Lijepo je bilo vidjeti kako su se Ružica i Franjo Kralj spontano držali za ruke kad sam ih fotografirao na subotnjoj “zlatnoj svadbi +” u Društvenom domu u Strahonincu. Sa svojom brojnom obitelji i prijateljima slavili su 55 godina godina braka. Ponosno i veselo.
Ružica (74), rođena Vidović, i Franjo Kralj (78) vjenčali su se kod matičara u Čakovcu 8. svibnja 1971. godine, a u Crkvi Marije Pomoćnice u Strahonincu 15. svibnja iste godine, na Svjetski dan obitelji.
Ona je do mirovine 35 godina radila u pozamanteriji MTČ-a, a on, po profesiji zidar, veći dio radnog vijeka proveo je na željeznici. Imali su težak posao, ali su radili i kod kuće. Ružica se brinula za djecu i kućanstvo, svoje ovce, kokoši, pajceke… dok je Franjo pomalo radio zidariju.
-Nisu to bili neki veliki poslovi, ali sam nešto i zaradio. Jednom su me inspektori pitali je li ja fušam? Rekao sam da nikad nisam bio fušar. Fušari rade popodne. Ja sam uvijek radio od jutra! – kroz smijeh govori Franjo, kojega je bolest prikovala za invalidska kolica, ali se ne predaje. Pun je duha i želje za životom.
Oboje su dugi niz godina bili vatrogasci. I to izuzetnoi aktivni. Operativci. On je bio i predsjednik DVD-a, ona natjecateljica. Za svoj rad primili su i brojna priznanja. Ružica je bila i vrijedna članica ženske udruge, Franjo općinski vijećnik… Sudjelovali su u živim jaslicama, KUD-u, fašniku. Oboje su u zimskim danima pekli rakiju. Franjo je podučio Ružicu kako se to radi i zadnjih godina je pekla sama.
Puno su napravili, ali su ipak najponosniji na svoju djecu i unuke.
-I ovu veselicu zahvaljujemo njima. Ksenija sa svojim Zvonkom živi u Hlapičini. Podarila nam je unuku Katarinu iunuka Franka. Danijel i njegova Marija žive ovdje s nama i imaju troje djece: Dorijana, Kevina i Evu. Svi oni su naša sreća i veselje – kaže Ružica.
Brojnu rodbinu i prijatelje pozvali su u subotu da zajedno obilježi ovaj veliki jubilej. Došao je čestitati i općinski načelnik Franjo Lehkec i donio, kak se šike, prigodan poklon.
A kad je krenula pjesma, jutro je ubrzo stiglo. Tako je to kad se razbećare Kraljevi i Vidovići. Tako će to uvijek i biti. Već željno čekaju početak listopada, kada oko 10. više-manje svi imaju rođendane.
Uživajte u životu, ljudi. Zdravo i sretno vam bilo!