Vlada Republike Hrvatske potvrdila je u petak izmjene Statuta Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) kojima se mijenja dosadašnji sustav nadležnosti za rješavanje predmeta s međunarodnim elementom, piše Poslovni dnevnik. Od 1. srpnja 2026. sve područne ustrojstvene jedinice HZMO-a bit će nadležne za rješavanje zahtjeva za mirovinama u prvom stupnju primjenom svih međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju – a ne samo onih s državama bivše Jugoslavije.
Dosadašnje stanje, definirano Statutom HZMO-a iz 2025., bilo je podijeljeno na dva kolosijeka. Prema članku 18. Statuta, jedino je Područna služba u Zagrebu bila nadležna za rješavanje zahtjeva primjenom svih međunarodnih ugovora – što znači EU uredbi, ali i bilateralnih sporazuma s Australijom, Kanadom, Turskom, Južnom Korejom i nizom drugih država. Ostali područni uredi, prema članku 16. Statuta, smjeli su rješavati samo predmete s državama bivše Jugoslavije: Bosnom i Hercegovinom, Srbijom, Crnom Gorom i Sjevernom Makedonijom.
Izmjene koje je Vlada potvrdila prijedlogom Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike mijenjaju oba članka Statuta. Izmjene su utemeljene na decentralizaciji poslovnih procesa i edukaciji djelatnika koji će od srpnja u okviru svog radnog mjesta primjenjivati sve međunarodne ugovore, a ne samo ograničeni krug.
Za građane to u praksi znači da složene postupke ostvarivanja prava stečenih u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj, Kanadi ili Australiji više neće morati voditi isključivo preko Zagreba. Zahtjev se može podnijeti u lokalnoj područnoj službi – u Splitu, Rijeci, Osijeku ili bilo kojoj drugoj.
Republika Hrvatska primjenjuje EU uredbe o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti s državama članicama EU-a te s Islandom, Lihtenštajnom, Norveškom i Švicarskom, a uz to ima sklopljene i brojne bilateralne sporazume. Ovi sporazumi osiguravaju da se radnicima koji su dio radnog vijeka proveli u inozemstvu ne izgube godine staža ni uplaćeni doprinosi.
Izmjene Statuta koje je Upravno vijeće HZMO-a donijelo 8. svibnja 2026. i koje je Vlada u petak potvrdila samo su dio šireg paketa mirovinske reforme na snazi od početka ove godine. Od 1. siječnja 2026. ukinuta je penalizacija za prijevremenu starosnu mirovinu za korisnike koji navrše 70 godina, povećani su mirovinski faktori za izračun invalidskih mirovina, a uvedena je i nova mogućnost rada uz istovremenu isplatu 50 posto mirovine za umirovljenike starije od 65 godina.
