NOVI VAL: Porast broja oboljelih rezultirao je druženjima umirovljenika, i to necijepljenih!

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Danas, 29. rujna održana je konferencija Stožera civilne zaštite Međimurske županije kako bi se javnost obavijestila o trenutnom epidemiološkom stanju u Međimurskoj županiji.

Ispred Stožera civilne zaštite Međimurske županije prvi je govorio Josip Grivec koji je izvijestio da je od danas novi načelnik Stožera civilne zaštite Branko Sušec. Uz to je dodao: „Pošto rezultati pokazuju koliko je cijepljenje važno, jer uglavnom obolijevaju necijepljene osobe pozivam Međimurke i Međimurce da se cijepe oni koji još nisu, blizu smo i 60% s prvom dozom i idemo to premašiti da nam svima bude lakše. Moramo čuvati naše bližnje i drage, ali i naš zdravstveni sustav.“

Nasljednik Josipa Grivca i novi načelnik Stožera civilne zaštite Međimurske županije Branko Sušec rekao je da ove brojke u zadnjih nekoliko dana govore nam da smo ušli u jaki četvrti val i da poziva na cijepljenje – jer ako netko ne vjeruje cijepljenju, neka pogleda matematiku i statistiku – od 21-og hospitaliziranog pacijenta 18 ih nije cijepljeno te pozvao sve građane da cijepe.

U ime Zavoda za javno zdravstvo prim. Marina Payerl-Pal, dr. med., istaknula je:

„Epidemiološka situacija se pogoršava što vidimo i kroz brojke sedmodnevne incidencije koja je sada na razini petog mjeseca kada je situacija bila vrlo nepovoljna. Sedmodnevna incidencija iznosi 154, dok je 14-dnevna 253 u našoj županiji. Do nedavno su to bile vrlo niske brojke, nekoliko oboljelih, a jučer imamo 21 potvrđen slučaj s PCR testom. Da bismo se smanjila cirkulacija virusa, a kod nas je trenutno prisutna samo delta varijanta u Međimurju, moramo povećati broj cijepljenih osoba iako je Međimurje među pet vodećih regija po broju cijepljenih. Do sada je 57,6 % osoba starijih od 18 godina cijepljeno barem jednom dozom, a 53% s dvije doze.“

U nastavku je dodala da je dobar odaziv na cijepljenje djece, gledajući na rezultate u Hrvatskoj. Dostupnost cijepljenju je poboljšanja, ljekarne su uključene u provedbu cijepljenja uz prethodnu najavu, a Zavod za javno zdravstvo uvijek je dostupan za bilo kakve dileme građana koji se mogu doći posavjetovati svaki četvrtak u vremenu od 10-11 sati.

U planu je uvođenje i cijepljenja subotom kako bi tu mogućnost imali i oni koji rade vani tokom tjedna, a vikendom dolaze doma. Još jednom je ponovila da se cijepljenje obavlja SVAKODNEVNO u Zavodu za javno zdravstvo od 9-13 sati i od 13-18 sati u suterenu Županijske bolnice Čakovec.

Višnja Smilović, dr.med. spec. epidemiolog govorila je o pogoršanju epideomiološke situacije:

“Prateći kontakte i žarišta vidjeli smo se događaju manifestacije, druženja koja su ne samo na otvorenom, nego i u zatvorenom. A odluka Stožera RH koja je sada na snazi do 30. rujna govori da se sva takva događanja i skupovi u ugostiteljskim objektima i razne svečanosti mogu događati samo do 30 osoba. Sve iznad toga mora biti s COVID potvrdom. Toga kod nas nema i to se ne poštuje. U devetom mjesecu bilo je nekoliko takvih druženja, i to umirovljenika i rezultat je sada puno oboljenih, od toga nekoliko hospitaliziranih i necijepljenih.”

Dodala je da se delta soj puno brže širi sada nego što je bilo na proljeće, a ljudi puno puta i “skrivaju” svoje kontakte, a za dva tri dana vidi se da su svi oboljeli iz iste obitelji.

Igor Šegović, dr.med., spec.pedijatrije, subspec.pedijatrijske gastroenterologije obratio se javnosti u ime Županijske bolnice Čakovec i naglasio novosti koje se uvode te pozvao ljude da se cijepe. U bolnici se otvaraju novi COVID odjeli svakih nekoliko dana, a medicinske sestre sele se po odjelima – što dovodi do smanjenje kvalitete pružanja zdravstvene usluge na pojedinim odjelima.

Stožer je jučer donio nove sigurnosne mjere, a to su ove, kako je rekao dr.med. Igor Šegović:

“EU Digitalna potvrda ili odgovarajući dokaz o preboljenju ili cijepljenju morati te imati osobe koje dolaze pri pratnji u porodu. Roditelji, skrbnici koji borave u smještaju s djecom na odjelima također će morati imati potvrdu, dokaz o preboljenju ili cijepljenju i osobe u pratnji pacijenata i osobe koje dolaze u posjetu pacijentima.”

Za kraj je spomenuo odluku koja se odnosi na zaposlenike u zdravstvu – mjera koja se odnosi na testiranja za osobe koje nisu cijepljene ili nisu preboljele. Preporuka je da se takvi djelatnici testiraju najmanje dva puta tjedno, iako je trenutno oko 75% djelatnika cijepljeno, a neki su preboljeli.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još