Ovog utorka bi Matija Bogdan, 33-godišnji čakovečki chef i planinar, trebao postati prvi Međimurec koji se popeo na najviši vrh svijeta Mount Everest. Podsjetimo, njegov je pohod započeo 8. travnja, a do baznog kampa na visini od 5.364 metara pratili su ga otac Romano i djevojka Lucija Koren. Nakon toga on je, sa svojim šerpom, prolazio proces aklimatizacije prolazeći preko nekoliko visinskih kampova. U svemu tome jedan od najvažnijih faktora bile su vremenske prilike, koje igraju odlučujuću ulogu i u izboru pravog trenutka za uspon na sam vrh od 8.849. Bogdan je jutros, na svojim društvenim mrežama, najavio da na završni uspon kreće večeras, a bude li sve u redu do samog vrha treba bi se uspeti u jutarnjim satima srijede, 20. svibnja. Prenosimo njegovu objavu.
-Vrijeme je da se krene! Za nekoliko sati krećemo na finalni uspon, u 21h po lokalnom vremenu.
Okvirni plan je:
– 16.5. oko 21h krećemo iz baznog kampa.
– 17.5. ujutro stižemo u kampu 2 di prenoćimo.
– 18.5. Kamp 2 – kamp 3(cca 7250m) – prenoćimo
– 19.5. Kamp 3 – kamp 4 (South Col) – ulazak u “zonu smrti” u ranim popodnevnim satima, odmaramo nekoliko sati i…
– 19.5. oko 18h krećemo na FINALNI USPON!
– 20.5. ujutro, između 6 – 11 ujutro planiramo biti na vrhu Mt.Everesta!
– 20.5. Nakon vrha vraćamo se sve do kampa 2; samo ako budemo previše uništeni ostajemo u kampu 3 na spavanju
– 21.5. Bazni kamp
Vrlo vjerojatno bude ovaj plan točan, ali podložan je svakog sata promjenama zbog vrmenskih prilika koje se non stop mijenjaju. Vrijeme mora biti skoro pa savršeno za finalni uspon. Isto tak, da bi krenuli na finalni uspon sa South Col-a, treba doći do tamo. Moramo proći jedan od najtežih dijelova koji se zove Lhotse Face, a kad sam ga vidio uživo iz Kampa 2, mrak mi je na oči pal koliko teško djeluje. Hjaaaj. Nadam se da imam dovoljno energije, da bude nam uspon siguran i da se za kojih 5-6 dana javim sa uspjehom!
Kad god sam u pokretu, upaljeno je satelitsko praćenje, tak da pratite finalni, povijesni uspon AKO i kad krenem sa South Col-a prema vrhu!
Link za praćenje: – nalazi se na mom profilu.
Hvala svima na podršci, hvala svim sponzorima i idemo sad probat ostvariti prvi čakovečki i prvi međimurski uspon na Mt. Everest ikad!
Sretno Matija! Želimo ti ostvarenje životnog sna i siguran povratak!