U noći s ponedjeljak na utorak, 18./19. svibnja u vikend naselje uz rijeku Dravu, nedaleko od Gornjeg Kuršanca, nepoznati počinitelj provalio je u vikendicu, odakle je ukrao raznu ribolovnu opremu i druge predmete. Materijalnu štetu 50-godišnji vlasnik procijenio je na više stotina eura.
Protiv počinitelja zbog počinjenja kaznenog djela teške krađe podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.
Kod Gornjeg Kuršanca provaljeno u vikendicu
Maturanti donijeli osmijehe i vedrinu među najmlađe pacijente čakovečke bolnice
Pred maturantima 4.b razreda Srednje škole Čakovec ostalo je još svega nekoliko dana do završetka jednog važnog životnog poglavlja, no osim stvaranja posljednjih srednjoškolskih uspomena, svoje su vrijeme odlučili posvetiti i drugima.
Odjeveni u mušketirske odore, pokazali su kako pravo maturantsko zajedništvo ne staje samo na slavlju. Vođeni poznatom porukom „Svi za jednoga, jedan za sve“, posjetili su male pacijente pedijatrijskog odjela Županijske bolnice Čakovec.
Uz plišance, osmijehe i vedrinu, maturanti su mališanima uljepšali bolničke dane i pokazali kako su najljepše uspomene upravo one koje stvaramo za druge.
Iz bolnice su im zahvalili na lijepoj gesti te poželjeli puno sreće, uspjeha i hrabrosti na njihovom novom životnom putu.
FOTO Veliki uspjeh međimurskih učenika na državnom natjecanju iz astronomije
Državno natjecanje iz astronomije održano je od 18. do 20. svibnja 2026. godine u Primoštenu, a Međimurje su na ovom prestižnom natjecanju predstavljala tri učenika koja su ostvarila izvrsne rezultate.
Na natjecanju su sudjelovali učenici trećeg razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, Noa Gerenčer i Marcel Tkalec, pod mentorstvom profesorice Melite Sambolek. Međimurje je predstavljao i učenik Osnovne škole Domašinec, Jakov Levačić, uz mentoricu Renatu Martinec.

Natjecanje se sastojalo od pisanog dijela te obrane istraživačkog rada pred stručnim povjerenstvom. Mladi astronomi pokazali su iznimno znanje, predanost i ozbiljan istraživački pristup. Jakov Levačić i Marcel Tkalec osvojili su visoko četvrto mjesto u svojim kategorijama, dok je Noa Gerenčer ostvario poseban uspjeh osvojivši priznanje za najbolju prezentaciju istraživačkog rada među svim učenicima trećih razreda srednjih škola. Na završnoj svečanosti upravo je njegov rad odabran za predstavljanje u kategoriji trećih razreda svim sudionicima državnog natjecanja, a a ujedno je i pozvan na Medunarodnu olimpijadu iz astronomije i astrofizike!
Učenici su mjesecima marljivo radili na svojim istraživačkim projektima koje su potom uspješno obranili pred stručnim povjerenstvom, a njihov uspjeh rezultat je velikog truda, znatiželje i ljubavi prema astronomiji.

Posebnu zahvalnost učenici i mentori upućuju Astronomskom društvu Vega koje im je tijekom priprema pružilo veliku podršku kroz stručne sugestije, edukaciju te ustupanje zvjezdarnice i potrebne opreme za istraživački rad.
Ovi rezultati još su jedna potvrda kvalitete rada učenika i njihovih mentora te velikog interesa mladih Međimuraca za prirodne znanosti i astronomiju.
U subotu, 23. svibnja, ne propustite biciklijadu Općine Belica, uz piće, kobasice i hot dog!
Već tradicionalna biciklijada pod nazovom „Beciklinom do zdravlja“, u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – Ogranak Belica i Općine Belica, ove će se godine održati u subotu, 23. svibnja 2026. godine.

Okupljanje biciklista i polazak iz Belice je u 10.30 sati kod Muzeja krumpira te u 10.45 sati kod Društvenog doma u Gardinovcu. Vozit će se ruta od 20-ak kilometara, dalje kroz Gardinovec, do Domašinca, gdje je predviđena pauza uz osvježenje koje svake godine osigurava Općina Domašinec, te dalje kroz Turčišće, Držimurec -Strelec, Palovec do Društvenog doma u Belici, gdje sve bicikliste očekuje druženje uz besplatno piće, kobasice i hot dog, koje osiguravaju UDVDR – Ogranak Belica i Općina Belica.

– Bicikliraj, druže se, uživaj – poručuju organizatori, a dobrodošli su i djeca i odrasli.

FOTO Maturanti Srednje škole Čakovec posljednje školske dane ispunili dobrim djelima
Maturanti Srednje škole Čakovec posljednje srednjoškolske dane nisu iskoristili samo za zabavu, već i za humanitarne i volonterske aktivnosti.
Učenici 4. a razreda pokrenuli su akciju prikupljanja hrane za životinje u Skloništu za životinje Prijatelji, gdje su svojim četveronožnim prijateljima donirali hranu, ali i pružili puno pažnje i ljubavi.

Osim toga, posjetili su i Dom za starije i nemoćne osobe Novinščak, gdje su vrijeme proveli u druženju s korisnicima doma kroz razgovor, igru i smijeh.
Iz škole poručuju kako su ovim lijepim gestama maturanti još jednom pokazali veliko srce i važnost međugeneracijskog druženja i pomaganja drugima.
FOTO Osnovna škola Podturen proslavila Dan škole uz priredbu i nagrade naj učenicima
Osnovna škola Podturen proslavila je Dan škole u utorak, 19. svibnja 2026. godine svečanom priredbom u školskoj sportskoj dvorani. Za ovaj poseban Dan škole, učenici su zajedno sa svojim učiteljima pripremili odličan bogat program pun pjesme, plesa i recitacija, a uspjeh ove škole, naglašeno je, uspjeh je i učenika i djelatnika škole, koji su primili i nagrade i priznanja.
– Ove godine na županijsku razinu natjecanja plasirao se čak 51 učenik iz 13 predmeta i područja naše škole, s time da su neki učenici sudjelovali na županijskim natjecanjima iz više predmeta. To je značajan broj! To dokazuje da se općenito razina znanja koju učenici dobivaju na nastavi podigla na višu razinu s minimalnom dodatnom pripremom. Državna natjecanja izborili su oni najuporniji i najvrjedniji! – istaknula je ravnateljica OŠ Podturen Marijana Cerovec.

Naglasila je kako se škola ponosi i trećom godinom provedbe Eksperimentalne cjelodnevne škole, u čemu je prva i jedina u Međimurju, ističući kako se cijela društvena zajednica jako promijenila i shodno tome treba mijenjati i nastavne procese i aktivnosti i u svim segmentima prilagoditi se novim generacijama zaposlenih roditelja i odgoju djece.
– Zadatak koji nam ostaje je podizati kvalitetu rada na A1, a osobito na A2 programu te ponuditi učenicima aktivnosti koje su u skladu s njihovim interesima u cilju maksimalnog razvoja njihovih sposobnosti i vještina – rekla je Cerovec.
Najavila je i izdavanje školskog časopisa “Glasovi s Mure“ koji će izaći do kraja nastavne godine, a koji će pokazati svu kreativnost ove složne školske zajednice, koju krasi, istaknula je, međusobno uvažavanje i poštovanje.

NAGRAĐENI UČENICI
Sljedeći učenici nagrađeni su knjigama „1000 izuma i otkrića“ i kartama za bazene za uspjeh na natjecanjima: Ivan Rudi Drk, 7.a. za 1. mjesto na županijskom i 7. mjestu na državnom natjecanju iz informatika, 2. mjesto na županijskom natjecanju mladi tehničari; Lovro Novak, 8. b. za 1. mjesto na županijskom i 7. na državnom natjecanju iz informatike; Ida Trestenjak, 5. a. za 1. mjesto na županijskom i 7. na državnom natjecanju iz informatike i Tessa Otorepec, 7. a. za 1. mjesto na županijskom natjecanju mladih tehničara.
Knjigama o grčkoj/rimskoj mitologiji i kartama za bazene nagrađeni su sljedeći učenici na županijskom natjecanjima: Alen Antolašić, 8. b. za 3 mjesto na natjecanju mladi tehničari; Janja Ovčar, 6.b., za 3. mjesto na županijskom natjecanju iz geografije te učenici koji su osvojili 2. mjesto na županijskom natjecanju „Sigurno u prometu“: Jana Cerovec (5.b.), Kaja Tkalec (5.c.), Mijo Škvorc (5.b.) i Leon Palir (5.a).

ZAHVALE UČITELJIMA
Prigodnom poklonima nagrađeni su i mentori učenika na županijskom i državnim natjecanjima, Karlo Zadravec, Hrvoje Subotić i Lea Valkaj, zatim učitelji Alen Sambolec i Damir Bendelja, koji su promoviranu u zvanje mentori te Dijana Bedi Šela, Jasna Posavi i Vlatka Žganec na pomoći u organizaciji priredbe, promocije škole i natječajima oko likovnih i literarnih radova.
POHVALE NAČELNIKA NA IZVRSNIM REZULTATIMA ŠKOLE
Nekoliko riječi svima uputio je i načelnik Općine Podturen Perica Hajdarović.
– Čestitam svim učenicima na odličnim rezultatima u nastavi, a posebno na uspjesima ostvarenima na županijskim i državnim natjecanjima. Takvi rezultati potvrda su predanog i kvalitetnog rada učitelja koji svakodnevno ulažu trud, znanje i vrijeme kako bi učenicima pružili što bolje obrazovanje i podršku u razvoju njihovih talenata. Čestitke i učiteljima koji su napredovali u zvanja, što je još jedan pokazatelj stručnosti, kontinuiranog usavršavanja i želje za još kvalitetnijom nastavom – naglasio je načelnik.

Uputio je i posebne čestitke uspješnoj ravnateljici ove škole.
– Bravo i čestitka ravnateljici škole Marijani Cerovec koja je prije tri godine donijela hrabru odluku o uključivanju škole u eksperimentalni program kao jedine škole u Međimurju. Danas se jasno vidi kako je to bio pravi smjer što potvrđuju uspjesi učenika, kvaliteta nastave i kontinuirani razvoj škole. Općina Podturen nastavit će sukladno proračunskim mogućnostima i potrebama škole, financijski pomagati aktivnosti koje doprinose još kvalitetnijem obrazovanju i boljim uvjetima za sve učenike i djelatnike škole. Hvala svima koji svojim radom, trudom i uspjesima doprinose kvalitetnom radu škole. Sretan Dan Osnovne škole Podturen! – poručio je Perica Hajdarović.
Čestitke svim učenicima i djelatnicima OŠ podturen!
Kvar kamiona kod rotora iz smjera Savske Vesi
Zbog kvara kamiona trenutno je otežan promet i nije moguć prolaz na rotor iz smjera Savske Vesi prema Čakovcu.
Moguće su gužve i zastoje u prometu pa se vozačima preporučuje izbjegavanje ove dionice dok se kvar ne ukloni i promet ne normalizira.


Matija Bogdan popeo se na Mount Everest!
Matija Bogdan iz Čakovca se, jutros nešto prije 7 sati, popeo na krov svijeta Mount Everest na visini od 8.849 metara. Time je postao prvi Međimurec koji je ostvario ovakvo nevjerojatno postignuće. Prije njega, na najviši svjetski vrh uspelo se samo osmero Hrvata, a Matija je dosada najmlađi među njima.

Sama završnica ovog jedinstvenog poduhvata za Matiju je bila iznimno zahtjevna. Zbog lošeg vremena i velikog broja planinara na putu prema vrhu njegov uspon od Kampa 3 do Kampa 4, tzv. South Cola, na visini od 8.000 metara, umjesto planiranih 6 trajao je punih 13 sati. Nakon kratkog odmora, Matija i njegov šerpa Rinji krenuli su prema samom vrhu jučer oko 16 sati po našem vremenu. Nakon mukotrpnog i ekstremno opasnog prolaska kroz tzv. “zonu smrti” nakon 15 sati stigli su do samog vrha. Tamo je Matija istaknuo svoju zastavu PPČ, što je skraćenica za Punk, Pijanci, Čakovčanci, koju je nosio i na ekspediciji na Ama Dablam prije dvije godine. Sada im predstoji ništa manje zahtjevno spuštanje do Kampa 2 na visini od 6.500 metara, gdje će se konačno odmoriti i naspavati za što, još od subote navečer kada su krenuli prema vrhu, nisu imali puno prilike.
Bez da su sklopili oka posljednjih dana, Matijin uspon putem live trackera pratili su otac Romano, koji je s Matijinom djevojkom Lucijom Koren bio u pratnji do baznog kampa početkom travnja kada je ekspedicija započela i majka Tamara. Uz čestitke na ovom nevjerojatnom uspjehu, mladom čakovečkom chefu želimo da se, prije svega, sretno i sigurno spusti s vrha svijeta i onda krene na zasluženi odmor. Sve svoje sugrađane i cijelo Međimurje učinio je neizmjerno ponosnim!
Pravi džentlmen još postoji: Mladić sa špice oduševio prolaznike
Subotnje prijepodne u Čakovcu obilježila je kiša, mokri pločnici i sivi oblaci, no upravo je jedan simpatičan prizor sa špice privukao brojne poglede prolaznika.
Mladić je tijekom šetnje pokazao kako maniri i pažnja prema ženskom spolu još uvijek nisu izašli iz mode. Dok je kiša padala, iznad njezine glave držao je futrolu kako bi je zaštitio od kapi, a prizor je izgledao kao scena iz filma.

Djevojka je u rukama nosila buket ružičastog cvijeća.
Spontan trenutak na čakovečkoj špici mnogima nije promaknuo, a prolaznici su s osmijehom i divljenjem promatrali njegov potez.
FOTO/VIDEO Učenici Umjetničke škole „Miroslav Magdalenić“ priredili večer za pamćenje
Velika pozornica Centra za kulturu Čakovec sinoć je bila ispunjena glazbom, plesom i emocijama na tradicionalnom završnom koncertu učenika Umjetničke škole „Miroslav Magdalenić“ Čakovec.
Publika je uživala u nastupima polaznika Osnovne glazbene škole i Osnovne škole klasičnog baleta, koji su još jednom pokazali talent, trud i ljubav prema umjetnosti.
Ovogodišnji koncert održan je i u znaku velikog jubileja škole, a mladi izvođači nagrađeni su velikim pljeskom publike.
Djelić atmosfere donosimo u fotogaleriji i videozapisima.










