šansi u europskim fondovima, kao što će i budućnost biti drugačija od današnjeg trenutka – bit će bolja – zahvaljujući i ovim projektima“, istaknuo je župan Posavec.
Vijećnici su bili jednoglasni i pri donošenju jednog od strateških dokumenata Županije – plan upravljanja destinacijom do 2030., pri čemu je župan Posavec istaknuo da je riječ o nastavku postavljanja novih nacionalnih standarda: „Upravo ovaj dokument bit će primjer dobre prakse pristupanja Hrvatske u OECD – organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj, čime dajemo svoj doprinos. Međimurje će ponovno biti predvodnica hrvatskog regenerativnog turizma i regija najviše kvalitete života u sinergiji s prirodom. U vremenu koje je pred nama turizam se mora promatrati kao snaga za procvat našeg zavičaja. Turizam ne promatramo kao industriju koja troši resurse, već kao energiju koja ih obnavlja. Bira se put regeneracije – put na kojem svako putovanje ostavlja Međimurje bogatijim, zelenijim i sretnijim“, naglasio je župan.
U dnevni red ove sjednice uvršten je i prijedlog odluke o provođenju projekta navodnjavanja na području općine Belica, za koji je župan jučer u Zagrebu potpisao ugovor o sufinanciranju: „Riječ je o još jednom strateškom projektu, ovoga puta u poljoprivredi, projektu vrijednom 4,5 milijuna eura kojem ćemo osigurati navodnjavanje za 377 hektara, te time podići otpornost naših poljoprivrednika na klimatske promjene. Idemo i dalje jer nam je cilj sustavom navodnjavanja pokriti 712 hektara zemljišta“, rekao je župan zahvalivši svim stručnim djelatnicima koji su pomogli u pripremi ovoga projekta, kao bivšem i sadašnjem rukovodstvu Općine Belica i županijskom vijećniku Zvonimiru Taradiju, koji je kolegama iznio presjek zahtjevnih aktivnosti koje su prethodile potpisivanju ugovora.
U nastavku sjednice, povjeren je novi mandat Đurđici Hamer na čelu Županijske uprave za ceste, kao što su ranije u ovom tjednu potvrđeni novi mandati i ravnateljici Javne ustanove za razvoj REDEA Sandri Polanec Marinović i direktoru Turističke zajednice Međimurja Rudiju Gruli, što potvrđuje koliko je rad u županijskoj administraciji stručan, bez političkih ili stranačkih kadroviranja, već s isključivim ciljem rezultata i snažnog razvoja, istaknuo je župan.
Pred vijećnicima je bila i točka dnevnoga reda vezana uz prodaju nekretnina u istočnoj gospodarskoj zoni u suvlasništvu Županije i Grada Čakovca, te kupnja nekretnine za potrebe Županije, kao i ustupanje triju objekata Tehnološko-inovacijskom centru Međimurje da bi nesmetano nastavili razvijati svoje poslovne aktivnosti, prije svega inkubacijski program za poduzetnike, što je redom jednoglasno prihvaćeno.
U završnom dijelu 6. sjednice Skupštine, kojom je predsjedavao Dragutin Glavina, vijećnici su prihvatili i niz izvješća županijskih poduzeća, agencija i ustanova, te posebno pohvalili rad Ljekarne Čakovec, na čemu je ravnateljica ustanove Andreja Knežević zahvalila, istaknuvši ponos što Ljekarna uspješno izvršava svoju misiju u zajednici.
AKTUALNI SAT
U aktualnom satu vijećnik Željko Pavlic se interesirao za farmu pilića koja se gradi u susjednoj županiji, ali u neposrednoj blizini Donje Dubrave, nad čime Županije nema ingerencija, te se zanimao i za sudbinu zgrade Doma sindikata u Čakovcu. Vijećnik Dejan Drabić osvrnuo se na integraciju Roma u Međimurju te istaknuo da je potrebno više odgovornosti iz romske zajednice, Miljenko Zobić upozorio je na štete koje poljoprivrednicima nanose vrane, dok je vijećnik Ivan Šimunković upozorio je na važnost budnosti i zaštite javne uprave u segmentu kibernetičke sigurnosti. Vijećnici Jurica Vidović i Andreja Marić govorili su o problemima u zdravstvu – od manjka specijalista u Županijskoj bolnici Čakovec do sustavnog planiranja mjera za privlačenje zdravstvenoga kadra u Međimurje.