GRADITELJSKA ŠKOLA ČAKOVEC

Ne stvaramo samo profesionalce, već težimo i da naši učenici postanu ljudi!

Autor: BL Foto/Video: BL
- Advertisement -

Graditeljska škola Čakovec posljednjih je godina gotovo u potpunosti obnovljena, a svojim radom i uspjesima učenika postiže iznimne rezultate na nacionalnoj i internacionalnoj razini. Od 2023. godine nosi titulu Centra izvrsnosti za umjetničku keramiku dodijeljenu od strane Skupštine Međimurske županije, a od 2021. godine nalazi se u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Otvorila se suradnji s drugim državama, pa djeluje i na području Mađarske, Srbije i Austrije, a prema riječima ravnatelja Damira Srneca, odavno je širinom svog rada premašila svoj naziv. Zato se intenzivno razmišlja o novom nazivu škole koji bi odgovarao onome što je ona danas, a koji bi sadržavao polja u kojima škola bilježi svoje uspjehe, a to su graditeljstvo, umjetnost i multimedija. O svemu tome porazgovarali smo s predvodnikom škole Damirom Srnecom.

– Trenutno imamo gotovo 600 učenika raspoređenih u 6 obrazovnih sektora i 21 obrazovni program. U četverogodišnjim zanimanjima to su arhitektonski i građevinski tehničar, likovna umjetnost i dizajn, dizajneri unutrašnje arhitekture, dizajneri keramike te medijski tehničari i web dizajneri. U trogodišnjim zanimanjima imamo obrtnička zanimanja te po godini, dva razreda s učenicima s teškoćama. To su razredi integrirani u obrazovni sustav. Prema popisu, imamo 83 učenika drugih nacionalnosti i 103 učenika s teškoćama, rekao je Srnec i dodao:

– Naša četverogodišnja zanimanja uglavnom se popunjavaju u prvom roku i postaju sve traženija, no i dalje nešto manje interesa bilježimo u deficitarnim zanimanjima, a to su zidar, tesar i fasader. Ipak, plan upisa svake godine uspješno ostvarimo. Unatoč tome, prema našim saznanjima, ni jedan od učenika koji se upisao i završio neki od naših trogodišnjih obrtničkih programa danas nije bez posla. Svi oni vezani su ugovorima i odmah po završetku školovanja pronalaze zaposlenje. Većina njih ostaje kod poslodavaca kod kojih su odrađivali praksu tijekom školovanja. Prvu godinu neke učenike zadržimo u radionicama kako bi učili pod mentorstvom strukovnih učitelja, a dio odlazi na praksu kod obrtnika. U drugom i trećem razredu pak su svi učenici kod poslodavaca, osim pomoćnih zanimanja koja se kontinuirano školuju u prostorijama škole.

Ove godine, škola je bila domaćin StrukoVizije – Sajma strukovnih vještina koji se održavao 19. travnja u sportskoj dvorani, a Dani otvorenih vrata samo su nastavak iste, odnosno, prilika da učenici bolje upoznaju sa zanimanjima koja škola nudimo kako bi se konačnici odlučili žele li upravo Graditeljskoj školi Čakovec nastaviti svoje obrazovanje.

– Učenici koji završavaju četverogodišnja zanimanja tendiraju upisu fakulteta, poglavito smjer arhitektonski i građevinski tehničar, dok imamo i brojne učenike koji nastavljaju svoje školovanje na akademijama umjetnosti ili pak upisuju informatiku, medije i slične fakultetske smjerove. Nemam informaciju da je i jedan učenik koji je završio našu školu bez posla, jer trudimo se ponuditi im širinu znanja koja je kasnije primjenjiva u različitim područjima. No osim toga, cilj nam je od učenika napraviti dobre ljude, ne samo profesionalce u svom poslu, istaknuo je Srnec.

Škola se umrežila s drugim hrvatskim i inozemnim školama s kojima njeguje suradnju, ali i pokreće projekte.

Otvoreni smo za sve projekte, a blisko surađujemo i s lokalnom zajednicom i privatnim poduzetnicima te Međimurskom županijom koja nam pruža podršku. Posebno smo ponosni na projekt obnove željezničke stanice Buzovec koja je proglašenja najljepšom stanicom u Republici Hrvatskoj. Sve naše projekte nastojimo prezentirati jer oni su ogledalo naše škole. Surađujemo i s drugim zemljama, odnosno s Mađarskom i njezinom hrvatskom školom HOŠIG. Upravo nedugo pokrenut je i projekt u Subotici u Vojvodini gdje smo pozvani da pomognemo Politehničkoj školi da uvedu smjer medijski tehničar koji će se izvoditi na hrvatskom jeziku.

Vlada Republike Srbije odobrila je da se program izvodi na hrvatskom jeziku, a mi ćemo im pomoći svojim iskustvom da program uvedu što kvalitetnije. Radimo i na razmjeni učitelja, a tu je i naša nastavnica keramike koja je tjedan dana predavala u umjetničkoj školi u Grazu.

Ta škola, za usporedbu, ima oko 950 učenika u smjeru Likovna umjetno i dizajn čemu pripadaju i web dizajneri i multimedija. Smjer keramike pak u potonjoj pohađa oko 150 učenika, što dokazuje njezinu veličinu. Jako sam ponosan na to, a uskoro ćemo i posjetiti školu. Za kraj razgovora, Srnec je ukazao da se sve više postavlja pitanje imena škole te da će ta promjena biti neizbježna.

– Školu kontinuirano obnavljamo uz podršku županije kojoj zahvaljujem, a novost je da je došlo vrijeme da promijenio i naziv škole i time označimo prekretnicu u našem radu. Naši učenici ostvaruju izvanredne rezultate i u područjima koja nisu vezana nužno za graditeljstvo i to je razlog zašto intenzivno razmišljamo o tome. Ovo nije više samo graditeljska škola, već je ovo škola za graditeljstvo, umjetnost i multimediju. U tri riječi želimo reći tko smo dana, jer uvijek smo bili GOC, no ta priča je odavno završila.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još