Gornji Kraljevec svečano je obilježio Dan mjesta i blagdan Spasova, a u Društvenom domu okupili su se brojni mještani, gosti i uzvanici kako bi zajedno proslavili tradiciju, zajedništvo i bogatu međimursku baštinu. Posebnu radost najmlađima donijeli su napuhanci, dok je večernji program bio ispunjen pjesmom, folklorom i emocijama.
Program je započeo emotivnim stihovima posvećenima Gornjem Kraljevcu koje je izvela predsjednica Općinskog vijeća i predsjednica KUU „Društvo žena Gornji Kraljevec” Štefanija Jambrošić. Kroz međimursku popevku i prisjećanje na nekadašnji život, okupljene je podsjetila na djetinjstvo, običaje, vjeru i vrijednosti koje se generacijama prenose u ovom mjestu.
– Danas slavimo naše mjesto, naše ljude, našu tradiciju i zajedništvo koje generacijama živi u srcu Međimurja – poručila je Jambrošić pozdravivši okupljene mještane, goste i predstavnike institucija.
Svečanosti, kojoj je prethodila sveta misa u kapelici, prisustvovao je načelnik Općine Vratišinec Mihael Grbavec s obitelji, župnik Josip Blažon, ravnateljica Osnovne škole dr. Vinka Žganca Maja Lukman Šprajc te ravnateljica Dječjeg vrtića „Srčeko” Barbara Horvat. Preneseni su i pozdravi međimurskog župana Matije Posavca koji zbog ranije preuzetih obveza nije mogao prisustvovati proslavi.
U svom obraćanju načelnik Mihael Grbavec istaknuo je kako su posljednjih godina realizirani brojni projekti u Gornjem Kraljevcu i Remisu. Naglasio je ulaganja u dječja igrališta, pješačke i biciklističke staze, autobusna stajališta, sportsku i komunalnu infrastrukturu, kao i podršku vatrogascima i nabavu novog kombi vozila.
– Naša politika nije politika podjela, nego ravnomjernog razvoja, odgovornosti i rada za svakog čovjeka – poručio je načelnik dodavši kako slijede novi projekti poput postavljanja rasvjete na nogometnom igralištu, nastavka pješačkih staza i uređenja parka kod područne škole.
– Gornji Kraljevec ima vrijedne ljude, snažno zajedništvo i veliko srce. Upravo su ljudi najveća snaga naše općine i zato ćemo nastaviti raditi odgovorno, pošteno i predano. Hvala svima na podršci, povjerenju i zajedništvu. Sretan vam dan mjesta i blagdan Spasova.- zaključio je načelnik Grbavec.
Velik pljesak publike izmamili su mališani iz Dječjeg vrtića „Srčeko”, skupina „Zečići”, koji su izveli pjesme „Dani”, „Čemu služe roditelji” i „Himna zadrugara”. Nakon njih nastupili su učenici Područne škole Gornji Kraljevec koji su kroz dječje igre i pjesmu prikazali dio nekadašnjeg međimurskog života.
Posebno emotivan trenutak večeri bio je nastup Mješovitog pjevačkog zbora „Dr. Vinko Žganec” koji je izveo međimurske skladbe „Tužna majko” i „Stiha, stiha povedaj mi mati pozdrav”, podsjetivši okupljene na bogatstvo međimurske popevke koja je upisana na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine.
Program su nastavili članovi KUD-a dr. Vinko Žganec iz Vratišinca izvedbom spleta međimurskih plesova „Protuletje se otpira”, a publika ih je nagradila dugotrajnim pljeskom.
Na kraju svečanosti organizatori su zahvalili svim izvođačima, udrugama i mještanima koji su sudjelovali u pripremi Dana mjesta. Druženje je nastavljeno uz domjenak koji su pripremile vrijedne članice KUU Društvo žena Gornji Kraljevec.
‘Vu Međimurju nam lepom ima jano mjesto malo, vu njem svoj alodij i Zrinski su meli. To je naše mjesto, naš Kralovec, Gornji Kraljevec. Selo malo ponosno stoji i stoljeća svoja broji. Nasred sela kapelica mala, nosi ime svetog Forjana, naprti pak gizdava nam škola, a malo dale i cirkvica nova. V Kralovcu smo se rodili, a v Vratišincu krstili. Kak mali s mamicom Božeka smo se moliti vučili, v školu radi smo hodili i čudaj sega se navčili. Kravice smo na pašo tirali i rado se skrivačkali, Remušove zgode i priče pak smo si rado poslušali. Lepo, lepo nam je bilo! I Remis se z nami skup drži, Križno drevo onkraj ceste stoji! Kraj njega Leopold Sveti nas pazi i moli, tu dojdemo prositi utjehu u svakoj boli!’
Štefanija Jambrošić