Matija Bogdan iz Čakovca se, jutros nešto prije 7 sati, popeo na krov svijeta Mount Everest na visini od 8.849 metara. Time je postao prvi Međimurec koji je ostvario ovakvo nevjerojatno postignuće. Prije njega, na najviši svjetski vrh uspelo se samo osmero Hrvata, a Matija je dosada najmlađi među njima.

Sama završnica ovog jedinstvenog poduhvata za Matiju je bila iznimno zahtjevna. Zbog lošeg vremena i velikog broja planinara na putu prema vrhu njegov uspon od Kampa 3 do Kampa 4, tzv. South Cola, na visini od 8.000 metara, umjesto planiranih 6 trajao je punih 13 sati. Nakon kratkog odmora, Matija i njegov šerpa Rinji krenuli su prema samom vrhu jučer oko 16 sati po našem vremenu. Nakon mukotrpnog i ekstremno opasnog prolaska kroz tzv. “zonu smrti” nakon 15 sati stigli su do samog vrha. Tamo je Matija istaknuo svoju zastavu PPČ, što je skraćenica za Punk, Pijanci, Čakovčanci, koju je nosio i na ekspediciji na Ama Dablam prije dvije godine. Sada im predstoji ništa manje zahtjevno spuštanje do Kampa 2 na visini od 6.500 metara, gdje će se konačno odmoriti i naspavati za što, još od subote navečer kada su krenuli prema vrhu, nisu imali puno prilike.
Bez da su sklopili oka posljednjih dana, Matijin uspon putem live trackera pratili su otac Romano, koji je s Matijinom djevojkom Lucijom Koren bio u pratnji do baznog kampa početkom travnja kada je ekspedicija započela i majka Tamara. Uz čestitke na ovom nevjerojatnom uspjehu, mladom čakovečkom chefu želimo da se, prije svega, sretno i sigurno spusti s vrha svijeta i onda krene na zasluženi odmor. Sve svoje sugrađane i cijelo Međimurje učinio je neizmjerno ponosnim!
