U posljednih desetak godina obiteljsko gospodarstvo Dalibora Vrčeka iz okolice Varaždina razvilo se u modernu svinjogojsku farmu, sa željom da budu energetski neovisni, CO2 neutralni te da polovicu proizvodnje plasiraju kroz svoj brand u vlastitoj mesnici i preradi, piše Agroklub.
Izgradili su bioplinsko postrojenje, kupili opremu za zbrinjavanje, rukovanje i korištenje stajskog gnojiva u cilju smanjenja štetnog utjecaja na okoliš, izgradili sunčanu elektranu, a plan im je razviti i nepoljoprivredne djelatnosti na svom gospodarstvu. Sve to iz europskih fondova za ruralni razvoj, ali i značajnih vlastitih sredstava.
Kako bi povećali prihode i unaprijedili trženje svojih proizvoda, upravo završavaju izgradnju objekta za klanje i preradu, a mesnica koju otvaraju krajem godine, u završnoj je fazi adaptacije.
Prije deset godina napravili su novu farmu u selu Črnec Biškupečki, a na ideju korištenja energije iz obnovljivih izvora došli su tijekom posjeta bioplinskom postrojenju u Belgiji. Nakon povratka kući, kroz nekoliko tjedana bio je raspisan IPARD natječaj za obnovljive izvore energije i tako su krenuli u projekt, a na sreću ga i ostvarili, priča Dalibor.
Za postrojenje koriste 50 posto sirovine s farme, gnojovku, a drugi dio supstrata je kukuruzna silaža, otpad od povrća te biootpad kućanstava na području grada Varaždina. Ovo je odličan primjer kako se u suradnji s lokalnim poljoprivrednicima gradovi mogu učinkovito riješiti otpada.
“Dnevno proizvedemo 6 MW električne energije, koristimo 10 posto vlastite potrošnje, a ostatak ide u mrežu čime se bez problema može napajati jedno selo. Isporuka struje daje nam određenu sigurnost jer u sektoru stočarstva nema nikakvog reda“, rekao je Dalibor za Agroklub.
Cijeli članak pročitajte klikom ovdje.