Iz Međimurske županije na I. znanstveno-stručnoj konferenciji s temom „Poduzetnički mindset kao preduvjet povećanja mobilnosti i konkurentnosti na tržištu rada razvojem ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje, socijalno poduzetništvo i društveno odgovorno ponašanje“ predstavili su se učenici i djelatnici Osnovne škole Donja Dubrava. Konferencija je održana u otganizaciji Gradske četvrti Gornja Dubrava u Zagrebu u prostorima Narodnom sveučilištu Dubrava.
Zbog čega su išli na predstavljanje?
– Naša se škola trudi, kao seoska, stati uz bok velikim gradskim školama i pratiti trendove suvremenog odgoja i obrazovanja. U školi uz zbor učenika djeluje i zbor učitelja koje vodi profesor Antun Horvat, ujedno dobitnik dvaju Porina za pjesme na nosaču zvuka Teta Liza i Tonček. U uvodnom dijelu, izvođenjem dviju međimurskih pjesama, predstavio se jedan manji dio zbora koji je pokazao da nisu uspješni samo u provedbi projekata već njeguju i kulturnu baštinu zavičaja, a posebice međimursku popevku – rekla je Mirjana Ribić, ravnateljica OŠ Donja Dubrava.


Kako je tekla realizacija ?
– Učenice Mia Perenc, Ria Mikulan, Mihaela Gadanec, Ana Nestić i Ivona Međimurec u svom izlaganju na temu „Poduzetnički mindset mladih – predstavljanje učeničkih poduzetničkih projekata“ ukazale su da i u osnovnoj školi živi poduzetnički duh mladih koji će jednog dana biti spremni za tržište rada. Na primjeru projekata iz različitih područja istaknule su vidljivo povezivanje dviju međupredmetnih tema – građanskog odgoja i obrazovanja i poduzetništva – dodala je ravnateljica i nastavila:
– Njihovi su projekti prepoznatljivi na državnoj razini što dokazuju kontinuiranim sudjelovanjem na državnoj smotri Građanskog odgoja i obrazovanja, a jedan su projekt imali prilike predstaviti i zastupnicima u Hrvatskom saboru- ponosno će.

Dodala je kako su učenice su u svom izlaganju predstavile projekte iz područja ekologije, osobnog i socijalnog razvoja, kulturne baštine, međunarodne suradnje, poduzetništva, zdravlja i građanskog odgoja. Sudionici konferencije imali su priliku čuti o projektima uređenja školskog okoliša pod nazivom Održivi labirint života, uređenju prostora ispred knjižnice pod nazivom Šareni boravak za čekanje i čitanje, projektu Zamjene uloga u kojem na jedan dan učenici postaju djelatnici škole, a učitelji, stručni suradnici i ravnateljica sjedaju u školske klupe.
Govorilo se i o projektu čuvanja kulturne baštine zavičaja, Deca, moja deca, projektu Djedovi i bake na fejsu kojim su se starijim članovima lokalne zajednice nastojale približiti osnove rada na računalu. Istaknut je projekt Advent v Dobravi gdje posebno do izražaja dolazi poduzetnički duh učenika u prodaji izrađenih proizvoda.
Predstavljen je projekt Palačinke s ravnateljicom u kojem jednom na mjesec odabrani učenik ima priliku jedan školski sat razgovarati o problemima i ozračju u školi. Govorilo se i o međunarodnoj suradnji sa školom iz Bizonje i uključivanjem u Erasmus +. U sklopu Projekta građanin istaknute su teme istraživali i rada učenika u posljednjih nekoliko godina. Posebno je istaknuta učenička zadruga „Pupoljak“ kojom se također jačaju poduzetnički duh kod učenika.

Učenice kroz projekte većinom vode školska knjižničarka Suzana Karloci Kvakan i učiteljica povijesti i geografije Renata Heric uz veliku podršku i koordinaciju ravnateljice škole Mirjane Ribić.
Učenica Ivona Međimurec je nakon predstavljanja projekata na konferenciji, sudjelovala i u živom javljanju Zabavnog radija.
Učenica je govorila o školi i ukratko ispričala o školskim projektima. Smješteni u krajnjem istočnom kutku Međimurja ruku pod ruku učenici i njihovi učitelji zaslužuju punu veću medijsku pozornost koju im je ponudio naš portal.

