DRUŠTVO ŽENA DONJE DUBRAVE

Naše putovanje na dunavskom putu bilo je kraljevsko

Autor: Mladen Grubić Foto/Video: Katarina Frančić
- Advertisement -

Koronavirus je uvjetovao 4-godišnju pauzu jer tako dugo članice Društva žena nisu bile na zajedničkom izletu. Počelo je ponovno ove godine kada su dva dana bile u Budimpešti i mjesta vezana uz kraljevsku Mađarsku.

Kako navodi njihova glasnogovorica Katarina Frančić,Prvo odredište bila  je kraljevska palača u mjestu  Godollo nadomak Budimpešte, koju su kao krunidbeni dar dobili Franz Josef I. i kraljica Elizabeta (“Sisi”).

– Nakon razgleda kraljevskih odaja i upoznavanja o njihovom životu i povijesti, nastavile smo vožnju autobusom. Uživale smo u lijepoj vožnji kroz prekrasan gradski park pun cvijeća i raznih znamenitosti: Secheny toplice, dvorac neobičnog izgleda Vajdahunyadi i stigle do Trga heroja. Kratka pauza i nekoliko fotografija,  a onda preko avenije Andrassy , najljepše avenije u gradu, vožnjom uz mnogobrojne mostove stigle smo do Budima i Ribarske tvrđave sa 7 tornjića koji predstavljaju 7 osvajačkih plemena koja su nastanila mađarsko tlo- rekla je Frančić dodaši kako se s Budima  pruža nezaboravan pogled na simbol Budimpešte, a to je zgrada Parlamenta, pogled na Dunav i njegove mostove. 

Dalje je dodala:- Prošetale smo uz Predsjedničku palaču do Kraljevske palače i ubacile novčiće u fontanu Matijaša Korvina. Kruna dana bila je večera u Vadas čardi. Lijepo smo dočekane pićem dobrodošlice – palinkom i pogačicama s čvarcima, potom  večera u originalnom ambijentu uz odličnu muziku i folklorni program- rekla je i nastavila:- Drugi dan 23. 4. napustile smo Budimpeštu i krenule u gradić Szentendre na obali Dunava. To je grad  koji je nekada nakon protjerivanja Osmanlija  naseljen s brojnim izbjeglicama koji su pristizali s Balkana: Srbi, Vlasi, Grci, Slovaci, Hrvati i drugi. Svaka etnička grupa naseljavala se u svom kvartu i podizala svoju crkvu , sada ima 9 crkvi različitih vjeroispovijesti. Danas je to grad umjetnika i umjetnosti, mnogo muzeja. Mi smo posjetile muzej svjetski poznate mađarske umjetnice keramike Margit Kovacs.
Posljednja destinacija bio je grad Ostrogon, kraljevska prijestolnica od 10. do 13. stoljeća. U Ostrogonu je  impresivna bazilika, najveća u Mađarskoj,  izgrađena po uzoru na crkvu Sv. Petra u Rimu. Tu je pokršten i okrunjen prvi mađarski kralj Sveti Stjepan I. Arpadović i Ostrogon je postao glavno središte za pokrštavanje Mađara. Ostrogonski nadbiskupi u 11. stoljeću postali su prvaci ( primasi ) ugarsko hrvatske crkve. Imale smo čast boraviti na tim mjestima i ručati u restoranu “Primas”, prošetati do spomenika koji prikazuje krunidbu prvog mađarskog kralja, pogledati s visine Dunav i slovački grad Šturovo.

Bilo bi previše nabrajanja što smo doživjele u ta dva dana, a dio  će pokazati fotografije koje sam snimila rekla je Framči, dodavši za kraj: – Na povratku kući prepričavale su se zanimljivosti koje smo doživjele. Zahvaljujući našoj voditeljici gospođi  Ivani naše putovanje baš je bilo kraljevsko!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još