Zalažem se za zapošljavanje kineziologa u vrtiće i besplatne sportske aktivnosti u sklopu vrtića za svu djecu.
Kineziologinja Tanja Mesarić Novak (42) iz Čakovca svoj je život posvetila sportu i osvještavanju važnosti tjelesne aktivnosti kod djece i mladih. Njezin put započinje u najranijoj dobi.
– Odrastajući u sportskoj obitelji, sport je postao okosnica mog života. U mladenačkoj dobi počela sam se tražiti u različitim sportovima, a prekretnica se dogodila u petom razredu kad me uočio profesor Boško Peroš. „Mala, ti si za rukomet“, znao mi je govoriti. U rukomet sam se potom i zaljubila te se nastavila njime baviti kroz cijelu karijeru.
Svoje prve profesionalne korake Tanja radi nakon fakulteta.
– Nakon što sam završila Kineziološki fakultet, zaposlila sam se kao dječja trenerica gdje sam stekla iskustvo. U mladosti sam vodila sam sportski program „bebe ribe“, a danas sam zaposlena u gimnastičkom klubu „Marijan Zadravec-Macan“ gdje osmišljavam različite sportske radionice, aktivnosti i ljetne sportske programe za djecu.

– U programima koje provodimo testiramo svu djecu. Uočili smo da su današnja djeca sve gojaznija, neaktivnija i troma. Tom problemu treba doskočiti i osmisliti programe koji su dostupni svima. Zalažem se ponovno zapošljavanje kineziologa u vrtiće kako bismo naviknuli djecu od najranije dobi na tjelesnu aktivnost, ali i oslobodili roditelje troškova za sportske aktivnosti.
Trenerica T. Mesarić Novak progovara i o problemu guranja djecu u vrhunski sport.
– Iako podržavam vrhunski sport, ne mogu sva djeca biti vrhunski sportaši! U ranoj dobi sport mora biti igra i zabava. Nadarena djeca često su prerano izložena intenzivnim treninzima. Događa se da prerano „izgore“, dolazi do pretreniranosti i ranih ozljeda. Zbog toga u trenutku kada bi trebala dati svoj maksimum, ona u potpunosti odustaju od sporta.
Zdrave navike bitno je usvojiti u najranijoj dobi jer s nastupanjem odrasle dobi dolazi do pravih problema, govori nam Tanja.
– Kod odraslih, manjak sportske aktivnosti dugoročno rezultira ne samo smanjenom kvalitetom života, pretilošću i nezadovoljstvom izgleda, već i visokim zdravstvenim troškovima. Zbog obaveza i stresa najčešće tome podliježu žene. U neznanju, dolazi do izgladnjivanja kako bi se postigao željeni rezultat. To je kratkoročno rješenje, a dugoročni rezultati dolaze samo s usklađivanjem prehrane i sporta. Lijepo je zdravo, ne izgladnjelo!



