Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović za Medjimurski.hr objašnjava zašto se treba cijepiti, kakvo nas uskoro stanje čeka vezano uz zdravstvenu skrb, a otkriva i dileme koje možda muče skeptike…
Koliki je trenutno udio zaraženih pacijenata bolničkog osoblja u bolnici, što ako se nastavi intenzivan trend rasta, hoće li ponovno stanovnici Međimurja biti zakinuti za medicinske usluge? Što nas čeka?
Na dan 7. studenoga 2021. epidemiološka situacija nije dobra, što znači da je sve veći broj COVID-19 pozitivnih pacijenata. Ono što brine je što se većina teško oboljelih pacijenata nisu cijepili. U bolnici je sve veći broj hospitaliziranih pacijenata s COVID-19 bolešću koji su teško bolesni i zahtijevaju intenzivnu skrb.
Da bi se takva skrb omogućila, potrebno je otvarati nova COVID radilišta na kojima moraju raditi infektolozi, anesteziolozi, internisti i veliki broj medicinskih sestara. Zahvaljujući dobroj suradnji Međimurske županije i Ministarstva zdravstva mogli smo zaposliti nove djelatnike.
Dijelimo zabrinutost javnosti u vezi pružanja usluga, no svi zajedno moramo znati da ukoliko želimo pružiti kvalitetnu skrb za COVID-19 pozitivne pacijente, niti jedna bolnica u Hrvatskoj neće moći pružiti sve medicinske usluge. Ali, krivnju za takvo stanje treba potražiti negdje drugdje, jer medicinski djelatnici daju sve od sebe i već su duže vremena na gornjim granicama izdržljivost i medicinske sestre i liječnici.
Je li istina da se bolničko osoblje koje nije cijepljeno ne mora testirati redovito, a također mogu širiti zarazu na ostalo osoblje ili pacijente?
Županijska bolnica Čakovec u djela provodi upute Stožera civilne zaštite i Ministarstva zdravstva. Djelatnici bolnice koji imaju važeću COVID-19 potvrdu ne moraju se testirati, a oni djelatnici koji to nemaju moraju se testirati, što je odlično organizirano i nemamo nikakve probleme s našim djelatnicima.
Našim djelatnicima koji se ne žele cijepiti omogućili smo redovito testiranje brzim antigenim testovima prije dolaska na posao. Potičemo djelatnike da se cijepe, a oni koji se ne žele cijepiti moraju se pridržavati svih epidemioloških mjera baš kao i cijepljene osobe.
Što je po vašem mišljenju najbolje rješenje cijele ove situacije s pandemijom?
Mi smo djelatnici bolnice i bavimo se liječenjem oboljelih pacijenata. Postoje timovi na razini države i lokalnih zajednica koji se bave određivanjem uputa u vezi pandemije. Nemoguće je spriječiti potpuno širenje virusa, no moguće je spriječiti teže obolijevanje ili smrtne ishode.
Kako? Cijepljenjem, pridržavanjem epidemioloških mjera, izoliranjem ukoliko se sumnja na bolest, iskrenim identificiranjem svojih kontakata, neširenjem lažnih i neistinitih informacija, sprečavanjem zastrašivanja ljudi. Bitno je reći da se i cijepljene osobe moraju pridržavati svih epidemioloških mjera!
Ljudi su skeptični oko cijepljena, novoj tehnologiji na kojoj se bazira ovo cjepivo, ne znaju bi li se cijepili ili ne, gledaju i čuju kako umiru i oni cijepljeni s dvije doze, ne vjeruju podacima o broju umrlih, odnosno je li netko umro baš zbog COVIDA-19 ili uz njega… Što biste poručili građanima?
Cijepljenje je najveće postignuće u medicini ikada. Na taj način nestale su neke zarazne bolesti, dok je pojavljivanje nekih zaraznih bolesti smanjeno na nekoliko postotaka (difterija, tetanus, hripavac, ospice, pneumokokna bolest, rubeola, tuberkuloza, hepatitis B…).
Svaka osoba izgrađuje svoj stav u vezi cijepljenja na temelju raznih faktora. Oni koji ne vjeruju u bolest neka slobodno odu u bolnice na COVID odjele i pogledaju ljude na respiratorima ili popričaju s osobama koje su preboljele bolest ili s članovima obitelji umrlih osoba od bolesti COVID-19.
Možete li sto posto tvrditi da je beba koja se borila s upalom pluća imala upalu pluća baš zbog COVIDA-19?
Upala pluća ili pneumonija je bolest u kojoj postoji upala plućnog parenhima. Virus ili bakterija uđe u pluća, organizam se bori protiv uzročnika i nastane upala. Ukoliko je netko COVID-19 pozitivan i ima očitanu upalu pluća na RTG torakalnih organa, onda ima upalu pluća uzrokovanu COVID-19 infekcijom.
I kada nije bila pandemija koronavirusne bolesti, u bolnicama su se liječili, a i sada se liječe pacijenti koji imaju upalu pluća uzrokovanu drugim uzročnicima. Napominjem da smo primijetili da je u fazama lockdowna i potpunog pridržavanja mjera bilo jako malo oboljelih od proljeva i respiratornih infekcija. U toj fazi djeca su puno manje pobolijevala, kao da su neke bolesti nestale, no otvaranjem društva sve su se bolesti vrlo brzo vratile pa je i naš odjel pedijatrije ponovno postao pun bolesne dječice.
Što mislite da je još važno poručiti građanima?
Zahvaljujem Vam na interesu na navedenu temu. Građanima želim poručiti da se čuvaju koliko mogu, da se zaštite, da se cijepi tko želi, a oni koji ne žele da se pridržavaju postojećih mjera. Nikada nećemo imati odgovore na sva pitanja, ali da bi zaštitili i spriječili pobolijevanje i umiranje najugroženijeg dijela populacije, naše najstarije, te djecu i bolesnike, moramo se čuvati!