Na današnjoj svečanosti povodom Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite Republike Hrvatske okupljenima se obratio i međimurski župan Matija Posavec. Naglasio je da civilna zaštita predstavlja sustav koji je od vitalnog značaja za svaku sredinu te istaknuo da ga čini svaki građanin koji odgovornim ponašanjem i solidarnošću daje doprinos zajedničkoj sigurnosti i kvaliteti života.
-Želim s ovog mjesta poslati poruku koliko je važno ulagati u preventivu, koliko je važno pravovremeno reagirati i koliko je važno učiniti sve da oni događaji, na koje često puta ne možemo utjecati, događaji koji ne poznaju granicu niti administrativnu, niti prirodnu brzom reakcijom i preventivnim djelovanjem budu spriječeni ili svedeni na najmanju moguću štetnu mjeru. Živimo u izazovnom vremenu na području gdje neprestano moramo biti budni, s oba oka otvorena kako bismo mogli pratiti stanje, prevenirati sve izazove te strateškim pristupom osigurati da u slučaju opasnosti budemo spremni i koordinirani te imamo kvalitetnu komunikaciju. Ne samo unutar županije, nego i sa središtem kada govorimo o državnoj razini, a osobito s našim kolegama i susjedima iz Mađarske, Slovenije, pa i Austrije, rekao je župan Posavec istaknuvši kako su u kratkom vremenu na malom prostoru kao što je naša županija provedene investicije koje doprinose dugoročnoj sigurnosti.

-Već 26.travnja očekujemo otvaranje Doma HGSS-a koji neće biti samo jedna nova kapitalna investicija, nego i svojevrsna motivacija, poticaj svim članovima te službe da budu tu, prate i preveniraju te u svim situacijama kada zatreba na neki način imaju savjetodavnu ulogu. Ponosan sam što smo im dali naš prostor u bivšoj vojarni gdje će imati svoje prostorije, a u dogledno vrijeme tu bi se trebao podići i njihov poligon te provesti neka slična ulaganja u sustav naše opće sigurnosti. Do kraja ove godine bit će gotov i nasip Pušćine-Gornji Hrašćan u dužini od 6 kilometara. Radi se o investiciji vrijednoj oko 8 i pol milijuna eura koja će, vjerujem, zauvijek prevenirati i braniti taj dio Međimurja od poplava, jer smo tamo u stalnoj opasnosti kad dođe visoki protok rijeke Drave. To će nam omogućiti zaštitu protoka vode od 3100 kubika što dosada nikada nije bio slučaj, a imati će i svoj servisni put i staze te će biti dodatno učvršćen. Dosada je završeno 3,2 kilometra tog nasipa, na 250 metara dužine trenutno se radi zbog izmještanja dalekovoda, a nakon toga slijedi druga faza radova do potpunog završetka. Budući da je uz rijeku Muru provedeno već dosta investicije koje štite to područje, vjerujem da smo na taj način sigurni od nekih budućih izlijevanja obje rijeke. U obrani od požara treba istaknuti kako imamo doista kvalitetnu Vatrogasnu zajednicu s najvećim brojem vatrogasaca po glavi stanovnika, njih preko 7 tisuća. Kontinuirano ulažemo u opremu, pa smo ove godine povećali izdvajanja iz županijskog proračuna za tu namjenu na preko 200 tisuća eura, a znam da u vatrogastvo mnogo ulažu i međimurski gradovi i općine, jer kod nas je vatrogastvo način života. Intenzivno se radi i na sanaciji klizišta, pa Županijska uprava za cesto trenutno ima 8 otvorenih investicijskih radova te vrste što čini itekako važan segment sigurnosti. S obzirom da je gornje Međimurje u stalnom riziku po tom pitanju potrebna nam je kvalitetna suradnja s državnim institucijama i Hrvatskim vodama. Uz njih te korištenjem vlastitih sredstva nekoliko je klizišta sanirano, a već se priprema projektna dokumentacija da sva takva područja budu sanirana i učvršćena. Moram spomenuti i dva prekogranična projekta za nabavku opreme prijavljena na Interreg programe Hrvatska – Slovenija te posebno projekt procjene seizmičkog rizika Medea kojeg provodimo u suradnji s Talijanima. S obzirom na zdravstvene rizike, poput epidemija, kojima smo sve više izloženi moram spomenuti naše javnozdravstvene programe u čiju su provedbu uključeni Zavod za javno zdravstvo, Zavod za hitnu medicinu i Dom zdravlja. Kroz njih se provodi primarna i sekundarna zaštita te možemo sa sigurnošću ustvrditi da su sve naše zdravstvene ustanove spremne i imaju dovoljno iskustva za takve situacije, jer nas je život naučio kakvim sve rizicima možemo biti izloženi na tom planu, pobrojao je brojne aktivnosti župan Posavec te zaključio.
-Koji god segment spomenemo reagiramo i ulažemo u njega i nastojimo kroz preventivne programe spriječiti neželjene posljedice. Zbog toga svim dionicima sustava civilne zaštite zahvaljujem na suradnji i doprinosu te ih pozivam da tako i nastavimo. Svako novo iskustvo biti će nam motivacija u budućim pripremama za razne opasnosti i elementarne nepogode kojih će biti dok je svijeta i vijeka. Na nama je budemo bolji i pripremljeniji i svi zajedno radimo u cilju zaštite i sigurnosti našeg Međimurja, poručio je međimurski župan.