Ministrice Vučković, ne dirajte nam vrtove i naša polja!

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Najpoznatiji i najcjenjeniji povrtlar i čuvar autohtonih vrsta povrća i cvijeća u Međimurju, ali i u Hrvatskoj je Stanko Trstenjak koji živi i na starinski način uzgaja na desetke vrsta povrća i tako čuva tradiciju življenja u naselju Marof koji dodiruje poznatiji Žabnik, najsjeverniju hrvatsku točku u Općini Sveti Martin na Muri. Osim bavljenjem povrtlarstvom i uzgojem sjemenskih sorti povrtlarskih kultura koje se na ovom području, ali i preko rijeke Mure u slovenskom Prekmurju uzgajaju jako dugo, Trstenjak je poznatiji po kulinarskim dobrotama spravljenim od samo domaćih sastojaka i na stoljetnoj tradiciji kuharstva. Ono u susjednim državama ima visoki status, kod nas se za to još treba izboriti.

– Kao dječak kojemu škola i školska knjiga nije previše mirisala, uz mamicu (baku) a potom i majku počeo sam se zanimati za uzgoj ili očuvanja sjemenja autohtonih sorti povrća. Pamtim, imao sam 14-15 godina, kada smo počeli sa susjedama, a kasnije i drugima u selu razmjenjivati sjemenje vrtlarskih kultura i osobno smatram kako je to početak kasnijeg i do danas i nacionalnog razmjenjivanja sjemenja – prisjeća se Trstenjak.

Ne dirajte nam vrtove i polja naša

– Razmjenivali smo sjemenja šalate, vugorkov, grašića, špargi, zelja, luka, češnjaka, sirka, tikvi, petrožula te hrena, repe, cikle, cikorije, krumpira, feferona, matovilca, modrog maka i raznog cvijeća. Danas nas je sve manje i manje, jer ‘nasrtaji’ stranih sjemenarskih giganata u našeg čovjeka-povrtlara, ali i ratara stvaraju osjećaj lake i brze proizvodnje, daklem, ne uzgoja povrća, stočne hrane i voća na starinskim zasadama bez GMO-a. A sve to nažalost podržava Hrvatska vlada, odnosno resorno ministarstvo.

Danas smo izgubili sve sajmove i razmjene starinskih sorti sjemenja, a imali smo Dubrovnik, Zagreb, Čakovec, Varaždin i druge.

Sada se govori o svojevrsnom zakonu o sjemenju, što je po mojem mišljenju poziv prema konačnom uništenju domaćeg – starinskog hrvatskog sjemenja. Stoga, poručujem saborskim zastupnicima i ministrici Mariji Vučković, ako ne mogu ili nam ne žele kvalitetno pomoći, neka ne diraju sadašnje stanje. Stanje koje nije blistavo, ali ipak omogućuje slobodnu razmjenu i prodaju autohtonih sorti hrvatskog sjemenja i gomolja za sadnju, poručuje s obale Mure – najpoznatiji hrvatski čuvar starinskog sjemenja Stanko Trstenjak, koji je i vlasnik Etno muzeja s preko tisuću predmeta, stvari i knjiga. Knjiga, koje čuvaju tajne izvornih seljačkih vrtova, njiva i voćnjaka, ali i recepata tradicionalnih starinskih jela, kao što su pretepeni grah, pretepeni vugorki, grah sa suhim mesom, makvići, hladnetina…

Stanko kaže kako su autohtono povrće i voće sigurni zaštitnici od aktualnog COVID-a 19 i za kraj dodaje staru poslovicu: ‘Kako daleko se osjeti miris luka i češnjaka, toliko je daleko uništen svaki po zdravlje štetni virus’!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još