Najskuplji lijes košta 23.000, najjeftiniji 1500 kuna, ali – nema dovoljno grobara

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Provjerili smo kakve će biti cijene pogrebnih usluga od iduće godine, kakve su uopće cijene danas te koliko Međimurce košta umrijeti. Tema je to o kojoj ne želimo ni razmišljati, no dobro je znati da u Hrvatskoj nema dovoljno ljudi koji će se vikendima latiti lopata i iskopavati grobove te oblačiti mrtva tijela u čistu odjeću, kad ima toliko ljepših stvari. Ali, netko mora i to, pa u tu svrhu ipak postoje pogrebna poduzeća.

Najveće promjene u Donjem Međimurju od iduće godine bit će cijene gradskog komunalnog poduzeća Pre-kom d.o.o. iz Preloga, koje je najavilo nove, više cijene od 1. siječnja 2022. godine. Tako će ta tvrtka od nove godine naplaćivati preuzimanje umrle osobe i polaganje na odar umjesto dosadašnjih 115 kuna (s PDV-om) 150 kuna, iskop, razupiranje i zatrpavanje groba 750 kuna (s PDV-om) (sada je 687 kuna), a pogrebni ceremonijal koji uključuje 5 osoba koštat će 937,50 kuna (s PDV-om), umjesto dosadašnjih 812,50 kuna.

Najveće poskupljenje doduše tiče se ekshumacije (vađenje i prijenosa posmrtnih ostataka u novi lijes, polaganje u drugi grob ili spuštanje na drugu razinu pokojnika) te ostali poslovi (ploče, iskopi i sl.), gdje će te usluge poskupjeti s dosadašnjih 1000 kuna na 1.500 kuna (s PDV-om) za grobove pokojnika do 15 godina starosti te s 500 na čak 1.250 kuna za grob pokojnika starog više od 15 godina.

– S obzirom na poskupljenje cijene rada i dodatnog troška za poticanje za rad pogrebnih poslova, troškova opremanja zaposlenika, troškova zaštite zaposlenika zbog Covida i rasta troškova transporta zaposlenika na pogrebne ceremonijale, prisiljeni smo prići korekciji cijena naših usluga – napisao je direktor tvrtke Pre-kom Siniša Radiković u dopisu naseljima u kojima pruža usluge ukopa, Gradu Prelogu te općinama Kotoriba, Donja Dubrava, Donji Vidovec, Sveta Marija, Goričan i Donji Kraljevec, od kojeg smo saznali da velik problem predstavlja i nedostatak grobara.

Direktor tvrtke Pre-kom Siniša Radiković

– Svi naši ulazni troškovi rastu, pa nažalost i naše cijene pogrebnih usluga rastu. Velik problem je  nedostatak grobara te naći radnike za pogrebni ceremonijal. Opremanje djelatnika za pogrebni ceremonijal radi se svake 2 do 3 godine i ove godine smo na to potrošili 60 tisuća kuna. Zatim, tu su troškovi rada popodne, subotom i nedjeljom te praznicima. Sve navedeno utječe na cijene usluge – objasnio nam je Siniša Radiković.

S druge strane, cijene pogrebnih usluga GKP Čakom za usluge na gradskim grobljima u Mihovljanu, Ivanovcu i Šandorovcu, neće poskupjeti, a približno su slične cijenama Pre-koma i iznose, s PDV-om: iskop i zatrpavanje groba 700 kuna, prijem pokojnika i polaganje na odar 170 kuna te pogrebni ceremonijal, koji je ovdje jeftiniji, 550 kuna.

– GKP Čakom ne planira povećanje cijena usluga s 1. siječnjom 2022. godine – rekao nam je direktor te tvrtke Ivan Perhoč.

Cijene neće podići niti Murs-Ekom, tvrtka za komunalne i pogrebne usluge u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, Grada Mursko Središće, Općine Vratišinec, Općine Sveti Martin i Općine Selnica, odnosno grobljima tih naselja, kako nam je potvrdio direktor te tvrtke Josip Sršan. Tu kopanje i zatrpavanje groba iznosi manje –  400 kuna (s PDV-om), dok je ekshumacija posmrtnih ostataka iz jednog grobnog mjesta na drugo skuplja i iznosi čak 3.125 kuna.

Međutim, iskopavanje i zatrpavanje groba samo je jedna od stavki, a pogrebne usluge uključuju još cijeli niz dodatnih usluga kojima naizgled nema kraja, kao što su plaćanje grobnog mjesta, lijesa, vijenaca, korištenje rashladne komore, rezerviranje termina ispraćaja, izrada osmrtnica, najam mrtvačnice, razglas na groblju, prijevoz pokojnika, oblačenje pokojnika itd. Sve to skupa zaokružuje puno veću cifru.

U konačnici, za osnovne usluge na grobu komunalnom poduzeću treba platiti između 2000 i 2500 kuna, dok se sveukupni pogrebni troškovi kreću u prosjeku najmanje 6000 kuna. Kakva je situacija s cijenama u privatnim tvrtaka, provjerili smo na primjeru tvrtke Međimurec pogrebnik iz Donjeg Kraljevca.

– S 1. siječnjem 2021. godine cijene dobavljača, kao što su lijesovi i vijenci, povećale su se 20 posto, pa su time poskupile i naše cijene. Cijene  vijenaca kreću se od 300 kuna na dalje. Kod kupnje lijesa kod nas nudimo besplatan prijevoz, inače ga naplaćujemo 5 kuna po kilometru – rekla nam je vlasnica tvrtke Međimurec pogrebnik Mirjana Međimurec.

– Cijene lijesova kreću se od 1500 kuna na više. Većina ih uzima lijes za 3000 kuna, srednju klasu. Najskuplji lijes košta 23.000 kuna, no takav nisam prodala već 25 godina – dodala je.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još