RIZNICA MEĐIMURJA

Obitelji Mance iz Čakovca hvala za neprocjenjivu donaciju

Autor: Mladen Grubić Foto/Video: Riznica Međimurja
- Advertisement -

Dan 17. veljače bit će poseban za Riznicu Međimurja, odnosno obitelj Mance iz Čakovca koja je ovamo došla iz Svete Marije gdje je radila kao učiteljica i stvarala kao čipkarica  Nada Mance. Tamo je stekla čipkarko korijene, tamo će je počela graditi velebno povijesno i umjetničko zanje postavši poznato između Mure i Drave, normalno i daleko šire izvan tih granica.

Zbog čega?

Jer je proslavila sebe, svetomarske čipkarice i Međimurje jer poznato je na ovim prostorima  obnovila vještinu izrade čipke na batiće. Ova se vještina danas veže uz Svetu Mariju u kojoj je Nada Mance pronašla čipkarice koje su joj 1990-ih godina pomogle da i sama nauči tehniku izrade i da obnovi ovu vještinu. Otad pa sve do svojih zadnjih dana neumorno je istraživala povijest čipke ponajprije po Svetoj Mariji i okolnim mjestima u Međimurju te drugim krajevima Hrvatske. Uz gotovo svakodnevni rad na čipki, redovito je sudjelovala na različitim festivalima i edukacijama. Tako je od prvog izdanja bila sudionica Festivala čipke u Lepoglavi. Upravo na tom festivalu je stekla mnogobrojne kontakte s čipkaricama i čipkarima iz drugih država što joj je omogućilo da međimursku čipku stavi u kontekst europske čipkarske tradicije. Nezanemarivo je i to što se u OŠ Sveta Marija zalagala da mladi preuzmu to nasljeđe pa je tako dio njezinih učenika zaslužan za udrugu Svetomarska čipka u Svetoj Mariji.

 Riznici Međimurja kažu kako su  gospođom Nadom  u muzeju surađivali dugi niz godina, a najintenzivnije prilikom rada na izložbi „Čipkarstvo u Međimurju – Svetomarska čipka“ autorice Smiljane Petr-Marčec 2000. godine te u posljednjih nekoliko godina prilikom pripreme stalnog postava muzeja nematerijalne baštine „Riznica Međimurja“ u kojem je prezentirano i čipkarstvo. Za postav je Nada Mance poklonila najstarije čipke iz svoje privatne kolekcije i poculicu u potpunosti izrađenu od čipke.

 Raduje što se je dobra suradnja s obitelji Mance  nastavila i nakon njezine  smrti . Jučer je od supruga Ivana i sina Davorina preuzeta donacija ostavštine Nade Mance. Ostavština se sastoji od desetak primjeraka čipke, opreme za izradu čipke te neprocjenjive dokumentacije koju je Nada sakupila tijekom godina.

Predmete su preuzele ravnateljica muzeja Maša Hrustek Sobočan i viša kustosica etnografskog odjela Janja Kovač. Slijedi obrada predmeta i njihova pohrana na adekvatan način.

-Obitelji Mance zahvaljujemo na povjerenju i iznimno vrijednoj donaciji upravo muzeju čime su omogućili da višegodišnji rad Nade Mance bude trajno pohranjen i dostupan svim zainteresiranim za čipkarstvo u Međimurju i Hrvatskoj- riječi su Maše Hrustek Sobočan.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još