‘Ne znam kad sam zadnji put kupila kremu ili šampon. Što trebam, napravim si sama’

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

„Kuhanje je moja velika strast, a izrada kućne kozmetike na bazi aromaterapije je zapravo vrlo slična stvar, koja zahtijeva mućkanje, miješanje sastojaka, eksperimentiranje… tako da obožavam i jedno i drugo“, otkrila nam je Suzana Jošt Telebar (52) iz Čakovca, koju prijateljice vuku za rukav da im napravi kremice po mjeri, a posebna je i po svojoj snažnoj volji da kroz prehranu ojača zdravlje.

Kuhinja ove, po struci farmaceutske tehničarke, do nedavno je bila zatrpana eteričnim uljima, maslacima, hidrolatima, kremicama i bočicama sa svakojakim sastojcima za izradu kozmetičkih proizvoda iz kućne radinosti, koje je donosila na u kuhinju iz svoje špajze. Sve dok se nije oslobodila još jedna kuhinja u kući, u koju je prenijela cijelo svoje malo carstvo za izradu kremica, gelova, pilinga i sličnih preparata na bazi aromaterapije.

– Volim pokušavati napraviti svoju, prirodniju verziju nekog kozmetičkog proizvoda koji postoji u komercijalnoj proizvodnji. Uvijek postoje prirodne alternative umjetnim sastojcima. Na primjer, saponini juke alternativa su umjetnim pjenilima, za gel efekt možete koristiti ksantan gumu, za piling kukuruzno brašno, usitnjene orašaste plodove, sol… Inače, uvijek u piling stavljam i ulje, kako bi koža bila meka nakon tretmana. Koristim nerafinirana eterična ulja te hladno prešana ulja uglavnom organskog porijekla, te prirodne konzervanse – rekla nam je Suzana Jošt Telebar.

Naglasila je i kako se eterična ulja moraju koristiti u vrlo malim količinama, a neka od njih mogu se stavljati izravno na kožu, poput lavandinog, koji je odličan protiv opeklina, ili ulja čajevca, koji djeluje protiv gljivica, dok druga treba razblažiti jer mogu izazvati iritacije, a mogu biti i fototoksična, kao primjerice citrusna eterična ulja.

Svi su ludi za kolagenom

Proizvode koje izrađuje, od kojih je trenutni hit krema s aloe verom i kolagenom, uglavnom radi za sebe te dijeli prijateljicama. Nije se odlučila na otvaranje obrta ili slično, jer realno izrađuje male količine i niti nema vremena za ozbiljnije bavljenje tim svojim hobijem. Voljela bi, kaže, imati više vremena za to, no uz posao, dvoje djece (i muža, psa, mačku i ribice) te veliki vrt u Frkanovcu u kojem uzgaja sve i svašta, uključujući i lavandu i smilje, koje koristi u svojim proizvodima, jednostavno joj dan proleti.

Sve što stavite na kožu završi u vašem organizmu

– Aromaterapiju sam otkrila prije desetak godina. U sklopu ljekarne u kojoj radim pohađala sam osnovni tečaj aromaterapije, gdje smo obrađivali eterična ulja i njihovu primjenu i ljekovita svojstva. U Hrvatskoj se eterična ulja najviše koriste za primjenu preko kože, kao i mirisi u difuzorima, aroma lampicama i slično. Svako eterično ulje djeluje na nešto, a k tome, ulja i fino mirišu, pa sam se zainteresirala za to i malo-pomalo nabavljala sve više sastojaka i mućkala i isprobavala… Mene jako zanima kuhanje, a ovo mi je zapravo slično – objasnila je i dodala kako joj je važno i što nanosi na kožu, koja sve upije, radi zdravlja.

Već mjesec dana jedem samo sirovo voće i povrće

Suzana se, zbog određenih zdravstvenih tegoba koje ima te ponukana prijateljstvom sa stručnjakinjom za sirovu hranu Petrom Križaić, odlučila pokušati i što zdravije hraniti te povremeno napraviti detoksikaciju organizma sirovom hranom. Tako je, zajedno sa suprugom, već mjesec dana na detoksikaciji koja uključuje jedenje isključivo sirovog voća i povrća, uz kombinaciju biljnih pripravaka i čajeva, kao što su onaj od mješavine maslačka, sladića, koprive, preslice…

Zaželim se mesa, ali izdržim

Suzana priznaje da joj ponekad dođe želja i za drugom hranom, primjerice, mesom, međutim, snažna volja uvijek je spriječi da ostane u svojoj misiji detoksikacije, koja bi trebala trajati još dva mjeseca.

– Ujutro sam popila samo vodu s limunom, a za ručak ću pojesti dvije banane, jabuku ili naranču ili četvrtinu lubenice. Od povrća najviše jedem sirovu rajčicu, papriku, krastavce i tikvice. Kako muž i ja uzgajamo puno povrća, napunimo frižider njime i traje nam cijeli tjedan – objasnila je.

Suzana je tijekom godina upoznala mnogo ljudi, lokalnih proizvođača hrane, od kojih inače nastoji nabavljati hranu te izbjegava odlaske u supermarkete, peče i svoj kruh. Smatra da je Međimurje odlično područje za zdravu prehranu zbog velike količine OPG-ova i njihove dostupnosti.

Zdrava prehrana zahtijeva malo više truda, ali isplati se!

Upitali smo ju i što bi preporučila drugima.

– Smatram da nam priroda daje sve što trebamo i preporučila bih svima da se čim više okrenu ka prirodi, bilo to samo sadnja začinskog bilja u teglicama ili šetnja parkom. Jedite što manje prerađenu hranu i kupujte hranu od lokalnih OPG-ova po mogućnosti ekoloških proizvođača. Sve je to bitno ne samo za vas i vaše zdravlje, već čitav planet – poručila je i dodala:

– Takav život možda zahtijeva malo više truda, ali isplati se!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još